Brněnské kauzy Stoka a Krov

Podnikali obžalovanému v kauze Stoka uložil soud 5 let vězení za daně

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, zaplatit má i vzniklou škodu, řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Rozsudek je pravomocný.

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení. Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

Zdroj: ČTK

Kauzu Stoka převezme od dubna státní zástupkyně Vítková, dosavadní dozorující žalobce Mezlík odchází do Úřadu evropského veřejného žalobce

V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se mění dozorující státní zástupce, od dubna jím bude státní zástupkyně Jana Vítková. Potvrdil to dosavadní dozorující žalobce Radek Mezlík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství. Mezlík odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce.

"Od dubna bude žalobu v této kauze zastupovat Mgr. Jana Vítková, která dosud působila u Krajského státního zastupitelství v Brně jako specialistka na hospodářskou trestnou činnost, a od 1. 4. nastupuje na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kde převezme většinu mých kauz," uvedl Mezlík.

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat loni ve druhé půli září, má za sebou několik jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní, svědci a přehrávaly se odposlechy. Dva jednací dny se uskutečnily v minulém týdnu, další je v plánu v tomto týdnu ve čtvrtek. Pokud se uskuteční, Mezlík bude přitomen naposledy.

Zdroj: ČTK

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK

Svědkyně v kauze Stoka popsala zadávání veřejných zakázek

U Krajského soudu v Brně pokračuje projednávání případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Dopoledne vypovídala úřednice, která popsala systém zadávání veřejných zakázek. V kauze je obžalováno 11 lidí včetně bývalého politika ANO Jiřího Švachuly, obžalobě čelí i dvě firmy. Výpověď dalšího svědka je v plánu odpoledne.

Úřednice pracuje na radnici jako referent investičního odboru, na starosti má administrativu zakázek. Na postu pracovala i v letech, kdy podle obžaloby zakázky manipulovala organizovaná skupina v čele s tehdejším místostarostou Švachulou. Uvedla, že systém zadávání veřejných zakázek malého rozsahu se několikrát měnil. K uveřejňování se používal elektronický systém EZAK.

Jednu dobu se v něm plánovaná investiční akce zveřejnila a čekalo se na nabídky. Podle úřednice ale leckdy přišlo třeba deset nabídek a bylo to složité administrovat. Později se zavedl jiný systém, kdy se zakázky sice také zveřejňovaly v systému EZAK, ale ona dostala seznam tří firem, které měla ohledně zakázky oslovit. Přinášel jí ho vedoucí oddělení či vedoucí investičního odboru, obžalovaný Petr Liškutin (dříve ANO).

"Nevím, podle čeho se ty firmy vybíraly," uvedla úřednice. Doplnila ale, že do výběrového řízení se na základě zveřejnění v systému stejně mohl přihlásit kdokoliv. Nabídky chodily na podatelnu, odkud je přebírala a shromažďovala, dokud je komise oficiálně neotevřela. Společnosti se podle ní v realizaci zakázek mnohdy opakovaly, ale nebylo to tak, že by každou druhou zakázku dělala jedna firma.

Zdroj: ČTK
Pokračovat