Ničeho nelituji, byla to krásná doba. Ve druhém kole pomůžu Drahošovi, řekl Horáček

Martin Biben Šárka Mrázová Martin Biben, Šárka Mrázová
13. 1. 2018 17:13
Vyřazený prezidentský kandidát Michal Horáček, který nakonec získá jen málo přes devět procent hlasů, přijal svou prohru klidně. Čtvrtý nejúspěšnější kandidát celou kampaň označil za nepromarněný čas, vyjádřil navíc jasnou podporu Jiřímu Drahošovi, který se s Milošem Zemanem utká ve druhém kole.
Michal Horáček. | Video: DVTV, Martin Veselovský

Praha - Stál obklopen desítkami novinářů, kamer a objektivů a tušil, že prohrál. Po roce a půl kampaně, ve které projel stovky míst v celé zemi a utratil v ní skoro třicet milionů korun. Nikdo neinvestoval do prezidentských voleb více času, energie a vlastních peněz než Michal Horáček. Nikdo není větším poraženým. Přesto Horáček v prvních chvílích, kdy začínal být jeho nezdar zřejmý, působil velmi vyrovnaně.

"Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, možná po čase zjistím, co mohlo být ještě lepší, ale nyní hodnotím celou kampaň, včetně svých protikandidátů, pozitivně. Přinesli jsme novou, kultivovanější úroveň debaty," říkal s úsměvem. Smutek byl znám spíše na jeho manželce Michaele, která stála za manželem s viditelně ztuhlými rysy.

Horáček, oblečený v šedomodrém obleku se stříbrným lvíčkem v klopě, s vínovou kravatou, mluvil najednou přirozeněji než během kampaně, bez výrazných gest. "Nelituji ničeho, poznal jsem 550 míst, projel desítky tisíc kilometrů, byla to krásná doba mého života," dodal.

Lítost nad výsledkem vyjádřil chirurg Pavel Pafko, Horáčkův podporovatel a poradce. "Pomáhal jsem mu proto, že nevzal od nikoho peníze, je nesmírně pracovitý, objel opravdu celou zemi. Oceňoval jsem na něm navíc vždy to, že se po revoluci, i když by pro něj nebyl problém dostat nějaké pěkné místo, stáhl z politiky. Pro mě byl nejlepší," řekl.

Slovenská herečka a diplomatka Magda Vašáryová, která byla v týmu Horáčkových poradců, se zdála nad věcí. Výsledky se snažila vidět z pohledu šancí na změnu. "Zdá se, že demokratický tábor by ve druhém kole měl najít dostatek hlasů, aby Zemana porazil. Trend je jasný, doufám, že Češi půjdou ve druhém kole volit aspoň v podobném počtu, jako přišli v tom prvním. Slovensko totiž potřebuje mít v Česku silného demokratického a proevropského partnera," řekla.

Nyní chce Horáček napomoci Jiřímu Drahošovi, kterého ocenil za největší počet sesbíraných podpisů a poctivou kampaň, k vítězství ve druhém kole. "Dnešním dnem nic nekončí, ani pro mě. Vše teprve začíná. Slibuji, že udělám vše proto, aby současný prezident už prezidentem nebyl. Aktivně se zapojím do druhého kola, aby ta výzva, kterou nyní ztělesňuje pan profesor Drahoš, byla silná," řekl.

Nabídne prý dokonce prostor na billboardech. "Zjistil jsem, že je mám zaplacené až do konce ledna, dám týmu pana profesora možnost je využít. Rád bych ukázal, že to myslím opravdu vážně," řekl Horáček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy