Živě: Do konce voleb zbývají minuty. Účast přesáhla polovinu, okrsky v Praze a Brně hlásí až 70 %

Živě
Historicky druhá přímá volba českého prezidenta začala. Její průběh sledujeme v on-line reportáži. O přízeň voličů se kromě současného prezidenta Miloše Zemana uchází vědec Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer, producent Petr Hannig, lékař Marek Hilšer, textař Michal Horáček, šéf asociace zbrojařů Jiří Hynek, bývalý ředitel Škody Auto Vratislav Kulhánek a expremiér Mirek Topolánek.
Aktivistka bránila prezidentu Miloši Zemanovi volit. | Video: Tomáš Cetkovský
Živě
Aktualizovat reportáž
13:48

Novináři jsou již připraveni ve štábu Michala Horáčka. Kandidát by měl dorazit ve 14.30.

13:48

Hudba a občerstvení je ve štábu Jiřího Drahoše připravené.

13:38

Ve volebním štábu Jiřího Drahoše se už připravují na sčítání výsledků.

13:32

Voliči v Lisabonu se mohou při hlasování pokochat krásným výhledem.

13:29

Do volebního štábu Jiřího Drahoše dorazila řada zahraničních novinářů.

13:27

Z volebního štábu Pavla Fischera:

13:26

V prvním kole prezidentských voleb odvolila do dnešního poledne polovina až 55 procent voličů. Vysokou účast zaznamenávají horská střediska, kde ji zvyšují lyžaři s voličskými průkazy.

13:25

Vysokou volební účast hlásí Brno - Bohunice.

13:23

Odvolena má i eurokomisařka Věra Jourová.

13:02

Okrsek na Praze 6 se může chlubit vysokou volební účastí.

12:55

Fronty před volební místností se tvoří i ve švýcarském Bernu.

12:52

Ve volební místnosti v pražských Komořanech hlásili hodinu před zavřením téměř sedmdesátiprocentní účast.

 

12:50

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková dala svůj hlas Jiřímu Drahošovi.

12:45

Odvolil i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

12:44

Žádné volby v životě dosud nepromeškala ani bytová designérka Michaela Lebeda, která ale nynější hlasování pokládá za významnější než jiné volby. "Současný prezident mi hýbe žlučí a je mi trochu smutno ze stávající politické nálady v Čechách," řekla ve volební místnosti. Volila Pavla Fischera, kterého považuje za člověka schopného získat si respekt a zhodnotit svou zkušenost i minulou praxi. "Přijde mi, že je zralý, zdravý i sebevědomý," doplnila žena, žijící už řadu let v belgické metropoli.

12:43

"Zatím jsem pokaždé volil v České republice, ale teď jsem na Erasmu v Belgii," řekl při odchodu Michal Lazárek ze Znojma, který nyní navštěvuje univerzitu v Lovani. "Studuju tam chemii, stejně jako (Jiří) Drahoš. A volil jsem ho, protože je mi názorově asi nejsympatičtější a myslím si že má největší šance porazit Miloše Zemana," doplnil mladík.

12:42

Často celé rodiny přicházely v sobotu dopoledne do prostor Českého centra v Bruselu. Velký zájem zde zaznamenali také v pátek, kdy dorazilo přes 630 lidí. Na voličském seznamu je přitom podle konzulky Ivany Zandony 828 osob, další stovky chodí s voličskými průkazy, hlasování by se tak mohlo zúčastnit i více než 1000 lidí.

12:40

O volby je enormní zájem i v zahraničí, takto to vypadá před ambasádou v Londýně.

O volby je v Londýně enormní zájem.
O volby je v Londýně enormní zájem. | Foto: Tomáš Jakl
12:36

Do volební místnosti na Praze 7 dorazilo už přes 60 procent voličů.

12:33

Fiala zároveň vyzval občany, ať k volbám dorazí. "Obracím se na občany České republiky, kteří včera (v pátek) ani dnes ještě nebyli volit v prezidentských volbách, prosím vás, zvažte to. Věnujte tomu pozornost, nenechte rozhodnutí na jiných, ani neodkládejte svůj hlas na druhé kolo," apeloval na voliče Fiala.

12:32

K prezidentské volbě se vyjádřil na kongresu ODS znovuzvolený předseda strany Petr Fiala "Shodneme se na tom, že současný způsob výkonu funkce prezidenta naši společnost rozděluje," řekl Fiala. Z úřadu, který podle předsedy ODS v demokratické tradici vždy představoval noblesu Zeman udělal pokleslou reality show a ke konci mandátu místy i tragikomedii. Prezidentem jsou navíc občas zpochybňovány některé klíčové strategické zájmy České republiky, řekl rovněž Fiala.

12:30

Češi, kteří chtějí volit prezidenta v Londýně, musí nejprve vystát frontu.

12:27

Na Vysočině se volební účast do dnešních 11:00 v oslovených okrscích pohybovala nejčastěji nad 50 procenty. V Jihlavě přišlo do volební místnosti v Havlíčkově ulici zhruba 55 procent voličů. V Havlíčkově Brodě uváděly oslovené volební komise účast mezi 40 a 51 procenty. V Novém Veselí na Žďársku, kam jezdí na chalupu prezident Miloš Zeman, přišlo zatím k volbám 68 procent voličů.

12:26

Ze středočeských měst po 11:00 hlásil Benešov účast 53 procent, Beroun dokonce 55 procent. Více než polovina lidí už odevzdala hlas také v Mělníku.

12:25

V Moravskoslezském kraji se volební účast pohybovala mezi 50 a 55 procenty voličů, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. V Českém Těšíně podle mluvčí města Doroty Havlíkové v některých volebních okrscích přesáhla 60 procent.

12:24

V Jihomoravském kraji odevzdala kolem 10:00 hlas v prezidentských volbách téměř polovina oprávněných voličů. V krajském městě činila volební účast 51,23 procenta voličů. Ještě více lidí, kolem 54 procent, přišlo v Kuřimi na Brněnsku či Letovicích na Blanensku.

12:23

Před pěti lety dorazilo v prvním kole historicky první přímé volby hlavy státu k volbám 61,31 % voličů. Nejvyšší účast měla Vysočina s 66,79 %. Nejméně voličů dorazilo v Karlovarském kraji, 52,35. Jak to bude dnes?

12:23

Víc než poloviční byla hodinu před polednem účast v Praze. Zatím nejvyšší je v Praze 10, a to 59,8 procenta. Na Jižním Městě se vyhoupla na 58 procent, 56procentní byla v Praze 3, kde k urnám dorazilo asi 28.000 voličů. V sedmé městské části přišlo zatím hlasovat 55 procent voličů, v Praze 5 to bylo 52,5 procenta. Nad padesátiprocentní hranicí je účast i v dvanácté městské části.

12:22

Volební účast v prvním kole prezidentských voleb se zatím nejčastěji pohybuje mezi 50 a 55 procenty. Některé volební komise ale očekávají nápor lidí ještě po obědě, zjistila ČTK.

12:03

V Krkonoších volí na voličský průkaz i stovky rekreantů, kteří si přijeli na víkend zalyžovat. "Chodí hodně lidí, účast je moc hezká. Chodí i přímo ze sjezdovky. Největší zájem byl v pátek, teď je to slabší, ale ještě není konec. Tvořily se i fronty. Máme účast okolo 50 procent, určitě to bude více než v prvním kole prezidentských voleb v roce 2013," řekla ČTK zapisovatelka volební komise ve Špindlerově Mlýně Ivana Nocarová.

12:01

Volební účast v Královéhradeckém kraji se pohybuje mezi 45 a 50 procenty. Více lidí přichází volit v lyžařských střediscích Krkonoš na Trutnovsku. Na Trutnovsku a v několika sousedních obcích Náchodska se současně koná i druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu. Komplikace či problémy se zatím nevyskytly.  "Z informací, které mám k dispozici, odhaduji v hradeckém kraji dosavadní volební účast na 45 až 50 procent. Vyšší zájem je v horských střediscích v Krkonoších," řekla ČTK Štěpánka Blažková z krajského úřadu.

11:49

Rozhodujete se o své prezidentské volbě až na poslední chvíli a těsně před cestou do volební místnosti? Pak máme pro vás ještě jednu pomoc: naši volební kalkulačku. Odpovězte na otázky a dozvíte se, se kterým kandidátem se nejvíce názorově shodujete.

11:02

Za vězni v jedné z nejtěžších věznic v zemi, kde si trest odpykávají i doživotně odsouzení, se vydali členové volební komise již v pátek. "Z 227 zapsaných vězňů odvolilo v pátek 132. Zda tam ještě dnes půjdeme, zatím nevíme, čekáme, zda se ohlásí," řekla dnes pracovnice volební komise v Mírově. Počet volících vězňů tak zatím převyšuje počet lidí, kteří v obci odvolili. Z 305 oprávněných voličů tam dnes k 10:30 přišlo k volebním urnám zatím 129 obyvatel.

11:01

Podle mluvčí olomoucké vazební věznice Markéty Doleželové vězni informace o jednotlivých kandidátech sledovali. Získat je mohli prostřednictvím televize, rozhlasu či z denního tisku, uvedla mluvčí. "Celkem 83 vězněných osob, což je 39 procent z celkového počtu oprávněných voličů, projevilo ve Vazební věznici Olomouc zájem zúčastnit se voleb prezidenta České republiky. Zájem o prezidentské volby je oproti podzimním parlamentním značný, těch se totiž účastnilo jen 15 procent z celkového počtu možných voličů," řekla Doleželová.

11:00

Poměrně velký zájem projevili o volbu prezidenta vězni ve věznicích Olomouckého kraje. V olomoucké vazební věznici se do zvláštního seznamu voličů zapsalo 39 procent z nich. Oproti parlamentním volbám je to značný nárůst, navýšení zájmu zaznamenali pracovníci věznice i v porovnání s první přímou volbou prezidenta před pěti lety. V jedné z nejtěžších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku se do seznamu zapsaly dvě třetiny vězňů. Kampaň se za zdmi věznice živě probírala

10:42

Zájem o volby je i v centru Brna.

10:17

Ve středočeské Unhošti je účast nadprůměrná.

9:43

Mnoho známých osobností vyjádřilo podporu některému z prezidentských kandidátů. Koho volí váš oblíbený herec?

8:31

Českým volbám se věnují i zahraniční média.

8:24

Včera k volební urně dorazil i hokejový reprezentační brankář Pavel Francouz.

8:14

V doplňovacích volbách na Trutnovsku volí také senátora. Ve druhém kole se o hlasy uchází starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN) a podnikatel Jiří Hlavatý (ANO). A lidé mají o volbu větší zájem než v prvním kole. Volební účast v některých obcích přesahuje 40 procent. Je to i tím, že volby se konají současně s prezidentskými. V prvním kole hlasovalo jen 23 procent voličů

8:00

Volební místnosti se opět otevřely. Češi si budou moct vybírat svého prezidenta až do 14:00.

22:50

Volby v Moravskoslezském kraji dnes večer na chvíli přerušil nález balíčku ve volební místnosti v Sedlišti na Frýdecko-Místecku. Do volební místnosti musela být před 21:00 přivolána policie, která ihned nařídila její vyklizení. Nakonec se ukázalo, že v balíčku byla čokoláda.

Volební komise tak podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové musela přerušit hlasování a přesunout volební místnost do jiné budovy. Přesun trval zhruba 20 minut a posléze bylo hlasování v náhradních prostorách obnoveno.

22:00

První den přímé volby prezidenta v Česku dnes po osmi hodinách hlasování ve 22:00 skončil. Provázel jej podle očekávání vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Zbývající budou mít příležitost ještě v sobotu. Po noční přestávce se volební místnosti znovu otevřou v sobotu v 08:00. Prezidenta si budou moci lidé z devíti kandidátů vybírat ještě do 14:00.

21:45

Prezidenta si do dnešního pozdního večera přišly vybrat v průměru dvě pětiny voličů. Zájem nebyl ve všech krajích a obcích stejný, pohyboval se od 30 do 50 procent. Zřejmě největší zájem o volby byl zatím v Praze, kde po 20:00 účast překročila 40 procent. Nejvyšší byla v Praze 6. "Máme nyní účast 48,22 procenta," uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek. Podle něj nynější volby přilákaly více lidí než loňské sněmovní i prezidentské před pěti lety. Naopak málo lidí v porovnání s průměrem hlasovalo v Karlovarském kraji, kde před 21:00 svůj hlas odevzdala nejčastěji jen třetina voličů.

21:40

Za loňskou akci s Lukašenkem a Porošenkem v Kyjevě hrozil aktivistce Femenu Diašové na Ukrajině trest až pěti let vězení a nesměla opustit zemi. V říjnu ji ale soud vrátil cestovní pas.

21:10

V oblíbeném zimním středisku Jizerských hor Bedřichově dnes stáli zájemci o prezidentské volby frontu. Není to ale nic neobvyklého, podobně to tu vypadalo i před pěti lety. K volbám tu zamířilo hodně rekreantů, kteří tráví víkend na chalupách nebo vyrazili za sněhem. Přišlo už 230 lidí s voličskými průkazy, z místních odvolilo asi sto lidí, řekla ČTK zapisovatelka volební komise na tamním obecním úřadu Regína Keltnerová.

20:50

Čtveřice nadšenců z Brna se rozhodla bez jakýchkoliv sponzorů oslovit své vrstevníky a ukázat jim, že by se měli zajímat o politiku. Přečtěte si víc:

20:03

Připomeňte si s námi, jací byli předchozí českoslovenští i čeští prezidenti.

19:11

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík podpořil svým hlasem v Suché Lozi na Uherskohradišťsku Jiřího Drahoše. "Česká republika potřebuje změnu. Potřebuje ujasnění toho, že patříme na západ, do Evropské unie. Potřebuje mezinárodní prestiž tak, aby hlava státu nedělala v zahraničí ostudu. Potřebujeme, aby hlava státu stmelovala, nikoli rozdělovala. Aby spíše moderovala problémy a pomáhala jejich řešení, než je vytvářela," řekl Gazdík.

18:57

Policisté při napadení prezidenta Miloše Zemana odvedli velmi dobrou práci, řekl prezident Asociace osobních strážců ČR Pavel Caprata. Ochránci prezidenta reagovali přiměřeně, uvedl. Prověřit by se ale podle něj mělo, jak se aktivistka do volební místnosti dostala. Její přítomnost ve volební místnosti považuje za určité selhání.

Polonahá žena dokázala před zákrokem přiběhnout s rukama nad hlavou až před Zemana, než ji srazil k zemi jeden z členů ochranky. Další policista ve stejné chvíli přiskočil k prezidentovi a strhl ho směrem ke stolu, za kterým seděli členové volební komise.

Zemana při odchodu z volební místnosti podpírala dvojice ochránců, další vedl jeho manželku Ivanu Zemanovou. Křičící aktivistku nejprve osobní strážci srazili na zem a zkroutili jí ruce za zády, trojice mužů ji z místnosti vyvedla krátce za prezidentem.

Podle Capraty policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta odvedli při incidentu velmi dobrou práci. "Část ochránců kryla pana prezidenta, další zpacifikovala aktivistku a další střežili prostor proti dalším potenciálním útočníkům. Jednoznačně z mého pohledu byl zákrok adekvátní, přiměřený a dobře odvedený," řekl Caprata.

18:52

Policie prošetřuje páteční protest ukrajinské aktivistky proti prezidentu Zemanovi u voleb jako podezření z výtržnictví. Vyřešit jej chce ve zkráceném řízení a předat co nejrychleji soudu.

18:38

"Dnešní čin proti prezidentovi České republiky odsuzuji. Jedná se o svobodné volby a podobné chování je zcela neomluvitelné," reagovala na incident ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

18:39

Šéf Pirátů Ivan Bartoš volil na Hrad Marka Hilšera. Odpovídá nejvíce hodnotám, které jsou předsedovi Pirátů blízké. Dodal také, že proti nenásilnému protestu ukrajinské aktivistky nic nemá. "Co jsem zaznamenal, tak panu prezidentovi se nic nestalo a ty volby jsou svobodné také kvůli tomu, že lidi se nemusejí bát přijít do volebních místností," uvedl.

18:35

V Černém dole se nevolí jen na Hrad, ale i do Senátu, kam kandiduje podnikatel Jiří Hlavatý, který se poslancem stal "proti své vůli". Jedna z přicházejících voliček lístek a obálku do Senátu však odmítla s tím, že ji zajímá jen prezidentská volba. Volební komise příchozím nabízí domácí koláč.

Foto: Economia
18:23

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil volil v Plzni-Valše. Doufá, že volby přinesou na Pražském hradě změnu. "Pan profesor Drahoš pro mě splňuje dvě základní podmínky: je to prozápadní politik a je to člověk, který bude českou společnost spojovat. Pokud bude zvolen, nebude to prezident, který by rozdělovat českou společnost, který by vyvolával umělé spory a pak z nich politicky těžil," uvedl Pospíšil.

18:22

Češi mají o volbu prezidenta značný zájem. V prvních hodinách si přišla vybrat hlavu státu v průměru pětina voličů, ve velkých městech až čtvrtina. Na některých místech čekaly na otevření volebních místností fronty.

18:18

Vůči výstupu aktivistky se ohradil i další prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek. "Takové věci vůbec nepatří k důstojnému průběhu voleb v České republice. Samozřejmě to odsuzuji, ale jsem dalek od toho, abych v tuto chvíli činil jakékoliv obecné závěry," sdělil.

18:16

Průběžná volební účast v Otrokovicích je v první den voleb přibližně 32 %. Do osmnácté hodiny odvolilo v Otrokovicích z celkového počtu 14 769 celkem 4 736 voličů.

18:11 Ikona KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě. Předpokládá, že bude druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých se utká prezident Miloš Zeman s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, kterého lidovci podpořili. "Doufám, že vyhraje kandidát, kterého jsem volil, a že pět let budeme mít důstojného prezidenta, který nebude dělat ostudu České republice. Koho jsem volil, ale prozrazovat nebudu. Každopádně svým voličům jsme doporučili, aby se zamysleli nad volbou pana profesora Drahoše," řekl.

18:05

Šestadvacetiletá aktivistka radikálního ukrajinského sdružení Femen Andželina Diašová má na kontě řadu podobných akcí z minulosti:

18:03

Do volební místnosti v centru Brna vlétl v pátek odpoledne holub a působil značný rozruch mezi voliči, informovali brněnští strážníci s tím, že na linku 156 to oznámil školník. "Dispečera městské policie také informoval, že má ve škole vybavení pouze na vymetání pavučin, ale tím ptáka nezaplaší. Strážníci holuba lapili a vypustili. Postarala se o to odchytová služba městské policie," dodal mluvčí Jakub Ghanem.

17:58

Incident s aktivistkou označil premiér Andrej Babiš za nevhodný. Uškodí podle něj pověsti Česka v zahraničí. Podle něj nejsme v Rusku a volíme svobodně, názory mají lidé vyjádřit tím, že půjdou volit. Řekl to novinářům poté, co sám odvolil krátce po 17:00 ve volební místnosti ve středočeských Průhonicích. "Máme tu výhodu, že od revoluce volíme svobodně. Myslím, že právě volby jsou nejlepší možností pro lidi, aby vyjádřili svůj názor. Aby demokraticky a svobodně zvolili kandidáta, kterého si vybrali," uvedl Babiš.

17:48

Redaktor Aktuálně.cz byl volit v Rakovníku. Účast je tam vyšší než u voleb parlamentních.

17:44

Michal Horáček se ke kauze vyjadřovat nechce, uvedl jeho mluvčí Jiří Táborský.

17:43

Petr Hannig volil ostřejší slova. "Podle mě je to trestný čin, ta žena by měla být souzena. Jednak mohla ohrozit pana prezidenta na zdraví, zadruhé je to maření voleb. Vůbec nechápu, proč to udělala," řekl Hannig.

17:42

Incident odsoudil také Jiří Hynek. "Volby jsou momentem, kdy má každý možnost projevit svůj názor tím, že hodí do urny volební lístek se jménem svého kandidáta. To je důstojný způsob, jak se demokraticky vyjádřit. To, co se stalo ve volební místnosti Miloše Zemana, je voleb nedůstojné," řekl.

17:48

Ministerstvo vnitra udělalo při přípravě na volby vše, co mohlo.

17:35

Jiří Drahoš označil protest aktivistky za nerozvážnost.

17:23

Video: Odvolil už i expremiér Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek odvolil v tlačenici novinářů

0:41
Mirek Topolánek odvolil v tlačenici novinářů | Video: František Grossmann
17:20

Video: Volil jsem kandidáta, který má největší šanci porazit Zemana, řekl Drahoš.

Jiří Drahoš byl volit. Volil kandidáta, který má největší šanci porazit stávajícího prezidenta

2:27
Jiří Drahoš byl volit. Volil kandidáta, který má největší šanci porazit stávajícího prezidenta | Video: František Grossmann
17:20

Kandidát na prezidenta Michal Horáček odvolil v Roudnici nad Labem, kde žije. Do volební místnosti přišel s ženou a dcerou. "Není možné, aby se to nepovedlo. Mně se to povedlo. Z mého hlediska jsem zažil 17 nejzajímavějších měsíců v životě. Projezdil jsem celé Česko a teprve teď jsem ho opravdu poznal. Slyšel jsem nespočet lidských příběhů, poslouchal jsem lidi opravdu tak pozorně, jak jsem byl schopen. Někdy mě to dojalo, někdy mě to rozhořčilo a často mi to dalo důvod věřit, že máme na víc," uvedl Horáček.

17:16

Aktivistku z hnutí Femen ve volební místnosti zadrželi policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta. "Žena je podezřelá z protiprávního jednání," potvrdil mluvčí policejního prezidia Petr Habenicht. Polonahá žena dokázala před zákrokem přiběhnout s rukama nad hlavou až před Zemana, než ji srazil k zemi jeden z členů ochranky.

17:15

Pražská policie bude muset prověřit, zda aktivistka, která protestovala proti Zemanovi, spáchala přestupek, nebo trestný čin, řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

17:11

"Byl bych rád, kdyby voličů přišlo co nejvíc, protože rozhodujeme o naší budoucnosti. A ten kdo nepřijde, tak prostě nechává rozhodovat někoho jiného," řekl Marek Hilšer ve volební místnosti.

17:09

V Pitkovicích odvolil kandidát Pavel Fischer.

17:06

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by považoval za velký úspěch, kdyby od voličů získal 15 procent hlasů. Chtěl by také, aby volební účast v prvním kole voleb dosáhla 70 až 75 procent. Jedenačtyřicetiletý lékař a občanský aktivista to řekl poté, co společně s manželkou Monikou odvolil v pobočce městské knihovny na pražském Pohořelci.

16:40

Milan Chovanec na Twitteru pochválil ochranku prezidenta za zlepšení od útoku airsoftovou pistolí na Václava Klause, kdy jen nečinně přihlížela.

16:34

Zemanův protokolář Vladimír Kruliš se po celou dobu, kdy ochranka zasahuje proti aktivistce Femen, usmívá. "Každý v okolí pana prezidenta má svou roli. Role protokolu je zachovat klid, ne suplovat ochrannou službu, která má své postupy. Hysterické reakce nikomu nepomohou. 'Úsměv' je bohužel můj standardní obličej, často mi jej vytýkají, rozhodně neznamenal nic pobaveného. Ochranná služba ale zareagovala výborně a výborně zvládla svou práci," napsal Aktuálně.cz Kruliš.

16:31

Prohlédněte si fotografie, jak prezidenta Miloše Zemana zaskočila aktivistka Femen. 

16:33

Jeden z favoritů prezidentské volby Jiří Drahoš volil v pražských Lysolajích. "Volil jsem takticky, volil jsem kandidáta, který má největší šanci porazit Miloše Zemana," řekl Drahoš po volbě. Doufá, že se dostane do druhého kola, pravděpodobně v něm bude i současný prezident. "Já bych byl samozřejmě rád, aby rozdíl mezi mnou a Milošem Zemanem byl co nejlepší. Druhé kolo bude rozhodovat a tam se bude hlasovat podle jiných pravidel," poznamenal.

Foto: Ludvík Hradilek
16:26

Video: Aktivistka Angelina Diashová v minulosti podobným způsobem překvapila například ukrajinského a běloruského prezidenta Petra Porošenka a Alexandra Lukašenka.

Aktivistka, která se vrhla na Zemana, už v minulosti narušila jednání ukrajinského prezidenta

0:18
Aktivistka, která se vrhla na Zemana, už v minulosti narušila jednání ukrajinského prezidenta | Video:
16:20

Zemanův protikandidát Marek Hilšer protest ukrajinské aktivistky odsoudil.

16:19
16:12

Z pravé strany prezidenta nikdo nechránil.

15:51

Incident ve volební místnosti odsoudila ministryně obrany Karla Šlechtová.

15:50

Ukrajinská aktivistka Angelina Diash, které ve volební místnosti zastoupila cestu prezidentu Zemanovi, v minulosti provedla několik podobných akcí na Ukrajině.

V srpnu minulého roku v Kyjevě protestovala na policejní stanici v převlečená za kanibala. Dále nahá protestovala v červenci při tiskové konferenci běloruského diktátora Alexandra Lukašenka s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

15:48

Feministická skupina Femen na svých stránkách uvedla, že Zemana "napadla" ve volební místnosti ukrajinská "sextremistka" Angelina Diashová. "Sextremistka křičela "Zeman - Putinova dě*ka" a stejná slova měla napsaná na hrudi.

15:45

K volbám dorazil také Václav Klaus a podle svých slov volil "nemarťany" 

Václav Klaus volil Nemarťany. Vybíral mezi Zemanem a Topolánkem

1:13
Exprezident Václav Klaus neprozradil, koho volil v prvním kole prezidentských voleb. Naznačil jen, že vybíral mezi Zemanem a Topolánkem. | Video: Blahoslav Baťa
15:42

Komentář mluvčího prezidenta

15:32

"Zeman - Putin's slut," vykřikovala aktivistka. Stejná slova, která ve volném překladu znamenají "Zeman, Putinova dě*ka," měla napsaná na hrudi a opakovala je i během toho, co ji pacifikovala prezidentova ochranka.

15:31

Ochranka aktivistku vyvedla z místnosti, zatímco novináře ven nepouštěli. Prezident po incidentu strávil asi pět minut na chodbě před volební místností, poté se vrátil a i s manželkou Ivanou odvolil, popisuje z místa reportér Aktuálně.cz.

15:29

Co se stalo ve volební místnosti v pražských Lužinách? Podívejte se na záznam celého incidentu.

Na Miloše Zemana se ve volební místnosti vrhla polonahá aktivistka

Napadení Miloše Zemana při volbě prezidenta
1:05
Na Miloše Zemana se ve volební místnosti vrhla polonahá aktivistka | Video: Tomáš Cetkovský
15:27

Tiskový mluvčí Jiří Ovčáček reaguje na incident:

 

15:25

Ochranka prezidenta Zemana okamžitě vyvedla z místnosti.

Foto: Jakub Plíhal
15:24

Ve volební místnosti v pražských Lužinách, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se do půl těla vysvlékla žena, a vrhla se směrem k prezidentovi. Zakročila proti ní ochranka, Zeman z místnosti podporován ochránci odešel. Po několika minutách se prezident vrátil. Uvedl, že je poctěn, protože ho napadla aktivistka skupiny Femen, která nedávno napadla také papeže.

Žena se před příchodem prezidenta ukrývala mezi čekajícími novináři. V okamžiku, kdy se chtěl Zeman před volební komisí legitimovat, si sundala košili a s výkřiky se rozběhla k hlavě státu. Viditelně otřeseného Zemana odvedla z místnosti dvojice členů ochranky.

15:23

Prezidentova ochranka ženu zneškodnila.

Foto: Jakub Plíhal
15:21

Ochranka odtahuje prezidenta od aktivistky.

Foto: Jakub Plíhal
15:12

Zeman se po několika minutách do volební místnosti vrátil. Řekl, že je poctěn, protože ho napadla aktivistka skupiny Femen, která napadla i papeže

15:10

V místnosti, kam přišel volit Zeman, se vysvlékla žena, stoupla si před prezidenta a bránila mu v hlasováni. Proti ženě zakročila ochranka, Zeman odešel.

15:09

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek právě odvolil.

15:05 SPD, logo, ikona

Předseda SPD Tomio Okamura, který volil v pražské Hostivaři, prozradil, že dal hlas Miloši Zemanovi. Současná hlava státu podle něj nejvíce vyhovuje požadavkům na prezidenta, které hnutí formulovalo na svém sjezdu začátkem prosince. K volbě Zemana vyzvalo ve čtvrtek předsednictvo hnutí i své voliče.

15:01

Pirát Mikuláš Peksa na průzkumy nedá: "Spoustu let jsem strávil ve straně, o které mi všichni říkali, že nedostane 5 %, takže ji nemá cenu volit. A pak jsem za ni byl zvolen do parlamentu."

14:59

Mirek Topolánek či Jiří Drahoš se od dezinformačního letáku distancovali.

14:58

Svůj hlas již na základní škole v Zemědělské ulici v Brně odevzdal také předseda ODS Petr Fiala. Stejně jako na Twitteru vyzval občany, aby přišli k volbám a nenechali se překvapit už v prvním kole. Ani on neprozradil, komu dal svůj hlas.

14:57

"Rozhodnutí o termínu vystavování korunovačních klenotů je plně v kompetenci Kanceláře prezidenta republiky, protože oni jsou správci klenotů," řekl mluvčí Správy pražského hradu David Šebek.

14:55

V pražských Kobylisích už odvolil bývalý prezident Václav Klaus. Novinářům řekl, že novou hlavou státu by měl být člověk, který nespadl z nebe, ale prošel politikou. Z devíti kandidátů jeho požadavkům odpovídají současný prezident Miloš Zeman a bývalý premiér Mirek Topolánek. Koho z nich volil, Klaus nechtěl prozradit.

14:24

Miloš Zeman, společně s ostatními držiteli klíčů, odemkne v pondělí 15. ledna Korunní komoru v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, odkud budou vyzvednuty české korunovační klenoty.

Ty potom budou slavnostně přeneseny do Vladislavského sálu, kde budou vystaveny pro veřejnost od 16. do 23. ledna.

Klenoty, které budou nově vystaveny v nové vitríně umožňující návštěvníkům obdivovat zejména svatováclavskou korunu ze všech stran, si tak budou mít lidé možnost prohlédnout mezi prvním a případným druhým kolem volby, které by se konalo 26. a 27. ledna.

Foto: David Kohout
14:09

Na velvyslanectví v Moskvě už se volí.

14:05

Hlasovat je možné v pátek do 22 hodin. V sobotu budou volební místnosti otevřené mezi 8. a 14. hodinou.

14:04

Úderem 14. hodin se po celém Česku otevřely volební místnosti. O přízeň voličů se kromě současného prezidenta Miloše Zemana uchází vědec Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer, producent Petr Hannig, lékař Marek Hilšer, textař Michal Horáček, šéf asociace zbrojařů Jiří Hynek, bývalý ředitel Škody Auto Vratislav Kulhánek a expremiér Mirek Topolánek.

14:02

V první volební den policie začala vyšetřovat "dezinformační kampaň" zaměřenou na voliče prezidenta Miloše Zemana.

Leták šířený v Moravskoslezském kraji oslovuje voliče Zemana slovy, že v prvním kole k volebním urnám nemusí. Od letošního roku podle jeho autora platí novinka, podle které prezident, který úřad obhajuje, postupuje automaticky do druhého kola.

14:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z prvního kola prezidentské volby.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2018 13:21
 

Právě se děje

Další zprávy