Moravec odmítá moderovat debatu prezidentských kandidátů. Nechce být hromosvodem kritiky

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 16. 1. 2018 20:43
Moderátorem duelu kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a současné hlavy státu Miloše Zemana pravděpodobně nebude Václav Moravec. Náhradníka zatím televize nemá.
Moderátor Václav Moravec.
Moderátor Václav Moravec. | Foto: ČTK

Praha - Česká televize řeší problém, kdo bude moderovat zřejmě nejsledovanější politickou debatu roku. Duel prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a současné hlavy státu Miloše Zemana chystá na příští čtvrtek. 

Úkolu se už léta tradičně ujímá Václav Moravec, ten se však debaty Drahoše se Zemanem účastnit nechce. "Generálního ředitele ČT jsem už v neděli informoval, že debatu moderovat nebudu," řekl Moravec Aktuálně.cz a Hospodářským novinám.  

Vadí mu třeba to, že se jeho jméno neobjevilo v dopise, kterým televize zvala oba kandidáty do debaty. Navíc se obává, že by se mohl stát jakýmsi hromosvodem, po kterém se bude zejména ze strany prezidenta Zemana snášet kritika na ČT.

Vedení České televize přesto stále doufá, že Moravcovo rozhodnutí není definitivní. "Naše nabídka samozřejmě platí. S Václavem to tak občas bývá, kdy mu po vypjatém období, jakým prezidentská volba bezpochyby je, na finální slovo dáváme čas," uvedl šéf komunikace ČT Vít Kolář. 

Kolář uvedl, že televize zatím nemá jméno žádného náhradníka, pokud Moravec skutečně nabídku moderovat debatu odmítne.

"Alternativa B zatím neexistuje. Museli bychom to vymyslet jinak, náhrada za Moravce není," řekl šéf komunikace s tím, že by se vedení pořadu mohla ujmout třeba moderátorská dvojice. "Ale Václav tu možnost pořád má a doufám, že ji využije."

Prezident Miloš Zeman několik měsíců před volbami avizoval, že se žádných předvolebních debat nezúčastní. Své slovo dodržel před prvním kolem, po kterém však názor změnil. V sobotu na tiskové konferenci oznámil, že půjde do dvou debat a ironizoval přitom také Václava Moravce. Později přistoupil dokonce na čtyři debaty, a to na TV Nova, Prima, Barrandov a České televizi. Drahoš však trvá na dvou střetnutích.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy