Expolicisté půjdou za vynášení ze spisů k soudu. Jejich klient Rusňák vyvázl dohodou

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
25. 10. 2021 10:18
Kauza, v níž policisté stíhali i zetě ministryně financí, jde k soudu. On ale vyvázl. Někdejší vlivný člen a sponzor ANO dříve výměnou za zastavení stíhání poslal milion fondu obětí zločinů. Státní zástupce dle zjištění HN a Aktuálně.cz nyní obžalovali za vynášení informací z utajených policejních vyšetřování 28 lidí. Skupina expolicistů dle nich torpédovala závažná vyšetřování.
Foto: Aktuálně.cz

Nejzávažnější vyšetřování elitních brněnských policejních útvarů před rokem 2017 dlouho provázely nevysvětlitelné úniky informací. Když například detektivové prověřovali, zda v Brně existuje insolvenční mafie složená ze soudců a advokátů, která potápí a okrádá firmy, sám jeden z podezřelých vlivných insolvenčních správců se svého někdejšího spolužáka z olomouckého vrchního státního zastupitelství přišel zeptat, zda je skutečně prověřovaný. A zmínil, že ho při schůzce v sauně oslovili muži s nabídkou, že konec kauzy ho bude stát 20 milionů korun.  

V květnu 2017 policisté z Národní protidrogové centrály, které jako jediné žalobci z vynášení informací nepodezřívali, spustili v Brně rozsáhlou razii proti 18 policistům a podnikatelům. Akce měla krycí název Krov. Sedm lidí skončilo ve vazbě. 

Po čtyřech letech nyní podle zjištění Aktuálně.cz a HN míří většina tehdy zadržených k soudu.

“Mohu potvrdit, že obžaloba byla podána k soudu. Jedná se o osmadvacet lidí,” sdělil redakcím šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Pouze dvěma lidem z původních tří desítek stíhaných žalobci stíhání podmínečně zastavili. Včetně někdejšího člena a sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka, nynějšího zetě ministryně financí Aleny Schillerové a také zakladatele miliardové investiční firmy DRFG. A to výměnou za to, že se k neoprávněným objednávkám lustrací přiznali. 

Mezi obžalovanými zasedne v soudí síni i vlivný expolitik hnutí ANO Jiří Švachula, který už hájí v kauze manipulace stamilonových zakázek na radnici Brno-střed. 

Z torpédování závažných policejních kauz policisté viní svého někdejšího kolegu Michala Ratajského. Ten si po odchodu od policie založil bezpečnostní agenturu CS Solutions. Podle policejního obvinění následně krom legální činnosti začal nabízet i ochranu před policií, upozornění na případné odposlechy nebo informace ze státních databází o jiných lidech.

Obžalovaný expolicista Michal Ratajský.
Obžalovaný expolicista Michal Ratajský. | Foto: facebook.com

Partnerka Ratajského Tereza Čoupková pracovala na krajském státním zastupitelství. I jako řadová zapisovatelka mohla nahlížet do tajných kauz.

Ratajský ale podle obvinění využíval celou síť policistů, expolicistů či advokátů, jejichž prostřednictvím informace získával. K soudu půjde osm lidí, kteří dle obžaloby páchali trestnou činnost ještě jako policisté. Jeden obžalovaný pracoval u Celní správy a jeden u Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má trestné činy policistů vyšetřovat. Některým z obžalovaných hrozí až 10 let vězení.   

Mimo jiné založili spolek, jehož členové si říkali Bratři v triku. S logem, na kterém dvě postavičky policistů objímají třetího zakuklence. Součástí byl i upravený policejní slogan „pomáhat si a chránit se“.

Ratajský opakovaně zdůrazňuje, že se ničeho nedopustil. Jde podle něj o komplot exkolegů, kteří ho vyšetřují pod hlavičkou Národní protidrogové centrály.

"Probíhající trestní řízení vůči mně a dalším více než dvaceti osobám považuji za jakýsi pomyslný pseudokriminální konstrukt vytvořený bývalými kolegy z ÚOOZ, resp. NCOZ v těsné součinnosti s dozorujícím Vrchním státním zastupitelstvím Olomouc," reagoval dříve Ratajský. Detektivové jednání jeho skupiny dokumentují na 19 tisících stránkách spisu. 

"Jeden z nejvýznamnějších klientů a obchodních partnerů Rusňák"

Policisté v dokumentech, které mají HN a Aktuálně.cz k dispozici, rychle konstatovali, že “jedním z nejvýznamnějších klientů a obchodních partnerů” Michala Ratajského je podnikatel David Rusňák, v Brně už tehdy známá a vlivná postava. V roce 2013 vstoupil do hnutí ANO a před komunálními volbami v roce 2014 věnoval nově vznikající brněnské buňce hnutí Andreje Babiše dar 1,5 milionu korun. Jeho žena Petra, dcera ministryně Schillerové, se po volbách stala městskou radní.

David Rusňák z ANO vystoupil v roce 2017, když ho detektivové obvinili z vynášení informací z policejních spisů. V roce 2015 ještě spolupořádal akci s návštěvou Babiše.
David Rusňák z ANO vystoupil v roce 2017, když ho detektivové obvinili z vynášení informací z policejních spisů. V roce 2015 ještě spolupořádal akci s návštěvou Babiše. | Foto: drfg.cz

Policie Rusňákovi při razii v květnu 2017 udělala domovní prohlídku, zadržela ho a vyslýchala, se soudu, u něhož by mu hrozily až čtyři roky vězení, vyhne. Výměnou za podmínečné zastavení svého stíhání se totiž přiznal k tomu, že si nelegální lustrace u Ratajského objednával.

Institut podmínečného zastavení justice povoluje u méně závažných trestných činů. Aktuálně.cz a HN získaly text dohody, kterou podnikatel s olomouckými vrchními žalobci uzavřel. 

Zastavené stíhání za milion korun

Žalobci v něm zdůrazňují, že do doby, než ho policie zadržela, byl bezúhonný. A také že svědčil proto ostatním spolupachatelům. "Obviněný svým přístupem významně přispěl k objasnění věci a k usvědčení ostatních spolupachatelů. V této souvislosti lze zmínit např. výpověď obviněné, která se k trestné činnosti doznala až na základě výpovědi obviněného," napsali s tím, že v případě Rusňáka se na rozdíl od ostatních obviněných "nejedná o natolik dlouhodobé a opakované páchání této trestné činnosti".

Žalobci Rusňákovo stíhání zastavili "neboť obviněný složil na účet státního zastupitelství milion korun určený státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti." Rusňák je zároveň v pětileté podmínce.

Úryvek z usnesení o zastavení Rusňákova trestního stíhání vyjmenovavá nelegální lustrace v jeho prospěch.
Úryvek z usnesení o zastavení Rusňákova trestního stíhání vyjmenovavá nelegální lustrace v jeho prospěch. | Foto: Aktuálně.cz

"Mám za to, že obviněný si v rámci probíhajícího trestního řízení dostatečně uvědomil míru závažnosti svého protiprávního jednání a projevil skutečnou snahu o nápravu jeho následků. Jsem toho názoru, že není třeba trvat na projednání věci v hlavním líčení," uzavřel státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Datum usnesení o zastavení Rusňákova stíhání nese datum 22. listopadu 2017. Právní moci nabylo 5. prosince 2017. Rusňákova tchýně Alena Schillerová se následně stala ministryní financí v Babišově vládě 13. prosince 2017.

Stíhání většiny Rusňákových spoluobviněných pokračuje dodnes. Krom něj se se žalobci dohodl jen jeden muž, kamarád partnerky Ratajského Terezy Čoupkové, který u ní na prosbu své jiné kamarádky šel zjistit, zda na ni jeden z regionálních politiků nepodal trestní oznámení. Nyní, čtyři a půl roku po obvinění zbytku skupiny, se teprve rýsuje první soudní stání.

Rusňákova policejní ochrana

Podle detektivů se ale Čoupková už před angažmá Rusňáka v hnutí ANO podílela na spolupráci Ratajského s Rusňákem, která byla za hranicí zákona. Policisté mezi běžnějšími obchodními dohodami obou mužů vyjmenovávají i “jistou ochranu osoby David Rusňák před orgány činnými v trestním řízení”.

O někdejšího číšníka, který bleskově vystavěl miliardové investiční impérium DRFG, se totiž policie zajímala kvůli jeho předchozímu podnikání. Rusňák v rozhovorech rád zmiňoval, že první miliony na pozdější investování do DRFG vydělal, když v roce 2009 prodal přepravní společnost Compass DKD Czech. 

Aktuálně.cz a Hospodářské noviny už dříve odhalily, že celý příběh je složitější. Kupující vypověděl, že v hotovosti dal Rusňákovi za firmu pouze 250 tisíc korun. A Rusňákovi dodavatelé si dodnes stěžují, že je předtím prostřednictvím firmy Compass okradl o miliony za nezaplacené služby a společnost následně s dluhy převedl na bílé koně.

Rok po převodu firma upadla do insolvence, to už byla napsaná na bezdomovce, který policistům vypověděl, že účetnictví společnosti nemá. Detektivové jihomoravské hospodářské kriminálky později začali prošetřovat, zda se tak Rusňák nedopustil podvodu. Na základě trestních oznámení několika firem, které přišly o miliony. Vyšetřování ovšem k ničemu nevedlo a policisté Rusňáka z ničeho neobvinili.

Podle konstrukce vyšetřovatelů kauzy úniku z policejních spisů to bylo ale i proto, že si za pomoci přítelkyně svého obchodního partnera Ratajského opatřoval informace z prověřování, jež se jeho někdejší přepravní firmy týkalo, a to takřka v přímém přenosu.

"V podstatě nepřetržitě a účelově sledovala průběh celého trestního řízení," zhodnotili detektivové činnost zmiňované Čoupkové s tím, že "měla naprostý přehled o aktuální situaci v trestním řízení, věděla naprosto přesně, jaké úkony byly policejním orgánem provedeny, jaký byl jejich výsledek a jaké dozorující státní zástupce ukládá pokyny”.

"Proč moje přítelkyně nahlížela do spisu? Byla zvědavá"

Vyzrazení informací mělo podle detektivů na vyšetřování zásadní dopad. "Díky těmto informacím mohl Rusňák v podstatné míře ovlivňovat průběh celého trestního řízení," dodali policisté. Zapisovatelka brněnského krajského státního zastupitelství Čoupková v roce 2011 Rusňáka lustrovala hned několikrát. 

Ratajský jakékoliv zásahy do prověřování Rusňáka odmítá. ”Mohu vás ujistit, že žádný případ pana Rusňáka jsem neovlivňoval ani v roce 2011, či někdy jindy. Má pozdější spolupráce s ním souvisela především s našimi dobrými osobními vztahy," reagoval Ratajský. Jeho přítelkyně prý do spisů Rusňáka nahlížela, protože ho také znala a "byla zvědavá”.

I přesto, že vyšetřování možného Rusňákova podvodu dle zjištění policistů zhatil únik informací, hospodářská kriminálka ho dodnes neobnovila.

Vodítko proč, je možné najít v textu Rusňákova zastavení trestního stíhání. Detektiv, který podezření prověřoval, dosvědčil, že vynášení ze spisu na vyšetřování nemohlo mít dopad. "Dle vyjádření samotného zpracovatele této trestní věci pak uniklé informace nemohly mít žádný vliv na průběh prověřování ani na závěry orgánů činných v trestním řízení spočívající v tom, že se nejednalo o podezření ze spáchání trestného činu," konstatovali žalobci. 

Policejním šéfem je doteď známý Ratajského

Zástupcem vedoucího jihomoravské hospodářské kriminálky, která případ Rusňákova možného podvodu po roce a půl odložila, je dodnes Josef Šamalík - přítel expolicisty Ratajského, který s ním dříve sloužil na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Ratajského nejbližší spolupracovník Jakub Patloka, který je dnes obžalovaný společně s ním, ještě rok před policejním zásahem pracoval jako elitní vyšetřovatel v Šamalíkově oddělení. A detektivové, kteří po jeho odchodu do civilu při vyšetřování úniků informací sledovali jeho komunikaci, zaevidovali společnou schůzku Patloky se Šamalíkem v kavárně.

Šamalík se přitom svých stíhaných kolegů prokazatelně zastával. Ještě v době, kdy Ratajského poslali v roce 2017 po velkém zátahu policisté do vazby, měl Šamalík v záhlaví svého facebookového profilu logo Ratajského spolku Bratři v triku. Šamalíkův komentář "Poznáte mě?" u obrázku tří panáčků "olajkoval" i Ratajský. 

Čtrnáct dnů potom, co Šamalíkův útvar Rusňákovo podezření z podvodu v roce 2011 smetl ze stolu, se Ratajský stal členem dozorčí rady firmy Compass Consulting Service, kterou dodnes ovládá David Rusňák. A to společně se svým dlouholetým obchodním partnerem advokátem Marianem Vařečkou. Zda Vařečku policie neprověřuje, zase v policejních databázích hlídal Ratajského přítel Patloka.

“Pana Ratajského znám řadu let. Kdysi v minulosti působil asi dva roky jako člen dozorčí rady ve společnosti Compass Consulting Service, nevlastnil v ní žádné akcie, neměl vliv na řízení firmy," uvedl Rusňák v roce 2017.

"Docela nedávno mu skupina DRFG pomohla financovat podnik zaměřený na drony, ale to už je taky minulost, protože nám se to nezdálo jako projekt s velkým obchodním potenciálem a pan Ratajský si kromě toho našel pro tento podnik strategického partnera,” upřesnil před lety Rusňák s tím, že Ratajského bezpečnostní agentura CS Solutions hlídala i některé budovy DRFG.

Jak byl Rusňák s Ratajským provázaný, shrnoval policejní dokument z února 2016. Podle něj Ratajského bezpečnostní agentura nejen fyzicky střežila kanceláře a zabezpečovala elektronickou komunikaci DRFG, ale Rusňákovi zároveň vycvičila a dodala bodyguarda. A Ratajský také zodpovídal za bezpečnostní prověřování zaměstnanců podnikatel Rusňáka.

Z Krovu se vynořila Stoka

Případ Krov se dostává do soudní síně později, než kauza Stoka, která se z vyšetřování vydělila. 

"Stoka" vznikla díky tomu, že policisté nahráli při vyšetřování Krovu rozhovor tehdejšího vlivného politika hnutí ANO Jiřího Švachuly a podnikatele Samana El-Talabaniho. V něm hovořili o rozdělování "desátků" z brněnských veřejných zakázek a podílu pro nynějšího poslance Jaroslava Faltýnka (ANO) a jeho syna Jiřího.

Talabani byl podle detektivů klientem skupiny kolem Ratajského, která informace z policejních spisů vynášela. Zapojení policisté ho evidovali jako informátora, kterého dle vyšetřovatelů Krovu chránili. Talabani kvůli policejním odhalením nakonec souhlasil, že bude s detektivy spolupracovat.

Vedlo to k obžalobě Švachuly, kterému nyní hrozí za stamilionové manipulace až 15 let vězení. Talabani i Švachula jsou dnes obžalovaní i za objednávání policejních informací v kauze Krov. A policie stále podezřívá z manipulací brněnských veřejných zakázek pravou ruku Andreje Babiše Jaroslava Faltýnka a jeho syna. Ano jednoho z nich neobvinila.

Skupina kolem Ratajského přitom lustrovala právě i vlivné brněnské politiky hnutí ANO té doby - v čele s bývalým brněnským primátorem Petrem Vokřálem, jeho tehdejším náměstkem Richardem Mrázkem nebo právě Jiřím Faltýnkem. Z dostupných dokumentů nelze vyčíst, zda se tak dělo na žádost zmíněných politiků, nebo naopak k jejich eventuálnímu vydírání. Všichni odmítají, že by si informace o tom, zda je policie prověřuje, objednávali oni.

 

Právě se děje

Další zprávy