Drahoš přirovnal Zemanův tým k rádcům ze Šíleně smutné princezny. Snad moc piklí nevymyslí, řekl

Tomáš Klézl
13. 1. 2018 17:04
Druhý nejúspěšnější kandidát prvního kola prezidentských voleb Jiří Drahoš počítá s podporou všech poražených. Před druhým kolem chce razantně změnit strategii.
Foto: Lukáš Bíba

Praha - Jiří Drahoš na tiskové konferenci ve svém volebním štábu uvedl, že neví, zda jde do druhého kola prezidentských voleb s Milošem Zemanem, nebo jeho spolupracovníky. "Mám pocit, že soupeřím s pány Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým," řekl a jmenované následně přirovnal k rádcům z pohádky Šíleně smutná princezna. "Jen doufám, že těch piklí tolik nevymyslí," pronesl s úsměvem.

Bývalý předseda Akademie věd České republiky také slíbil, že pro kampaň před druhým kolem voleb zvolí novou strategii - stráví většinu času mimo Prahu a personálně promění své nejbližší okolí. Kontroverzní postava Jakuba Kleindiensta ale v týmu zůstane.

S podporou poražených kandidátů ve finále prezidentské volby Jiří Drahoš počítá. "Na debatách jsme si tuto věc řekli už mnohokrát," uvedl. Očekává, že osloví zvláště voliče Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, věří ale i v přízeň elektoriátu Petra Hanniga či Jiřího Hynka.

Drahoš zároveň prohlásil, že by uvítal účast Miloše Zemana v debatách před druhým kolem prezidentské volby. "Nebudu ale vykřikovat do větru, aby slezl z hradu," řekl. Do debaty s prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem, který v minulosti Zemana zastoupil například na TV Barrandov, by nešel.

Drahoš, kterého volilo přes 26 procent voličů, se nebrání srovnání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, jehož ve volbách v roce 2014 porazil stávajícího premiéra Roberta Fica. "Mohu říct, že mne jeho vítězství inspirovalo," přiznává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy