Vyhraje Zeman. Ne, jeho soupeř. Sázkovky otočily kurzy, protože velká část lidí věří Drahošovi

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 1. 2018 22:42
Ještě předtím, než se sečetly celkové výsledky prezidentské volby, vypsaly sázkové kanceláře kurzy na výsledky druhého kola. Během odpoledne je ale mnohokrát změnily.
Foto: archiv

Praha - Sčítací komisaři neměli ještě sečtenou ani polovinu volebních okrsků a sázkové kanceláře už vypsaly kurzy na to, kdo z dvojice Jiří Drahoš a Miloš Zeman uspěje v druhém kole prezidentských voleb. Zpočátku favorizovaly dosavadní hlavu státu, ale během pár desítek minut se hlavním kandidátem na nového prezidenta stal Jiří Drahoš.

Zatímco poslední dny před prvním kolem volby byl u sázkových kanceláří kurz okolo 1,55 až 1,60 ku 1 na Zemana a na Drahoše zhruba 2,7 ku 1, během sobotního večera se zcela otočily. A pak se ještě několikrát změnily.

Tipsport sázky na druhé kolo vypsal již kolem 15. hodiny, když bylo zřejmé, že do něj půjde s obhajujícím prezidentem akademik Jiří Drahoš. Tipsport přitom ještě v tu chvíli jako vítěze druhého kola tipoval Miloše Zemana, kterému tak dal nižší kurz 1,75 ku 1, zatímco na Drahoše vypsal kurz 2 ku 1.

Všechny sázky na Drahoše

Jenž po pár desítkách minut musel kurz zcela převrátit. "Klienti nás vzali doslova útokem a skoro všichni sázeli na pana Drahoše. Tak jsme kvůli tomu museli otočit kurz," říká bookmaker Tipsportu Pavol Boško, který má stanovování kurzů u politických sázek na starosti. Během necelých tří hodin podle něj nabrali na sázkách přes milion korun a drtivou většinu z nich právě na Drahoše.

Nejdříve prý kurz přibližně vyrovnali. "Jenže potom přišla informace, že všichni ostatní kandidáti podporují pana Drahoše," říká Boško, který pak upravil kurzy výrazně ve prospěch Drahoše, na kterého kolem 18. hodiny byl na Tipsportu kurz 1,47 ku 1 u Jiřího Drahoše a 2,7 ku 1 u Miloše Zemana.

Pak ale u Drahoše opět stoupl na 1,55 ku jedné (u Zemana klesl na 2,45 ku 1), kde byl i po 20. hodině. "Nakonec se sázky ustálily, nyní je to zhruba 66 ku 34 ve prospěch Drahoše," konstatuje Boško.

A kurzy oscilovaly i u dalších sázkových společností. S favoritem Zemanem odstartovala krátce po 15. hodině i Fortuna. Původně měla úplně shodný kurz jako Tipsport. "Museli jsme to ale pod tíhou vkladů změnit. Na Drahoše přišly vklady 760 tisíc, na Zemana jen 40 tisíc," popisuje situaci k sobotní 20. hodině, kdy byl kurz 1,65 na Drahoše a 2,15 na Zemana, mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Trochu později a s vyrovnanějším kurzem začal nabírat sázky do druhého kola Maxi-tip. "Začali jsme v 16 hodin 17 minut s vyrovnaným kurzem 1,9 ku jedné na oba," říká předseda představenstva Karel Kabrna s tím, že ale skoro všechny sázky šly na Drahoše.

"Byla to absolutní převaha, museli jsme kurz změnit," vysvětluje Kabrna. Ve 20 hodin činil u jeho společnosti kurz na Drahoše 1,56 ku 1 a Zemana 2,46 ku jedné.

Přecenění Schwarzenberga jim vyhrálo

Podobná situace tu přitom již byla před pěti lety. I tehdy sázkové kanceláře otočily preference a do druhého kola výrazně favorizovaly Karla Schwarzenberga, který trochu nečekaně postoupil z druhého místa a v prvním kole prezidentské volby měl jen o necelé procento hlasů méně než Zeman. Jenže jim předpověď nevyšla a řada klientů na tom vydělala.

"Přišlo nám, že to nastavili zásadně blbě," říká Michal Beneš z Prahy, který proto tehdy se svojí přítelkyní vsadil na Zemanovo vítězství a vyhráli několik desítek tisíc korun. "Ani jsme neplánovali, že budeme sázet, ale ty kurzy nám přišly tak nesmyslné," dodává s tím, že vzali v potaz především to, že pro spoustu levicových voličů byl Schwarzenberg zcela nevolitelný.

Mimochodem, o minulých prezidentských volbách vsadil Beneš šestkrát a pětkrát vyhrál. "Prohráli jsme jen jednou, to jsme ale vsadili jen padesát korun," popisuje Beneš, který se živí jako statistik a marketingový analytik.

Bookmaker Boško ale tvrdí, že by se podobná situace letos neměla opakovat. Podle něj je výrazný rozdíl proti minulé volbě, kdy dva z neúspěšných kandidátů - Jan Fischer a Vladimír Franz - podpořili Zemana.

"V minulých volbách byl problém v tom, že oba kandidáti strašně polarizovali společnost. Oba byli neprůchodní u mnoha lidí," říká Boško s tím, že i když Drahoš není pro mnoho lidí ideální kandidát, je ale prezentovaný jako ten, kdo je pro většinu přijatelný.

Stále mladý Zeman a dojatý Fischer. Sestřih nejzajímavějších momentů z prezidentských voleb | Video: Blahoslav Baťa, Zdeněk Bašus, František Grossmann, DVTV, Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy