"Brněnské ANO zůstává napojeno na podsvětí." Místopředseda Vokřál končí v hnutí ANO

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
Aktualizováno 1. 6. 2020 19:19
Kandidát na jihomoravského hejtmana a místopředseda ANO Petr Vokřál podle zjištění Aktuálně.cz a HN nečekaně končí v politice. Brněnský exprimátor dle svých slov nesouhlasí se směřováním ANO. Zároveň dle něj vedení nechce řešit napojení některých buněk na podsvětí. Děje se tak v době, kdy Brnem cloumá kauza Stoka, v níž z manipulace zakázek policie podezřívá i syna dvojky ANO Jiřího Faltýnka.
primátor Brna Petr Vokřál na programové konferenci ANO
primátor Brna Petr Vokřál na programové konferenci ANO | Foto: Matej Slávik

Jiří Faltýnek, syn šéfa poslaneckého klubu ANO, si nedávno nechal pozastavit členství v hnutí Andreje Babiše. Stalo se tak poté, co Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN) informovaly, že ho policisté podezřívají z podílu na manipulacích veřejných zakázek v Brně za stamiliony. Rodinný přítel otce a syna Faltýnkových Jiří Švachula za to jde před soud. 

Jiný prominentní člen hnutí však po otřesech, které v brněnské buňce Babišova hnutí tato korupční kauza způsobila, rovnou končí. ANO v pondělí odpoledne přišlo o jednoho ze svých místopředsedů a zároveň kandidáta na jihomoravského hejtmana v podzimních krajských volbách. Ze dne na den rezignoval někdejší brněnský primátor Petr Vokřál. V ANO působil jako jeden z posledních zástupců liberálního křídla strany.

"Během víkendu jsem se definitivně rozhodl, že moje cesta v hnutí je dále neudržitelná. Z více důvodů. Dlouhodobě jsem se snažil prosazovat liberální pojetí hnutí, tak jak jsem do něj vstupoval v roce 2014. ANO se ale vydalo spíše směrem politikaření v klasické partaji, kde jedinou starostí je vyhrát volby. Toto je pro mě málo," potvrdil Aktuálně.cz Vokřál. Vyloučil, že by se chystal na podzim kandidovat za jinou stranu. O další politické kariéře chce přemýšlet.

"Situace v Brně, která už delší dobu poškozuje naše hnutí, je důsledkem toho, že do naší jihomoravské krajské organizace přišli lidé, kteří tam nikdy být neměli," uvedl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš pro Aktuálně.cz. "Vedení této organizace o problému dlouho vědělo, ale přehlíželo ho a neřešilo. Přitom je to jejich kompetence a povinnost. Lidí, kteří poškozují jméno našeho hnutí, se musíme zbavit. Odchod Petra Vokřála mě každopádně mrzí," dodal premiér.

Vokřál se v posledních týdnech neúspěšně pokoušel společně s lokálním vedením ANO zrušit část brněnských buněk Babišova hnutí. Zatímco on argumentoval napojením organizací na vnější síly a velrybařením, členové buněk to označovali za pokus o likvidaci jeho politických odpůrců.

Boj o zrušení brněnských buněk

Do sporu se Vokřál s celostátním vedením strany dostal před pár týdny. Tehdy navrhl zrušení celkem tří brněnských buněk strany - v Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Předsednictvo nejprve věc odmávlo, po dalších peripetiích z toho ale před 14 dny nakonec vycouvalo. Organizace tak fungují dále.

"Organizace byly z mého pohledu jednoznačně napojeny na různé lidi, řekl bych až z podsvětí. Neumím se srovnat s tím, že se velrybaří lidi, účelově se mění bydliště jen proto, aby někdo někde mohl být členem či na kandidátce. Nepřesvědčilo mě to o tom, že by se chtělo, aby se tyto věci řešily. Čekal jsem, že se s tím hnutí bude snažit vypořádat. Mám svoje hodnoty. S takovými lidmi v jednom hnutí být nechci. Pokud ANO chce fungovat jako standardní strana se závody ve vymáhání vlivu a nabírání členů, tak beze mě," uvedl nyní Vokřál.

Končící místopředseda ANO byl přitom sám jedním z více než sedmdesátky lidí, které nechal první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek před komunálními volbami v roce 2014 přijmout v Praze "velrybářskou metodou" v rozporu se stranickými zvyklostmi. Jednalo se o skupinu osob, v níž byl krom Vokřála třeba právě i nyní obžalovaný Švachula. 

Část členů původně zrušených buněk si po prvním zákroku krajského předsednictva ANO najala právníka a vyhrožovala soudy. Argumentovali i tím, že například Lískovec žádné průkazné napojení na Jiřího Švachulu nemá. Vokřál navíc nechtěl zrušit buňku Brno-střed, jejímž členem byl Švachula a kam místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek nechal přijmout hned několik jemu blízkých lidí. 

"Jinak to dopadnout ani nemohlo. Všechno to byly smyšlenky a fabulace pana Vokřála a paní Malé. Pokud by měli v plánu dál nás utlačovat, obrátíme se na vedení," sdělil dříve člen organizace Starý Lískovec Michal Němeček.

Podle Vokřála ale nejde jen o to, že by lidé z buněk, které se pokoušel nechat zrušit, figurovali v kauze Stoka, v níž policie vyšetřuje manipulace zakázek kolem špiček z hnutí ANO v Brně. "To je ten obrovský omyl. Jen říkám, že lidé, kteří zakládali některé buňky, jsou řízeni lidmi propojenými s podsvětím," uvedl teď Vokřál. Aktuálně.cz a HN už popsaly, že blízko ke Švachulovi měl i Vokřálův první náměstek Richard Mrázek. 

Petr Vokřál (1964)

Od roku 2009 zastával post předsedy představenstva odpadového holdingu .A.S.A. se sídlem ve Vídni. V roce 2013 se po neshodách se španělskými akcionáři rozhodl rezignovat na svou pozici a společnost .A.S.A. opustit.

Do ANO vstoupil v roce 2014 před komunálními volbami. Jako jedničku kandidátky ho přivedl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Vokřál se následně stal primátorem Brna. Od roku 2015 je místopředsedou ANO.

Po dalších volbách v roce 2018 měl už vyjednanou koalici s ODS. Občanští demokraté ale na poslední chvíli uzavřeli jinou koalici bez něj. Vokřál o post primátora přišel a zůstal v opozici. Od té doby je bez výraznější politické funkce. 

V ANO má image liberála, který by rád hnutí směřoval více doprava. Vokřál vloni společně s ostravským primátorem Tomášem Macurou uspořádal ideovou konferenci, na níž měla strana debatovat své směřování. Její výsledky ale ANO příliš v potaz nevzalo. Výsledky na následném sněmu hnutí delegáti na příkaz vedení ani nedostali do ruky.

Ve stejném složení Macura s Vokřálem torpédovali i úvahy hnutí, že po parlamentních volbách v roce 2018 sestaví koalici s SPD, což se nakonec nestalo.

V Brně se Vokřál jako liberál zapsal i iniciováním přijetí Deklarace smíření zastupitelstvem, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva z Brna. Vokřál za to pak dostal vyznamenání od Německa i Rakouska. 

Kdo je ve Stoce namočený více?

Vokřál se v minulých týdnech dle několika zdrojů z hnutí ANO dostal do značného konfliktu s Jiřím Faltýnkem. Jeho otec přitom původně Vokřála do ANO přivedl a dosadil ho v Brně na post jedničky kandidátky do komunálních voleb v roce 2014, po nichž Vokřál získal post primátora. Nyní ale stojí proti sobě.

V jihomoravském hnutí ANO teď probíhá tahanice o to, kdo ze znepřátelených frakcí se do Stoky namočil více. Proti Vokřálovi dle řady zdrojů z prostředí hnutí ANO vyrazil Faltýnek junior. Že se syn vlivné dvojky ANO postavil na stranu zrušených organizací, potvrzuje i sám Vokřál. "V poslední době se propojil s tou skupinou, která je ve sporu se mou. Na otázku, proč se s takovouto skupinou spojil, řekl, že to leželo na zemi, tak to zvedl," řekl Vokřál.

Faltýnek junior má přitom nyní pozastavené členství. Detektivové ho totiž podezřívají ze zapojení do Švachulovy skupiny manipulující tendry. Oficiálně ho ale policie z ničeho neobvinila. Faltýnek například koupil vilu od obžalovaného podnikatele Ivana Trunečky. V době, kdy seděl ve vedení městské firmy Teplárny Brno, která Trunečkovým firmám přiklepávala zakázky za desítky milionů.

Oba Faltýnkové jsou také dobrými přáteli Švachuly. "Pan Faltýnek ml. o mně říká, že mě viděl ve vinárně sedět s panem Švachulou. Musím říci, že to mě docela pobavilo, protože s výjimkou společenských akcí jsem se Švachulou nikdy na čtyři oči ve vinárně nebyl," tvrdí Vokřál s tím, že o jeho aktivitách ví velmi málo.

Vliv otce a syna Faltýnků

Dnes obžalovaný Jiří Švachula by se nestal místostarostou nejbohatší brněnské městské části nebýt toho, že Jaroslav Faltýnek ze dne na den dokázal přímo v Praze do buňky v Brně prosadit souběžně přijetí více než 70 lidí. Mezi nimi i Vokřála a jeho náměstka Mrázka.

Před komunálními volbami budovali brněnské ANO převážně nadšenci. Po úspěchu ANO v parlamentních volbách navíc bylo jasné, že v Babišově straně se i novopečení členové mohou rychle dostat k vlivným politickým postům. V Brně tak mezi zakládajícími členy hnutí panovala obava, aby se zdejší buňku nepokusili "ukrást" lobbisté či političtí konkurenti.

Nové lidi přijímali jen pomalu - po důkladném prověření a půlroční čekací lhůtě. "Faltýnkovce", jak se jim později začalo říkat, ale místopředseda ANO nechal v rozporu se zvyklostmi zapsat v Praze a bez souhlasu brněnských straníků ze dne na den. Jejich seznam má Aktuálně.cz k dispozici.

Když Faltýnek výše zmíněná jména neznámých lidí přinesl, podle někdejší předsedkyně členové buňky protestovali a vyžadovali, ať se kandidáti alespoň přijdou představit.

"Faltýnek řekl, že se tedy přijímat hned nebudou, že se jenom zadají do systému, ať pro to zvedneme ruku a pak že projdou půlročním schvalovacím kolečkem. Asi za tři dny jsem šla na naši centrálu a oni nám je ale všechny přijali - Faltýnek nás obelhal," řekla před časem Aktuálně.cz někdejší šéfka buňky Brno-střed Marie Škárková. Její slova dokládají přihlášky, na kterých chybí podpisy předsedy krajské i místní organizace. 

Ve Stoce i lidé blízcí Vokřálovi

I lidé z blízkosti Vokřála ale v policejním vyšetřování figurují. Jak už HN a server Aktuálně.cz v minulosti upozornily, Švachula je dobrý přítel Vokřálova někdejšího náměstka Richarda Mrázka (ANO), s nímž dle dokladů, které má redakce k dispozici, kupovali společné luxusní dovolené. Faltýnek do ANO přivedl nejen Švachulu, ale i Mrázka a Vokřála. 

A podle výpovědi bývalých straníků to byli právě Mrázek s Vokřálem, kteří na místo šéfa brněnské buňky ANO v roce 2015 na poslední chvíli protlačili podnikatele a Švachulova dobrého přítele Pavla Dvořáka. I toho nyní dle zjištění Aktuálně.cz a HN policisté podezřívají z manipulace veřejných zakázek. Obviněn však dosud nebyl.

Švachula měl dle policistů značný vliv na antimonopolní úřad, kde dojednával i věci pro Brno řízené Vokřálem s Mrázkem.

Aktuálně.cz a HN také popsaly, že kontakty s lidmi z kauzy měla i krajská předsedkyně ANO Taťána Malá. Ta se pokoušela společně s Vokřálem v Praze zrušení tří buněk dosáhnout. Na policejních nahrávkách se pomocí vlivné členky ANO chlubí i podnikatel, kterého policie z manipulace tendrů podezřívá. HN navíc získaly svědka, který tvrdí, že už v roce 2017 o Švachulově korupční pavučině Malá věděla, protože ji varoval.

Tah nynějším hejtmanem 

Kdo Vokřála v podzimních volbách na čele kandidátky nahradí, přitom zatím není jasné. Jako jednoho z možných kandidátů straníci zmiňují nynějšího hejtmana za ANO Bohumila Šimka. Ten je v kraji zapsaný jako nepříliš výrazný politik. "Omlouvám se, ale tuto situaci teď nechci komentovat," uvedl Šimek.

Jihomoravský hejtman za ANO Bohumil Šimek.
Jihomoravský hejtman za ANO Bohumil Šimek. | Foto: Krajský úřad Jihomoravského kraje

Někdejší šéf brněnské městské policie není součástí struktur brněnského ANO, a tak nemá ani vazby na muže z kauzy Stoka. Ta je nyní pro hnutí citlivá i proto, že proces s někdejším místostarostou za ANO obžalovaným z masivní korupce by měl začít pouhý měsíc před krajskými volbami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Spolek Děti Země se odvolal proti výjimce umožňující zásah do území s chráněnými druhy kvůli stavbě bloku Dukovan

Spolek Děti Země se odvolal proti výjimce ze zákona umožňující zásah do území se zvláště chráněnými živočichy při výstavbě a provozu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Výjimku loni v červenci povolil krajský úřad Kraje Vysočina podle spolku v rozporu se zákonem. Spolek Děti Země podal odvolání letos 18. listopadu. Uvedl to ve středu jeho předseda Miroslav Patrik.

Předmětem řízení bylo podle Dětí Země posouzení vlivů škodlivého zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů při změně koryta Lipňanského potoka a přestavbou Horního a Dolního rybníka na suché poldry, případně jen Horního rybníka. Účelem těchto stavebních prací má být bezpečné odvádění srážkové vody ze staveniště při stavbě nového dukovanského bloku v letech 2029 až 2036 a jeho provozu. Krajský úřad podle spolku výjimku povolil s devíti podmínkami.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Phoenix ve šlágru NBA ubránil Curryho a připsal si sedmnáctou výhru za sebou

Basketbalisté Phoenixu ve šlágru NBA porazili 104:96 Golden State a sedmnáctou výhrou za sebou vyrovnali klubový rekord. K vítězství je dovedla dvojice Deandre Ayton s 24 body a 11 doskoky a Chris Paul s 15 body, 11 asistencemi a šesti doskoky. Bitvu o New York pro sebe získal Brooklyn, jenž proti Knicks uspěl 112:110.

Výsledky NBA:

Brooklyn - New York 112:110, Phoenix - Golden State 104:96, Portland - Detroit 110:92, Sacramento - LA Lakers 92:117, Toronto - Memphis 91:98.

Tabulka:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 21 15 6 71,4
2. Boston 21 11 10 52,4
New York 21 11 10 52,4
Philadelphia 21 11 10 52,4
5. Toronto 22 9 13 40,9

Centrální divize:

1. Chicago 22 14 8 63,6
2. Milwaukee 21 13 8 61,9
3. Cleveland 21 11 10 52,4
4. Indiana 23 9 14 39,1
5. Detroit 21 4 17 19,0

Jihovýchodní divize:

1. Miami 21 13 8 61,9
Washington 21 13 8 61,9
3. Charlotte 23 13 10 56,5
4. Atlanta 21 11 10 52,4
5. Orlando 22 4 18 18,2

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Dallas 19 10 9 52,6
2. Memphis 21 11 10 52,4
3. San Antonio 19 6 13 31,6
4. New Orleans 23 6 17 26,1
5. Houston 20 4 16 20,0

Severozápadní divize:

1. Utah 21 14 7 66,7
2. Minnesota 21 11 10 52,4
3. Denver 20 10 10 50,0
4. Portland 22 11 11 50,0
5. Oklahoma City 20 6 14 30,0

Pacifická divize:

1. Golden State 21 18 3 85,7
Phoenix 21 18 3 85,7
3. LA Clippers 21 11 10 52,4
4. LA Lakers 23 12 11 52,2
5. Sacramento 22 8 14 36,4
Další zprávy