Pokud se spojí v druhém kole síly, není to bez šancí, vyzval Topolánek své voliče k volbě Drahoše

"Nejsem zklamaný," řekl bývalý premiér ODS a prezidentský kandidát Mirek Topolánek ve chvíli, kdy už bylo jasné, že do druhého kola voleb nepostupuje. Akademik Jiří Drahoš je podle něj "dobrá volba pro Českou republiku".
Dal jsem lidem naději a vnesl do kampaně politiku. Spojení Andreje Babiše a Miloše Zemana beru jako špatný signál pro celou společnost. | Video: DVTV, Martin Veselovský

Praha - Prezidentský kandidát Mirek Topolánek v kampani vytýkal současné hlavě státu Miloši Zemanovi, že se vyhýbá debatám se svými protivníky. Ale poté, co sám neuspěl v prezidentských volbách, Topolánek odmítal odpovídat na otázky novinářů.

Přednesl jen krátké tiskové prohlášení a odešel na ochoz do horního patra pražské restaurace Pivovar Národní na Národní třídě za svými podporovateli. Ještě předtím však vyzval své voliče, aby v druhém kole hlasovali pro akademika Jiřího Drahoše.

Na poznámku, že v kampani bývalý premiér za ODS svému protivníkovi Zemanovi vyčítal, že nechce čelit nepříjemným otázkám v diskusích a nyní postupuje stejně, Topolánkův spolupracovník Edvard Kožušník jen pokrčil rameny. "Nejsem mluvčí pana Topolánka," odpověděl.

Topolánek zahájil své vystoupení pro média ve znakové řeči, kterou mohli voliči vidět v jednom z jeho propagačních videí. "Tak, jak jsem do kampaně vstoupil, to znamená rozumem, srdcem, úsměvem a s heslem "Společně to zvládneme", tak musím konstatovat, že rozum a úsměv nestačily," řekl Topolánek, když ohlašoval svou prohru v prezidentských volbách. Skončil na šestém místě a získal lehce přes čtyři procenta hlasů. 

"Konstatuji, že jsem nepostoupil do druhého kola," poznamenal bývalý premiér a poděkoval svým voličům i podporovatelům. "Nejsem zklamaný, protože jsem do toho šel s tím, že jsem chtěl sám sebe probudit z určité letargie a rezignace na další vývoj. Musel jsem sám sebe přinutit zvednout hlas, ten hlas byl docela slyšitelný, i když tomu výsledek nedopovídá," dodal Topolánek. 

Důvody neúspěchu dál nerozebíral. Jen poznamenal, že jich bude více a chce je nejprve analyzovat se svými podporovateli, kteří trávili sobotní odpoledne v oddělené sekci v Pivovaru Národní. Ti neslavili ani nehlučeli. Občas si někdo z nich zašel k baru pro pivo nebo kávu. Napjatě sledovali výsledky, a když bylo jasné, že jejich kandidát získal nedostatečnou podporu, objevovalo se v jejich tvářích zklamání.

Do druhého kola postupuje současný prezident Miloš Zeman a akademik Jiří Drahoš. "Chtěl bych vyzvat své příznivce, aby ve druhém kole nezůstali doma a dali hlas Jiřímu Drahošovi. Bude to dobrá volba pro Českou republiku. Pokud se v druhém kole síly spojí, není to bez šancí," upozornil bývalý předseda vlády na možnost, že Drahoš může Zemana porazit. Pokud si voliči v druhém kole nenechají vnutit cizí názory a "použijí šedou kůru mozkovou a rozhodnou se podle svého vlastního rozumu", nebude mít Topolánek o výsledek prezidentských voleb obavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy