Drahoš přirovnal Zemanův tým k rádcům ze Šíleně smutné princezny. Snad moc piklí nevymyslí, řekl

Tomáš Klézl
13. 1. 2018 17:04
Druhý nejúspěšnější kandidát prvního kola prezidentských voleb Jiří Drahoš počítá s podporou všech poražených. Před druhým kolem chce razantně změnit strategii.
Foto: Lukáš Bíba

Praha - Jiří Drahoš na tiskové konferenci ve svém volebním štábu uvedl, že neví, zda jde do druhého kola prezidentských voleb s Milošem Zemanem, nebo jeho spolupracovníky. "Mám pocit, že soupeřím s pány Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým," řekl a jmenované následně přirovnal k rádcům z pohádky Šíleně smutná princezna. "Jen doufám, že těch piklí tolik nevymyslí," pronesl s úsměvem.

Bývalý předseda Akademie věd České republiky také slíbil, že pro kampaň před druhým kolem voleb zvolí novou strategii - stráví většinu času mimo Prahu a personálně promění své nejbližší okolí. Kontroverzní postava Jakuba Kleindiensta ale v týmu zůstane.

S podporou poražených kandidátů ve finále prezidentské volby Jiří Drahoš počítá. "Na debatách jsme si tuto věc řekli už mnohokrát," uvedl. Očekává, že osloví zvláště voliče Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, věří ale i v přízeň elektoriátu Petra Hanniga či Jiřího Hynka.

Drahoš zároveň prohlásil, že by uvítal účast Miloše Zemana v debatách před druhým kolem prezidentské volby. "Nebudu ale vykřikovat do větru, aby slezl z hradu," řekl. Do debaty s prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem, který v minulosti Zemana zastoupil například na TV Barrandov, by nešel.

Drahoš, kterého volilo přes 26 procent voličů, se nebrání srovnání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, jehož ve volbách v roce 2014 porazil stávajícího premiéra Roberta Fica. "Mohu říct, že mne jeho vítězství inspirovalo," přiznává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy