Komise v Častolovicích vymyslela voliče. Přebývaly jí dvě obálky s lístky

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 11. 2014 16:24
V obci na Rychnovsku zfalšovali výsledky podzimních komunálních voleb. Ač se členové volební komise domluvili na utajení, hned se vše rozkřiklo. Bizarní příběh uzavřel soud a řekl, že volby platí.
Častolovice jsou dosud známé především svým zámkem. Nyní se proslaví i díky průběhu zdejších komunálních voleb.
Častolovice jsou dosud známé především svým zámkem. Nyní se proslaví i díky průběhu zdejších komunálních voleb. | Foto: Reuters

Častolovice - Den po říjnových komunálních a senátních volbách se tam upíraly zraky z celé republiky: Častolovice na Rychnovsku s téměř sedmnácti sty obyvateli byly poslední českou obcí, která odevzdala výsledky. Sečíst 793 odevzdaných obálek trvalo deseti členům volební komise neuvěřitelných šestnáct hodin a výsledky předávali až v neděli okolo čtvrt na sedm ráno.

Ještě během neděle přitom začaly po malém městysu kolovat neuvěřitelné zvěsti o tom, jak dlouhé sčítání probíhalo. Třeba jak si členové komise vymysleli dva další voliče poté, co ani po několikátém přepočítání neseděl počet odevzdaných lístků s počtem odškrtnutých občanů. Nebo že komisi při sčítání přišli pomoci lidé z ulice, přestože to zákon výslovně zakazuje.

Dvě obyvatelky Častolovic proto podaly na průběh voleb stížnost ke Krajskému soudu v Hradci Králové, který členy volební komise vyslechl a ve svém patnáctistránkovém verdiktu popsal řadu porušení zákona.

Volby ale nakonec nechal soud v platnosti. "Sice došlo k porušení zákona, nicméně nikoliv způsobem, který by mohl ovlivnit výsledky voleb," konstatoval soud.

S jeho verdiktem byly nakonec spokojeny i obě stěžovatelky. "Navrhovatelky na závěr jednání krajského soudu uvedly, že v pochybeních spatřují mravní a etické vady v činnosti okrskové komise. V této rovině se jim také dostalo tímto usnesením uznání, ovšem bez materiálního vlivu na výsledky voleb a hlasování," uzavřel soud své rozhodnutí, které zveřejnil tento týden.

Až si jeho usnesení přečte známý písničkář a advokát Ivo Jahelka, je možné, že se jím po jeho zhudebnění budou bavit lidé po celé republice.

Nikomu ani muk!

"To zíráte, že to bylo tak hrozný, co? Lidé v Častolovicích se tím teď neuvěřitelně baví," komentuje dosluhující starostka Jarmila Novohradská.

Ač se členové komise na místě domluvili, že o porušení zákona raději nikomu neřeknou, už druhý den se vše rozneslo. "Když někomu řeknete: nemluvte o tom, tak to za prvním rohem vysypou," konstatuje Novohradská. "Já tam měla dceru a ta mi nic neřekla. Až když jsem ji podrobila křížovému výslechu, když se po městečku začalo roznášet, co se dělo," dodává.

Co s těmi obálkami?

Nejzásadnějším problémem bylo, že při senátních volbách přebývaly členům komise oproti odškrtnutému počtu voličů dvě obálky.

"Vyřešili jsme to tak, že jsme dodatečně odškrtli dva voliče, kteří do Senátu nevolili," přiznala soudu místopředsedkyně komise. V případě komunálních voleb pak přebývala jedna obálka - to zase vyřešili tím, že vyřadili jednu prázdnou obálku, kterou by jinak museli prohlásit za neplatnou.

Z usnesení soudu vyplývá, že členové komise věděli, že mnohonásobně porušili zákon. "Uvedený postup jsme si odsouhlasili, ale byli jsme si vědomi, že tento náš postup není úplně etický, a že kdyby se to dostalo na veřejnost, že by z toho mohl být průšvih. Na to nás upozornila zejména zapisovatelka komise, tak jsme se dohodli, že to nebudeme nikde říkat," popsala místopředsedkyně komise.

Chaos při hlasování

 I když ve volební komisi musí sedět minimálně pět členů, v Častolovicích jich bylo dvakrát tolik. Každá z deseti kandidujících stran totiž do ní poslala svého zástupce. K rychlejšímu průběhu to ale rozhodně nevedlo.

Jak vyplývá ze soudního verdiktu, někteří to brali jen jako dobrý přivýdělek a v době, kdy byly otevřené volební místnosti, prakticky nic nedělali. Například Jan Jehlička měl po většinu doby před sebou otevřený notebook, na kterém se podle svých slov připravoval na test ve škole. "Je to stejné, jako když si někdo jiný otevřel knihu," argumentoval soudu.

A ve volební místnosti byl tak během hlasování chaos, protože si členové jasně neřekli, kdo co bude mít na starosti. I to zřejmě vedlo k nesrovnalostem s obálkami.

"Všichni členové komise zaškrtávali ve volebních seznamech přicházející osoby. Díky tomu docházelo k situacím, že někteří voliči vhodili hlasovací obálku do urny, aniž by šli za plentu, anebo se za plentami nahromadilo více lidí najednou," popsala členka komise Magdalena Čestická.

Trvá vám to nějak dlouho

V sobotu 11. října po 14. hodině pak začalo sčítání výsledků. Ale ty ani po několikátém přepočítání stále neseděly.

Stupňovala se nervozita. "Pořád nám volali z Kostelce (data z okrsků se sbírala v Kostelci nad Orlicí - pozn. red.), kdy už to dopočítáme, že nám to trvá nějak dlouho," popsala další členka komise Michaela Hrubešová.

Ve dvě v noci pak před budovu dorazily tři ženy - jedna z nich se představila, že je z Českého statistického úřadu. A i když to zákon výslovně zakazuje, pustili je členové komise během počítání do volební místnosti. Navíc si ani neověřili jejich totožnost a dovolili jim, aby se zapojily do sčítání.

"Divily se, že jsme to ještě nespočítali, a pak zasedly a počítaly s námi," popsala Hrubešová.

Jen dělaly čárky

"Bylo samozřejmě chybou, že uvedené osoby byly vpuštěny do místnosti, kde se hlasy sčítaly, aniž by bylo ověřeno jejich oprávnění k tomu," řekl soud, podle něhož tak došlo ke zcela zřejmému porušení zákona o volbách. I to však nakonec neshledal jako důvod, aby zde volby zrušil.

"Ze svědeckých výpovědí nezaznělo, že by těmto osobám bylo umožněno manipulovat s volebními lístky," konstatoval soud a poukázal na to, že uvedené ženy "pouze" na pomocných arších podle diktátu čárkovaly hlasy pro volební strany.

Drobností pak už bylo to, že předsedkyně komise s místopředsedkyní a zapisovatelkou na zhruba půl hodiny odjely odevzdat alespoň výsledky senátních voleb a nechaly nezapečetěné volební urny. Nebo že se dodatečně zjistilo, že hlasoval jeden člověk s propadlým občanským průkazem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy