Zeman nikdy fyzicky nepracoval, běžným lidem nemůže rozumět. Jednání s Babišem ustojím, říká Drahoš

Radek Bartoníček Luboš Kreč Radek Bartoníček, Luboš Kreč
16. 1. 2018 5:30
Finalista prezidentského souboje Jiří Drahoš si včera po probuzení stejně jako každé ráno v posledních letech zacvičil a potom už se pustil do kampaně, která vyvrcholí druhým kolem voleb příští pátek a sobotu. Drahoš už v úterý vyjíždí do regionů a zároveň se připravuje na debaty se svým protivníkem Milošem Zemanem. "Chci lidem vysvětlit, že dovedu zastávat jejich zájmy stejně jako on, ale jsem lidem daleko blíž," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.
Rozhovor s prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem | Video: Tomáš Cetkovský

Aktuálně.cz: Jaká bude vaše strategie v posledních osmi dnech? Co chystáte na nejbližší hodiny?

Jiří Drahoš: Posledních čtrnáct dní je už na dřeň, proto jsem převzal velení a v úterý se chystám vyjet z Prahy do Třince a následně pojedeme i do dalších míst. Jedna věc jsou tedy výjezdy do regionů, kde máme ještě přece jen potenciál získat voliče, byť všechny zdaleka neobjedu. A druhá věc je využít laskavé nabídky svého protikandidáta Michala Horáčka a využít jeho billboardové plochy. Určitě chceme využít i spousty dobrovolníků, které máme, a další se nám nabízejí.

Co se budete snažit říci lidem v Třinci nebo dalších místech?

Považuji za důležité mluvit o tématech, která jsme zatím v debatách s protikandidáty tolik neprobírali. Jde hlavně o domácí témata, sociální témata, výroky typu, že sto korun v nemocnici nikoho neporazí, jak se v minulosti vyjádřil prezident Zeman. Takový výrok bych nikdy neřekl. Někoho to neporazí, ale někoho ano.

Vypadá to, že ho chcete porazit částečně jeho zbraněmi.

Rád bych se lidí zeptal, proč si myslí, že Miloš Zeman je zrovna politik, který je ochrání nebo který údajně zastává jejich zájmy. Z mého pohledu je výsostný intelektuál, člověk, který v životě fyzicky nepracoval a z mého pohledu ani moc nemůže běžným lidem rozumět. Oni přesto jeho zkratky, bonmoty a prohlášení přímo hltají. Chci lidem vysvětlit, že dovedu zastávat jejich zájmy, že rozumím jejich obavám bezpečnostním, sociálním a ekonomickým stejně jako Miloš Zeman, ale jsem lidem daleko blíž než on. 

Skutečně?

Je to takový paradox. Miloš Zeman, který snad v životě nepřeřízl pilou prkno a neví, co je běžná fyzická práce, tak údajně rozumí lidem.

Důležitým tématem příštích dnů bude určitě i premiér Andrej Babiš. Platí váš postoj, že jako prezident byste nejmenoval vládu, kterou by jako trestně stíhaný politik vedl?

Pokud bych byl jako prezident ve hře, Andrej Babiš by to ode mě slyšel. Ale nechci teď spekulovat, v jaké situaci bude vláda po osmém březnu, pokud bych volby vyhrál a ujal se funkce prezidenta.

Řada lidí přemýšlí nad tím, jaký budete mít k Andreji Babišovi vztah. Budete v případě nutnosti schopný mu vzdorovat a prosazovat své názory, nebo vás spíš jako silná osobnost zatlačí do kouta?

Nemyslím si, že bych byl slabší osobnost než Andrej Babiš. Jednal jsem s ním vícekrát jako předseda Akademie věd s ministrem financí a rozhodně nemám obavu z toho, že bych jakákoliv jednání s Andrejem Babišem neustál. To mohu naprosto jednoznačně vyloučit.

Chci se věnovat bezpečnosti

Jakým tématům se chcete těsně před rozhodujícím hlasováním ještě věnovat?

Určitě se chci věnovat bezpečnosti. Stále mi někteří lidé účelově podsouvají moje postoje k migraci. Chci lidem říkat, že se nemáme čeho bát, že jsme společnost, která je schopná všechno zvládnout. Když nás ale budou politici počínaje prezidentem, panem Okamurou a dalšími strašit, tak nic nevyřešíme. 

Vy jste v roce 2015 podepsal výzvu, která žádala politiky, aby opravdovým uprchlíkům pomohli. Za jakých okolností byste byl pro to, aby Česká republika přijala uprchlíky?

Stále říkám, že migrační kvóty byly špatnou akcí ze strany Evropské unie. Od samého začátku tyto kvóty odmítám. V roce 2015 šlo zejména o skutečné uprchlíky, ne ekonomické migranty. Ale i v jejich případě jim lze pomoci nedaleko jejich země, například podporujme jejich setrvání v Turecku. Neznamená to, že musíme otvírat hranice. To bychom v žádném případě neměli.

Téma uprchlíků a islámu zcela jistě ve vašich debatách s prezidentem Zemanem zazní. Co říkáte názorům, že by se v naší zemi měla zakázat výstavba mešit?

V debatách kandidátů jsme se bavili o zákazu staveb minaretů. Problém je v tom, že minarety jsou u nás v současnosti vnímány jako symbol militantního islámu. A já nevidím v zásadě důvod, proč by se tady nějaké minarety měly stavět. Rozumím tomu, že v současné situaci se minarety staly v západní Evropě jakýmsi symbolem islamistů. A já bych proto v žádném případě nedával paušální stanovisko - ano, stavějte.

Jak využijete nabídky pomoci od některých svých protikandidátů, Michala Horáčka a Marka Hilšera?

S povděkem kvituji jejich nabídky. Pokud jde o výjezdy do terénu, naše týmy se na tom domlouvají, já teď nechci předjímat, jestli k tomu dojde a kdy, ale je možné, že se to uskuteční.

Zkusíte nějak ovlivnit i velké množství voličů Pavla Fischera, který se dočkal například silné podpory od křesťanských komunit?

Nevím, jaká je přesná statistika voličů Pavla Fischera, ale vím, že zaujal křesťanské voliče. Myslím si, že řada jeho voličů neodmítne jeho apel, aby volili mě. Kdo mě ale nebude chtít volit, tak mě volit nebude. Doufám, že jeho voliči  se ztotožní s hodnotami, které vyznávám.

Když jste oznamoval kandidaturu, byla s vámi kromě manželky také jedna z dcer a vnuk. Budete se teď ještě víc snažit posílit roli manželky a rodiny? Část společnosti na to nepochybně slyší.

Širší rodinu nechci zapojovat, dohodli jsme se, že zůstane mimo kampaň. Prakticky na všech výjezdech je se mnou manželka, k tomu není třeba už nic dodávat. Lidé vědí, že se znám s manželkou 45 let a z toho jsme 43 let manželé. Od samého začátku přikládám tradiční rodině velký význam.

Co považujete za klíčové pro poslední dny kampaně?

Podle sociologických průzkumů je drtivá většina lidí, kteří se rozhodnou pro jednoho kandidáta, odhodlána jít k volbám a volit svého kandidáta bez ohledu na výsledek televizní debaty. To by musel být výsledek naprosto tristní, čehož se neobávám. Takže bych řekl, že je pro mě daleko důležitější oslovit se svými názory nerozhodnuté voliče. Jak přes sociální sítě, tak osobně, tedy pomocí výjezdů, sociálních sítí, billboardů, dobrovolníků či letáků. To považuji za klíčové.

 

Právě se děje

Další zprávy