ANO zruší svou brněnskou organizaci pro její napojení na podsvětí. Vytvoří ji znovu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2020 13:51
Předsednictvo hnutí ANO přijalo návrh na zrušení brněnské organizace a její nové vytvoření, sdělil premiér a předseda hnutí Andrej Babiš. Ten už minulý týden avizoval, že tento krok vedení ANO navrhne, neboť ve hnutí nechce lidi napojené na pochybné kauzy. Loni po razii policie na radnici Brna-středu skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula.
Kvůli kauze už hnutí ANO opustil bývalý brněnský primátor Petr Vokřál
Kvůli kauze už hnutí ANO opustil bývalý brněnský primátor Petr Vokřál | Foto: Matej Slávik

Brněnské hnutí ANO řešilo v posledních týdnech velké spory. V březnu navrhl tehdejší místopředseda hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál zrušení tří brněnských organizací kvůli tomu, že někteří lidé mohli mít souvislost s kauzami spojenými se Švachulou. Původně byly buňky zrušeny, potom ale předsednictvo rozhodnutí změnilo.

Vokřál se minulý týden rozhodl z hnutí vystoupit, přestože měl na podzim vést kandidátku do krajských voleb. Lídrem tak bude současný hejtman Bohumil Šimek. Vokřál při vystoupení z hnutí uvedl, že nechce své jméno spojovat s lidmi, kteří hnutí využívají jen pro vlastní prospěch. Ponechá si ale zatím mandáty zastupitele Brna i Jihomoravského kraje.

Šéfka organizace se zrušením souhlasí

Končící předsedkyně zrušené brněnské organizace Karin Karasová řekla, že s krokem souhlasí. "Aféry nás hodně poškozovaly. V hnutí byli lidé, kteří tam nemají co dělat. Budu ráda, když se povede organizaci opět složit s lidmi, kteří přinášejí do veřejné správy dobré nápady a kteří sem jdou pracovat kvůli lidem, ne kvůli sobě," uvedla Karasová.

Zatím neví, zda bude oslovena k tomu, aby do organizace znovu vstoupila. "Určitě bych chtěla pokračovat v práci pro hnutí, pro město i městskou část Královo Pole," řekla Karasová, která je královopolskou starostkou. Příští týden by se podle ní měl konat sněm jihomoravské organizace. Zvolí nové vedení, které by pak mělo mít na starost vytvoření nové brněnské organizace.

Předsedkyně jihomoravské organizace hnutí ANO, poslankyně Taťána Malá řekla, že předsednictvo vyslyšelo návrh krajského předsednictva a přistoupilo ke zrušení celé oblastní organizace v Brně. "Následně budeme postupovat podle usnesení předsednictva, svolám krajský sněm," uvedla Malá. Termín zatím neupřesnila.

Babiš: Jiří Faltýnek vše odmítl

Babiš minulý týden uvedl, že problém se měl řešit už dřív. "Musíme udělat radikální řez a distancovat se od toho, co se stalo," uvedl tehdy. O situaci mluvil minulý týden i s Jiřím Faltýnkem. "Setkal jsem se s ním poprvé a ptal jsem se, jak je možné, že chodí takové informace. On to odmítl. Myslím, že pokud ho policie nekontaktovala, tak jsou to pomluvy a vymýšlí se věci, které neexistují," uvedl Babiš.

Na roli Jiřího Faltýnka přitom už dříve v souvislosti se Švachulou a možným ovlivňováním zakázek upozornilo Aktuálně.cz. Policisté Faltýnka dokonce řadí do "zločinecké organizované skupiny", podle ní ze své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňoval zakázky.

Podle Babiše se ani nepodařilo zjistit, jakým způsobem přišel Švachula do hnutí. Pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin však ukázalo, že Švachulu přímo v Praze nechal se souhlasem Babiše přijmout Jaroslav Faltýnek, pravá ruka šéfa hnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy