Komise v Častolovicích vymyslela voliče. Přebývaly jí dvě obálky s lístky

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 11. 2014 16:24
V obci na Rychnovsku zfalšovali výsledky podzimních komunálních voleb. Ač se členové volební komise domluvili na utajení, hned se vše rozkřiklo. Bizarní příběh uzavřel soud a řekl, že volby platí.
Častolovice jsou dosud známé především svým zámkem. Nyní se proslaví i díky průběhu zdejších komunálních voleb.
Častolovice jsou dosud známé především svým zámkem. Nyní se proslaví i díky průběhu zdejších komunálních voleb. | Foto: Reuters

Častolovice - Den po říjnových komunálních a senátních volbách se tam upíraly zraky z celé republiky: Častolovice na Rychnovsku s téměř sedmnácti sty obyvateli byly poslední českou obcí, která odevzdala výsledky. Sečíst 793 odevzdaných obálek trvalo deseti členům volební komise neuvěřitelných šestnáct hodin a výsledky předávali až v neděli okolo čtvrt na sedm ráno.

Ještě během neděle přitom začaly po malém městysu kolovat neuvěřitelné zvěsti o tom, jak dlouhé sčítání probíhalo. Třeba jak si členové komise vymysleli dva další voliče poté, co ani po několikátém přepočítání neseděl počet odevzdaných lístků s počtem odškrtnutých občanů. Nebo že komisi při sčítání přišli pomoci lidé z ulice, přestože to zákon výslovně zakazuje.

Dvě obyvatelky Častolovic proto podaly na průběh voleb stížnost ke Krajskému soudu v Hradci Králové, který členy volební komise vyslechl a ve svém patnáctistránkovém verdiktu popsal řadu porušení zákona.

Volby ale nakonec nechal soud v platnosti. "Sice došlo k porušení zákona, nicméně nikoliv způsobem, který by mohl ovlivnit výsledky voleb," konstatoval soud.

S jeho verdiktem byly nakonec spokojeny i obě stěžovatelky. "Navrhovatelky na závěr jednání krajského soudu uvedly, že v pochybeních spatřují mravní a etické vady v činnosti okrskové komise. V této rovině se jim také dostalo tímto usnesením uznání, ovšem bez materiálního vlivu na výsledky voleb a hlasování," uzavřel soud své rozhodnutí, které zveřejnil tento týden.

Až si jeho usnesení přečte známý písničkář a advokát Ivo Jahelka, je možné, že se jím po jeho zhudebnění budou bavit lidé po celé republice.

Nikomu ani muk!

"To zíráte, že to bylo tak hrozný, co? Lidé v Častolovicích se tím teď neuvěřitelně baví," komentuje dosluhující starostka Jarmila Novohradská.

Ač se členové komise na místě domluvili, že o porušení zákona raději nikomu neřeknou, už druhý den se vše rozneslo. "Když někomu řeknete: nemluvte o tom, tak to za prvním rohem vysypou," konstatuje Novohradská. "Já tam měla dceru a ta mi nic neřekla. Až když jsem ji podrobila křížovému výslechu, když se po městečku začalo roznášet, co se dělo," dodává.

Co s těmi obálkami?

Nejzásadnějším problémem bylo, že při senátních volbách přebývaly členům komise oproti odškrtnutému počtu voličů dvě obálky.

"Vyřešili jsme to tak, že jsme dodatečně odškrtli dva voliče, kteří do Senátu nevolili," přiznala soudu místopředsedkyně komise. V případě komunálních voleb pak přebývala jedna obálka - to zase vyřešili tím, že vyřadili jednu prázdnou obálku, kterou by jinak museli prohlásit za neplatnou.

Z usnesení soudu vyplývá, že členové komise věděli, že mnohonásobně porušili zákon. "Uvedený postup jsme si odsouhlasili, ale byli jsme si vědomi, že tento náš postup není úplně etický, a že kdyby se to dostalo na veřejnost, že by z toho mohl být průšvih. Na to nás upozornila zejména zapisovatelka komise, tak jsme se dohodli, že to nebudeme nikde říkat," popsala místopředsedkyně komise.

Chaos při hlasování

 I když ve volební komisi musí sedět minimálně pět členů, v Častolovicích jich bylo dvakrát tolik. Každá z deseti kandidujících stran totiž do ní poslala svého zástupce. K rychlejšímu průběhu to ale rozhodně nevedlo.

Jak vyplývá ze soudního verdiktu, někteří to brali jen jako dobrý přivýdělek a v době, kdy byly otevřené volební místnosti, prakticky nic nedělali. Například Jan Jehlička měl po většinu doby před sebou otevřený notebook, na kterém se podle svých slov připravoval na test ve škole. "Je to stejné, jako když si někdo jiný otevřel knihu," argumentoval soudu.

A ve volební místnosti byl tak během hlasování chaos, protože si členové jasně neřekli, kdo co bude mít na starosti. I to zřejmě vedlo k nesrovnalostem s obálkami.

"Všichni členové komise zaškrtávali ve volebních seznamech přicházející osoby. Díky tomu docházelo k situacím, že někteří voliči vhodili hlasovací obálku do urny, aniž by šli za plentu, anebo se za plentami nahromadilo více lidí najednou," popsala členka komise Magdalena Čestická.

Trvá vám to nějak dlouho

V sobotu 11. října po 14. hodině pak začalo sčítání výsledků. Ale ty ani po několikátém přepočítání stále neseděly.

Stupňovala se nervozita. "Pořád nám volali z Kostelce (data z okrsků se sbírala v Kostelci nad Orlicí - pozn. red.), kdy už to dopočítáme, že nám to trvá nějak dlouho," popsala další členka komise Michaela Hrubešová.

Ve dvě v noci pak před budovu dorazily tři ženy - jedna z nich se představila, že je z Českého statistického úřadu. A i když to zákon výslovně zakazuje, pustili je členové komise během počítání do volební místnosti. Navíc si ani neověřili jejich totožnost a dovolili jim, aby se zapojily do sčítání.

"Divily se, že jsme to ještě nespočítali, a pak zasedly a počítaly s námi," popsala Hrubešová.

Jen dělaly čárky

"Bylo samozřejmě chybou, že uvedené osoby byly vpuštěny do místnosti, kde se hlasy sčítaly, aniž by bylo ověřeno jejich oprávnění k tomu," řekl soud, podle něhož tak došlo ke zcela zřejmému porušení zákona o volbách. I to však nakonec neshledal jako důvod, aby zde volby zrušil.

"Ze svědeckých výpovědí nezaznělo, že by těmto osobám bylo umožněno manipulovat s volebními lístky," konstatoval soud a poukázal na to, že uvedené ženy "pouze" na pomocných arších podle diktátu čárkovaly hlasy pro volební strany.

Drobností pak už bylo to, že předsedkyně komise s místopředsedkyní a zapisovatelkou na zhruba půl hodiny odjely odevzdat alespoň výsledky senátních voleb a nechaly nezapečetěné volební urny. Nebo že se dodatečně zjistilo, že hlasoval jeden člověk s propadlým občanským průkazem.

 

Právě se děje

Další zprávy