Tajné schůzky, lobbisté, podivné smlouvy na byty. Šéf ÚOHS Petr Rafaj rezignoval

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
7. 10. 2020 15:16
Nejmocnější úředník v Česku Petr Rafaj složil funkci. Z čela úřadu odstoupí 1. prosince. Přinášíme detailní přehled kauz muže, dříve poslance ČSSD, který antimonopolní úřad vedl jedenáct let. Policie prověřuje jeho napojení na vlivného expolitika Jiřího Švachulu, obžalovaného z manipulace zakázek, i milionový majetek jeho rodiny. Experti požadují, aby nástupce prošel výběrovým řízením.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy