reklama
 
 

Živě: Nepleťte si muslimské migranty s Ukrajinci, vyzval Zeman. S Drahošem se přeli o své výroky

AKTUALIZOVÁNO před 8 minutami
První prezidentský duel byl plný útoků. Drahoš se do mě možná nešťastně zamiloval, řekl Zeman | Video: TV Prima |  05:41
reklama
Česko čeká druhé kolo prezidentské volby, ve kterém se utkají Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. Vše podstatné kolem voleb sledujeme v online reportáži.

Živě: Nepleťte si muslimské migranty s Ukrajinci, vyzval Zeman. S Drahošem se přeli o své výroky

reklama
0:10

Podle politologů a dalších expertů oslovených Aktuálně.cz byl v úterní debatě přesvědčivější Miloš Zeman, jemuž vyhovovalo bouřlivé prostředí, výběr témat i formát pořadu. Jiří Drahoš se místy nechal svázat nervozitou, neudělal však žádnou výraznou chybu a za svým protikandidátem výrazněji nezaostal.

0:05

Nabízíme vám pětiminutové shrnutí úterní prezidentské debaty v televizi Prima.

Zeman útočil, Drahoš neprohrál. Kandidáti na prezidenta mají první debatu za sebou | Video: TV Prima
22:39
TOP 09

Do muzea Kampa, které spravuje nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, přišli první společnou prezidentskou debatu sledovat straničtí zástupci horní i dolní komory. Senátory reprezentoval Tomáš Czernin a Jiří Růžička. Poslance Markéta Pekarová Adamová. Nejmladší poslanec Dominik Feri, podporovatel Jiřího Drahoše, dal přednost hledišti hudebního divadla v Karlíně, která první ze dvou prezidentských duelů hostilo. 

22:32
TOP 09

Před pěti lety stál čestný předseda TOP 09 na pódiu vedle Miloše Zemana. Jako prezidentský kandidát s ním ale v druhém kole prohrál a letos se do boje o Pražský hrad už nepustil. Jak si vedl jeho tehdejší úspěšnější soupeř i jeho nynější vyzyvatel Jiří Drahoš tak teď sleduje z velké obrazovky restaurace v Muzeu Kampa, kam špičky TOP 09 původně přišli na povánoční večírek. Jelikož se ale termín setkání trefil do první společné prezidentské debaty, změnila se nevázaná zábava v netradiční kino.

22:28

Před pěti lety se společných duelů konalo více. Karel Schwarzenberg se střetl se Zemanem dvakrát v České televizi a Českém rozhlase, po jednom duelu odvysílaly televizní stanice Nova a Prima Cool a jednu online debatu pořádal i portál iDnes.cz. Diskuse měly vesměs více než milionovou sledovanost, závěrečnou debatu prezidentských kandidátů v ČT sledovalo 1,612 milionu diváků starších 15 let.

22:24

Pro srovnání: Pondělní debatu TV Barrandov, v níž vystoupil Zeman sám, vidělo v průměru 659 000 lidí. Televizi Novu, kde vystoupil Zeman v neděli také sám, si pustilo 1,5 milionu diváků. Vyplývá to ze zprávy na webu Mediaguru podle dat společnosti Nielsen Admosphere, která sledovanost zaznamenává.

22:22
 

Podrobnosti ke sledovanosti debaty na Primě: Primě sledovanost stoupala v průběhu pořadu, zhruba po 20 minutách trvání debaty oznámil moderátor 1,6 milionu diváků, po půl hodině dva miliony diváků, na konci pořadu to bylo podle něj o 200 000 lidí více.

21:55
Aktuálně.cz

Glosa Martina Fendrycha:

 

Debata na Primě? Nebyla to debata, ale pokus o soutěž, s nímž jeden aktér souhlasí a druhý o něm neví. Značná část publika připomínala fanoušky při utkání Baníku Ostrava proti komukoliv jinému, přičemž chyběl rozhodčí. Moderátor nebyl moderátor, jeho role na pódiu spíš evokovala osobního číšníka Miloše Zemana. Prezident útočil od první chvíle, zkresloval reálie (kupříkladu vyjádření tajné služby BIS o tom, zda naše volby ovlivnily jiné zpravodajské služby). Jiří Drahoš nemá zkušenosti s duelem tohoto typu, zřejmě také nemá zkušenosti s neskrývaným odporem, který z Miloše Zemana více než hodinu čišel. Přesto se dá říct: vyzyvatel obstál, neprohrál. Bylo to střetnutí "zemanistického populismu" se snahou o slušný, férový přístup. Kdo vyhrál? Pro podporovatele Zemana prezident, pro zastánce Drahoše profesor. Podstatné je něco jiného: taková debata nemá smysl, nejde do hloubky, nedotkne se klíčových otázek, jako je financování Zemanovy kampaně.

21:44
Twitter

Tweet Davida Klimeše k přímé volbě a politické kultuře.

21:36

Prezidentská debata na Primě.

Prezidentská televizní debata na televizi Prima Prezidentská televizní debata na televizi Prima. | Foto: Jakub Plíhal
21:34
Twitter

Diváci na Twitteru formát debaty příliš neocenili.

21:28

Podle moderátora na přímý přenos koukalo 2,2 milionu diváků.

21:26

Debata končí. "Ať vás provází síla vašich volebních hlasů," uzavírá Voříšek. "Tak jdem," loučí se Zeman.

Prezidentská televizní debata na televizi Prima Prezidentská televizní debata na televizi Prima. | Foto: Jakub Plíhal
21:23
Miloš Zeman

"Řekl jste, že byste Dublin IV nepodepsal, ale nějak jste zapomněl na to, že prezident Dublin IV nepodepisuje," řekl Zemanovi Drahoš. "Dublin IV není mezinárodní dohoda," vysvětlil s tím, že by aktivně proti této dohodě jednal s evropskými politiky.

21:23
Miloš Zeman

"Něco jiného jsou muslimští migranti, nepleťte si je s Ukrajinci, to je úplně jiná kultura," útočí Zeman.

21:20
Jiří Drahoš

"Co jste jako prezident dělal proti tomu, aby ČR byla nucena kvóty přijmout? Byl jste někdy na nějakých jednáních? Migrace se neřeší v Rusku, Číně nebo středoasijských republikách," vmetl Zemanovi Drahoš.

21:17

Komentátor HN Petr Honzejk si všímá dominantní role stávajícího prezidenta v debatě.

21:16
Miloš Zeman

Zeman vyčítá Drahošovi, který loni řekl, že ČR je schopna přijmout 2600 uprchlíků.

"Jsem rád, že dnes na jednu výjimku, která se jmenuje Jiří Drahoš, všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty. Ale protože jsem teď jasně řekl až na jednu výjimku, pane profesore, jsem povinen toto tvrzení doložit. Dvěma citacemi. V Karolinu před rokem jste řekl: Přijmout 2600 migrantů není pro Česko problém," řekl prezident.

"Řekl bych, že na migraci máme velmi podobný názor, kvóty odmítám od samého začátku. Říkám, že Evropa musí bránit své hranice a říkám že těm lidem je třeba pomoc tam u nich," odpověděl Drahoš.

21:13

Dalším tématem je stejně jako v předchozích debatách uprchlická krize. Migrace podle prezidenta občany pálí nejvíce.

autoři: Domácí, ČTK | 13. 1. 2018

Související

    Hlavní zprávy