Brněnské kauzy Stoka a Krov

Proti rozsudku v kauze Stoka se odvolal i bývalý místostarosta Švachula

Proti rozsudku v korupční kauze na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, se nově odvolal i bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula (dříve ANO, v pátek to řekla zástupkyně mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Vavříková. Soud expolitikovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku krajského soudu byl v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části hlavou organizované skupiny. Vinu popřel, žalobci mu navrhli 14 let vězení. Ve věci se už dříve odvolal i státní zástupce, pro Švachulu a další chce přísnější tresty. Kromě Švachuly se odvolali i další nepravomocně odsouzení. Případ míří k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Brněnský soud ve věci rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Švachulovi soud kromě trestu vězení uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na několika účtech v součtu za několik milionů korun. Vavříková uvedla, že Švachula podal odvolání proti všem výrokům o vině, navazujícím výrokům o trestech a také proti výroku o uložení ochranného opatření.

Už dříve se ve věci odvolalo vrchní státní zastupitelství, a to v neprospěch Švachuly a také několika dalších obžalovaných. Státní zástupce pro ně požaduje vyšší tresty, zároveň u některých obžalovaných žádá odsouzení za část činů, ve kterých je soud osvobodil. Odvolali se i další obžalovaní i obě firmy.

Zdroj: ČTK

Soud v Brně uznal expolitika Švachulu v kauze Stoka vinným

Krajský soud v Brně v úterý uznal v kauze korupce na radnici Brno-střed bývalého místostarostu a radního městské části Jiřího Švachulu (dříve ANO) vinným, stejně tak i dalších osm obžalovaných a dvě firmy. Soud rozsudek vyhlašuje, obžalobě čelí celkem 11 lidí a dvě firmy. Výše trestu zatím není známa. Podle obžaloby byl Švachula v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová čte rozsudek, výše trestu bude řečena až na konci, podle odhadu předsedkyně asi za dvě hodiny. Poté bude rozsudek odůvodňovat. Následně se budou moci strany vyjádřit k případnému odvolání, bude tedy známo, zda se rozsudek stane pravomocným.

Podle rozsudku šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Úplatky si pak podle předsedkyně senátu dotyční dělili podle předem stanoveného vzorce.

Zdroj: ČTK

Žalobce v kauze Stoka podle NSZ při poskytnutí spisu nepochybil. Soudu v Brně předložil kompletní spisový materiál

Dozorující státní zástupce v takzvané kauze Stoka podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nijak nepochybil. Soudu v Brně předložil kompletní spisový materiál, který obsahoval všechny relevantní důkazy. Na webu NSZ o tom dnes informoval mluvčí Petr Malý. Rozhodnutí v kauze Stoka, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, mělo být původně vyneseno poslední lednový den. Soud ale rozsudek nevynesl, ve spisu mu chybělo 10 tisíc až 12 tisíc stran.

Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, informace k postupu žalobce si NSZ od zastupitelství vyžádalo. V případě nedodaných materiálů šlo podle NSZ o listiny, které podle názoru dozorového státního zástupce neměly žádný důkazní význam.

Zdroj: ČTK

Podnikali obžalovanému v kauze Stoka uložil soud 5 let vězení za daně

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, zaplatit má i vzniklou škodu, řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Rozsudek je pravomocný.

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení. Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

Zdroj: ČTK

Kauzu Stoka převezme od dubna státní zástupkyně Vítková, dosavadní dozorující žalobce Mezlík odchází do Úřadu evropského veřejného žalobce

V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se mění dozorující státní zástupce, od dubna jím bude státní zástupkyně Jana Vítková. Potvrdil to dosavadní dozorující žalobce Radek Mezlík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství. Mezlík odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce.

"Od dubna bude žalobu v této kauze zastupovat Mgr. Jana Vítková, která dosud působila u Krajského státního zastupitelství v Brně jako specialistka na hospodářskou trestnou činnost, a od 1. 4. nastupuje na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kde převezme většinu mých kauz," uvedl Mezlík.

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat loni ve druhé půli září, má za sebou několik jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní, svědci a přehrávaly se odposlechy. Dva jednací dny se uskutečnily v minulém týdnu, další je v plánu v tomto týdnu ve čtvrtek. Pokud se uskuteční, Mezlík bude přitomen naposledy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat