Tajné schůzky, lobbisté, podivné smlouvy na byty. Šéf ÚOHS Petr Rafaj rezignoval

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
7. 10. 2020 15:16
Nejmocnější úředník v Česku Petr Rafaj složil funkci. Z čela úřadu odstoupí 1. prosince. Přinášíme detailní přehled kauz muže, dříve poslance ČSSD, který antimonopolní úřad vedl jedenáct let. Policie prověřuje jeho napojení na vlivného expolitika Jiřího Švachulu, obžalovaného z manipulace zakázek, i milionový majetek jeho rodiny. Experti požadují, aby nástupce prošel výběrovým řízením.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 1 hodinou

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy