Živě: Zemanův výrok o objednaném stíhání je nepřijatelný, ohradili se žalobci. Mynář: Darů máme dost

Živě
Česko čeká druhé kolo prezidentské volby, ve kterém se utkají Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. Vše podstatné kolem voleb sledujeme v on-line reportáži.
Babiš, sprostá slova i Krym. Poslední střet mají prezidentští kandidáti za sebou | Video: Česká televize
Živě
Aktualizovat reportáž
13:27

O prezidentské volby je mezi sázkaři nebývalý zájem. "Mohu potvrdit, že tyto volby se skutečně těší enormnímu zájmu sázkařů! V roce 2013 jsme na prezidentské klání přijali sázky v celkové hodnotě 3 miliony korun. Nyní jsme už na 20 milionech a přitom sázky stále rostou," říká Markéta Světlíková, tisková mluvčí sázkové kanceláře Chance.

13:26

Podle komunisty Zdeňka Ondráčka je Jiří Drahoš "nabubřelý trouba". 

13:07

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Drahoš včerejším výrokem v debatě v České televizi ukázal, jak pohrdá lidmi a snaží se je podvést. 

11:18

Drahoš je podle slovenského tisku "politickým laikem". Zeman zase "příkladem politika, který by už neměl zastávat vysoké posty. A možná žádné."

11:11

Spolek Přátel Miloše Zemana má podle svého představitele a kancléře prezidenta Vratislava Mynáře domluveny dary na všechny náklady kampaně, kterou zajišťoval pro prezidentskou kandidaturu současné hlavy státu Miloše Zemana. Zeman podle něj ve čtvrteční debatě zveřejnil sponzory, kteří už peníze na účet spolku poslali.

Mynář řekl, že zveřejnili původ peněz, které už mají fakticky na účtu. "Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary," dodal. Očekává, že peníze budou mít k dispozici do týdne až dvou.

11:04

Nevzdávejte to, život je o kompromisech. Má to smysl, vyzývá voliče Marek Hilšer:

10:58

Státní zástupci se ohradili proti tvrzení Miloše Zemana ve čtvrteční debatě, že není vyloučeno, že stíhání Vitáskové iniciovali solární baroni. Podle nich Zeman podrývá důvěru v justici.

"Unie státních zástupců považuje za nepřijatelný včerejší výrok prezidenta Miloše Zemana, který v České televizi uvedl, že 'vzhledem k tomu, že paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání'. Je krajně nevhodné, pokud hlava státu podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti 'objednat si' něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici," napsali žalobci.

10:38

Drahoš je čas budoucí, Zeman minulý, píše ve svém komentáři Martin Fendrych:

10:17

Čísla podle serveru Demagog.cz hovoří jasně:

10:05

Závěrečná debata před druhým kolem prezidentských voleb přilákala zhruba o milion víc diváků než poslední duel Zemana s Karlem Schwarzenbergem před pěti lety. Tu tehdy v České televizi vidělo 1,612 milionu diváků. 

9:40

Čtvrteční prezidentskou debatu Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi sledovalo v souhrnu 2,7 milionu diváků starších 15 let. Pustila si ji více než polovina lidí, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi. Na základě dat Asociace televizních organizací (ATO) to uvedl server Mediaguru.cz. Předchozí společný duel, který vysílala televize Prima, vidělo 2,2 milionu diváků. 

9:25

Seznam sponzorů spolku Přátel Miloše Zemana, který současné hlavě státu platil předvolební kampaň, přinesl Zeman do čtvrteční televizní debaty.

8:46

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do pátečního rána nedostal přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana. Spolek zčásti financoval prezidentovu volební kampaň. Člen vedení úřadu Jan Outlý ráno řekl, že v datové schránce úřadu nic není, ale dokumenty může dnes přinést například pošta. Zeman ve čtvrteční debatě České televize v reakci na kritiku, že jeho volební kampaň není transparentní, řekl, že seznam dárců byl úřadu odevzdán. Není to však jeho zákonnou povinností.

8:40

Drahoš podle analýzy serveru Demagog.cz řekl nepravdu třikrát, například v tvrzení, že vláda Miloše Zemana nabídla v roce 1999 muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice. "(Ministr zahraničí Jan) Kavan zde, ostatně stejně jako celá vláda, ovšem tento počet nenabídl. Pouze mluvil, že tento počet nejde vyloučit, dodal, že je to předčasné. V Kavanově prohlášení šlo o horní variantu, konkrétně mluvil o možném rozsahu v řádu dva až pět tisíc," uvedl server. Pět Drahošových výroků se mu nepodařilo ověřit, žádný z nich nebyl zavádějící.

8:38

Zeman podle analýzy serveru Demagog.cz nemluvil pravdu například když tvrdil, že jeho vláda neprojednávala v roce 1999 přijímání migrantů z Kosova. Nepravdivé byly podle serveru třeba i výroky o tom, že za pět let působení na Hradě nikomu neudělil abolici, nebo že twitterový účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je jeho soukromou záležitostí. Vedle 14 nepravd označil Demagog.cz pět Zemanových výroků za závádějící a osm se jich nepodařilo ověřit.

8:36

Ve čtvrteční debatě prezidentských kandidátů v České televizi pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz. Zeman řekl 52 faktických výroků, z toho jich 14 server vyhodnotil jako nepravdu. Druhý kandidát Jiří Drahoš měl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé.

8:35

Vyhledávač Google má dnes volební vizuál. 

Foto: Google.cz
8:16

Už dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a začne druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřou ve 22:00.

7:57

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

00:56

Video: Podívejte se na sestřih toho nejzajímavějšího z prezidentské debaty.

Babiš, sprostá slova i Krym. Poslední střet mají prezidentští kandidáti za sebou

Zeman, Drahoš, ČT, II.
1:22
Babiš, sprostá slova i Krym. Poslední střet mají prezidentští kandidáti za sebou | Video: Česká televize
0:55

Přečtěte si, jak hodnotí poslední debatu kandidátů odborníci na politický marketing:

0:45

Podívejte se na dění u Rudolfina před debatou i po ní, jak je zachytil náš fotoreportér Jakub Plíhal:

23:47

Jiří Drahoš zabojoval, píše Michal Horáček.

23:42

Na Zemanovu kampaň přispěli 900 000 a 800 000 i právníci, kteří asistovali u Mynářova nákupu levné vily v pražských Strašnicích.

23:10

Politoložka Vladimíra Dvořáková v ČT uvedla, že vítěze debaty určí voliči. Rozhodnou se podle ní podle toho, jestli chtějí spíše výrazného silného prezidenta, nebo prezidenta moderátora.

Foto: archiv
23:02

Ruská agentura si všímá Zemanova výroku, podle nějž šéfové tajných služeb potvrdili, že zahraniční rozvědky do českých voleb nezasahovaly. Zpráva připomíná, že Moskva zprávy o svém údajném vměšování do voleb v jiných zemích opakovaně popírá.

23:01

Kandidáti si s sebou do dvorany Rudolfina mohli vzít každý 30 příznivců, Drahoše přišli podpořit třeba jeho bývalí protikandidáti Marek Hilšer a Michal Horáček, herečka Anna Geislerová nebo umělecký šéf Hradišťanu Jiří Pavlica, Zemanovi z publika fandil další z protikandidátů Petr Hannig, hudebník František Ringo Čech nebo režisér Zdeněk Troška.

Zeman na úvod debaty vyzval lidi, aby šli k volbám. Drahoš Zemana označil za prezidenta uplynulé éry opoziční smlouvy, přeběhlíků či kmotrů, sám by chtěl na Hrad přinést změnu.

Zatímco před začátkem pořadu před Rudolfinem čekalo několik desítek příznivců Zemana, kteří ho hlučně přivítali, po skončení přenosu naopak Drahoše očekávaly desítky jeho sympatizantů. Podle zpravodaje ČTK s nimi Drahoš zazpíval hymnu. Řekl, že na rozdíl od úterního duelu na Primě moderátorka debatu zvládla a s debatou je spokojen. Moderátorku chválil stejně jako Zeman už na konci přímého přenosu. Příznivci Drahoše pokřikovali na známé podporovatele Zemana například "Zemanova hůlka" nebo "troška respektu".

23:00

Shrnutí čtvrteční debaty:

Debata prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi se nesla v klidnějším duchu než předchozí duel v televizi Prima. V komornějším prostředí pražského Rudolfina se moderátorka Světlana Witowská nemusela potýkat s hlučným publikem. Oba kandidáti odpovídali na dotazy připravené Českou televizí, šéfy sněmovny a Senátu Radkem Vondráčkem (ANO) a Milanem Štěchem (ČSSD) i veřejností. Do vypjatých střetů se nedostali, i když se několikrát vzájemně obvinili, že nemluví pravdu. Šlo o poslední vzájemný duel Drahoše a Zemana před pátečními a sobotními volbami.

Drahoš oproti předchozímu duelu působil aktivněji. Zeman si dvakrát při odpovědi vypomohl nahlédnutím do podkladu, vždy šlo o přečtení číselných údajů týkajících se třeba počtu zahraničních cest nebo podnikatelských delegací. Své proslovy vždy jinak pronáší z patra a poznámky nepoužívá. Drahoš tak učinil při citaci z výroční zprávy BIS. Zeman si při čtení také nasadil brýle, které na veřejnosti jinak nenosí.

22:58 SPD, logo, ikona

Podle Tomia Okamury, jehož hnutí SPD podpořilo před volbami Zemana, byl současný prezident v ČT v nepřátelském prostředí a jedna debata nemůže posloužit v posouzení, kdo byl přesvědčivější. "Volba prezidenta musí být podložená především dosavadní prací kandidáta pro občany, pro republiku a sílou osobnosti - a tady je to sto k nule v neprospěch kandidáta Drahoše," řekl.

22:56

"Debata byla jako šachová partie. Pan Drahoš vsadil všechno na agresivitu a mimiku pohrdavosti. Pan prezident prokázal profesionalitu státníka, který ví, o čem mluví," řekl Jaroslav Foldyna (ČSSD).

22:56 Ikona KDU-ČSL

"‏Konečně prezidentská debata, jak má vypadat. V zásadě kultivovaná z obou stran. Můj názor změnit nemohla, ale věřím, že nerozhodnutým ukázala, že Jiří Drahoš bude prezidentem s názorem, který budu hájit naše zájmy a bude ctít demokratické hodnoty," uvedl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "‏Děkuji za televizní debatu, Drahoš prokázal, že na to má," uvedla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

22:55

Kladně hodnotí způsob vedení debaty také bývalý tajemník vlády pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). "‏Výborně připravená, důrazná a korektní Světlana Witowská. Takto mají vypadat klíčové politické debaty. Díky za to!" napsal.

22:54

"Jestli si můžeme odnést z dnešní debaty prezidentských kandidátů něco navíc, tak je to jasná ukázka proč potřebujeme nezávislou veřejnoprávní televizi. Kvalitní službu veřejnosti, profesionální žurnalistiku. Važme si jí a braňme ji před útoky všech destrukčních snah," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

22:47

Druhou společnou debatu kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi sledovalo v průměru 2,6 milionu diváků. ČT to uvedla na Twitteru svého pořadu Newsroom ČT24. Úterní duel v televizi Prima vidělo 2,2 milionu lidí. Předchozí dvě debaty, ve kterých Zeman vystoupil sám, měly sledovanost menší. V neděli v televizi Nova si ji pustilo 1,5 milionu diváků, v pondělí v televizi Barrandov v průměru 659 000 lidí starších 15 let. Vyplývá to z dat Asociace televizních organizací.

Závěrečná debata před druhým kolem prezidentských voleb tak přilákala zhruba o milion víc diváků než poslední duel Zemana s Karlem Schwarzenbergem před pěti lety. Tu tehdy v České televizi vidělo 1,612 milionu diváků.

Stejně jako před pěti nabídla Česká televize i letos moderování debaty Václavu Moravcovi, ten ale účast odmítl. Volba poté padla na Světlanu Witowskou.

Světlana Witowská.
Světlana Witowská. | Foto: Česká televize.
22:41

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek podpoří v prezidentských volbách současného prezidenta Miloše Zemana. Řekl to po čtvrteční debatě Jiřího Drahoše a Zemana v České televizi. Hynek oběma kandidátům zaslal otázky, odpověděl mu na ně jen prezident, řekl.

Zemana se v dopise ptal, jestli si po případné výhry ponechá v týmu kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, zda je pro přijetí eura a pro reformu EU. Ptal se také, jak by zabránil, aby "veškerou moc ve státě" nezískal Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, pokud by se jako prezident rozhodl předčasně ukončit svůj mandát.

Drahošovi poslal otázky, jakou úlohu by měl po jeho zvolení jeho spolupracovník Jakub Kleindienst, jehož spojuje se středočeským exhejtmanem Davidem Rathem. Chtěl také vědět, jaká role by byla třeba kněze Tomáše Halíka nebo politiků Ivana Gabala či Petra Pitharta, kteří mu vyjádřili podporu. I na Drahoše směřoval otázky o euru, EU či migraci.

22.36

TOP 09, jejíž bývalý předseda Kalousek byl také jedním z témat debaty, podporuje Drahoše.

22:10

Údajný seznam sponzorů, kteří dali spolku Přátelé Miloše Zemana peníze na prezidentovu kampaň.

22:26

Další chvála pro Světlanu Witowskou.

22:22

Vítězné gesto Drahošových.

22:17

Události před Rudolfinem pohledem Vavřince Hradilka.

22:15

Před Rudolfinem došlo i na státní hymnu.

22:14

Moderátorku chválil i Jiří Drahoš. Prezident Zeman ji vyslovil uznání už na konci debaty.

22:12

Michal Horáček komentuje průběh debaty.

22:05

Glosa Martina Fendrycha

Poslední duel kandidátů v Rudolfinu, který vedla Světlana Witowská, moderátorka České televize, byla první debata. Až dosud jsme žádnou neviděli. Klidné prostředí svědčilo Jiřímu Drahošovi, který byl o řád lépe připraven než v úterý při show na Primě. Především v první části duelu působil jako jiný člověk a debatě dominoval.

Jinak se choval i prezident Miloš Zeman, velmi dobře se přizpůsobil jinému, "nefotbalovému" prostředí. Neskákal do řeči, choval se slušně, jen jednou ho zradily nervy a řekl, že počká, "až pan Drahoš přestane povykovat", avšak ihned byl moderátorkou (tentokrát byla debata moderována, skutečně řízena) zaražen.

Kdo vyhrál? Je těžké zůstat objektivní, když máte za sebou Zemanovo pětileté pobývání na Hradě. Pokud někdo čekal, že současný prezident suverénně vyhraje, byl zklamán. Nevyhrál. O něco lépe argumentoval Jiří Drahoš, měl nejprve větší, později mírnou převahu. Přesto nelze čekat, že by jeden kandidát druhému odloudil voliče. Poměr Drahošovy převahy bych viděl zhruba 1,2 ku 1,0 a tak se může promítnout do volby nerozhodnutých.

 

Foto: Aktuálně.cz
22:05

Na televizní debatu v ČT se dívalo v průměru 2,6 milionu diváků.

22:00

Jiří Drahoš přichází mezi své příznivce.

21:54

…ale i neúspěšný kandidát Marek Hilšer.

21:52 Ikona KDU-ČSL

Úroveň debaty cení i šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek.

21:48

Před Rudolfinem čekají příznivci na příchod svých kandidátů.

21:44

Jiřího Drahoše přišel podpořit Dominik Hašek.

21:26

"Jsem kandidát, který se dívá do budoucnosti. Miloš Zeman už nemá této zemi co nabídnout, ale jeho poradci si mohou od této země ještě ledacos vzít. Je potřeba tomu zabránit. Budu se zabývat starostí o lidi, sociálními problémy, problémy důležitými pro vás. Bezpečnost, kvalitní vzdělání, sociální záležitosti, to všechno budu brát v potaz jako prezident a bude mi ctí být vaším prezidentem," ukončil svůj projev Drahoš.

21:24

Debata se chýlí ke konci, Miloš Zeman má šanci na poslední slovo směrem k voličům. Vyzval občany, aby šli hlasovat. "Děkuji vám, že k volbám půjdete," uzavřel.

21:23

Kancléř Mynář si o prověrku na nejvyšší stupeň požádal z frajeřiny, říká Zeman. "Je to frajer," kontruje posměšně Drahoš.

21:23

Jméno předsedy poslaneckého klubu TOP 09 se v dnešní diskuzi skloňovalo často:

21:22

"Drahoš se snaží Zemana teď tlačit s migrací, ale chybí mu koncovka a opět jsme v situaci, 'ano byl jsem premiér…'Takže Zemanovi spíš vytváří prostor zdůrazňovat politické zkušenosti," všímá si Drahošovy chyby Anna Shavit.

21:22

Odkud pochází informace o tom, že Jiří Drahoš si váží Miroslava Kalouska?

21:21

"V této fázi debaty evidentně nabírá na dechu Miloš Zeman. Pan Drahoš pokračuje ve stejné taktice útočit, používá fakta, argumenty, ale nějak mu nejde svůj projev vypointovat a Zeman to velmi dobře odráží," říká odbornice na politický marketing Anna Shavit.

21:19

Jiří Drahoš se ptá na prověrku kancléře Vratislava Mynáře - proč prezident nedodržel slovo a po nezískání prověrky ho neodvolal. Prezident se brání, že soud ještě nerozhodl o Mynářově žalobě.

21:15

Další Zemanova otázka směřuje na migraci. Má jasně odpovědět, zda je pro přijímání migrantů. Drahoš odpovídá, že o tom, koho přijmeme na své území, musíme rozhodnout sami. A připomíná prezidentovi, že právě jeho vláda přijala 5000 kosovských Albánců. 

21:17

Zemanova slova o Drahošově důvěře Kalouskovi nebyla pravdivá.

21:13

Drahošův dotaz směřuje na Zemanův výrok, že platba 100 korun za pobyt v nemocnici důchodce nezabije. Důchodci jsou tak 10-15 procent, zbytek je ekonomicky aktivní populace, o ní se teď bavíme," oponuje Zeman.

21:11

Miloš Zeman se ptá na údajný Drahošův výrok o tom, že mezi politiky důvěřuje Miroslavu Kalouskovi. Protikandidát tvrdí, že prezident jeho výrok zkreslil.

21:12

Za jistějšího Drahoše považuje i Leopold König:

:

 

21:10

"Zeman právě dnes zvolil překvapivě mírnou formu, kdy klidně svého oponenta poučuje. Drahoš pak energicky bojuje, ale mnoho věcí působí, že si je logicky nastudoval poprvé. Zeman má výhodu, že mluví na základě zkušenosti," hodnotí Shavit průběh debaty. Drahošovo zmínění Brexitu u otázky na referendu považuje za zbytečnou nahrávku Zemanovi.

21:08

Drahoš se ptá na Zemanovu poslední návštěvu Ruska, kdy jednal s prezidentem Putinem bez přítomnosti českého velvyslance. 

Prezident vysvětluje, že vyjednal dodávku 6000 tisíc traktorů do Ruska. Velvyslanec tam podle něj nebyl proto, že ani z druhé strany nebyl členem delegace ruský ambasador.

21:05

Teď se ptají kandidáti sebe navzájem. Prezident se protikandidáta ptá, proč nedůvěřuje lidem a nechce je nechat rozhodnout o případném vystoupení z EU v referendu. Drahoš vysvětluje, že rozhodování o důležitých věcech v plebiscitu je velmi nebezpečné, jako příklad uvádí Brexit.

"Je to urážka britských občanů. Oni se rozhodli a to je třeba respektovat," kontruje Zeman.

21:06

Miloš Zeman má hůl i ochranku pohotově:

 

21:02

Téma venkov: Podle Drahoše je nutné zlepšení dopravní infrastruktury. Také by inicioval zákon o rozpočtovém určení daní ve prospěch malých obcí.

21:01

Pokud jde o vzdělání, Zeman by kladl důraz na technické obory.

20:59

Zemanův recept na nelegální migraci: "Deportace těch, kdo jsou ilegálně na evropském území a nedostali azyl, mimochodem ta radikalizace se objevuje mezi jinými i u českých muslimů, ale to je jiná věc, zadruhé pomoc těm, kdo potřebují tuto pomoc, v zemích jejich původu. To jsem, pane Drahoši, říkal poprvé v roce 2015, tedy poměrně velmi dávno, nu a zatřetí, samozřejmě ochrana vnějších hranic a o tom už jsme mluvili. To znamená nepouštět sem žádného ilegálního migranta, neboť o azyl až dosud může požádat jen v první bezpečné zemi, a tou prokazatelně ČR není."

20:58

Téma migrace: "Kvóty jsou špatně, je třeba ochránit hranice EU, je třeba pomáhat lidem v zemích, odkud migrace pochází. To je základ," prohlásil Drahoš.

20:57

"Přijetí eura je politické rozhodnutí, my jsme se k tomu zavázali, termín není dán a já bych rád zavedl seriózní debatu o přijetí nebo nepřijetí eura. Pro každou vládu by byla nesmyslná sebevražda tlačit na přijetí eura, když je proti němu 80 procent lidí," dodává k tématu Drahoš.

20:57

"Jsem zastáncem eura, ale nechci, aby český daňový poplatník platil řecké dluhy," řekl ke společné evropské měně Zeman.

20:56

"Oba pánové by si měli dávat pozor, jak se tváří, když mluví oponent," dává doporučení Shavit.

20:56

Referendum. Ano, či ne?

20:55

"Drahoš má připravené komunikační cíle, například jasné opakování toho, že není politický nováček. Dává to smysl, občas to působí hodně naučeně. Oproti Primě je vidět velký posun. Začíná mít ale tendenci na vše odpovídat kritikou Zemana, občas by bylo vhodné více mluvit o sobě a být více smířlivý," říká o Drahošovi Anna Shavit.

21:24

Miloš Zeman citoval dezinformační server Aeronet, když tvrdil, že Jiří Drahoš v minulosti řekl: "Vážím si Miroslava Kalouska."

20:55

Moderátorka Světlana Witowská sklízí ovace na sociálních sítích:

20:54

"Byl bych rád, kdyby byla Česká republika co nejdříve sebevědomým a suverénním státem. Nejsme v Evropě slyšet a je třeba to změnit. Chceme bezpečnou Evropu s hranicemi, které budou střeženy proti migrantům," prohlásil Drahoš.

20:54

"Zeman se snaží působit i velmi konstruktivně a trpělivě vše vysvětluje, využívá tak svoji schopnost zdatného rétora. Nicméně působí uvolněně," hodnotí současného prezidenta Anna Shavit.

20:53

"Já jsem se vždy označoval za eurofederalistu, nikoliv za zastánce unitárního státu," popisuje svou vizi Evropské unie Miloš Zeman. "Evropa by měla mít společnou obranu vnější hranice," dodal.

21:04

Novináři zkoušejí rozklíčovat zveřejněná jména Zemanových sponzorů.

20:52

"Imponoval mi způsob, jakým Andrej Kiska zvítězil ve volbách nad politickým rutinérem," jmenoval Drahoš svůj zahraniční politický vzor.

20:51

Bývalý ministr kultury ke spolupráci s prezidentem republiky:

20:48

Skončila ta část pořadu, kdy se ptala moderátorka. Nyní pokládá otázku šéf Senátu Milan Štěch, zda je správné, aby prezident při volbách v partnerských zemích dával najevo podporu jednotlivým kandidátům. Drahoš to odmítl, Zeman, který podpořil v rakouských volbách kandidáta Svobodných Norberta Hofera, v tom problém nevidí.

20:47

Drahoš říká, že by u příležitosti 100. výročí Československa především usmířil společnost.

20:45

Witowská se Zemana ptá na nesplněné sliby, ptá se Zemana na rozdělenou společnost. "Společnost nerozdělují lidé, ale názory," odpovídá prezident.

20:43

Sociální sítě se zatím shodují, že výkon moderátorky je oproti debatě na Primě nesrovnatelný.

20:42

"Je to moje chyba, několikrát jsem se za to omluvil. Tři vulgární výrazy byly zobecněny tak, jako bych mluvil sprostě při každém setkání s občany, což není pravda," litoval Zeman vulgarit ve vysílání Českého rozhlasu.

20:42

Komentátoři si všímají jiného rozložení sil v dnešní debatě.

20:40

"Zeman je zatím precizní, Drahoš velmi bojovný a místy by si to mohl trochu promyslet, občas zbytečně na Zemana útočí, což povede k tomu, že mu to Zeman bude výrazně vracet. Drahoš je opravdu bojovný, evidentně lépe připravený, je vidět, že Prima byla přípravou respektive si to poprvé zažil a teď lépe ví, co může čekat," komentuje dosavadní průběh debaty odbornice na politický marketing Anna Shavit.

20:39

"Chtěl bych pana Drahoše informovat, že se na něj připravuje trestní oznámení ve věci šíření poplašné zprávy, nejenom ve věci parlamentních, ale i prezidentských voleb," prohlásil Zeman.

20:38

"Jiří Ovčáček je svobodný člověk, jeho Twitter je soukromá záležitost," reaguje Zeman na kritiku svého mluvčího. Dodává, že je s jeho službami spokojen.

20:37

Drahoš zmiňuje řetězové e-maily, které ho očerňují. "Zvažujeme podání trestního oznámení. Nechali jsme si udělat analýzu těch primárních zdrojů nenávistných mailů, je evidentní, že to jsou proruské servery," řekl.

20:35

Kandidáti mluví o dezinformacích. Zeman uvedl jako nepravdivou informaci, která se objevila na sociálních sítích, Drahošův výrok o tom, že volby ovlivnily zahraniční rozvědky. Drahoš zmiňuje, že se šířila fake news o tom, že je agent StB.

20:34

Krym je podle Miloše Zemana ruský, podle Jiřího Drahoše ukrajinský.

20:33

"Nevidím důvod, proč by demokratické státy měly uznat okupaci Krymu," oponoval Drahoš.

20:32

"Dnešní Rusko díky tomu, že jsme v NATO a EU, není bezpečnostní riziko," řekl Zeman.

20:31

Přišla otázka na Krym. "Krym byl neoprávněně anektován Ruskem a bylo to porušení mezinárodních dohod. To, že byl kdysi ruský a byl Nikitou Chruščovem darován Ukrajině, je jiná věc," odpověděl Zeman.

20:29

"Až pan Drahoš přestane povykovat, tak vám odpovím," prohlásil Zeman. Moderátorka ho požádala o zachování zdvořilejšího chování.

20:27

"Určitě bych jel na Slovensko. Chtěl bych se omluvit za nehoráznou větu pana prezidenta o Alexandru Dubčekovi," reagoval Drahoš na otázku na svou případnou první prezidentskou cestu.

20:26

Člen dohledového úřadu Jan Outlý reaguje na Zemanovo zveřejnění dárců spolku Přátelé Miloše Zemana. 

20:26

Jiří Drahoš není jediný, který před druhým kolem upozaďuje kontroverzní postavy ze svého okolí.

20:26

Moderátorka se ptá na to, koho si s sebou přivede Jiří Drahoš na Hrad jako kancléře, šéfa poradců  a mluvčího. "Rozumím vaší otázce. Mám nějaké varianty v hlavě, zvažuji je. Ještě nejsem rozhodnut, nedozvíte se to," sdělil.

20:24

"Já o to nestojím, já mám všechny dárce na transparentním účtu. Já nepotřebuji Miloši Zemanovi předávat seznam," odmítl seznam Drahoš.

20:24

Daniel Herman k Číně a hradnímu personálu:

20:21

Zeman čelí otázce, odkud vzal peníze spolek Přátelé Miloše Zemana, který mimo jiné platil prezidentovu kampaň. Zeman přinesl údajný seznam dárců a nabízí ho Drahošovi. "Jako gesto dobré vůle jsem vám nabídl seznam sponzorů," prohlásil.

20:20

"Odmítl bych názor pana prezidenta. Podsouvá mi, že jsem upozadil Jakuba Kleindiensta kvůli médiím. Není to pravda. Sponzoři se mi nabízeli sami. Řada lidí chce na Hradě změnu. Jakub Kleindienst v tom nehrál žádnou zásadní roli," uvedl Drahoš.

20:20

Budou voliči ANO jazýčkem na vahách?

20:18

"Sponzoři se mi nabízeli sami," odpovídá Drahoš na otázku, jakou roli hrál ve shánění peněz na kampaň Jakub Kleindienst.

20:55

Miloš Zeman angažmá Hofera v rakouské vládě netrefil.

20:18

Zeman hájí Mynáře, který nedostal bezpečnostní prověrku. NBÚ prý rozhodnutí mimo jiné odůvodnil tím, že Mynář kdysi porazil sloup veřejného osvětlení.

20:18

Vratislav Mynář opět tématem debaty.

20:17

Zeman řekl, že Nejedlého kontakty na Rusko jsou při jednání s některými ruskými firmami výhodou.

20:16

Jiří Drahoš začal neobvykle ostře.

20:15

Witowská se ptá Miloše Zemana na jeho spolupracovníky Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. "Na toto téma se poradím především s nimi a teprve potom budu informovat média a nikoliv naopak. Nikdo z nich není trestně stíhán ani z ničeho obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem a já je neupozaďuji, protože já se médií nebojím," řekl Zeman.

20:10

Příchod Miloše Zemana

Foto: ČTK
20:14

Moderátorka Světlana Witowská sklízí zatím na sociálních sítích chválu. 

20:14

Drahoš čelí otázkám na svého spolupracovníka Jakuba Kleindiensta. "Věřím mu, mediální spekulace nechávám stranou ," říká.

20:13

Drahoš to označil za "pustou spekulaci".

20:12

Zeman nevyloučil, že je v Česku možné si objednat trestní stíhání, pokud má dotčená skupina vliv a majetek.

20:11

"Nikomu jsem abolici za pět let prezidentování neudělil, ani neudělím, protože bych se tím zesměšnil," řekl Zeman v souvislosti s Andrejem Babišem.

20:09

Zeman důrazně odmítl, že by v Babišově případě uvažoval o abolici. "Nikomu jsem abolici za pět let prezidentovaní neudělil, ani neudělím, protože bych se tím zesměšnil," prohlásil.

20:08

Zeman řekl, že věří, že Babiš v kauze Čapí hnízdo nepodváděl. "Proč by měl miliardář podvádět kvůli 50 milionům," řekl.

20:07

Podle prezidenta by vznikl chaos, kdyby před svým případným koncem ve funkci Babiše nejmenoval. Drahoš dříve řekl, že by trestně stíhaného politika nejmenoval. Podle Drahoše by měl rozhodnout o Babišově vině nezávislý soud.

20:06

Drahoš se vyjadřuje k vládě Andreje Babiše. Říká, že by proti ní aktivně nevystupoval, což podle něj dříve dělal Zeman, jednal by prý profesionálně.

20:05

"Pokud bych "zdědil" vládu s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem, musel bych postupovat profesionálně, tedy můj vztah by musel být profesionální. Proti vládě bych nevystupoval," řekl Drahoš.

20:04

Zeman svému soupeři vytýká především to, že nemá žádné zkušenosti v politice. "Jiří Drahoš vůbec nerozumí politice a politika je řemeslo, které se musí učit. Já sám se ho učím 25 let," řekl prezident.

20:03

"Dokud nebudu stát na prahu smrti, budu mít určitě ještě nějaké důležité okamžiky a jsem rád, že život nekončí touto diskuzí," odpověděl Miloš Zeman na otázku, zda jde o nejdůležitější okamžik jeho života. Jiří Drahoš odpověděl pozitivně.

20:02

Drahoš Zemana v úvodním slově Zemana označuje za symbol minulých dob, který je spojený s klientelismem či opoziční smlouvou.

20:14

Jiřího Drahoše dorazili do Rudolfina podpořit také Marek Hilšer a Michal Horáček. 

Foto: Aktuálně.cz
20:02

Zeman na úvod vyzval občany, aby přišli k volbám.

19:59

Do Rudolfina dorazil Michal Hašek.

20:00

Poslední prezidentská debata začíná, uvádí ji Světlana Witowská.

19:51

Michal Horáček před Rudolfinem několik minut debatoval s jedním ze Zemanových příznivců, popisuje z místa fotograf Aktuálně.cz.

19:49

Jiří Drahoš i Miloš Zeman kolem sedmé hodiny už vešli do Rudolfina. Prezidenta hlasitě vítali jeho příznivci, přišel i neúspěšný kandidát Petr Hannig. Naopak Drahoše na místě podpoří Michal Horáček či Marek Hilšer. Debata začne asi za 10 minut.

19:38

Na ČT nás čeká vlastně první a jediná debata mezi kandidáty, píše Martin Fendrych.

18:00

Rudolfinum už se připravuje na dnešní debatu prezidentských kandidátů.

17:55

Pomáhejte osamělým seniorům, nabádají manželé Drahošovi.

17:30

Čeští voliči v Americe začali v předstihu hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. První volební místnosti se otevřely v Brazílii.

17:51

Britský tisk se v posledních dnech zabýval blížícím se druhým kolem prezidentských voleb v České republice sporadicky. Z významných deníků jim věnoval větší pozornost ekonomický list Financial Times (FT) v komentáři s titulkem Liberalismus čelí v českých volbách další velké zkoušce.

Nadnárodní tisková agentura Reuters s hlavním sídlem v Londýně tento týden poznamenala, že proevropský akademik Jiří Drahoš má v souboji o Pražský hrad dobrou šanci dostat od moci stávajícího prezidenta Miloše Zemana, kterého označila za muže se zálibou v alkoholu, napadajícího elity, užívajícího obhroublého jazyka a prosazujícího přátelštější vztahy s Ruskem.

17:22

To, že v prezidentském úřadu chybí slušnost a tolerance, je obrovská chyba, říká právnička, bývalá ministryně a členka ČSSD Petra Buzková v rozhovoru pro DVTV.

Buzková: Zeman je urputný, touha nade všemi vítězit je u něj velmi silná. Volit budu Drahoše

Buzková DVTV
19:06
To, že v prezidentském úřadu chybí slušnost a tolerance, je obrovská chyba, myslí si právnička Petra Buzková, bývalá ministryně a členka ČSSD. | Video: Martin Veselovský
17:07

Miloš Zeman slaví svátek…

16:58

Eva Drahošová dnes na besedě se seniory

16:08

Transparent v Brně. 

15:18

Miloš Zeman bude volit v pátek v 15:00 hodin v budově Základní školy v Brdičkově ulici v Praze 5 - Lužiny, stejně jako v prvním kole. 

15:10

V první prezidentské volbě dali svůj hlas Zemanovi, nyní svůj názor přehodnocují. 

Stále více lidí přehodnocuje své rozhodnutí. Také vás Miloš Zeman zklamal? Sdílejte na sociálních sítích důvod proč ho již tentokrát nebudete volit.

Zveřejnil(a) Prezidentské VOLBY 2018 - diskutujme dne 23. Leden 2018
14:58

Policie neplánuje zvláštní bezpečnostní opatření v místě, kde bude ve druhém kole prezidentských voleb volit prezident Miloš Zeman. Nastavena budou standardní bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Před dvěma týdny Zemanovu volbu narušila ukrajinská aktivistka Anželina Diašová, která ve volební místnosti v pražských Lužinách polonahá vběhla před prezidenta. Podle Bocána prezidentova ochranka situaci zvládla a není důvod, aby se opatření měnila.

Bezpečnostní opatření podle Bocána budou odpovídat významu akce a aktuální bezpečnostní situaci. "Jelikož ochranka incident z minulého kola voleb zvládla, není důvod na stanovených pravidlech cokoliv z naší strany měnit," uvedl Bocán. Zdůraznil, že volební místnosti jsou veřejná místa a o případném vstupu novinářů rozhoduje předseda volební komise, nikoliv policie.

Dodal, že policisté neplánují plošné kontroly novinářů, kteří se přijdou podívat, jak bude Zeman volit. "V odůvodněných případech však nelze kontrolu jednotlivce v rámci bezpečnostního opatření předem vyloučit nikdy," upozornil Bocán.

14:47

Fotbalová legenda Jan Berger vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby odešel na odpočinek. "Pan Zeman odvedl dobrou práci, ale víc tomu národu nedá," vzkazuje Berger prezidentovi.

Fotbalová legenda Jan Berger: Zeman našemu národu už víc nedá

1:12
Fotbalová legenda Jan Berger: Zeman našemu národu už víc nedá | Video: Nechme ho odejít
14:44

Bookmakeři sázkových kanceláří v Česku se v posledních dnech přiklánějí k tomu, že v prezidentských volbách obhájí svůj post Miloš Zeman. Kurzy na jeho vítězství se pohybují v rozmezí 1,55:1 až 1,7:1, klient Fortuny na něj vsadil 2,2 milionu korun. Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš si pohoršil na 2,3:1 až 2,45:1. Zeman podle bookmakerů vyhraje v osmi krajích, Drahoš v šesti. Celkový objem sázek už je v porovnání s volbami v roce 2013 více než čtyřnásobný. 

13:02

Jiří Drahoš toho podle své manželky Evy moc nenaspí.

12:38

Video: Drahoše doprovodily na "Kulaťák" desítky traktorů.

S Drahošem jely na "Kulaťák" desítky traktorů

Traktory vyjely na podporu Jiřího Drahoše
1:04
S Drahošem jely na "Kulaťák" desítky traktorů | Video: Tomáš Cetkovský
12:20

Eva Drahošová navštívila seniory, o kampani s nimi ale nemluvila. 

12:15

Jiří Drahoš měl podle své ženy Evy z úterní debaty na Primě dobrý pocit. "Odpovídal věcně, pochválila jsem ho," řekla Aktuálně.cz. Že by byl proti Miloši Zemanovi ve výrazné defenzivě, si nemyslí. "Bylo mu ale dáno málo prostoru," postěžovala si. Tu noc prý moc dobře nespala.

11:52

Eva Drahošová se vyjádřila k úterní debatě na Primě.

11:30

Prohlédněte si fotogalerii z ranní spanilé jízdy zemědělců na podporu Jiřího Drahoše.

11:21

Kampaň se pro mě stala univerzitou třetího věku, řekla seniorům Drahošová.

11:01

Potravinářská komora v druhém kole voleb podpořila prezidenta Miloše Zemana, který podle ní trvale podporuje potravináře při svých zahraničních cestách, a to i na trzích, na které se vstupuje jen velmi obtížně, jak je Rusko nebo Čína. "Jen díky těmto aktivitám máme jako potravináři umožněn přístup na trhy, které by jinak díky návštěvám svých prezidentů či premiérů obsadili francouzští nebo němečtí výrobci, kteří jsou si plně vědomi obrovské dovozního potenciálu obou jmenovaných zemí," řekl Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR.

10:51

Pár momentek z ranního programu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

10:47

Zatímco Jiří Drahoš jel s kolonou traktorů na Vítězné náměstí, jeho žena v nedaleké Thákurově ulici navštívila dům seniorů.

10:12

Podle Drahoše je pro naši bezpečnost prioritní spojenectví se státy NATO.

9:22

"Jsem potěšený jejich podporou, jezdil jsem nedávno po venkově, měli jsme řadu debat i se soukromými zemědělci, takže mě jejich podpora opravdu těší. Musím se přiznat, že jsem dlouho o této akci nevěděl. Pevné doufám, ze řidiči budou mít trochu trpělivosti, není to jízda zase tak nadlouho," komentoval jízdu s kolonou traktorů Drahoš.

9:20

Kolona s traktory na podporu Jiřího Drahoše vyjela.

9:11

Před výjezdem kolony se Drahoš vyjádřil k večernímu duelu na ČT. "Určitě budu aktivnější. Ale velmi bude záležet na moderátorce, abychom si neskákali do řeči," prohlásil.

9:08

Jiřímu Drahošovi ráno vyjadřují podporu soukromí zemědělci, desítky traktorů kandidáta doprovází od jeho bydliště v Suchdole na Vítězné náměstí.

9:07

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

23:55

Jiří Chýla se ve svém blogu zastavuje u dvou výroků Miloše Zemana z debaty na Primě:

21:50

Komerční televize dělají z volby prezidenta "zábavní" estrádu, nejnověji to ukázal Voříškův kotel na Primě, komentuje duel kandidátů bývalý poslanec a senátor Jiří Zlatuška. Přečtěte si jeho blog:

21:20

Podle serveru iRozhlas.cz mluvil v debatě televize Prima Zeman přes 24 minut, jeho sok Drahoš necelých 16 minut, podobně jako moderátor Karel Voříšek. Prostor dostalo i publikum v sále a to dvanáctiminutový. Pět minut pak zabraly vstupy ze studia.

21:20

Televize Prima dnes odmítla označení "spíše bulvární", jímž charakterizoval výběr témat, o kterých v úterý večer debatovali prezidentští kandidáti, Jiří Drahoš. Drahoš zároveň považuje chování příznivců prezidenta Miloše Zemana, kteří často do duelu vstupovali a kandidáty přerušovali hlasitými výkřiky, za nedůstojné. Moderátor Voříšek v tiskové zprávě kritiku odmítl. Oba divácké tábory byly podle Primy hlučné stejně.

19:33

Čas na to, aby si na obecních úřadech osobně vyžádali voličský průkaz, měli lidé do dnešních 16:00. Umožní jim volit mimo své trvalé bydliště. S dokladem budou moci hlasovat v kterékoli volební místnosti v zemi, případně na českých ambasádách v zahraničí. Často to využívají lidé, kteří míří na hory. Zažádat o průkaz bylo možné korespondenčně, pomocí datové schránky nebo osobně, přičemž lidé nejčastěji využívali osobní vyzvednutí.

19:32

Zájem voličů o voličské průkazy před druhým kolem volby prezidenta je podle většiny radnic z celé země mimořádný, někde mluví o rekordu. Počet vydaných průkazů je až několikanásobný ve srovnání nejen s posledními volbami do sněmovny, ale i s první přímou volbou hlavy státu v roce 2013

19:24

"Když si společnost vybírá svoji hlavu, vyplyne u toho na povrch řada traumat, neuróz a pnutí. Terapie prezidentskou volbou může být očistná, a nebo vést k pokračující schizofrenii," píše ve svém komentáři Kryštof Kozák.

17:11

Zeman se tváří jako primář Sova české politiky. Přitom operuje podle toho, jak se mu kdo líbí, píše v komentáři Jan Moláček.

16:55

Moderátor Voříšek v tiskové zprávě kritiku odmítl. "Mým úkolem nebylo být v roli soudce dvou kandidátů nebo vychovatele diváků, ale pořadem provázet, poskytovat prostor pro jejich debatu a zasahovat opravdu jen v nejnutnějším případě," uvedl. "Ve zpravodajství jsme diskutovali o možných způsobech moderace, rozhodli jsme se umožnit oběma pánům debatovat spolu i napřímo, což se stalo. Posoudit, jak kdo uspěl má možnost každý divák u voleb," dodal.

16:52

"Hodnocení je plně a jedině na voličích," napsal k debatě stručně mluvčí Hradu Jiří Ovčáček..

16:51

"Byla to témata, jak jsem se snažil v některých případech ukázat, která lidi vůbec nezajímají. Když jsem viděl výsledek ankety, co lidi zajímá, žádné z těch témat, které jsme otevírali, tam nebylo. Možná s výjimkou migrace a i ta byla (v anketě) poměrně daleko," podotkl Drahoš.

16:49

Výběr témat, o kterých v úterý večer debatovali prezidentští kandidáti v duelu televize Prima, označil jeden z účastníků Jiří Drahoš za "spíše bulvární". V debatě podle něj chyběla "prezidentská" témata důležitá pro společnost týkající se třeba zahraniční politiky nebo sociálních věcí. Zároveň označil chování příznivců prezidenta Miloše Zemana, kteří často do duelu vstupovali a kandidáty přerušovali hlasitými výkřiky, za nedůstojné. Pražský hrad debatu komentovat nechtěl, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je hodnocení "plně a jedině na voličích". Moderátor Voříšek v tiskové zprávě kritiku odmítl.

"Zejména to, co tam předváděli příznivci prezidenta Zemana, to bylo nad únosnou míru. Bylo to nedůstojné," řekl Drahoš. Televize podle něj vybrala také "neuvěřitelně nepohodlná" křesla, která "byla použitelná" jen pro někoho, kdo se do "nich svalí a už tam zůstane".

Foto: Jakub Plíhal
16:21

Biatlonista Michal Šlesingr vyzval, aby lidé v nadcházející prezidentské volbě volili "člověka, který není obratným a zkušeným lhářem a demagogem. Člověka, který se umí chovat a za kterého se již nebudu muset ve světě stydět". Žádného konkrétního kandidáta ale nepodpořil. 

Milí přátelé, fanoušci, i Vy, kdo tento komentář budete číst jen souhrou náhod. Momentálně se chystáme na cestu do Almaty v Kazachstánu, kde budeme finišovat naši přípravu na letošní Olympijské hry. Činíme tak proto, abychom “rozkrojili” časový posun a abychom využili tamních podmínek (nadmořská výška, klid od médií, izolace od možných onemocnění..) k optimální přípravě, nikoli proto, abychom se vyhnuli možnosti volit. Snažíme se, abychom reprezentovali Českou Republiku v co nejlepším světle, aby myšlenka fair play nebyla jen prázdnou frází, případně dokonce něčím, co může někdo považovat za slabost. Přál bych si, abych se vracel do země, která si zvolí za prezidenta člověka, který uctívá stejné principy. Člověka, který není obratným a zkušeným lhářem a demagogem. Člověka, který se umí chovat a za kterého se již nebudu muset ve světě stydět. Funkci prezidenta z podstaty prostoru, který mu dává ústava, vnímám jako funkci zejména reprezentativní, proto bych si přál, abychom měli na hradě “reprezentanta”, který ji dokáže naplnit aniž by byl k smíchu, nebo k pláči. Věřím, že strach a nenávist, na kterou někteří sází, neovlivní Vaše rozhodování, věřím, že budeme mít lepšího prezidenta. Věřím, že primitivní myšlenka jak získat hlasy pomocí neopodstatněného strachu nepadne na úrodnou půdu, že na ni neskočíte. Věřím, že je více těch, kteří dokáží informace které nás zaplavují filtrovat, rozlišovat, ověřovat a hodnotit. Věřím, že jste poslední roky nebyli slepí a hluší. Šťastnou volbu Česká Republiko!

Zveřejnil(a) Michal Slesingr dne 24. Leden 2018
15:54 Ikona KDU-ČSL

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zopakoval, že strana podporuje Jiřího Drahoše. "KDU-ČSL doporučila svým členům a voličům před prvním kolem volbu pana Jiřího Drahoše, a to trvá i pro kolo druhé," řekl Bělobrádek a připomněl, že se do Drahošovy kampaně zapojila i řada dobrovolníků z řad lidovců.

15:23

Před druhým kolem prezidentské volby vyjádřili podporu Miloši Zemanovi někteří bývalí a současní levicoví hejtmani. Z těch, kteří kraje vedou nyní, jde o hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, jihočeskou hejtmanku Ivanu Stráskou (oba ČSSD) a ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Pod společným prohlášením je celkem 15 jmen. 

Z hejtmanů už dříve Zemanovi vyjádřila podporu Jana Vildumetzová (ANO) z Karlovarského kraje. Protikandidáta Jiřího Drahoše před týdnem podpořila pětice hejtmanů napříč stranami.

14:54

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělí pokutu nakladatelství Olympia za billboardy propagující knihu "Dokážeme si vládnout sami" prezidenta Miloše Zemana. Podle úřadu šlo o neohlášenou součást Zemanovy volební kampaně, uvedl web týdeníku Respekt. Nakladatelství se o pokutě dozvědělo z médií, k situaci se vyjádří, až mu úřad pokutu zašle. Úřad má podle nyní na stole hotový příkaz k pokutě v rozmezí 30 až 50 tisíc korun. 

14:08 Ikona KDU-ČSL

Prezidentovu změnu postoje kritizuje i Marian Jurečka z KDU-ČSL.

13:40

O voličský průkaz si mohou žádat lidé, kteří budou chtít koncem týdne volit prezidenta a budou mimo svou domovskou obec. Vydávání průkazů končí dnes v 16 hodin. 

13:16

Na jaké stránky pokračují lidé na internetu po opuštění profilů kandidátů?

12:50

Prezident Zeman přijal demisi Babišovy vlády. 

12:48

"Já beru menšinovou vládu jako nouzové řešení," řekl Drahoš a dodal, že vláda s podporou komunistů nebo SPD je pro něj nepřijatelná. 

12:47

"Já nechci předjímat, je docela možné, že bych do sněmovny zašel," odpověděl Drahoš na dotaz, jestli by šel do sněmovny v případě, že by vláda žádala o důvěru. 

12:46

"Vidím, že mu nejde o Českou republiku jako takovou, ale o něj samého a pak o lidi, na které se dívá příznivě," uvedl Drahoš.

12:45

"On bere Českou republiku jako hračku. Jediným jeho pevným postojem je, že neustále mění postoje," kritizoval prezidenta Drahoš, který zdůraznil, že podmiňovat jmenování premiéra svým zvolením či nezvolením není státnické.

12:44

"U Miloše Zemana mě to příliš nepřekvapuje," reagoval Jiří Drahoš na Zemanova slova, že pokud nebude znovu zvolen prezidentem, plánuje Babiše jmenovat premiérem ještě v únoru před svým koncem ve funkci. 

11:57 Andrej Babiš

"Charakter těch jednání bude úplně jiný, než jaký byl v prvním kole, kde se ani nečekalo, že dostaneme důvěru," dodal Babiš.

11:55 Andrej Babiš

"Rozdíl v tom vyjednávání je ten, že při tom prvním pokusu jsme ani nedostali šanci vyjednávat," řekl Babiš s tím, že při prvním pokusu strany hnutí ANO kategoricky odmítly. Ve středu bude Babiš jednat s ODS a lidovci.

11:51

"Nemohu vyloučit své nezvolení. A v takovém případě dodržím svůj slib a jmenuji pana Babiše premiérem v průběhu února," řekl Zeman a dodal, že v takovém případě by po Babišovi 101 hlasů nechtěl.

11:49

Andrej Babiš právě podal do prezidentových rukou demisi, Zeman ji přijal a rovnou Babiše pověřil jednáním o sestavení vlády.

11:43

Po uložení korunovačních klenotů prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády Andreje Babiše. Sledujte přímý přenos DVTV.

Miloš Zeman přijal demisi Andreje Babiše, pověřil ho sestavením nové vlády

Prezident Miloš Zeman v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. 31. 10. 2017.
5:40
Při prvním pokusu jsme neměli možnost vyjednávat, říká Babiš. | Video: DVTV
11:02

Prezident Miloš Zeman se spolu s premiérem a dalšími klíčníky účastní slavnostního uložení korunovačních klenotů. Primátorku Adrianu Krnáčovou na ceremoniálu zastupuje náměstkyně Eva Kislingerová z ANO.

10:53

Přečtěte si, který z kandidátů se v první debatě víc držel faktů.

10:02

Někdo přejmenoval zastávku Zemanka na Drahošku. 

9:45

Duel prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana sledovala v úterý večer na Primě téměř polovina lidí, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi. Průměrná sledovanost 2,2 milionu diváků starších 15 let byla nejlepším výsledkem večera i celého dne. Na základě dat Asociace televizních organizací to dnes uvedl server Mediaguru.cz.

Údaj o sledovanosti oznámil už během úterního přímého přenosu z karlínského divadla moderátor duelu Karel Voříšek. Předchozí dvě debaty, ve kterých Zeman vystoupil sám, vidělo méně lidí. V neděli v televizi Nova si ji pustilo 1,5 milionu diváků, v pondělí v televizi Barrandov v průměru 659 000 lidí starších 15 let.

9:40

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

0:10

Podle politologů a dalších expertů oslovených Aktuálně.cz byl v úterní debatě přesvědčivější Miloš Zeman, jemuž vyhovovalo bouřlivé prostředí, výběr témat i formát pořadu. Jiří Drahoš se místy nechal svázat nervozitou, neudělal však žádnou výraznou chybu a za svým protikandidátem výrazněji nezaostal.

0:05

Nabízíme vám pětiminutové shrnutí úterní prezidentské debaty v televizi Prima.

Zeman útočil, Drahoš neprohrál. Kandidáti na prezidenta mají první debatu za sebou

Zeman Drahoš Combo
5:41
První prezidentský duel byl plný útoků. Drahoš se do mě možná nešťastně zamiloval, řekl Zeman | Video: TV Prima
22:39

Do muzea Kampa, které spravuje nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, přišli první společnou prezidentskou debatu sledovat straničtí zástupci horní i dolní komory. Senátory reprezentoval Tomáš Czernin a Jiří Růžička. Poslance Markéta Pekarová Adamová. Nejmladší poslanec Dominik Feri, podporovatel Jiřího Drahoše, dal přednost hledišti hudebního divadla v Karlíně, které první ze dvou prezidentských duelů hostilo. 

22:32

Před pěti lety stál čestný předseda TOP 09 na pódiu vedle Miloše Zemana. Jako prezidentský kandidát s ním ale v druhém kole prohrál a letos se do boje o Pražský hrad už nepustil. Jak si vedl jeho tehdejší úspěšnější soupeř i jeho nynější vyzyvatel Jiří Drahoš, tak teď sleduje z velké obrazovky restaurace v Muzeu Kampa, kam špičky TOP 09 původně přišly na povánoční večírek. Jelikož se ale termín setkání trefil do první společné prezidentské debaty, změnila se nevázaná zábava v netradiční kino.

22:28

Před pěti lety se společných duelů konalo více. Karel Schwarzenberg se střetl se Zemanem dvakrát v České televizi a Českém rozhlase, po jednom duelu odvysílaly televizní stanice Nova a Prima Cool a jednu on-line debatu pořádal i portál iDnes.cz. Diskuse měly vesměs více než milionovou sledovanost, závěrečnou debatu prezidentských kandidátů v ČT sledovalo 1,612 milionu diváků starších 15 let.

22:24

Pro srovnání: Pondělní debatu TV Barrandov, v níž vystoupil Zeman sám, vidělo v průměru 659 000 lidí. Televizi Novu, kde vystoupil Zeman v neděli také sám, si pustilo 1,5 milionu diváků. Vyplývá to ze zprávy na webu Mediaguru podle dat společnosti Nielsen Admosphere, která sledovanost zaznamenává.

22:22

Podrobnosti ke sledovanosti debaty na Primě: Primě sledovanost stoupala v průběhu pořadu, zhruba po 20 minutách trvání debaty oznámil moderátor 1,6 milionu diváků, po půl hodině dva miliony diváků, na konci pořadu to bylo podle něj o 200 000 lidí více.

21:55

Glosa Martina Fendrycha:

 

Debata na Primě? Nebyla to debata, ale pokus o soutěž, s nímž jeden aktér souhlasí a druhý o něm neví. Značná část publika připomínala fanoušky při utkání Baníku Ostrava proti komukoliv jinému, přičemž chyběl rozhodčí. Moderátor nebyl moderátor, jeho role na pódiu spíš evokovala osobního číšníka Miloše Zemana. Prezident útočil od první chvíle, zkresloval reálie (kupříkladu vyjádření tajné služby BIS o tom, zda naše volby ovlivnily jiné zpravodajské služby). Jiří Drahoš nemá zkušenosti s duelem tohoto typu, zřejmě také nemá zkušenosti s neskrývaným odporem, který z Miloše Zemana více než hodinu čišel. Přesto se dá říct: vyzyvatel obstál, neprohrál. Bylo to střetnutí "zemanistického populismu" se snahou o slušný, férový přístup. Kdo vyhrál? Pro podporovatele Zemana prezident, pro zastánce Drahoše profesor. Podstatné je něco jiného: taková debata nemá smysl, nejde do hloubky, nedotkne se klíčových otázek, jako je financování Zemanovy kampaně.

Foto: Aktuálně.cz
21:44

Tweet Davida Klimeše k přímé volbě a politické kultuře.

21:34

Diváci na Twitteru formát debaty příliš neocenili.

21:28

Podle moderátora na přímý přenos koukalo 2,2 milionu diváků.

21:26

Debata končí. "Ať vás provází síla vašich volebních hlasů," uzavírá Voříšek. "Tak jdem," loučí se Zeman.

Závěr prezidentské debaty, kde Miloš Zeman těžce vstává z křesla

Závěr debaty, kde Miloš Zeman těžko vstává
0:36
Závěr prezidentské debaty, kde Miloš Zeman těžce vstává z křesla | Video: TV Prima
21:23

"Řekl jste, že byste Dublin IV nepodepsal, ale nějak jste zapomněl na to, že prezident Dublin IV nepodepisuje," řekl Zemanovi Drahoš. "Dublin IV není mezinárodní dohoda," vysvětlil s tím, že by aktivně proti této dohodě jednal s evropskými politiky.

21:23

"Něco jiného jsou muslimští migranti, nepleťte si je s Ukrajinci, to je úplně jiná kultura," útočí Zeman.

21:20

"Co jste jako prezident dělal proti tomu, aby ČR byla nucena kvóty přijmout? Byl jste někdy na nějakých jednáních? Migrace se neřeší v Rusku, Číně nebo středoasijských republikách," vmetl Zemanovi Drahoš.

21:17

Komentátor HN Petr Honzejk si všímá dominantní role stávajícího prezidenta v debatě.

21:16

Zeman vyčítá Drahošovi, který loni řekl, že ČR je schopna přijmout 2600 uprchlíků.

"Jsem rád, že dnes na jednu výjimku, která se jmenuje Jiří Drahoš, všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty. Ale protože jsem teď jasně řekl až na jednu výjimku, pane profesore, jsem povinen toto tvrzení doložit. Dvěma citacemi. V Karolinu před rokem jste řekl: Přijmout 2600 migrantů není pro Česko problém," řekl prezident.

"Řekl bych, že na migraci máme velmi podobný názor, kvóty odmítám od samého začátku. Říkám, že Evropa musí bránit své hranice a říkám že těm lidem je třeba pomoc tam u nich," odpověděl Drahoš.

21:13

Dalším tématem je stejně jako v předchozích debatách uprchlická krize. Migrace podle prezidenta občany pálí nejvíce.

21:12

Debatu opět přerušuje hlasité skandování.

21:11

"Nemáte na to vlastní názor, to je celé," odmítl Drahošovy odpovědi k tématu církevních restitucí Zeman.

21:09

"Myslím si, že v každém případě parlament i občané mají právo se k této otázce vrátit, znovu ji zvážit a rozhodnout o případném zdanění církevních restitucí," dodává Zeman.

21:06

"Zdanění církevních restitucí by byl nesystémový krok. My oba víme, že s tímto velmi dlouho zabývala komise, v níž byli zastoupeni vládní a církevní nominandi. Trvalo to velmi dlouho a nechci teď hodnotit, jestli ta čísla, ke kterým dospěli, byla korektní. Nevidím žádný důvod pro to, aby byl v tuto chvíli otevřen problém zdanění církevních restitucí, protože podobně bychom mohli otevřít otázku zdanění jiných věcí, pokud nám budou chybět v rozpočtu peníze. Je to nesystémový krok," odpovídá na Zemanovu otázku Drahoš.

"Omlouvá vás, že nejste ekonom, ale chemik. Podle vašeho výkladu by parlament nemohl přijmout jakýkoli nový daňový zákon," kontruje Zeman.

21:06

Exministr kultury Daniel Herman potvrdil, že zprávy BIS obsahovaly informace o vlivu cizích tajných služeb.

21:04

"Jestliže jsem ten výrok citoval, tak jako humornou nadsázku, protože si myslím, že kdyby lidé byli opravdu tak dementní, jak on sám uváděl, tak by volby dopadly podstatně jinak," odpověděl Zeman.

21:03

Jiří Drahoš připomíná Zemanovi jeho starý výrok, kterým chtěl dokázat, že lidé jsou "blbí na to, aby mohli hlasovat v referendu".

21:01

"Pane prezidente, já na rozdíl od vás občany nepodceňuji," řekl Drahoš, pak ho přerušilo skandování.

21:00

"Existují veřejné výroční zprávy BIS, ve kterých se o tom můžete dočíst. BIS řekla, že nemá konkrétní důkazy, kdyby je měla, musela by konat. To, že volby byly v řadě zemí ovlivněny zejména ruskými tajnými službami, si člověk může přečíst nejen v těchto zprávách. Takže dostávat zprávy a umět je číst je rozdíl," řekl soupeři Drahoš.

"Kdyby to byli rusové, asi by nám ruská rozvědka doporučila volit komunisty. Ale ti, jak známo, propadli. A nebo, a to mě Babiš zabije, ruská rozvědka doporučila volit hnutí ANO," odpověděl Zeman.

20:56

Zeman Drahoše obviňuje ze šíření dezinformací, když upozornil na riziko ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami. "Urazil jste všechny ty, kteří šli k parlamentním volbám, protože jste z nich udělal manipulovanou masu zahraničními rozvědkami," zaútočil Zeman.

20:54

Výběr témat se některým na sociálních sítí příliš nezamlouvá. 

20:50

Drahoš zdůrazňuje, že kouření v restauracích poškozuje i personál. To by se ale podle něj dalo vyřešit. "Svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Kouření škodí zdraví a škodí i těm, kteří se v zakouřeném prostředí pohybují. Podnikatel, zaměstnavatel, by měl brát ohledy na personál," řekl Drahoš.

20:51

Na povánočním večírku TOP 09 rovněž sledují prezidentskou debatu. Dívá se i Karel Schwarzenberg, který před pěti lety ve druhém kole prohrál s Milošem Zemanam. 

20:49

"Nevěřte médiím," odpovídá Zeman na otázku, zda začal žít zdravěji.

20:48

Zeman se na začátku na Drahoše obořil zřejmě neoprávněně. Protikuřácký zákon přišel na přetřes až teď.

20:47

Podle moderátora debatu sledují dva miliony diváků.

20:45

"V každém obchodě nemůže být prodavačka s pistolí a každý, kdo do něj vejde, nemůže být zastřelen," nepřeje si Drahoš další rozšíření zbraní mezi občany.

20:44

"I moje žena má revolver, ale nelekejte se, nevzala si ho s sebou," říká Zeman směrem k Drahošovi.

20:43

"Prezident není europoslanec, poslanec ani senátor, naučte se základní pravidla," vyzval Drahoše Zeman.

20:42

Zeman se pokusil Drahošovi skočit do řeči, ten svou větu dokončil.

20:41

Jiří Drahoš říká, že evropskou směrnici zpřísňující držení zbraní odmítá a ptá se, co proti jejímu přijetí udělal Zeman.

20:40

Dalším tématem bude držení zbraní.

20:36

"Myslíte si, že venkovské hospody potřebují antikuřácký zákon?" ptá se Drahoše Zeman. "Mám chatu na venkově, často tam bývám, žiji život normálního člověka a víme, jaký problém je, kdyby hospoda musela být nekuřácká," odpovídá Drahoš s tím, že výjimku zvlášť pro hospody v menších obcích si dovede představit.

20:35

"Když vedete nějakou stranu osm let, dostanete ji ze sedmi procent na 35 a ona zas spadne na těch sedm procent, je mu to lidsky líto," říká Zeman.

20:34

Zeman vyčítá Drahošovi, že se ptá mimo téma a nedodržuje pravidla debaty. "Člověk, který není schopný dodržovat tak elementární pravidla, je nebezpečný jiným i sobě," útočí prezident.

"Já si témata debaty pamatuji dobře," opáčil Drahoš a jeho příznivci tleskají.

20:32

"Pánové, jste gentlemani?" ptá se moderátor, kandidáti si teď mají klást otázky navzájem. Oba si navzájem přenechávají slovo. Nakonec začíná Drahoš, který se Zemana ptá na to, zda jeho nejhorším zážitkem byl skutečně špatný výsledek ČSSD v minulých volbách.

20:31

Podle ohlasů z publika se zdá, že mají v sále převahu Zemanovi příznivci. Přinejmenším se hlasitěji projevují.

20:30

"Zítra Andreje Babiše pověřím sestavením vlády a v průběhu února ho jmenuji premiérem," řekl Zeman.

20:30

Drahoš vysvětluje, že premiér je jmenovaná funkce - na rozdíl od funkcích volených.

20:28

"Dokud nebyl odsouzen, je Andrej Babiš nevinný. Lidé mají mít úctu k vítězi a nemají mu závidět," dodává prezident.

20:27

"Proč bych jmenoval druhou ligu," vysvětluje Zeman, proč nejmenuje premiérem Petra Fialu, jehož ODS skončila po ANO ve volbách druhá.

20:26

"Víme, že vítěz voleb se jmenuje Andrej Babiš," oponuje Zeman a připomíná, že ANO nechce do prezidentské volby vyslat nikoho jiného než Babiše.

20:24

Drahoš kritizuje Zemana za jeho postup při jmenování Babišovy vlády. Říká, že by nikomu nedal bianko šek

20:23

Drahoš připomíná, že Zeman slíbil, že nepovede kampaň a nepůjde do debat. "Pak svůj názor změnil jako mnohokrát," dodal kandidát.

20:20

"Velice jsem se na toto setkání těšil," zahajuje Zeman s tím, že o Drahošovi dosud ve svých vystoupeních téměř nemluvil. "Naopak jsem se dozvěděl, že pan Drahoš velmi často mluví na setkáních s občany," říká Zeman s tím, že se do něj možná Drahoš "nešťastně zamiloval".

20:18

Moderátor diváky vyzývá, aby svým kandidátům fandili bez vulgarit a urážek.

20:17

Představování jednotlivých kandidátů provází potlesk i pískot.V sále sedí první dáma Ivana Zemanová i Eva Drahošová.

20:16

Diváky přivítal moderátor Karel Voříšek.

20:15

První debata Miloše Zemana a Jiřího Drahoše právě začíná.

20:13

Přihlíží i poslanec TOP 09 Dominik Feri.

20:11

Do sálu přišla za potlesku diváků Eva Drahošová.

19:53

Na tomto pódiu se poprvé střetne Miloš Zeman s Jiřím Drahošem.

19:51

Pořadatelé dbají na bezpečnost.

19:50

Kromě Marka Hilšera přišel i další z méně úspěšných kandidátů - Michal Horáček.

19:48

Vstupenka na debatu se koupit nedala.

19:33

Před karlínským divadlem čeká mnoho příznivců současného prezidenta.

19:23

Mezi diváky je i Marek Hilšer. Litoval, že Zeman nepřišel už do debat s protikandidáty před prvním kolem. A čím by debatu začal? "Pozdravil bych pana Zemana, zeptal se ho, jak se cítí a jestli se debaty se mnou nebojí," řekl Hilšer, který přišel i s manželkou.

19:04 SPD, logo, ikona

Po osmé hodině začne na TV Prima první duel mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Do Hudebního divadla Karlín, odkud se debata bude přenášet, dorazil i šéf SPD Tomio Okamura.

18:58

Prezidentský duel začne na televizi Prima ve 20:15. Příznivci obou kandidátů se však již schází.

17:38

Na volební kampaň v prvním i druhém kole prezidentské volby dostal současný prezident Miloš Zeman na finančních i nefinančních darech asi 26,5 milionu, jeho protikandidát Jiří Drahoš téměř 50 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách kandidátů. 

16:51

Před druhým kolem prezidentské volby se o současném prezidentovi Miloši Zemanovi píše o desítky procent více než o jeho protikandidátu Jiřím Drahošovi. Na Zemana připadá 62 procent zmínek a na Drahoše 38 procent. Necelý týden před volbou publicitu obou zvyšují především negativní zmínky v rámci celospolečenských témat. Drahoš je zmiňován nejčastěji v tématu migrace, Zeman ve vztahu k Rusku a v souvislosti se svým zdravím. Vyplývá to z analýzy společnosti Monitora Media.

16:35

Komentátor Petr Honzejk rozebral klíčové pasáže z předvolebních vystoupení Miloše Zemana na TV Nova a TV Barrandov. Mají podle něho napovědět, jaká bude prezidentova taktika ve skutečných debatách s Jiřím Drahošem.

Zemanova taktika v závěrečných dnech: Jezinky bezinky, já budu hodný

4:15
Komentátor Petr Honzejk rozebral klíčové pasáže z předvolebních vystoupení Miloše Zemana na TV Nova a TV Barrandov. | Video: Petr Honzejk
16:04

Předvolební debata prezidenta Miloše Zemana na TV Barrandov v pondělí sledovaností nepředstihla předchozí nedělní debatu na Nově ani čtyři pondělní seriály. Vyplývá to ze zprávy na webu Mediaguru podle dat společnosti Nielsen Admosphere, která sledovanost zaznamenává. Na barrandovskou debatu se dívalo v průměru 659 000 diváků starších 15 let, kdežto seriály sledovalo 763 000 až 820 000 lidí.

14:27

Lístky s označením "druhé kolo volby prezidenta" dostanou okrskové volební komise prostřednictvím pověřených obecních úřadů nejpozději před pátečním začátkem hlasování. 

14:25

Pro druhé kolo prezidentských voleb musely být vytištěny hlasovací lístky všech kandidátů z prvního kola pro případ, že by se některý z finalistů nominace vzdal. Pak by do finále postoupil další v pořadí. Kandidatury je možné se vzdát nejpozději ve čtvrtek do 14:00, tedy 24 hodin před začátkem hlasování. 

10:10

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek konec spolupráce hnutí ANO s europoslancem Petrem Ježkem vítá. 

13:54

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička spolupráci s hnutím ANO ukončil už v říjnu loňského roku. Telička měl s šéfem hnutí Andrejem Babišem neshody, a proto se také letos vzdal pozice experta ANO pro zahraniční politiku. Kritizoval mimo jiné skutečnost, že nedostal žádnou zpětnou vazbu ke svým příspěvkům do zahraničněpolitického programu ANO. Je také kritikem prezidenta Miloše Zemana.

13:49

Europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) o ukončení spolupráce s hnutím ANO neuvažuje. "Doporučení Hnutí ANO o volbě prezidenta beru na vědomí, ale neztotožňuji se s ním," napsala Charanzová a dodala: "Jak jsem již veřejně deklarovala před i po prvním kole voleb, Miloš Zeman není můj kandidát na prezidenta."

13:28

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) Aktuálně.cz sdělil, že nemění svůj názor, když po prvním kole řekl, že i v druhém kole bude volit Jiřího Drahoše. "Můj názor platí, ale respektuji kolektivní rozhodnutí vedení hnutí, o tom je demokracie," sdělil Vokřál v narážce na doporučení hnutí, které vyzvalo k volbě Miloše Zemana.

První náměstek Vokřála Petr Hladík (/KDU-ČSL) v neděli na mítinku prohlásil, že celé vedení Brna bude volit Drahoše. Poté následoval aplaus zaplněné haly. 

13:06

Europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO) důvody odchodu Petra Ježka z hnutí ANO respektuje. "Částečně s nimi souhlasím, zejména pokud jde o podporu stávajícímu prezidentovi," napsala Dlabajová a dodala, že nesouhlas s podporou Zemana deklarovala už před prvním kolem prezidentské volby. Zároveň ale europoslankyně řekla, že by ráda svůj mandát dokončila za hnutí ANO, které jí dalo důvěru. 

13:01

Europoslanec Petr Ježek vysvětluje důvody, proč ukončil spolupráci s hnutím ANO.

12:07

Petr Ježek je k Miloši Zemanovi kritický i na Twitteru.

11:58

Europoslanec Petr Ježek končí spolupráci s ANO. Rozchází se s ním v pohledu na podporu Zemana ve volbách a na vztah s komunisty a s extremisty.

11:41

Příznivci kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše pořádají na jeho podporu téměř tři desítky koncertů po celé České republice. Většina z nich se bude konat pod názvem "Společně to dáme" ve středu večer. Naplánovány jsou třeba v brněnské hudební kavárně Stará Pekárna, v pražském Lucerna Music Baru, v Českých Budějovicích či v Liberci. Koncerty podle něj vznikají spontánně díky dobrovolnickým skupinám na sociálních sítích. 

11:22

Zeman za způsob financování kampaně čelí kritice, protože není možné zjistit, kdo peníze spolku Přátel Miloše Zemana nebo Straně práv občanů poskytl.

10:10

Představení mužských i ženských řeholních řádů v České republice vyzvali věřící, aby šli k volbám, a podpořili v druhém kole voleb Jiřího Drahoše.

"Pan Jiří Drahoš dává naději, že jako prezident vnese do naší společnosti důraz na skutečné obecné dobro postavené na pravdivosti a spravedlnosti a na úctě ke všem lidem, že bude prezidentem povzbuzujícím své spoluobčany k ušlechtilému jednání. Záleží jen na nás voličích, zda bude výsledkem voleb změna, kterou naše společnost potřebuje," uvedlo 16 představených včetně břevnovského arciopata Prokopa Siostrzonka v prohlášení, které na svých stránkách zveřejnila stanice Proglas.

9:51

Video: Podívejte se na sestřih z pondělního vystoupení prezidenta Miloše Zemana na TV Barrandov.

Miloš Zeman v TV Barrandov: Já jsem krásný mladý muž, kdyby po mně někdo vyjel, asi bych to poznal

Miloš Zeman v TV Barrandov: Já jsem krásný mladý muž, kdyby po mně někdo vyjel, asi bych to poznal
3:45
Miloš Zeman v TV Barrandov: Já jsem krásný mladý muž, kdyby po mně někdo vyjel, asi bych to poznal | Video: TV Barrandov
9:50

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

23:15

Prohlédněte si snímky fotoreportéra Ludvíka Hradilka ze zakončení kampaně Jiřího Drahoše v pražské Lucerně.

23:09

Shrnutí Zemanova vystoupení: Pokud prezident ve víkendových volbách prohraje, jmenuje Andreje Babiše podruhé premiérem před koncem svého prezidentského mandátu. Pokud volby vyhraje, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády. "V každém případě by to dopadlo tak jako tak, byl by (Babiš) opět premiérem, buď dříve, nebo později," řekl Zeman.  "Ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, pan Drahoš nebude mít příležitost pověřit nebo nepověřit pana Babiše druhým pokusem, protože do 8. března stále platí můj prezidentský mandát," dodal.

21:59

Debata končí a prezidentovi příznivci, kteří sedí v publiku, skandují: Ať žije Zeman.

21:53

Podle prezidenta by banky měly dávat hypotéky do 60 procent ceny nemovitosti, zbytek by si měl kupující našetřit sám.

21:22

"Pan Drahoš nebude mít příležitost pověřit nebo nepověřit pana Babiše druhým pokusem, ani pokud by vyhrál, protože do 8. března platí můj prezidentský mandát," prohlásil prezident.

21:21

"Mezi prvním a druhým pokusem může být velmi, velmi dlouhá doba, během níž se o stojedničce bude vyjednávat," řekl Zeman ke své podmínce 101 hlasů.

21:20

"Musím jít proti stádnímu mínění a musím splnit své slovo, že dám Andreji Babišovi i druhý pokus o sestavení vlády," řekl Zeman.

21:14

Inaugurace nově zvoleného prezidenta se uskuteční na Pražském hradě 8. března, nebo o den později. Přesný termín složení slibu hlavy státu na společné schůzi poslanců a senátorů bude oznámen po skončení prezidentských voleb, řekli novinářům po pondělní společné pracovní večeři zástupců vedení parlamentních komor jejich předsedové Milan Štěch (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO).

21:12

Ne každé trestní stíhání končí odsouzením, řekl ke kauze Andreje Babiše Miloš Zeman.

21:07

Video: Jiří Drahoš poděkoval za podporu bývalým protikandidátům.

Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu

Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu
Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu | Video: Tomáš Cetkovský
21:06

Před dvěma lety pochod Prague Pride zahrnoval i pochod pedofilů, řekl prezident. Lidé by podle něj neměli dávat na odiv svou sexuální orientaci.

21:02

Vůbec by mi nevadilo, aby vedle mě bydlel soused tmavé pleti, kdyby to byl například Barack Obama, pronesl prezident. Naopak by mu vadil jako soused kriminálník, a to i s bílou pletí.

20:51

"Dlouhodobě prosazuje české národní zájmy a bojuje proti ilegální migraci a v těchto názorech se my se stávajícím prezidentem 100 procentně ztotožňujeme" vysvětlil důvody, proč volit Miloše Zemana místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

20:49

Jaroslav Faltýnek (ANO) vyzval voliče a podporovatele hnutí ANO, aby v druhém kole prezidentské volby volili Miloše Zemana. 

20:47

Podle svého Jiřího Drahoše začal současný prezident Miloš Zeman vystupovat jako umírněný státník, který slibuje polepšení. Drahoš tak na tiskové konferenci reagoval na nedělní volební debatu v televizi Nova, které se Zeman zúčastnil. Debatu Drahoš nepovažuje za nijak zajímavou. Zeman v ní podle něho řekl, co říci chtěl. Na společnou úterní a čtvrteční debatu v TV Prima a v České televizi se Drahoš chystá. Podle něho je problém vybrat z nepřeberného množství Zemanových "veletočů", které z nich budou v duelech relevantní. Drahoš zkritizoval způsob kampaně, které vede Zemanovo okolí. Označil ho za neférový.

20:45

Zeman opět varuje před nebezpečím muslimské migrace, je podle něj třeba zabezpečit vnější hranici EU.

20:30

"Ať to dopadne jakkoli, poděkuji nejen svým spolupracovníkům, ale odhadem nejméně dvěma milionům občanům, kteří mi dají svůj hlas, a to nehledě na to, jestli jsem vyhrál, nebo prohrál," popisuje Zeman své první kroky po oznámení výsledků.

20:15

Prezident Miloš Zeman mezitím zahajuje předvolební debatu na TV Barrandov. Do hlediště jej přišli podpořit mluvčí Jiří Ovčáček, protokolář Vladimír Kruliš i manželka Ivana Zemanová. Zatím už několik minut mluví moderátor Jaromír Soukup, prezidenta kamery poprvé zabraly po osmi minutách.

19:54

V Lucerně i ve Zlínském divadle lidé zpívali píseň Ach synku, synku. 

19:43

"Miloš Zeman si řekl to, co říci chtěl," komentuje Drahoš nedělní vystoupení Miloše Zemana na TV Nova. 

19:41

Jiřího Drahoše podporuje i Zdeněk Svěrák. 

19:32

"Není ani suchar, ani želé, ani fíkus," popisuje Eva Drahošová svého manžela Jiřího Drahoše.

19:16

Jiří Drahoš v Lucerně.

18:52

Nebojí se Jiří Pavlica a Marie Rottrová, kteří otevřeně podporují Jiřího Drahoše, že ztratí ty své fanoušky, co volí Miloše Zemana?

18:51

Setkání Jiřího Drahoše s voliči v pražské Lucerně začalo.

18:30

Jiřího Drahoše podporuje i Marek Hilšer. 

18:27

Neúspěšný kandidát Michal Horáček podporuje Jiřího Drahoše. 

18:26

Zlín, setkání na podporu Jiřího Drahoše.

17:23

Udělal podle Vás Jiří Drahoš chybu, když nešel do první debaty s Milošem Zemanem?

17:18

Výraznou převahu nemá podle průzkumů ve druhém kole prezidentských voleb ani současný prezident Miloš Zeman, ani jeho soupeř Jiří Drahoš.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Mladou frontu Dnes, který se uskutečnil až po prvním kole voleb, by bývalému předsedovi Akademie věd ČR Drahošovi dalo hlas 47 procent voličů. Zemana by volilo 43 procent lidí. V průzkumu agentur Median a Kantar TNS pro Českou televizi - také z doby po prvním kole - byly šance obou kandidátů vyrovnanější. Zemana by volilo 45,5 procenta lidí a Drahoše 45 procent.

17:00

Eva Drahošová by se jako první dáma chtěla zaměřit na seniory.

15:38

Billboardy s prezidentem Zemanem jsou v Praze vidět na mnoha místech.

15:37

Ani Jiří Drahoš si nevšimne, když jeho žena změní účes.

15:25

Podívejte se, jak se vyvíjely sázkové kurzy na Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

15:10

Mladí sociální demokraté i před druhým kolem prezidentských voleb uspořádali online hlasování členské základny. Pro Jiřího Drahoše se v něm vyslovilo přes 81 procent hlasujících, podporu tomuto kandidátovi potvrdilo i nedělní zasedání ústřední rady spolku, informovali Mladí sociální demokraté v tiskové zprávě.

14:53

Podívejte se na předvolební spot Jiřího Drahoše.

Drahoš přesvědčuje voliče videem, které obsahuje záběry z jeho setkávání s voliči, z jeho vystoupeních na veřejnosti nebo třeba jeho běhu v lese. Voličům říká, že možná právě zvažují, koho chtějí za svého prezidenta. "Rozhodnete se pro to, co už znáte, nebo raději pro něco nového?" ptá se jich. Dodává, že by si přál žít v bezpečném státě, který garantuje svobodu názorů a pro občana méně papírování a více času na rodinu. "V zemi která má sebevědomou zahraniční politiku," říká Drahoš. Zároveň podotýká, že se opírá o své svědomí a vizi společnosti, ve které převáží slušnost, pracovitost a vzdělanost. Připomíná své osmileté působení v čele Akademie věd, během kterého se "střetl s řadou politiků". "A obstál jsem," dodává.

Předvolební spot Jiřího Drahoše

1:00
Předvolební spot Jiřího Drahoše | Video: Jiří Drahoš
14:51

Tímto spotem bude ve vysílání české televize přesvědčovat voliče Miloš Zeman.

Video tvoří záběry z výkonu prezidentské funkce, například z jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, účasti na česko-čínském investičním fóru, z charitativního plesu na Pražském hradě nebo z oslav vítězství při minulé volbě prezidenta. Zároveň se mužský hlas ptá diváků, zda by chtěli raději zkušeného chirurga, nebo studenta prvního ročníku, zkušeného pilota, nebo někoho, kdo jednou hrál letecký simulátor, či právníka s praxí, nebo nezkušeného koncipienta. Hlas upozorňuje, že "Evropa čelí silné muslimské imigraci". "Žijeme v době, ve které není čas na chyby. Smutné příklady z různých koutů Evropy varují. Zvolte prezidenta, který neuhne ani o krok," končí video.

Předvolební spot Miloše Zemana

0:30
Předvolební spot Miloše Zemana | Video: Miloš Zeman - prezident České republiky
14:18

Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš u bookmakerů ztratil, prezident Miloš Zeman naopak získal. Vyrovnané jsou také sázky. Páteční rekordní sázku u Tipsportu za 645 000 korun na Drahoše v pondělí překonal klient Fortuny, který vsadil 2,2 milionu na vítězství Zemana. Celkové sázky jsou proti posledním volbám v roce 2013 už téměř čtyřnásobné. 

13:17

Eva Drahošová při návštěvě nábytkářské firmy TON v Bystřici pod Hostýnem.

12:51

V sobotu odpoledne na pražském Žižkově mladík fixem napsal vulgární výrazy a obrázky na předvolební plakát prezidenta Miloše Zemana. "Čtyřiadvacetiletý mladík své počínání vysvětlil tím, že tohoto kandidáta už za prezidenta nechce a že ho volební kampaň pěkně naštvala," doplnila mluvčí městské policie Irena Seifertová. Hlídka mladíka zadržela, zajistila místo trestného činu a celou věc předala policii k dalšímu opatření.

Mladík pokreslil předvolební plakát jednoho z kandidátů na prezidenta V sobotu odpoledne prováděli strážníci z Prahy 3 kontrolní činnost v Husitské ulici, kde si všimli dvou mladíků, kteří stáli u reklamní plochy. Jeden z mladíků černým fixem psal na předvolební plakát jednoho z kandidátů na prezidenta. Kromě nápisů měl mladík plakát pokreslit i vulgárním obrazcem. Čtyřiadvacetiletý mladík své počínání vysvětlil tím, že tohoto kandidáta už za prezidenta nechce a že ho volební kampaň pěkně naštvala. Hlídka ho proto zadržela, zajistila místo trestného činu a celou věc předala Policii ČR k dalšímu opatření.

Zveřejnil(a) Městská policie hl. m. Prahy dne 22. Leden 2018
12:33

Česká televize zahájila vysílání předvolebních spotů finalistů prezidentské volby. Oproti prvnímu kolu video dodal i současný prezident Miloš Zeman. Ke své podpoře v něm používá hrozbu migrace. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš použil video, které natočil již pro první kolo voleb. Voliče v něm přesvědčuje, aby zvolili změnu. Před prvním kolem Zeman volební spot nedodal. 

11:27

Evu Drahošovou doprovází zpěvačka Marie Rottrová.

10:33

Zatímco Jiří Drahoš má v pondělí v podvečer naplánované setkání s příznivci v pražské Lucerně, kam ho přijdou podpořit i protikandidáti z prvního kola, jeho manželka Eva vyjela do Bystřice pod Hostýnem.

10:19

V neděli v Brně Drahoše podpořili nejen jeho bývalí protikandidáti, ale i umělci, například Jiří Pavlica se skupiny Hradišťan.

10:15

Nejste ještě rozhodnutí, komu dáte ve druhém kole hlas? Pomůže vám volební kalkulačka Aktuálně.cz.

10:12

Podle komentátora Martina Fendrycha by ale Drahoš udělal lépe, kdyby také přijal pozvání na Novu.

10:09

Zatímco Miloš Zeman se v neděli účastnil debaty na Nově, Jiří Drahoš využil čas k setkání s příznivci na Moravě.

10:07

Prezident Miloš Zeman v neděli vystoupil v první předvolební debatě na Nově. Na pondělní večer přijal pozvání na TV Barrandov, v úterý se na Primě poprvé střetne s Jiřím Drahošem. V předvečer voleb se uskuteční debata obou kandidátů na ČT.

10:05

Průzkumy ukazují, že šance Miloše Zemana a Jiřího Drahoše jsou zatím velmi vyrovnané.

10:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

18:17

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v druhém kole podpoří Jiřího Drahoše.

Mám v tom jasno! 😉

Zveřejnil(a) Markéta Pekarová Adamová dne 19. Leden 2018
16:54

Televize Barrandov čelí dalším stížnostem kvůli nevyváženosti debat. Politici, kteří vystoupili v úterní Aréně Jaromíra Soukupa, podporovali pouze Miloše Zemana. Naopak na Jiřího Drahoše útočili.

15:41

Prezidentská debata České televize se bude konat v pražském Rudolfinu. 

15:37

Pavel Fischer osobně podpoří Jiřího Drahoše ve volební kampani. Připojí se k němu na nedělním setkání s voliči v Brně, informovala jeho mluvčí Alena Ježková. Účast na Drahošových mítincích již dříve přiblížili další kandidáti Michal Horáček a Marek Hilšer.

13:27

Prezidentská debata na Primě ponese název "Česko hledá prezidenta" a moderovat ji bude Karel Voříšek. Účast přislíbili oba kandidáti, současný prezident Miloš Zeman i Jiří Drahoš

Debata bude rozdělena do čtyř hlavních tématických bloků. V první části budou kandidáti diskutovat o možných ústavních změnách, jimiž jsou poslanci navrhovaná referenda či možnost zrušení Senátu. Dalšími tématy budou církevní restituce, elektronická evidence tržeb, zmírnění protikuřáckého zákona, či právo na nošení zbraní. Oba kandidáti budou společně diskutovat také o kvótách na přerozdělování migrantů nebo o vztahu Česka k Rusku.

Debatu odvysílá televize Prima v úterý 23. ledna ve 20:15. 

12:19

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzvala k podpoře Jiřího Drahoše v druhém kole prezidentské volby. "Chceme prezidenta, který usiluje o slušnost a spravedlnost, zastává demokratické hodnoty a záleží mu na důstojnosti a hodnotě každého člověka. Přejeme si, aby naše země byla i v dalších letech součástí západního světa a měla své místo v evropské i světové politice," zdůvodnila v prohlášení. 

12:17

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

22:15

Prezident v tradičním pořadu na TV Barrandov:

Foto: TV Barrandov
16:45

Syndikát novinářů má problém s inzercí prezidenta Miloše Zemana, která se ve čtvrtek objevila v tisku.

17:38

Kromě České televize se oba kandidáti utkají i na Primě. První duel se uskuteční 23. ledna.

12:36

Miloš Zeman chce čtyři debaty, Jiří Drahoš dvě. Řešení situace navrhl neúspěšný kandidát Marek Hilšer:

12:28

Studenti mají jasno:

 

12:26

Zásadní roli bude hrát v druhém kole prezidentských voleb podle Jiřího Drahoše účast.

12:16

"Zájem sázkařů je obrovský, a to do druhého kola zbývá ještě více než týden. Od soboty jsme přijali sázky zhruba za deset milionů korun, 80 procent jde na vítězství Drahoše. Nejvyšší sázka je za 526.000 korun v kurzu 1,66:1," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

12:15

Šance bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše na zvolení prezidentem se podle bookmakerů v posledních dnech zvyšuje. Od pondělí se kurzy na jeho vítězství snížily z 1,6:1 až 1,68:1 na aktuálních 1,5:1 až 1,52:1. Věří mu i většina sázkařů, od soboty jde na něj 80 procent sázek. Prezident Miloš Zeman má kurzy od 2,45:1 do 2,75:1. 

11:16

Duel Miloše Zemana a Jiřího Drahoše bude na ČT24 a ČT1 moderovat Světlana Witowská. Debata prezidentských kandidátů bude na veřejnoprávní televizi příští týden ve čtvrtek. 

11:14

Jiří Drahoš potvrdil, že se zúčastní dvou předvolebních debat. 

11:12

Spolek Přátelé Miloše Zemana zveřejnil v některých denících inzerát, který podporuje současného prezidenta a útočí na jeho protikandidáta ve volbách Jiřího Drahoše.

10:41

Jiří Drahoš v Klatovech. 

10:23

"Jsou to lumpárny a hlouposti, budeme to dementovat, proti blbosti se ale těžko bráni," říká Drahoš o inzerátech, které se objevily v některých dnešních denících. 

10:08 Ikona KDU-ČSL

Prezidentu Miloši Zemanovi dělá ostudu jeho okolí a chybí mu zdraví, míní hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Přidal se proto k několika hejtmanům, kteří v prezidentské volbě podporují Zemanova soupeře Jiřího Drahoše.

"Jeho okolí mu nedělá dobře. Dělá mu ostudu a zapříčiňuje dost velké problémy, co se týká důstojnosti úřadu prezidenta jako takového. Jinými slovy, neumí si dobře volit spolupracovníky," řekl bez podrobností hejtman.

9:43

Učená společnost České republiky odmítá záměrné šířené lživé útoky na prezidentského kandidáta a svého člena Jiřího Drahoše. Lživé informace se objevují zejména na sociálních sítích a v některých sdělovacích prostředcích. "Učená společnost se zaručuje za naprostou vědeckou a morální integritu profesora Drahoše," stojí v prohlášení. 

8:52

Jiří Drahoš zahájil návštěvu Plzeňska.

8:51

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

17:02

Studentské volby jasně vyhrál Jiří Drahoš.

15:20

Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň současného prezidenta vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. 

Senátor Veleba odešel Veselovskému ze studia. Nedokázal vysvětlit, kdo platí kampaň Zemanovi

Veleba DVTV
22:06
Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. | Video: Martin Veselovský
12:11

Kdo by měl vést debatu prezidentských kandidátů na ČT? Hlasujte v anketě Aktuálně.cz.

11:32

Žena prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše pomůže svému manželovi s přesvědčováním voličů. Eva Drahošová vyjede na samostatné krajské cesty. Ve čtvrtek zamíří do Pardubického kraje, setká se i s jeho hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Informovala o tom Drahošova mluvčí Kateřina Procházková.

11:31

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

21:00

Televize Prima debatu naplánovala na úterý 23. ledna ve 20:15 v přímém přenosu z Hudebního divadla Karlín. Zeman již podle jejího mluvčího Adama Halmošiho účast potvrdil, konečnou odpověď Drahošova týmu televize zatím nedostala. Moderovat bude Karel Voříšek, kandidáti si budou moci přivést do hlediště své příznivce. Součástí programu by měla být zkouška znalostí.

20:59

Václav Moravec nechce moderovat prezidentskou debatu, Česká televize ale věří, že jeho rozhodnutí ještě není definitivní. Podrobnosti v textu Martina Ťopka.

19:27

Dnešní dění ve sněmovně Jiřího Drahoše nepřekvapilo. "Vyslovení nedůvěry mě nepřekvapilo, nakonec myslím, že jsme ho očekávali všichni, dokonce i Andrej Babiš. Co by se mělo dít dál? No tak kdybych byl prezidentem já, dělo by se určitě něco jiného, druhý pokus by za takové situace dostal někdo, kdo má šanci sestavit stabilní vládu," řekl Drahoš.

18:57

Další program Jiřího Drahoše: ve čtvrtek pojede do Plzeňského kraje. Navštíví třeba Sušici, Klatovy a Plzeň, kde má mimo jiné naplánováno setkání s veřejností.

18:55

Na výstavu korunovačních klenotů, která začala dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu, zavítalo první den 3124 lidí, řekl Jakub Tichý z tiskového oddělení Hradu. Dopoledne lidé stáli 45minutovou frontu.

18:29

Z Jablunkova odjel Drahoš  do nedalekého Třince na semifinálový zápas hokejové Ligy mistrů mezi místními Oceláři a finským JYP Jyväskylä. Dorazil tam o přestávce mezi první a druhou třetinou.

18:27

Drahoš poděkoval lidem za podporu, řekl, že je jediným kandidátem, který vyhrál ve své mateřské a rodné obci. "Jsem rád, že jsem stihl do Jablunkova zajet jako do prvního místa," řekl Drahoš. Řekl, že pokud by prezidentskou volbu vyhrál, na první zahraniční návštěvu by jel na Slovensko.

18:26

Pokud půjde Miloš Zeman do televize čtyřikrát, ve dvou případech tam bude sám, řekl v Jablunkově Drahoš. "Prezident Zeman jednak nedělá kampaň, nicméně celých pět let jezdil po regionech. Já jsem slíbil voličům, že ještě teď během těch 14 dnů vyjedu do regionů a vyjedu za voliči. Já nevím, proč bych měl dávat přednost debatám s Milošem Zemanem. Stačí dvě. Mimochodem sám Miloš Zeman řekl, že třetí a další debata už by byla nudná. Tak když tam bude chtít jít sám, tak tam bude sám," řekl Drahoš. Navštívit ještě chce mimo jiné velká města Brno a Ostravu.

17:28

Jiří Drahoš opět odmítl výzvu Miloše Zemana, aby se s ním před druhým kolem zúčastnil čtyř debat.

17:27

Jiří Drahoš se setkal s občany v Jablunkově, kvůli sněhové kalamitě na něj ale museli přes půl hodiny čekat.

15:14

"Televize Prima plánuje ve volebním týdnu odvysílat duel dvou prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Mimořádnou a netradičně pojatou debatu má Prima vysílat v úterý 23. ledna od 20.15 v přímém přenosu ze scény pražského Hudebního divadla Karlín," uvedla TV Prima s tím, že Hrad již debatu potvrdil. "V pondělí 15. ledna v 16.32 jsme odeslali poslední e-mail s žádostí o definitivní potvrzení účasti Jiřího Drahoše jeho volebnímu týmu, do této chvíle jsme neobdrželi odpověď," uvedla televize.

15:07

Jiří Drahoš trvá na tom, že se s prezidentem Milošem Zemanem utká ve dvou televizních debatách.

13:30

Volební štáb současného prezidenta a uchazeče o znovuzvolení Miloše Zemana bude sledovat sčítání výsledků druhého kola volby v pražském Top Hotelu, uvedla Barbora Filípková ze Strany práv občanů. Ve stejném hotelu Zeman sledoval zveřejňování výsledků i před pěti lety, kdy byl jeho soupeřem Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Na dokončení sčítání hlasů v prvním kole Zemanův tým čekal v Loretánské ulici poblíž Pražského hradu, kde sídlí SPO. Stranu Zeman zakládal. Do štábu novináři neměli přístup, k postupu do druhého kola se Zeman vyjádřil na odpolední tiskové konferenci. V Top Hotelu budou mít novináři podle Filípkové připravenu zvláštní místnost.

Zemanův protikandidát Jiří Drahoš první kolo se svými spolupracovníky sledovat v pražské La Fabrice. Místo pro sídlo štábu na druhé kolo zatím nebylo podle jeho mluvčí Kateřiny Procházkové vybráno.

13:22

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš odjel dnes po poledni vlakem do Moravskoslezského kraje. V Ostravě zahájí finální část kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. Novinářům řekl, že trvá na účasti ve dvou televizních debatách.

Bývalý předseda Akademie věd se svou manželkou Evou dnes zavítá do Ostravy, Jablunkova a Třince. 

11:56 Ikona KDU-ČSL

Lidovci v prezidentské volbě jasně podpořili Jiřího Drahoše.

11:50 Ikona KDU-ČSL

Lidovci v druhém kole prezidentské volby podpoří Jiřího Drahoše. 

11:03

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že Starostové a nezávislí podporují v druhém kole prezidentské volby Jiřího Drahoše. 

8:54

Hrad včera oznámil, že prezident Miloš Zeman přijal pozvání na debatu od ČT, Novy, Primy a TV Barrandov. Jiří Drahoš odpověděl, že se zúčastní dvou diskusí - jedné na ČT a výběr druhé nechal na Zemanovi. "Ejhle, náhle couvá z TV názorových duelů!" komentoval rozhodnutí hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

8:43

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

21:37

Podívejte se na fotoreportáž Ludvíka Hradilka z odemykání Korunní komory ve svatovítské katedrále, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

21:35

Co říkají jednotlivé televize? Televize Prima večer uvedla, že prezidentská kancelář jí potvrdila na úterý 23. ledna po 20:00 účast Zemana v "živé diskusní show". Česká televize už dřív oznámila, že prezidentské kandidáty pozvala do duelu na čtvrtek 25. ledna, tedy den před druhým kolem voleb. Vysílat ho chce od 20:00 přímým přenosem na programech ČT1 a ČT24.

21:33

"Již jsem navrhl jako jedno z míst debaty Českou televizi. Je to médium veřejné služby, které patří všem občanům ČR a jeho nestrannost je kontrolovaná nezávislou institucí. Ve druhém případě je na rozhodnutí mého protikandidáta, které z médií bude preferovat," citovala Drahoše v pondělí večer ČTK.

21:32

Jiří Drahoš chce i nadále dvě televizní debaty, tedy počet, o kterém mluvil Zeman v sobotu. V pondělí večer zopakoval, že pro jeden z duelů navrhl Českou televizi, výběr druhé televize nechá na Zemanovi.

19:29

My máme nabídku ze čtyř televizí i dalších médií, vyjádříme se zítra, řekla Aktuálně.cz mluvčí Jiřího Drahoše Kateřina Procházková.

19:27

Miloš Zeman přijal čtyři nabídky k duelu s Jiřím Drahošem. Zúčastní se debaty v TV NOVA, Barrandov, Prima a České televizi.

19:08 Ikona KDU-ČSL

Lidoveckého europoslance Pavla Svobodu úspěch Jiřího Drahoše překvapil. "Nečekal jsem, ze Jiří Drahoš získá přes 25 procent. Rada kolegu v Evropském parlamentu se mě na výsledky voleb ptala a vyjádřila uspokojení nad tím, že by mohlo na Hrade dojít ke změně," komentoval volby. Dodal také, že očekává negativní kampaň před druhým kolem. "Lejnomety začaly pracovat na plné obrátky," upozornil.

18:38

"Politická manipulace a lži získaly menší podporu, ale zatím není vyhráno," komentoval výsledek voleb europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09) s tím, že očekává negativní kampaň pro druhé kolo i pokusy o diskreditaci Jiřího Drahoše prostřednictvím dezinformací.

Olgu Sehnalovou (ČSSD) překvapil nízký počet hlasů pro Mirka Topolánka, čekala také více hlasů pro Miloše Zemana v menších obcích. "Šance pro druhé kolo jsou vyrovnané," dodala.

18:13

Jiří Drahoš zahájí druhé kolo kampaně v Moravskoslezském kraji. V úterý navštíví Ostravu, Jablunkov a Třinec, kde půjde na hokej.

17:20

Výsledky voleb hodnotí i europoslanci. "Překvapilo mě, že se po dlouhé době trefily průzkumy. Jinak volby dopadly podle očekávání. Líbila se mi kampaň Pavla Fischera a příjemně mě překvapil zisk Marka Hilšera," řekla zpravodaji Aktuálně.cz ve Štrasburku Kateřina Konečná (KSČM).

Jiřího Drahoše, který spolu s prezidentem Milošem Zemanem postoupil do druhého kola, kritizovala. "Nevím, jak se bude ve funkci chovat, jeho politická nezkušenost a fakt, že nebyl nikdy ani v obecním zastupitelstvu, je pro něj diskvalifikující," řekla Konečná.

15:52

Územní sdružení Syndikátu novinářů pro Prahu a Středočeský kraj podá trestní oznámení kvůli článku na dezinformačním serveru Aeronet. Autor v něm redaktory Hospodářských novin, České televize a Seznam Zprávy osočil, že do volební místnosti, kde volil prezident Miloš Zeman, tajně provedli ukrajinskou aktivistku Anželinu Diašovou. "Je to křivé obvinění z napomáhání trestnému činu a měla by to tedy řešit policie," komentoval Marek Zouzalík ze Syndikátu novinářů. Lživé tvrzení Aeronetu potvrzuje i to, že ve volební místnosti žádný zástupce Hospodářských novin nebyl.

15:23

Bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek se od pondělí vrátil k práci ve firmách, které patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, řekl mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Topolánek působí jako člen představenstva monopolního slovenského přepravce plynu Eustream a jako předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice. Po oznámení kandidatury na prezidenta výkon těchto funkcí pozastavil.

"Mohu potvrdit, že pan Mirek Topolánek dneškem počínaje obnovil svou pracovní činnost ve firmách, které jsou součástí holdingu EPH," uvedl Častvaj. 

15:02

Michal Horáček přenechá Jiřímu Drahošovi i prostor v rádiích.

14:38

Sedm držitelů klíčů odemklo Korunovační komnatu ve svatovítské katedrále, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává jen při výjimečných příležitostech, například po zvolení nového prezidenta. Od úterý budou na týden vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu na oslavu letošního 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

13:57

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Slavnostního otevření se zúčastní všichni klíčníci, tedy prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, kardinál Dominik Duka, pražská primátorka Adriana Krnáčová a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Ondřej Pávek.

Slavnostní vyzvednutí českých korunovačních klenotů

Sledujte ceremoniál, během něhož prezident republiky Miloš Zeman společně s ostatními držiteli klíčů odemkne Korunní komoru. | Video: ČTK
13:50

Sázková kancelář Tipsport přijala na první kolo prezidentských voleb sázky za 69 milionů korun, což již nyní trojnásobně překonalo celkové číslo za volby před pěti lety.

13:38

Neúspěšný uchazeč o post prezidenta Jiří Hynek se rozhodne o případné podpoře jednoho z finalistů na základě výsledku plánované televizní debaty den před volbami. Oběma kandidátům, Jiřímu Drahošovi i Miloši Zemanovi zároveň pošle otázky, na které by chtěl znát odpověď. Hynek v prvním kole volby dostal 1,23 procenta hlasů.

13:10

Miroslav Kalousek (TOP 09) si utahuje z konspiračních teorií, které kolují kolem Jiřího Drahoše. 

13:04

Tým prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše počítá s tím, že před druhým kolem voleb do kampaně vloží deset milionů korun. Přislib finančního daru už Drahoš získal od některých dosavadních sponzorů, hlásí se i sponzoři noví.

12:57

Zeman si Drahoše na chleba nenamaže, píše v komentáři Martin Fendrych.

12:37

Neúspěšní kandidáti prvního kola prezidentských voleb mohou podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran ještě přijímat dary na kampaň. Podle člena úřadu Jana Outlého je mohou použít i na podporu postupujících do druhého kola bez toho, aby byly započítány do nákladů finalistů. Rozpočet jednoho nich, bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše je zatím nicméně nastaven jen na využití deseti milionů korun, což je rozdíl mezi povoleným limitem pro účastníky prvního a druhého kola volby.

11:52

Podívejte se, jak hlasovali Češi v zahraničí. Prezident Miloš Zeman skončil až na pátém místě, vyhrál Jiří Drahoš.

11:50

Stálo mi to za to, píše o kandidatuře na prezidenta Mirek Topolánek.

Děkuji Vám všem za Váš hlas a za podporu, kterou jste mi tím vyslovili. Moc si toho vážím. Zároveň chci říct, že ničeho nelituji a že to stálo za to. Vy jste mi stáli za to. A to se nezměnilo ani po volbách. Ty dva měsíce, kdy jsem se s Vámi mohl setkávat a s mnohými z Vás přímo mluvit, mě přesvědčily, že jsem do toho jít musel. Lituji jedině toho, že jsem se nerozhodl dříve a neměl tak čas potkat Vás víc. Přál jsem si, aby lidé jako jsme my, cítili naději a sounáležitost. Aby byl slyšet i náš hlas. Společnost i po volbách zůstane rozdělena, ale náš hlas musí být slyšet dál, musí sílit a mohutnět. To je odpovědnost náš všech, kteří do to šli se mnou. Věděl jsem, že to bude těžké. Připadal bych si sám před sebou jako zbabělec, kdybych to neudělal. I od Vás to určitě chtělo kus odvahy a já si toho cením. Teď ještě nevím, jak s Vaší důvěrou naložím, abych ji nezklamal. Výsledek ale beru s Rozumem, vaši podporu cítím Srdcem a do budoucnosti se dívám s Úsměvem. Díky Vám všem! Mirek Topolánek

Zveřejnil(a) Mirek Topolánek dne 15. Leden 2018
10:29

Podle The New York Times (NYT) se Češi budou za čtrnáct dní rozhodovat mezi příklonem k Východu a k Západu. Zemanovo vítězství by podle amerického listu v nejistých časech ovlivnilo českou pozici v Evropské unii.

10:29

Současný český prezident Miloš Zeman má větší důvod k obavě, že neobhájí ve druhém kole voleb svou funkci, než se dosud zdálo. V dnešních komentářích k českým prezidentským volbám se na tom shodují rakouské deníky Die Presse a Der Standard.

8:51

 V České republice se možná schyluje k výměně ve funkci hlavy státu, napsal slovenský tisk v reakci na první kolo prezidentských voleb, po kterém rozhodující souboj o hlasy voličů svedou současný prezident Miloš Zeman a někdejší šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Výsledky hlasování o víkendu zaznamenala všechna přední slovenská média.

"Voliči možná pošlou politického veterána z Pražského hradu pryč a nahradí ho uznávaným chemikem, který jen nedávno vstoupil do politiky," uvedl list Pravda.

8:50

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství po prvním kole prezidentských voleb.

20:50

O tom, jak dlouho svůj čin plánovala, nechtěla Diašová mluvit. Podle některých komentářů její akce mohla vzbudit sympatie k Zemanovi. Diašová s tím však nesouhlasí. "Byla bych velmi zklamaná, kdyby to Zemanovi ve volbách pomohlo. Nevím, jak by se to mohlo stát," řekla Diašová, která si také stěžovala na postup Zemanových strážců. "Byli velmi hrubí," uvedla.

Ukrajinská aktivistka Anželina Diašová před Obvodním soudem pro Prahu 5.
Ukrajinská aktivistka Anželina Diašová před Obvodním soudem pro Prahu 5. | Foto: Šulová Kateřina
20:49

"Souhlasila jsem, protože chci domů, jsem vyčerpaná," řekla novinářům sedmadvacetiletá Anželina Diašová.

Zdůvodnila také, proč se rozhodla v Česku protestovat. Uvedla, že chtěla varovat českou společnost před znovuzvolením Miloše Zemana prezidentem. Podle jejího názoru by tím čeští občané mohli ohrozit suverenitu českého státu, protože současný prezident je ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina. "Putin je agresor a je nebezpečný. Je to diktátor, a myslím si, že prezident demokratické země nemůže být přítelem diktátora," popsala svou motivaci pro akci. Aktivistka mínila protest jako pokojný, nikomu nechtěla ublížit, řekla už dřív její obhájkyně.

19:43

Aktivistka Anželina Diašová rozsudek přijala, přestože s ním nesouhlasí. Chce se co nejdříve vrátit do vlasti, řekla Aktuálně.cz advokátka Lucie Hrdá.

19:36

Soud aktivistce, která v pátek ve volební místnosti vyběhla před Miloše Zemana, uložil tři měsíce vězení s roční podmínkou. Bude vyhoštěna. Cítí se nevinná.

Na Miloše Zemana se ve volební místnosti vrhla polonahá aktivistka

Napadení Miloše Zemana při volbě prezidenta
1:05
Na Miloše Zemana se ve volební místnosti vrhla polonahá aktivistka | Video: Tomáš Cetkovský
18:34

V pražském Švandově divadle se v neděli odpoledne sešly některé české osobnosti, aby koordinovaly kroky na podporu Jiřího Drahoše před druhým kolem prezidentských voleb. Dvouhodinovou diskuzi moderoval jeden ze svolavatelů setkání senátor Jiří Šesták, který společně s několika dalšími senátory sháněl v horní komoře podpisy pro Marka Hilšera a Pavla Fischera, aby se zapojili do souboje o Hrad.
"Je to spontánní aktivita, kdy se sešli lidé, kteří jsou ochotni a schopni něco dělat a zkusí podpořit protikandidáta Miloše Zemana, aby v této volbě nejrůznějšími způsoby pomohli. Ať už je to prostřednictvím divadel, či vysokých škol," uvedl Šesták s tím, že hlavním cílem je přesvědčit občany, i v druhém kole volili protikandidáta současného prezidenta.
Mezi diskutujícími byli například bývalý premiér Petr Pithart, hudebník Michal Kocáb, Michael Žantovský, exsenátor Ivan Gabal či ředitelé divadel. Ve svých projevech se pokoušeli navrhnout strategii Drahošovy podpory.
Setkání se zúčastnil také člen volebního štábu Michala Horáčka, který ubezpečil, že Horáčkovi lidé již s Drahošovým týmem spolupracují a v nejbližších dnech se tato spolupráce projeví. Dorazil také neúspěšný kandidát Marek Hilšer.
Další schůzka se uskuteční příští sobotu v divadle Archa, kam mají přijít jak Horáček s Hilšerem, tak i Pavel Fischer a další osobnosti podporující kandidaturu Jiřího Drahoše.

17:21

Největší podporu v prvním kole prezidentských voleb v Jihočeském kraji vyslovili Miloši Zemanovi občané obce Chobot na Strakonicku. Současnému prezidentu tam dalo svůj hlas 83,87 procenta voličů. Jiří Drahoš získal nejvíce hlasů v Křižanově na Písecku. Volilo jej tam 49,20 procenta voličů. Vyplývá to ze webu Českého statistického úřadu. 

16:58

Miloš Zeman může vyhrát, když zmobilizuje dostatečný počet voličů, píše sociolog Daniel Prokop.

16:11

Tweet Jiřího Ovčáčka, na nějž zřejmě reagoval Jiří Drahoš.

16:11

Zeman po prvním kole pochopil, že naprosté většině občanů záleží na ukotvení Česka v Evropské unii a NATO, píše Jiří Drahoš. Zřejmě tak komentoval mluvčího Jiřího Ovčáčka, který v neděli na Twitteru zveřejnil úryvek ze Zemanova vánočního projevu: "Jsme součástí Evropské unie, jsme součástí Severoatlantické aliance a měli bychom se v obou těchto organizacích chovat jako energický a sebevědomý partner, který - když se mu něco nelíbí -, tak to dá najevo."

Ovčáček pak Drahoše na Twitteru upozornil, že prezident tato slova pronesl už před volbami 26. prosince.

14:20

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes odpoledne projedná případ ukrajinské aktivistky, která v pátek polonahá ve volební místnosti vyběhla před prezidenta Miloše Zemana. Žena je v cele předběžného zadržení a je podezřelá z trestného činu výtržnictví, hrozí jí až dva roky vězení.

Foto: Jakub Plíhal
13:50

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš získal každého sedmého voliče prezidenta Miloše Zemana z druhého kola prezidentské volby před pěti lety. Vyplývá to ze sociologického průzkumu společností Kantar TNS a Median, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Dotazování se uskutečnilo v sobotu, v druhý den letošního prvního kola prezidentské volby. Průzkum také ukázal, že Zemana častěji volili méně vzdělaní a starší voliči.

13:25

Stavět proti sobě uměle a nesmyslně venkov a města? Hospody proti kavárnám? Techniky proti humanitně vzdělaným? S tím musí být konec, píše Jan Moláček v komentáři o tom, co bude prvním a hlavním úkolem Jiřího Drahoše, pokud zvítězí ve druhém kole prezidentské volby.

13:20

Tým prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše bude dnes odpoledne připravovat plán pokračování kampaně. Do druhého kola voleb zbývají dva týdny, během nichž chce Drahoš vyjet do českých měst, řekl to ve vysílání stanic Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus. Na dnešní poradě se zřejmě rozhodne například o tom, jak se využijí místa pro billboardy, které Drahošovi nabídl textař Michal Horáček.

Drahoš očekává, že dva týdny zbývající do druhého kola voleb, v němž se rozhodne mezi jím a současnou hlavou státou Milošem Zemanem, budou hektické. "Bude to kombinace výjezdů a rozhovorů v médiích," přiblížil Drahoš své plány. Již v sobotu řekl, že chce vyjet za voliči mimo Prahu. Přesný plán svých cest zatím nemá. "Určitě nestihnu objet všechna města," poznamenal. Praha byla jediným velkým městem, kde Drahoš Zemana porazil. Ve všech ostatních postoupil současný prezident do druhého kola voleb z prvního místa.

Foto: Zbyněk Pecák
12:46

Prezidentské volby si všímají i naši nejbližší sousedé:
"Pro Drahoše nemusí být druhé kolo ani zdaleka konečnou stanicí. Právě naopak, momentálně se zdá, že karty jsou rozdané v jeho prospěch," napsaly slovenské Hospodárske noviny.

"Na rozdíl od trochu nemastného-neslaného a při veřejných vystoupeních často nejistého Drahoše je Zeman obratný diskutér a bytostní populista, který běžně a velmi šikovně lže, vodí za nos, používá podpásové údery a ví, že jeho voličům se to líbí, nebo jim to alespoň nevadí," napsal Denník N.

12:34

Česká televize a televize Prima plánují v týdnu před druhým kolem prezidentských voleb společné debaty prezidenta Miloše Zemana a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, kteří se ve volbách utkají. Česká televize oba pozvala do debaty na čtvrtek 25. ledna, tedy den před druhým kolem voleb. Prima s kandidáty jedná. Vyplývá to ze sdělení obou televizí. Zeman před prvním kolem účast v televizních debatách odmítal, v sobotu ale uvedl, že Drahošově výzvě setkat se "tváří v tvář" vyhoví.

11:59

"Čekal jsem, že Miloš Zeman překročí hranici 40 procent. Těch dvanáct procent, která nás dělí, považuji za svůj úspěch," myslí si Jiří Drahoš.

11:57

"Jsou to naši spojenci bez ohledu na to, jaký prezident stojí v Bílém domě," okomentoval Jiří Drahoš vztah Česka k USA.

11:53

"Určitě bychom neměli zakládat "evropskou armádu", to je nesmysl. Armáda je atributem státu. Ale vnější hranice Schengenu nebo EU je třeba chránit velmi důrazně," řekl Jiří Drahoš Českému rozhlasu na otázku, jak se mají bránit Evropské hranice.

11:39

Občanští demokraté pro druhé kolo prezidentských voleb vyjádřili podporu Jiřímu Drahošovi, který je protikandidátem současného prezidenta Miloše Zemana. Šlo o návrh předsedy Petra Fialy, který kongres schválil.

"ODS vidí ve výsledku prvního kola prezidentské volby šanci naplnit politický cíl, kterým je ukončení působení Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky. Voliči v prvním kole rozhodli o tom, že protikandidátem Miloše Zemana ve druhém kole bude Jiří Drahoš. Proto mu ODS vyjadřuje podporu," uvedl ve svém návrhu Fiala.

11:33 Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman by se podle premiéra Andreje Babiše měl před druhým kolem voleb hlavy státu zbavit kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. V televizi Prima také uvedl, že Zemana podporuje, radí mu, aby udělal inventuru kauz z uplynulého mandátu a vysvětlil je veřejnosti. 

10:37

Občanští demokraté mají jasno:

10:31

Čekají nás náročné dva týdny.

10:05

Prakticky celé Znojemsko je zbarvené ve prospěch Zemana. Pouze v malých příhraničních Stálkách vyhrál Drahoš. Celkově v Jihomoravském kraji uspěl Zeman s 39,41 procenta hlasů. Drahoš dostal 25,85 procenta.

10:02

Vítězství proruského třiasedmdesátiletého Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb není jisté, Češi jsou tímto veteránem levice unaveni, napsal v reakci na výsledek prvního kola prezidentských voleb v ČR francouzský list Le Monde. Těsný souboj mezi Zemanem a Jiřím Drahošem předpovídá také další francouzský list Le Figaro. Zemana čeká v podobě prozápadního Drahoše velká výzva, napsal britský list The Guardian. I když Zeman první kolo vyhrál s převahou, čeká ho obtížné druhé kolo, napsal Financial Times. The Wall Street Journal v dlouhém materiálu připomněl Zemanovy nadstandardní vztahy s Ruskem. 

10:01

Drahoš na jižní Moravě ovládl centrum Brna a některé městské části, konkrétně Královo Pole, Žabovřesky, Ivanovice, Jehnice, Jundrov, Kníničky, Komín, Medlánky, Útěchov a Žebětín. Naopak Zeman bodoval v sídlištních čtvrtích jako Líšeň, Vinohrady, Kohoutovice a Bystrc.

Drahoš ovšem našel výraznou podporu také v některých venkovských oblastech, zejména v blízkém okolí Brna, třeba v Babicích nad Svitavou, Bílovicích nad Svitavou, Telnici a Moutnicích.

Bývalý předseda Akademie věd vyhrál i ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, což je největší vinařská obec v Česku, má dokonce status města. Drahoš tam dostal 33,72 procenta hlasů. Ve stejném okrese vyhrál také v Bavorech a Boleradicích.

9:50

Až na čtvrtém místě skončil Zeman v okrsku číslo 7 spadajícím pod Tišnov na Brněnsku. Tvoří jej vesnička Jamné ve Svratecké hornatině s necelou padesátkou adres. Na děleném prvním až třetím místě se tam seřadili Michal Horáček, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Všichni dostali po 13 hlasech, čtvrtý Zeman o jeden méně.

9:48

Pavel Fischer v Jihomoravském kraji často uspěl tam, kde si dobré volební výsledky dlouhodobě připisují lidovci. Třeba v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku vyhrála KDU-ČSL obecní volby v roce 2014 s téměř polovinou hlasů. Teď tam měl Fischer 37,14 procenta. Podobně silnou pozici mají lidovci ve Střelicích a Sivicích na Brněnsku, tedy právě tam, kde znovu našel podporu Fischer. V Sivicích měl 31,4 procenta hlasů, ve Střelicích vyhrál v jednom okrsku, ve druhém skončil třetí.

9:45

Vratislavu Kulhánkovi první kolo prezidentských voleb skutečně nepřálo: 

8:41

V příštích dvou týdnech nás čeká napínavý souboj, v němž se nebude hrát v rukavičkách:

23:44

Manželka jednačtyřicetiletého Marka Hilšera nechce o jeho nové prezidentské kandidatuře slyšet aspoň do jeho sedmdesátky. Přečtěte si, jak to v Hilšerově štábu vypadalo.

23:20

Ještě předtím, než se sečetly celkové výsledky prezidentské volby, vypsaly sázkové kanceláře kurzy na výsledky druhého kola. Pak je ale mnohokrát změnily.

22:40

Jak na výsledek prvního kola prezidentských voleb reagují v zahraničí? Vidí těžký boj Zemana o znovuzvolení.

22:12

V Česku je jen 29 obcí, kde vyhrál někdo jiný než Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman. Většinu z těchto míst - 22 - ovládl Pavel Fischer, který navíc vyhrál i u českých voličů v Bělorusku. Ve čtyřech obcích uspěl Michal Horáček (včetně Okoře, kde žil hudebník Petr Hapka, s nímž napsal řadu hitů) a ve třech Marek Hilšer.

21:52

Nejnižší volební účast, 22,8 procenta, byla ve Vřesové na Sokolovsku, kde přišlo jen 71 z 311 zapsaných voličů. Naopak - stejně jako před pěti lety - přišlo hlasovat všech 20 obyvatel Čilé na Rokycansku.

21:42

Český statistický úřad uvedl místa s největší podporou dvou postupujících kandidátů. "Nejvyšší podporu měl Miloš Zeman v obci Chobot na Strakonicku, a to 83,9 %. Jiří Drahoš získal nejvyšší podíl hlasů ve Staňkovicích na Litoměřicku, konkrétně 75,0 %. Největší rozdíl v podílu hlasů mezi dvěma postupujícími kandidáty byl v Syrově na Pelhřimovsku," uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová. Všechny tři obce jsou jedny z nejmenších v zemi - v Chobotu a Syrově je 41 oprávněných voličů, ve Staňkovicích 36.

21:35

Břeclavská tiskárna Moraviapress začala v sobotu večer tisknout volební lístky pro druhé kolo prezidentské volby. Vytištěno bude 10,5 milionu lístků. Tiskárna má na starosti nejen tisk, ale také jejich balení a následnou distribuci. Poslední lístky pro druhé kolo volby by měly odejít z Břeclavi v polovině příštího týdne. Na rozdíl od prvního kola volby obdrží voliči hlasovací lístky finalistů až ve volební místnosti.

21:26

Jiřího Drahoše přišla podpořit i zpěvačka Marie Rottrová. Má prý rád píseň Lásko, voníš deštěm.

21:25

Volební komise to, že jim nesedí počty vydaných obálek a odevzdaných hlasů, řeší různě. Například v Častolovicích při komunálních volbách v roce 2014 se to pokusili zamést pod koberec a nakonec se tím musel zabývat soud.

21:20

Jako poslední sečetli hlasy v pražském okrsku číslo 8089 v Bohnicích. Ani několikeré přepočítání a kontrola archů jim nepomohly zjistit, jak je možné, že v urně bylo o pět víc hlasů, než vydali obálek. "Na nesrovnalosti ve dvou údajích jsme okrskovou volební komisi upozornili. Po opakovaném přepočtu komise opravila nesoulad mezi celkovým počtem hlasů a hlasy pro jednotlivé kandidáty. Zároveň potvrdila, že počet platných hlasů zůstává vyšší než počet odevzdaných obálek, protože příčinu této chyby již nelze zpětně dohledat," uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

20:30

Video: Debat se Zemanem se rozhodně nebojím, neurčuje je on, musíme se na nich dohodnout, říká Drahoš v rozhovoru pro DVTV.

Debat se Zemanem se rozhodně nebojím, neurčuje je on, musíme se na nich dohodnout, říká Drahoš

2:22
Rozhovor s prezidentským kandidátem, který postoupil do druhého kola, Jiřím Drahošem. | Video: DVTV, Emma Smetana
20:17

Musíme počítat se dvěma týdny špíny. Zásadní bude účast voličů ve druhém kole a ochota Horáčka, Fischera a Hilšera Drahošovi aktivně pomoci, píše Martin Fendrych:

20:15

Bohuslav Sobotka ocenil poražené kandidáty, kteří v druhém kole podpoří Jiřího Drahoše. 

20:14

Výsledky znamenají, že finále Zeman - Drahoš za dva týdny nemá favorita, píše ve svém komentáři Jan Lipold:

20:13

Topolánek na dotazy médií nereaguje.

20:13

Sledujte debatu s komentátory Martinem Fendrychem, Martinem Zvěřinou, Ondřejem Slačálkem a Lenkou Zlámalovou:

Může Drahoš porazit Zemana? Kdo je po dnešku favoritem 2. kola prezidentských voleb?

56:43
Podívejte se na debatu s komentátory Martinem Fendrychem, Martinem Zvěřinou, Ondřejem Slačálkem a Lenkou Zlámalovou. | Video: DVTV
20:10

Volební štáb Jiřího Drahoše zůstává už poloprázdný.

20:04

Je sečteno sto procent hlasů. Na výsledcích se nic nemění, konečné skóre Miloše Zemana je 38,56 %, Jiří Drahoš získal 26,60 %. Do druhého kola nicméně půjde s podporou všech relevantních soupeřů z prvního kola, Miloše Zemana podpořil jen Petr Hannig, který získal půl procenta.

20:07

K volbám se v zahraničních misích vydali i čeští vojáci. Na spojenecké základně Bagrám, kterou hlídají, volilo téměř 100 lidí. Kvůli volbám si vyřizovali volební lístky, nebo se nechali zapsat do voličských seznamů na české ambasádě v Kábulu.

Ze 177 platných hlasů odevzdáných v Afghánistánu získal 65, tedy 36,7 procenta, prezident Miloš Zeman. Druhého Jiřího Drahoše volilo 37 Čechů, což představovalo zhruba pětinu hlasů.

19:58

Miloš Zeman změnil názor a chystá se do televizní debaty s Jiřím Drahošem. "Já zatím vím jen o tom, že Miloš Zeman chce přijít do dvou debat. Já jsem mu vzkázal, že médium jedné debaty, nebo prostředí jedné debaty, bych určil v tom případě já a jedné on. Čili pokud bude jedna na Primě, bude druhá na ČT," řekl v reakci Jiří Drahoš.

19:54

Jiří Drahoš o dezinformacích. 

19:49

Video: Drahoše přišel podpořit Šteindler, Feri i bratr Tomia Okamury.

Drahoše přišel podpořit Šteindler, Feri i bratr Tomia Okamury

1:16
Drahoše přišel podpořit Šteindler, Feri i bratr Tomia Okamury | Video: Zdeněk Bašus
19:35

Volte Drahoše, vyzval Kulhánek.

19:34

Rekapitulace výsledků: Sečteno je 99,99 % okrsků, sčítá se už jen v části okrsků Prahy 8. Do druhého kola prezidentských voleb postoupili Miloš Zeman s 38,6 % a Jiří Drahoš s 26,6 %. Zcela propadli Petr Hannig, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek, skončili pod 1,5 %. Kromě Hanniga a Hynka všichni poražení podpořili Jiřího Drahoše, kterého favorizují i sázkové kanceláře. Více než Miloši Zemanovi mu důvěřuje i server Kdovyhrajevolby.cz.

19:33

Video: Zeman mohl zvítězit už v prvním kole, kdyby chodil do debat, říká Hannig.

19:31

Poslanec TOP 09 Dominik Feri ve štábu Jiřího Drahoše baví přítomné hrou na klavír.

19:28

Je téměř sečteno. Poslední hlasy počítají v okrscích Prahy 8.

19:22

Pokud by voliči Michala Horáčka a Marka Hilšera podpořili Jiřího Drahoše, Zeman by prezidentský post neobhájil. 

19:20

Miroslav Kalousek ocenil podporu neúspěšných kandidátů Jiřímu Drahošovi. 

19:10

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) a zpěvák Adam Mišík ve volebním štábu Jiřího Drahoše.

19:07

Zemanovi nejbližší spolupracovníci Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. 

19:05

Video: Ale trochu jsme do sebe šli, notovali si Drahoš s Horáčkem.

Trochu jsme do sebe šli. Notovali si Drahoš s Horáčkem

1:41
Trochu jsme do sebe šli. Notovali si Drahoš s Horáčkem | Video: Radek Bartoníček
18:58

"To musí hodnotit hlavně Mirek Topolánek, pokud vím, tak přijal ten výsledek s pokorou. Jeden z hlavních důvodů bezesporu je, že mu voliči nedokázali zapomenout jeho hříchy z politiky, protože jinak měl kampaň dobrou," myslí si o výsledku Mirka Topolánka předseda poslaneckého klubu OSD Zbyněk Stanjura.

18:57

Lítost nad výsledky prvního kola Michal Horáček necítí. Přitom by mohl: vsadil na to, že si kampaň celou zaplatí sám. 

18:57

Ochranka nevpustila některé akreditované novináře do volebního štábu Miloše Zemana. Co bylo důvodem? 

Drtinová z DVTV se nedostala na brífink Zemana po prezidentské volbě. K čemu došlo?

1:12
Ochranka nevpustila některé akreditované novináře do volebního štábu Miloše Zemana. Co bylo důvodem? | Video: DVTV
18:53

Michal Horáček podpoří v druhém kole Jiřího Drahoše.

18:50

Hayato Okamura je ve volebním štábu Jiřího Drahoše. Svůj hlas dal ale Pavlu Fischerovi. 

18:44

Pavel Fischer dostal svůj portrét. 

18:41

Marek Hilšer je přesvědčený, že Jiří Drahoš by byl lepším prezidentem než Miloš Zeman. 

18:40

Poslechněte si rozhovor Martina Veselovského s Markem Hilšerem.

Důvěru voličů nemohu zklamat, cítí ve mně naději, mám radost, že je druhé kolo, říká Hilšer

3:55
Nemám billboardy, které bych Drahošovi mohl poskytnout, ale členové mého táýmu už řekli, že přidají ruku k dílu, říká Marek Hilšer. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
18:33

Video: Jak to vypadalo ve volebních štábech? Spousta zeleniny, buřty na pivu a řízky.

18:33

"Já jsem spokojený," řekl Mirek Topolánek v krátkém a družném rozhovoru jednomu ze svých  hostů fotografovi celebrit Jadranovi Šetlíkovi.  

18:32

Horáček i Hilšer sklidili po příchodu do Drahošova štábu hlasitý potlesk.

18:26

Marek Hilšer pogratuloval Jiřímu Drahošovi. 

18:22

Do Drahošova štábu dorazil i Michal Horáček.

18:19

"Lidé hledali i v této volbě nejjasnější protipól současného prezidenta Miloše Zemana. A Mirek Topolánek se do tohoto protipólu úplně přesně nevešel. Co se týká jeho hříchu z dob, kdy byl v politice, on přece od samého počátku říkal, že do toho jde s touto zátěží a snaží se s ní vypořádat," řekl k volebnímu neúspěchu Mirka Topolánka poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka.

18:19

Marek Hilšer podpořil Jiřího Drahoše přímo v jeho volebním štábu. Dali si spolu panáka.

18:15

Kromě premiéra Andreje Babiše z ANO bude Miloše Zemana ve druhém kole volit i předseda KSČM Vojtěch Filip nebo lídr SPD Tomio Okamura. Současnému prezidentovi dá svůj hlas i Milan Chovanec z ČSSD, názory ve straně se ale liší. Jiřímu Drahošovi vyjádřili do druhého kola jednohlasnou přízeň KDU-ČSL, ODS a STAN, za svou osobu jej podpořil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či lídr pirátů Ivan Bartoš.

18:14

Marek Hilšer jede podpořit Jiřího Drahoše přímo do jeho volebního štábu. 

18:13

I přes volební debakl má Mirek Topolánek dobrou náladu. 

18:13

Pavel Fischer dostal portrét a svou loutku. 

18:11

"Vzhledem k tomu, nastoupil do kampaně velmi pozdě, tak to bylo očekávané. Přiznám se, že jsem čekal o něco větší výsledek, ale určitě ne výsledek na postup do druhého kola. Není to možné z toho důvodu, že bývalé příběhy typu Dalík a podobně voliči velmi neradi odpouštějí a trvá to velmi dlouho. Takový je život a ztráta důvěry přichází ze dne na den a vrátit se na 25 procent může trvat osm nebo deset let," okomentoval Topolánkův výsledek senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera.

18:08

Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl se domnívá, že Topolánkův neúspěch způsobil nedostatek času na plnohodnotnou kampaň. "Zvedl tu kandidaturu poměrně pozdě, volič pak rozhodl a je to tak. Myslím, že měl málo času," řekl Bendl.

18:05

Pavel Fischer poděkoval svému tyrkysovému týmu. 

18:05

Jiří Drahoš se chystá především vydat do regionů a celkově změnit styl a vyznění kampaně.

18:04 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš sice Miloše Zemana podpořil, ale zároveň ho poměrně ostře zkritizoval. 

18:06

Sázkové kanceláře pro druhé kolo favorizují Jiřího Drahoše. Fortuna snížila kurz na jeho vítězství na 1:1,55, zatímco na Zemanovu obhajobu se v tuto chvíli sází s kurzem 1:2,32. I u Tipsportu kurz na Drahoše klesl na 1:1,47, zatímco na Zemana si lze vsadit s kurzem 1:2,70.

18:02

Miloš Zeman, zdá se, nemá podporu ani ve svém blízkém okolí.

17:57 Andrej Babiš

"Čekal jsem, že přijde víc lidí," komentoval volební účast Babiš.

17:56

Video: Na Pražském hradě chci změnu, říká Michal Horáček.

Michal Horáček: Na Pražském hradě chci změnu, udělám všechno pro podporu Drahoše

Michal Horáček komentuje výsledky voleb
1:43
Michal Horáček: Na Pražském hradě chci změnu, udělám všechno pro podporu Drahoše | Video: Tomáš Cetkovský
17:56 Andrej Babiš

"Já myslím, že rétoricky není v Česku nikdo, kdo dokáže mluvit hodinu bez papíru v češtině, ruštině a angličtině," ocenil rétorické schopnosti Zemana premiér Babiš. 

17:53

Drahoš se debat se Zemanem neobává. 

17:52

Expremiér Bohuslav Sobotka podpořil Jiřího Drahoše.

17:50 Andrej Babiš

"Panu prezidentovi by pomohlo, kdyby se distancoval od některých svých nejbližších spolupracovníků," řekl Babiš s tím, že si myslí, že Zeman by se měl před druhým kolem zúčastnit nejméně dvou debat.

17:49 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš poblahopřál vítězům prvního kola prezidentských voleb. "Pokud chce Zeman uspět v druhém kole, tak by měl jasně deklarovat, že nechce naši zemi orientovat směrem na východ," poradil Babiš současnému prezidentovi. 

17:47 Andrej Babiš

Živě: Premiér Andrej Babiš komentuje výsledky prvního kola voleb.

Přímý přenos agentury ČTK: Andrej Babiš komentuje výsledky voleb

Přímý přenos agentury ČTK: Andrej Babiš komentuje výsledky voleb | Video: ČTK
17:45

Sledujte živě rozhovor s manželkou Jiřího Drahoše Evou.

Manželovy slabiny? Možná málo emocí v kampani, tvrdí Eva Drahošová

Jiří Drahoš s manželkou Evou během oslav 17. listopadu 2017.
Podívejte se na rozhovor s manželkou Jiřího Drahoše a možnou první dámou Evou Drahošovou. | Video:
17:44

Video: ODS chce, aby si Zeman odpočinul, říká Petr Fiala.

Fiala: Cíl ODS je, aby si Zeman už odpočinul. Drahoš má šanci ho porazit

Fiala: Jiří Drahoš má šanci Zemana porazit
1:07
Fiala: Cíl ODS je, aby si Zeman už odpočinul. Drahoš má šanci ho porazit | Video: Martin Ťopek
17:42

Video: Být třetí je fantastický výsledek, říká Pavel Fischer.

Jsem buditel, být třetí je fantastický výsledek, ve druhém kole budu volit Drahoše, říká Fischer

Prezidentský kandidát Pavel Fischer sledoval v pražské restauraci Šmik výsledky prvního kola prezidentských voleb.
6:28
Před třemi měsíci jsem byl neznámý, být třetí je fantastický výsledek. Sešikovali jsme dobrovolníky způsobem, o kterém se jiným může jen zdát. | Video: DVTV, Martin Veselovský
17:33

Ve štábu Jiřího Drahoše je také bratr Václava Havla Ivan.

17:27

Michal Horáček s manželkou. 

Foto: ČTK
17:23

Michal Horáček do druhého kola nepostoupil. V politice zůstat neplánuje.

17:23

Jeden z nejdůležitějších spolupracovníků Jiřího Drahoše Pavel Kolář věří, že Drahoš v debatách potvrdí, že je lepší prezident než Zeman.

17:21

"Jiřímu Drahošovi jsem již poblahopřál k postupu do 2. kola. Oceňuji i to, že někteří kandidáti, kteří nepostoupili do 2. kola, mu již vyjádřili podporu. Vyzývám občany, aby přišli také v druhém kole k prezidentské volbě a jasně rozhodli. Máme velkou šanci na změnu ve funkci prezidenta České republiky," vyzval občany předseda ODS Petr Fiala.

17:18

Michal Horáček pogratuloval Zemanovi k vítězství v prvním kole.

17:13

Michal Horáček ocenil i kampaň Jiřího Drahoše. "Je solidně založená, teď ji musíme využít," řekl.

17:12

Šéf SPD Tomio Okamura v druhém kole znovu podpoří Miloše Zemana. 

17:11

Jaká byla nálada během sčítání hlasů ve volebních štábech jednotlivých kandidátů? Prohlédněte si naši fotogalerii.

17:09

Fotografie z tiskové konference Miloše Zemana. 

17:06

Druhý nejúspěšnější kandidát prvního kola prezidentských voleb Jiří Drahoš počítá s podporou všech poražených. Před druhým kolem chce razantně změnit strategii.

17:03

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) je ve volebním štábu Jiřího Drahoše. 

17:02

Zeman se zúčastní diskuse s Jiřím Drahošem. 

17:00

Pavel Fischer, který skončil s více než 10 procenty na 3. místě, podpořil před druhým kolem Jiřího Drahoše.

Fischer: Očekávám dvouciferný výsledek
Fischer: Očekávám dvouciferný výsledek | Foto: Zdeněk Bašus
16:58

Svou ženu Evu políbil i Jiří Drahoš.

Foto: Lukáš Bíba
16:55

Miloš Zeman na úvod tiskové konference políbil svou manželku Ivanu a poděkoval ji. 

Foto: Jakub Plíhal
16:55

Video: No bóže, tak jsem taky jednou prohrál, reaguje na svůj výsledek Vratislav Kulhánek.

Kulhánek: No bóže. Tak jsem taky jednou prohrál. Někdo poslední být musí

Kulhánek: Dost dlouho jsem v životě vyhrával, tak taky jednou prohraji
1:22
Kulhánek: No bóže. Tak jsem taky jednou prohrál. Někdo poslední být musí | Video: Blahoslav Baťa
16:53

Moderátorka DVTV Daniela Drtinová nebyla vpuštěna do volebního štábu Miloše Zemana. 

16:51

Miloš Zeman vpustil novináře pouze na tiskovou konferenci, kde oznámil, že se zúčastní debaty s Jiřím Drahošem. Současně poděkoval za podporu. 

Miloš Zeman ve volebním štábu.
Miloš Zeman ve volebním štábu. | Foto: Jakub Plíhal
16:49

Jen málokdo z Čechů v zahraničí si přeje, aby ve funkci pokračoval Miloš Zeman. Z 11 917 platných hlasů odevzdaných na ambasádách jich získal jen 905 a se 7,59 procenty se umístil až na pátém místě. V hlasování suverénně s 45,14 procenty vyhrál Jiří Drahoš, druhý byl Pavel Fischer (20,36) a třetí Marek Hilšer (11,28).

16:48

S kým si telefonoval Jiří Drahoš?

16:46

Po 99 % procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 38,8 %, Jiří Drahoš 26,5 %, Pavel Fischer 10,2 %, Michal Horáček 9,2 %, Marek Hilšer 8,8 %, Mirek Topolánek 4,3 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

16:42

Jiří Drahoš ve volebním štábu. 

16:40

"Ať případně nějaké ty billboardy ještě vylepí," vzkázal Zeman svým podporovatelům, kteří mu dělali kampaň. . 

16:36

Vše začíná od nuly, říká Miloš Zeman.

16:37

"Rád jeho prosbě vyhovím," vzkázal Zeman Jiřímu Drahošovi, který řekl, že by s ním rád vedl debatu.

16:35

"Nikdy jsem se nebál jít do nejrůznějších diskusí," říká prezident. "Jsem stále mladý, plný sil a energie a diskuse mě těší," dodal.

16:33

Prezident Miloš Zeman blahopřál Jiřímu Drahošovi "ke krásnému druhému místu".

16:33

Michal Horáček zřejmě nepočítal, že v prvním kole volby vyhraje, ale také asi nečekal, že bude až na čtvrtém místě s necelými deseti procenty. A asi už vůbec neočekával, že nevyhraje ani v domovské Roudnici nad Labem. Hlas mu zde sice dalo podle konečných výsledků 30,65 procenta voličů, ale obhajující prezident dostal o 1,42 procenta víc.

16:32

Sledujte živě vyjádření Miloše Zemana.

Jsem stále mladý a plný sil. S Drahošem se rád utkám v debatě, říká prezident Zeman

Podívejte se na brífink prezidenta Miloše Zemana. | Video: DVTV
16:31

Pavla Fischera výsledek voleb potěšil. 

16:28

Hilšer společně s Horáčkem podpoří ve druhém kole Jiřího Drahoše. 

16:25

"V TOP 09 vítáme, že do druhého kola prezidentských voleb postoupil kandidát, který je symbolem potřebné změny ve funkci hlavy státu. Proto bude TOP 09 ve druhém kole podporovat profesora Jiřího Drahoše. Rovněž vyzýváme voliče všech ostatních demokratických stran, aby šli k volbám a dali své hlasy Jiřímu Drahošovi. Změna na Hradě je možná a společně ji můžeme dosáhnout," komentoval výsledek voleb předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

16:24

Milan Chovanec pogratuloval Miloši Zemanovi. 

16:21

Marek Hilšer v politice nekončí. 

16:20

Miroslav Kalousek komentuje výsledky voleb: 

16:19

Po včerejším incidentu ve volební místnosti je štáb Miloše Zemana pečlivě střežen.

16:18

Marek Hilšer podpoří v druhém kole Jiřího Drahoše. 

16:17

Jiří Drahoš v prvním kole získal prozatím 1,265 milionu hlasů, toto číslo ještě o něco poroste. Je to více, než v prvním kole v roce 2013 získal Miloš Zeman (1,246 milionu).

16:14

Jiřímu Hynkovi, který skončí sedmý se zhruba 1,2 procenta hlasů, se nevedlo o moc lépe ani v domovské Jesenici. Tam mu hlas dalo 1,68 procenta voličů. V městečku na jih od Prahy vyhrál s 33,65 procenty Jiří Drahoš.

16:13

Marek Hilšer se narodil v Chomutově a zdá se, že někteří voliči si tam na to vzpomněli. Nejmladší z kandidátů se tam s 12,29 procenty umístil na třetím místě. Nepřekvapivě zde s 48,96 procenta vyhrál Miloš Zeman před Jiřím Drahošem (19,92).

Hilšer: Z průběžných výsledků jsem trochu nervózní
Hilšer: Z průběžných výsledků jsem trochu nervózní | Foto: Aktuálně.cz
16:11

"Užijte si krásné prázdniny 2018, 19, 20…na Vysočině." Vzkazy při vstupu do sídla SPO, kde sleduje volební výsledky Miloš Zeman. 

16:10

Video: Mirek Topolánek vyzval své voliče, aby dali hlas Jiřímu Drahošovi.

Mirek Topolánek: Vyzývám všechny své příznivce, volte v druhém kole Drahoše

Mirek Topolánek komentuje výsledky voleb
2:44
Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Vratislava Kulhánka v hotelu Aquapalace v Čestlicích | Video: Tomáš Cetkovský
16:10

Po pětadevadesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 39,3 %, Jiří Drahoš 26,3 %, Pavel Fischer 10,1 %, Michal Horáček 9,1 %, Marek Hilšer 8,8 %, Mirek Topolánek 4,2 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

16:10

V Německu je sečtena polovina okrsků. Čeští rodáci dali současné hlavě státu 2,76 procent. Největší podporu u nich má Jiří Drahoš, který získal přes 45 procent a Pavel Fischer s téměř 28 procenty.

16:09

Jiří Drahoš zopakoval, že do případné debaty se Zemanovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem nepůjde. 

16:08

Video: Michal Horáček podpoří Jiřího Drahoše.

Dal jsem do toho všechno, Drahošovi nabídnu v druhém kole svoje billboardy, říká Horáček

Prezidentský kandidát Michal Horáček.
6:36
Je dobré, že se vyprofiloval silný soupeř Jiří Drahoš. Podpořím ho, nabídnu mu pomoc a billboardy, protože je důležité, aby Zeman už nebyl prezidentem | Video: DVTV, Martin Veselovský
16:06

Jindy odměřený Jiří Drahoš má z průběžného volebního výsledku očividnou radost.

16:06

Vyzvu příznivce, aby zvážili podporu Drahoše, komentuje dosavadní výsledky voleb Michal Horáček.

Dal jsem do toho všechno, Drahošovi nabídnu v druhém kole svoje billboardy, říká Horáček

Prezidentský kandidát Michal Horáček.
6:36
Je dobré, že se vyprofiloval silný soupeř Jiří Drahoš. Podpořím ho, nabídnu mu pomoc a billboardy, protože je důležité, aby Zeman už nebyl prezidentem | Video: DVTV, Martin Veselovský
16:06

TOP 09 ve druhém kole podpoří Jiřího Drahoše.

16:05

V Rusku, kde hlasovalo 159 Čechů, vyhrál Jiří Drahoš. Získal skoro 41 procent, zatímco Miloš Zeman jen něco přes 25 procent. Na třetím místě skončil Pavel Fischer s desetinou hlasů. Petr Hannig získal jeden, Vratislav Kulhánek dva hlasy.

16:05

Dali voliči ANO na doporučení Andreje Babiše?

16:05

Pavel Fischer překročil 10 procent. V jeho volebním štábu zavládla radost. 

16:02

Mirek Topolánek komentuje výsledky voleb.

Foto: Libor Fojtík
16:02

Marek Hilšer k neúspěšnému prvnímu kolu:

16:01

Chyba Jiřího Drahoše?

16:00 Ikona KDU-ČSL

Bývalý ministr kultury Daniel Herman má z výsledků voleb radost. 

15:57

Michal Horáček diskutuje ve štábu s novináři. V Mánesu panuje uvolnění atmosféra.

15:57

"Kladu si otázku, s kým budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem nebo s jeho spolupracovníky. Mám pocit, že soupeřím s Ovčáčkem, Nejedlým, Mynářem," řekl Drahoš na tiskové konferenci. 

16:06

Vyzvu příznivce, aby zvážili podporu Drahoše, komentuje dosavadní výsledky voleb Michal Horáček.

15:56

Konečný výsledek v Jablunkově, odkud pochází Jiří Drahoš, je 63,53 procenta pro Drahoše a 26,36 pro současného prezidenta. Žádný jiný kandidát se nedostal přes pět procent.

15:55

Ve štábu Michala Horáčka vládne uvolněná atmosféra.

15:54

Ve volebním štábu Pavla Fischera je i francouzský rozhlas. 

16:02

Kandidatura Jiřího Hlavatého do Poslanecké sněmovny ho definitivně připraví o post senátora. Ve druhém kole doplňovacích voleb na Trutnovsku zbývá sečíst třicet procent okrsků a na svého soupeře Jana Sobotku ztrácí přes 30 procent hlasů.

15:53

Živě: Sledujte první vyjádření Jiřího Drahoše.

Drahoš: Zdá se mi, že budu soupeřit s Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým, rád bych se Zemanem setkal

18:08
Počítám se změnou taktiky na druhé kolo, většinu z těch čtrnácti dnů strávím v regionech, říká Jiří Drahoš. | Video: dvtv
15:53

Po devadesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 39,8 %, Jiří Drahoš 26,0 %, Pavel Fischer 9,9 %, Michal Horáček 9,1 %, Marek Hilšer 8,8 %, Mirek Topolánek 4,1 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:53

Jiří Drahoš právě dorazil do volebního štábu v La Fabrice.

15:51

Jiří Drahoš dle současných výsledků postoupí do druhé kola prezidentské volby. Předvolební kampaň tak bude pokračovat ještě další dva týdny. 

15:48 Ikona KDU-ČSL

Bývalý ministr Marian Jurečka v druhém kole podpoří Jiřího Drahoše. 

15:47

Video: Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Vratislava Kulhánka v Čestlicích.

Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Vratislava Kulhánka v hotelu Aquapalace v Čestlicích

Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Vratislava Kulhánka
0:35
Podívejte se, jak to vypadá ve volebním štábu Vratislava Kulhánka v hotelu Aquapalace v Čestlicích | Video: Blahoslav Baťa
15:46

Druhé kolo: jezevec X fíkus

15:45

Na otázky novinářů Mirek Topolánek nechtěl odpovídat. Vydal jen krátké tiskové prohlášení a odešel do horního patra restaurace za svými podporovateli.

15:46

V Novém Veselí na Žďársku, kde má svoji chalupu, dali voliči sice také nejvíce hlasů Miloši Zemanovi - 44,06. Je to ale podstatně méně než před pěti lety, kdy v prvním kole získal 62,5 a v druhém dokonce 75,2 procenta.

15:45

Průběžná volební účast vzrostla na 61,3 % a vyrovnala účast z roku 2013. Lze očekávat, že finální volební účast bude ještě o něco vyšší, z větších měst přicházely během sobotního dopoledne zprávy o poměrně velkém zájmu voličů.

15:44

Jiřího Drahoše podpořil i Vratislav Kulhánek.

15:53

V slavném Hrádečku, který byl druhým domovem Václav Havla, u voličů nejvíce uspěl Miloš Zeman. Ve volební místnosti ve Vlčici na Trutnovsku, pod který Hrádeček spadá, dalo současnému prezidentovi hlas 36,36 procenta lidí. Druhý byl Jiří Drahoš s 27,67 procenta. S velkým odstupem třetí byl Pavel Fischer, který se k odkazu Václava hlásí, který získal 11,86 procenta. Pro srovnání: Před pěti lety v prvním kole dostal Zeman jen 23,04 procenta a v druhém 51,51 procenta.

15:50

Pokles Miloše Zemana pod 40 procent vyvolal ve štábu Jiřího Drahoše nadšení.

15:43

Z volebního štábu Marka Hilšera.

15:41

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček nevyloučil, že se Zeman bude účastnit debat před druhým kolem .

15:37

Ve druhém kole volte Jiřího Drahoše, vyzval Mirek Topolánek.

15:36

Po osmdesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 40,6 %, Jiří Drahoš 25,7 %, Pavel Fischer 9,8 %, Michal Horáček 8,9 %, Marek Hilšer 8,7 %, Mirek Topolánek 4,1 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:43

Pavel Telička komentuje vystoupení Jiřího Ovčáčka.

15:35

Michalu Horáčkovi nepomohlo ani přátelství s hudebníkem Petrem Hapkou, s níž stvořil řadu hitů. Na Okoři, kde známý hudebník a Horáčkův přítel žil a zemřel, s přehledem vyhrál Miloš Zeman s 40,8 %, druhý Jiří Drahoš měl 25,6 %. Michal Horáček byl až čtvrtý s 8,9 %, přeskočil ho i Pavel Fischer s 9,7 %.

15:34

Živě: Poslechněte si vyjádření Mirka Topolánka.

Přímý přenos agentury ČTK z volebního štábu Mirka Topolánka

Video: ČTK
15:33

Sčítání hlasů ještě neskončilo, ale první gratulace k postupu se již objevují. Předseda ODS Petr Fiala k postupu do druhého kola pogratuloval Jiřímu Drahošovi.

15:32

Výsledky voleb jsou pro Pavla Fischera dobrý start, míní Tomáš Pergler.

15:31

Českých prezidentských voleb si všímají i v zahraničí:

15:30

Michal Horáček považuje za důležité, aby se konalo druhé kolo prezidentských voleb.

15:27

Po sedmdesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 41,1 %, Jiří Drahoš 25,5 %, Pavel Fischer 9,6 %, Michal Horáček 8,8 %, Marek Hilšer 8,7 %, Mirek Topolánek 4,0 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:26

Video: Pavel Fischer očekává dvouciferný výsledek.

Fischer: Očekávám dvouciferný výsledek

Fischer: Očekávám dvouciferný výsledek
1:21
Fischer: Očekávám dvouciferný výsledek | Video: Zdeněk Bašus
15:26

Mirek Topolánek přichází mezi novináře.

Foto: Libor Fojtík
15:25

Druhé kolo bude podle Jiřího Grygara pro Jiřího Drahoše velmi těžké. 

15:25

Marek Hilšer se smířil s tím, že do druhého kola nepostoupí. Poděkoval všem podporovatelům.

15:23

Michal Horáček své chyby ještě jmenovat nechtěl, ale uznal je. Kandidátovi, který půjde do druhého kola proti Miloši Zemanovi, nabízí maximální podporu, například i prostor na svých billboardech. Je pro něj důležité, aby měl Zeman proti sobě silného kandidáta. Vložených peněz nelituje. O další aktivitě v politice zatím nepřemýšlí.

Foto: Economia
15:22

Marek Hilšer je rád, že se uskuteční i druhé kolo prezidentské volby. 

15:21

Průběžná účast je 60,5 %. Pro připomenutí, ve volbách před pěti lety byla celková účast v prvním kole 61,3 %.

15:20

Podle Jiřího Grygara bude hodně záležet na tom, kdo a jak z protikandidátu podpoří Jiřího Drahoše před druhým kolem.

15:18

Po šedesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 41,5 %, Jiří Drahoš 25,3 %, Pavel Fischer 9,5 %, Michal Horáček 8,8 %, Marek Hilšer 8,7 %, Mirek Topolánek 4,0 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:35

Miloš Zeman získal více hlasů než před pěti lety, kdy získal 1,25 milionů hlasů. Zbývá sečíst ještě 20 procent okrsků, Zeman už nyní má 1,43 milionů hlasů.

15:16

V Číně jsou sečteny tři okresky z pěti. Zeman je až na pátém místě. 

15:15

Tisková konference Miloše Zemana se uskuteční v 16:30. 

15:14

Marek Hilšer ve volebním štábu.

Foto: Matej Slávik
15:13

Topolánek děkuje svým podporovatelům. "Zatím to vypadá blbě, ale uvidíme, jak dál," řekl.

15:12

Ve volebním štábu Jiřího Drahoše panuje dobrá nálada. 

15:14

V Petrohradě volilo 20 lidí. Vyhrál zde z osmi hlasy Miloš Zeman.

15:11

Michal Horáček v případě neúspěchu podpoří v druhém kole Jiřího Drahoše, který má po sečtení 50 procent volebních okrsků Hrad, kromě Zemana, nejblíže. 

15:11

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) nevypadají průběžné výsledky špatně. 

15:10

Po padesáti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 42,0 %, Jiří Drahoš 25,1 %, Pavel Fischer 9,4 %, Michal Horáček 8,7 %, Marek Hilšer 8,7 %, Mirek Topolánek 3,9 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:10

Do štábu pravě přišel Mirek Topolánek. Nejprve promluvil ke svým podporovatelům.

15:08

Vedle štábu současného prezidenta v Loretánské ulici visí vlajka Michala Horáčka. 

15:07

Ze štábu Mirka Topolánka.

Foto: Libor Fojtík
15:06

Naopak v Jablunkově drtivě podpořili svého rodáka Jiřího Drahoše. Po sečtení čtyř z pěti okrsků má 64,1 procenta, Zeman pak jen 26,1.

15:10

Sčítají se také hlasy z doplňovacích voleb do Senátu. Je sečteno více než 20 procent okrsků. Blíže senátorskému místu je zatím Jan Sobotka, který získal dvě třetiny hlasů. Jiří Hlavatý má téměř 34 procent.

15:05

Předvolební průzkumy Mirku Topolánkovi předvídali umístění do 5. místa. Aktuální výsledky mu přisuzují pouze 4 procenta.

15:04

Herečka a operní pěvkyně Soňa Červená přišla podpořit Jiřího Drahoše. 

15:04

Po čtyřiceti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 42,3 %, Jiří Drahoš 24,9 %, Pavel Fischer 9,2 %, Michal Horáček 8,7 %, Marek Hilšer 8,7 %, Mirek Topolánek 3,9 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

15:04

Video: Vratislav Kulhánek je zatím na posledním místě. Když jsem běžel maraton, bylo mi hůř, řekl.

Kulhánek: Nic nevzdávám, když jsem běžel maraton bylo mi hůř

Kulhánek: Já nic nevzdávám, když jsem běžel maraton bylo mi hůř
2:31
Kulhánek: Nic nevzdávám, když jsem běžel maraton bylo mi hůř | Video: Blahoslav Baťa
15:03

Po sečtení třetiny okrsků v Roudnici nad Labem, kde žije Michal Horáček, je na prvním místě Miloš Zeman s 35,3 procenta. Horáček je až drubý s 29,9 procenta, třetí Drahoš má 16,67.

15:05 Ikona KDU-ČSL

Průběžné výsledky komentuje i Marian Jurečka.

15:01

Pavla Fischera dorazil do štábu podpořit také bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

15:01

Miloš Zeman stále vede ve všech krajích s výjimkou Prahy. Ve všech krajích s výjimkou Prahy je také na druhém místě Jiří Drahoš. V Praze si bývalý šéf Akademie věd a současný prezident tyto pozice prohodili. Drahoš zde má 35 %, Zeman 22, třetí je Pavel Fischer s 13,5 %. Michal Horáček má v metropoli 11,5 a Marek Hilšer 9,5. Mirek Topolánek v hlavním městě průběžně získává 6,3 %.

14:59

V obci Čilá přišli k volebním urnám všichni voliči. 

14:58

Do sídla SPO, kde sleduje výsledky Miloš Zeman, dorazila i manželka kancléře Vratislava Mynáře Alex. 

14:57

Po třiceti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 42,9 %, Jiří Drahoš 24,7 %, Pavel Fischer 9,0 %, Michal Horáček 8,6 %, Marek Hilšer 8,6 %, Mirek Topolánek 3,8 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:55

Po sečtení 30 procent okrsků je Michal Horáček na čtvrtém místě. Jeho manželka Michaela však v postup stále věří a naděje se nevzdává.

14:56

Volební štáb Pavla Fischera. 

14:55

Marek Hilšer ve svém volebním štábu.

Foto: Matej Slávik
14:54

Ve štábu Jiřího Drahoše je také profesorka Helena Illnerová,

14:53

Michal Horáček už předstoupil před novináře. První výsledky mu šance na postup do druhého kola nedávají.

Foto: Zbyněk Pecák
14:52

Miloš Zeman v Praze prohrává. 

15:01

U Horáčka je čas na svačinu.

14:59

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je s prozatimními výsledky spokojen.

14:51

Průběžné výsledky zatím moc nadějně pro Mirka Topolánka nevypadají.

14:50

Ve chvíli, kdy Marek Hilšer dorazil do štábu, svítilo na plátně pod jeho jménem 9,17 procenta hlasů. Sečtených bylo přes 400 lístků, které mu občané hodili. "Přiznám se, že jsem z toho čísla trochu nervózní. Ale samozřejmě mě to těší. Mám za sebou dvouletý maraton," řekl nejmladší kandidát. Dodal, že zatím to vypadá na postup Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. 

"Kdybych já byl na třetím místě, bylo by to fajn, ale nechci předbíhat, ještě je brzo," uvedl s tím, že žádnou metu si nestanovil, ale rád by získal víc než tři procenta hlasů. Za úspěch považuje, že se mu podařilo v kampani obhájit své myšlenky. Jednou z nich je to, že politiku mohou dělat i běžní občané.

14:50

Po dvaceti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 43,7 %, Jiří Drahoš 24,3 %, Pavel Fischer 8,8 %, Marek Hilšer 8,6 %, Michal Horáček 8,5 %, Mirek Topolánek 3,7 %, Jiří Hynek 1,3 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:51

"Možná to vypovídá o tom, že skladba kandidátů nebyla taková, aby připoutala větší pozornost a lidé přišli k volbám. Možná to je také tím, že lidé jsou zklamáni politikou a už ničemu nevěří. Doufám, že se nám to v budoucnu podaří napravit," řekl Marek Hilšer.

14:48

Překvapivě špatně si vede bývalý premiér Mirek Topolánek, který má po sečtení 20 okrsků 3,7 procenta hlasů.

Foto: Libor Fojtík
14:48

Do štábu Miloše Zemana v sídle Zemanovců nebyli novináři vpuštěni. Před budovou stojí na mrazu také reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

14:48

Michal Horáček poděkoval své manželce, voličům i poradcům.  

14:47

Dění ve volebním štábu Mirka Topolánka sledujte živě zde:

Přímý přenos agentury ČTK z volebního štábu Mirka Topolánka

Video: ČTK
14:45

Michal Horáček předstoupil poprvé před novináře asi půl hodiny po uzavření volebních místností, aby poděkoval své manželce, poradcům, nejbližším spolupracovníkům. "Děkuji i svým 600 lidem ve volebních štábech, tisícům aktivistů. "Byla to nádherná doba, nyní už výsledek není v naší moci, občané rozhodli, jejich výrok čekám bez nervozity a s pokorou," řekl a vybídl novináře k dotazům. Žádný však nepřišel. "Jistě, všichni spíše čekáme na to, co řeknou voliči," poznamenal.

14:45

Miloš Zeman vede ve všech krajích vyjma Prahy, kde s 34,5 % je v čele Jiří Drahoš. Zeman je tu druhý.

14:45

Před štábem Miloše Zemana:

14:44

Největším překvapením průběžných volebních výsledků je třetí místo Marka Hilšera. 

14:42

Po deseti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 44,3 %, Jiří Drahoš 24,2 %, Marek Hilšer 8,7 %, Pavel Fischer 8,5 %, Michal Horáček 8,5 %, Pavel Fischer 8,5 %, Mirek Topolánek 3,5 %, Jiří Hynek 1,3 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:41

Ve volební štábu Mirka Topolánka má být okolo osmdesáti novinářů. 

14:39

Michal Horáček poděkoval novinářům. 

14:39

Zpěvák Petr Janda dorazil do štábu Jiřího Drahoše. Bývalého šéfa Akademie věd ČR podpořil, protože mu na něm nic nevadí.

14:39

Po pěti procentech sečtených okrsků má Miloš Zeman 43,9 %, Jiří Drahoš 24,2 %, třetí Marek Hilšer 8,9 %, Michal Horáček 8,5 %, Pavel Fischer 8,5 %, Mirek Topolánek 3,6 %, Jiří Hynek 1,3 %, Petr Hannig 0,7 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:48

Do Drahošova štábu dorazila i jeho předchůdkyně v čele Akademie věd Helena Illnerová.

14:36

Podle komentátora Aktuálně.cz Jana Lipolda je zatím největší překvapení voleb úspěch Marka Hilšera.

14:36

Video: Mladý lékař Marek Hilšer se zatím drží na třetím místě za Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Nahlédněte do jeho volebního štábu.

Nahlédněte do zázemí volebního štábu Marka Hilšera

Hilšer, volební štáb
0:43
Nahlédněte do zázemí volebního štábu Marka Hilšera | Video: František Grossmann
14:36

Vedení Miloše Zemana je nyní výrazné, před Jiřím Drahošem má náskok 20 procentních bodů. Jenže menší obce, které bývají sečtené dříve, jsou jeho doménou. Lze očekávat, že rozdíl mezi Zemanem a Drahošem se bude průběžně snižovat. Na druhou stranu, řada dalších kandidátů má také své základny ve větších městech…

14:34

"Vůbec nejsem nervózní, mám dnes po delší době první takový klidný hezký den. Býval jsem nervózní z toho, když byla akce. Teď už je to jenom v rukou voličů," řekl Michal Horáček.

14:33

Výsledky po prvním procentu sečtených okrsků: Vede Miloš Zeman s 44,4 % hlasů. Druhý Jiří Drahoš má 24,3, třetí Marek Hilšer 8,6, pak Pavel Fischer 8,2, Michal Horáček 8, Mirek Topolánek 3,7, Jiří Hynek 1,6, Petr Hannig 0,7 a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:31

Marek Hilšer krátce po 14:30 dorazil do volebního štábu.

14:30

"Pravidelně patříme mezi první ve sčítání, protože je nízká účast. Letos to bylo 38 procent. Nepřekvapuje mě, že u nás zvítězil prezident Zeman, já jsem ale volil pana Fischera. Asi jsem byl jediný z celé obce," řekla Aktuálně.cz  František Kácha, starosta Čečovic na Domažlicku, kde byly jako první v republice sečteny výsledky.

14:29

Manželka Michala Horáčka věří v postup svého manžela do druhého kola. 

14:28

První sečtenou obcí jsou Čečovice na Domažlicku. V seznamu zde měli 68 voličů, volit jich přišlo 26. Vyhrál tu prezident Miloš Zeman s 53,8 %, na druhém místě byli Jiří Drahoš a Michal Horáček s 15,4 % hlasů.

14:28

Pavel Fischer si věří na dvouciferný výsledek. 

14:28

Do volebního štábu Jiřího Drahoše přišla režisérka Olga Sommerová.

14:22

Do sídla SPO dorazili i nejbližší spolupracovníci Miloše Zemana Vratislav Mynář a Martin Nejedlý.

Foto: ČTK
14:20

Voliči v Praze měli také možnost podepsat několik petičních archů. Podpisy pro registraci sbíralo hnutí Praha sobě, které chce v čele se starostou Prahy 7 kandidovat v podzimních komunálních volbách a k registraci potřebuje přes 88 tisíc podpisů. Na Praze 1 pak zase místní opozice a aktivisté sbírali hlasy pro vypsání referenda proti pronájmu Nemocnice na Františku, který plánuje vedení městské části.

14:18

Do svého volebního štábu právě dorazil kandidát Pavel Fischer.

14:20

Miloš Zeman při příjezdu do sídla SPO v Loretánské ulici. 

Foto: ČTK
14:15

Michal Horáček do pražského Mánesu ještě nedorazil. Na místě je však připraven jeho poradce a uznávaný filosof Miroslav Petříček, který bude společně s Horáčkem sledovat sčítání hlasů.

14:15

V Moravskoslezském kraji skutečně stalo, včera odvolil sedmnáctiletý student z Havířova, který slaví osmnácté narozeniny až dnes. Zákon dovoluje, aby se voleb zúčastnil i občan, který plnoletosti dosáhne až druhý den voleb.

14:14

Ve štábu Jiřího Drahoše v holešovické La Fabrice je nabito. "Jsme na hraně kapacity," říká mluvčí prezidentského kandidáta Kateřina Procházková. Místo si prý Drahošův tým vybral proto, že byl o akreditaci ve štábu velký zájem a prostory divadla jsou pro akci vhodná, navíc dostal Drahoš nabídku od provozovatelů. Před pěti lety zde se svými blízkými a s novináři sledoval výsledky druhého kola i prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg, jehož nakonec porazil dnešní prezident Miloš Zeman. Drahošovi poradci a podporovatelé, kteří zde sčítání hlasů sledují, věří, že k porážce dnes nedojde. Na místě je například historik Jaroslav Šebek či expert na školství Daniel Münich, kteří jsou členy Drahošova expertního týmu, nebo šéf kanceláře Pavel Kolář.

14:13

Jiří Drahoš si doma připravuje proslov. Do štábu právě dorazil jeho koordinátor dobrovolníků Jiří Voldán. Výsledek prvního kola si tipovat netroufne.

14:10

První kolo prezidentských voleb v Královhradeckém kraji provázel i druhý den velký zájem voličů. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00, začalo sčítání hlasů, výsledky by měly být známy odpoledne.

V kraji by podle předběžných zjištění mohla volební účast přesáhnout 60 procent, podobně jako v prvním kole prezidentských voleb v roce 2013. V Krkonoších po započtení voličských průkazů přesáhne možná i 70 procent. "V rámci kraje odhadujeme volební účast okolo 60 procent, s tím, že v horských oblastech na Trutnovsku bude ještě vyšší. V Krkonoších byly vysoké počty voličů, kteří se dostavili s voličským průkazem," uvedla před 14:00 Štěpánka Blažková z krajského úřadu. Jako příklad uvedla Pec pod Sněžkou. V lyžařských střediscích Krkonoš volily na voličské průkazy stovky rekreantů.

14:08

Heslo na wi-fi ve volebním štábu Marka Hilšera je "I feel great" - cítím se skvěle. 

14:07

Napětí ve štábu Michala Horáčka stoupá.

14:06

Už teď jsme vyhráli, říká Mirek Topolánek bez ohledu na výsledek.

14:05

Oficiální podobu získají výsledky až počátkem příštího týdne, patrně v úterý. Vyhlásit je musí ve Sbírce zákonů Státní volební komise, která se kvůli tomu sejde o den dříve. Na možnost zpochybnění průběhu prvního kola si případní stěžovatelé budou muset počkat až na konec ledna.

14:04

Ve volebním štábu Marka Hilšera panuje optimistická nálada.

14:02

Poslechněte si rozhovor s bývalým šéfem speciálního útvaru SOG expertem k pátečnímu incidentu, při němž prezidenta Miloše Zemana ve volební místnosti zaskočila polonahá aktivistka.

Hradní ochranka se špatně připravila, nemá kamarádit s novináři, ale chránit prezidenta, říká expert

18:32
Žena se k prezidentovi tak blízko neměla dostat, volební místnost měla být zabezpečená, říká bývalý šéf speciálního útvaru SOG Lumír Němec. | Video: Martin Veselovský
14:02

Miloš Zeman dorazil do sídla SPO v Loretánské ulici. 

14:01

Komise začaly počítat hlasy. 

14:01

Michal Horáček už je na místě.

14:05

Marek Hilšer by měl do svého volebního štábu dorazit přibližně ve 14:20.

14:00

Očekává se 60% volební účast, podobně jako při minulé volbě. 

14:00

Je rozhodnuto. Volební místnosti se uzavřely a komise zahajují sčítání hlasů.

13:55

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z prvního kola prezidentských voleb.