Pokud se spojí v druhém kole síly, není to bez šancí, vyzval Topolánek své voliče k volbě Drahoše

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
13. 1. 2018 16:58
"Nejsem zklamaný," řekl bývalý premiér ODS a prezidentský kandidát Mirek Topolánek ve chvíli, kdy už bylo jasné, že do druhého kola voleb nepostupuje. Akademik Jiří Drahoš je podle něj "dobrá volba pro Českou republiku".
Dal jsem lidem naději a vnesl do kampaně politiku. Spojení Andreje Babiše a Miloše Zemana beru jako špatný signál pro celou společnost. | Video: DVTV, Martin Veselovský

Praha - Prezidentský kandidát Mirek Topolánek v kampani vytýkal současné hlavě státu Miloši Zemanovi, že se vyhýbá debatám se svými protivníky. Ale poté, co sám neuspěl v prezidentských volbách, Topolánek odmítal odpovídat na otázky novinářů.

Přednesl jen krátké tiskové prohlášení a odešel na ochoz do horního patra pražské restaurace Pivovar Národní na Národní třídě za svými podporovateli. Ještě předtím však vyzval své voliče, aby v druhém kole hlasovali pro akademika Jiřího Drahoše.

Na poznámku, že v kampani bývalý premiér za ODS svému protivníkovi Zemanovi vyčítal, že nechce čelit nepříjemným otázkám v diskusích a nyní postupuje stejně, Topolánkův spolupracovník Edvard Kožušník jen pokrčil rameny. "Nejsem mluvčí pana Topolánka," odpověděl.

Topolánek zahájil své vystoupení pro média ve znakové řeči, kterou mohli voliči vidět v jednom z jeho propagačních videí. "Tak, jak jsem do kampaně vstoupil, to znamená rozumem, srdcem, úsměvem a s heslem "Společně to zvládneme", tak musím konstatovat, že rozum a úsměv nestačily," řekl Topolánek, když ohlašoval svou prohru v prezidentských volbách. Skončil na šestém místě a získal lehce přes čtyři procenta hlasů. 

"Konstatuji, že jsem nepostoupil do druhého kola," poznamenal bývalý premiér a poděkoval svým voličům i podporovatelům. "Nejsem zklamaný, protože jsem do toho šel s tím, že jsem chtěl sám sebe probudit z určité letargie a rezignace na další vývoj. Musel jsem sám sebe přinutit zvednout hlas, ten hlas byl docela slyšitelný, i když tomu výsledek nedopovídá," dodal Topolánek. 

Důvody neúspěchu dál nerozebíral. Jen poznamenal, že jich bude více a chce je nejprve analyzovat se svými podporovateli, kteří trávili sobotní odpoledne v oddělené sekci v Pivovaru Národní. Ti neslavili ani nehlučeli. Občas si někdo z nich zašel k baru pro pivo nebo kávu. Napjatě sledovali výsledky, a když bylo jasné, že jejich kandidát získal nedostatečnou podporu, objevovalo se v jejich tvářích zklamání.

Do druhého kola postupuje současný prezident Miloš Zeman a akademik Jiří Drahoš. "Chtěl bych vyzvat své příznivce, aby ve druhém kole nezůstali doma a dali hlas Jiřímu Drahošovi. Bude to dobrá volba pro Českou republiku. Pokud se v druhém kole síly spojí, není to bez šancí," upozornil bývalý předseda vlády na možnost, že Drahoš může Zemana porazit. Pokud si voliči v druhém kole nenechají vnutit cizí názory a "použijí šedou kůru mozkovou a rozhodnou se podle svého vlastního rozumu", nebude mít Topolánek o výsledek prezidentských voleb obavy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy