Voličské hlasy měl nejlevnější Hilšer, za jeden "zaplatil" dvě koruny. Kulhánek více než stonásobek

Domácí Domácí
14. 1. 2018 9:30
Vratislavu Kulhánkovi první kolo prezidentských voleb skutečně nepřálo. Nejen, že získal nejméně hlasů, ale ještě ho každý z nich stál v přepočtu nejvíce. Oproti tomu Marek Hilšer uspěl i s minimálními částkami.
Kulhánek: No bóže. Tak jsem taky jednou prohrál. Někdo poslední být musí | Video: Blahoslav Baťa

Praha - Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek nejen skončil v celkovém hlasování poslední, stál ho v přepočtu nejvíce i jeden hlas každého voliče. Dostal jich pouze lehce přes 24 tisíc. Do kampaně tým i jeho podporovatelé investovali přes šest milionů korun a hlas ho stál tak téměř 250 korun.

Naopak Marek Hilšer v kampani podle současného vyúčtování neutratil ani milion korun a získal 454 tisíc hlasů. Hlas ho tak vyšel do dvou korun.

Přepočet je pouze orientační. Účetnictví kampaní ještě není zcela uzavřené a čísla se mohou měnit. Už teď se dá ale říci, koho stál hlas nejvíce a koho nejméně.

"Pan Kulhánek se k tomu už nechce vyjadřovat. Měl společnou kampaň s politickou stranou Občanská demokratická aliance (ODA), a to se nedá úplně oddělit," řekl Kulhánkův mluvčí Vladimír Šulc. Na billboardech se Kulhánek během kampaně do parlamentních voleb objevoval vedle podnikatele a miliardáře Pavla Sehnala. Ten zároveň patřil mezi Kulhánkovy největší dárce.

Úplným opakem je nejmladší kandidát Marek Hilšer, kterého v přepočtu vyšel jeden hlas na ani ne dvě koruny. Lékař vsadil především na kontaktní kampaň a vzkazy přes sociální sítě. Nakonec se mu podařilo obsadit páté místo a získat dvojnásobek hlasů než bývalý premiér Mirek Topolánek.

V přepočtu na náklady nezaznamenal velký úspěch ani Michal Horáček. Ten do kampaně z vlastní kapsy investoval téměř 30 milionů korun a nakonec získal 525 tisíc hlasů. Skončil tak na čtvrtém místě za prezidentem Milošem Zemanem, Jiřím Drahošem a Pavlem Fischerem.

Dobře si vedl i Zeman, který první kolo prezidentských voleb suverénně vyhrál. Ten sice tvrdil, že kampaň nevede, ale jeho podporovatelé za billboardy a další propagační předměty utratili 17 milionů korun. Nejvíce mu takto přispěl spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede kancléř Vratislav Mynář. Za vytisknutí letáků zaplatil ale i kontroverzní pražský podnikatel Tomáš Hrdlička.

Stále mladý Zeman a dojatý Fischer. Sestřih nejzajímavějších momentů z prezidentských voleb | Video: Blahoslav Baťa, Zdeněk Bašus, František Grossmann, DVTV, Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 51 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy