Vyhraje Zeman. Ne, jeho soupeř. Sázkovky otočily kurzy, protože velká část lidí věří Drahošovi

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 1. 2018 22:42
Ještě předtím, než se sečetly celkové výsledky prezidentské volby, vypsaly sázkové kanceláře kurzy na výsledky druhého kola. Během odpoledne je ale mnohokrát změnily.
Foto: archiv

Praha - Sčítací komisaři neměli ještě sečtenou ani polovinu volebních okrsků a sázkové kanceláře už vypsaly kurzy na to, kdo z dvojice Jiří Drahoš a Miloš Zeman uspěje v druhém kole prezidentských voleb. Zpočátku favorizovaly dosavadní hlavu státu, ale během pár desítek minut se hlavním kandidátem na nového prezidenta stal Jiří Drahoš.

Zatímco poslední dny před prvním kolem volby byl u sázkových kanceláří kurz okolo 1,55 až 1,60 ku 1 na Zemana a na Drahoše zhruba 2,7 ku 1, během sobotního večera se zcela otočily. A pak se ještě několikrát změnily.

Tipsport sázky na druhé kolo vypsal již kolem 15. hodiny, když bylo zřejmé, že do něj půjde s obhajujícím prezidentem akademik Jiří Drahoš. Tipsport přitom ještě v tu chvíli jako vítěze druhého kola tipoval Miloše Zemana, kterému tak dal nižší kurz 1,75 ku 1, zatímco na Drahoše vypsal kurz 2 ku 1.

Všechny sázky na Drahoše

Jenž po pár desítkách minut musel kurz zcela převrátit. "Klienti nás vzali doslova útokem a skoro všichni sázeli na pana Drahoše. Tak jsme kvůli tomu museli otočit kurz," říká bookmaker Tipsportu Pavol Boško, který má stanovování kurzů u politických sázek na starosti. Během necelých tří hodin podle něj nabrali na sázkách přes milion korun a drtivou většinu z nich právě na Drahoše.

Nejdříve prý kurz přibližně vyrovnali. "Jenže potom přišla informace, že všichni ostatní kandidáti podporují pana Drahoše," říká Boško, který pak upravil kurzy výrazně ve prospěch Drahoše, na kterého kolem 18. hodiny byl na Tipsportu kurz 1,47 ku 1 u Jiřího Drahoše a 2,7 ku 1 u Miloše Zemana.

Pak ale u Drahoše opět stoupl na 1,55 ku jedné (u Zemana klesl na 2,45 ku 1), kde byl i po 20. hodině. "Nakonec se sázky ustálily, nyní je to zhruba 66 ku 34 ve prospěch Drahoše," konstatuje Boško.

A kurzy oscilovaly i u dalších sázkových společností. S favoritem Zemanem odstartovala krátce po 15. hodině i Fortuna. Původně měla úplně shodný kurz jako Tipsport. "Museli jsme to ale pod tíhou vkladů změnit. Na Drahoše přišly vklady 760 tisíc, na Zemana jen 40 tisíc," popisuje situaci k sobotní 20. hodině, kdy byl kurz 1,65 na Drahoše a 2,15 na Zemana, mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Trochu později a s vyrovnanějším kurzem začal nabírat sázky do druhého kola Maxi-tip. "Začali jsme v 16 hodin 17 minut s vyrovnaným kurzem 1,9 ku jedné na oba," říká předseda představenstva Karel Kabrna s tím, že ale skoro všechny sázky šly na Drahoše.

"Byla to absolutní převaha, museli jsme kurz změnit," vysvětluje Kabrna. Ve 20 hodin činil u jeho společnosti kurz na Drahoše 1,56 ku 1 a Zemana 2,46 ku jedné.

Přecenění Schwarzenberga jim vyhrálo

Podobná situace tu přitom již byla před pěti lety. I tehdy sázkové kanceláře otočily preference a do druhého kola výrazně favorizovaly Karla Schwarzenberga, který trochu nečekaně postoupil z druhého místa a v prvním kole prezidentské volby měl jen o necelé procento hlasů méně než Zeman. Jenže jim předpověď nevyšla a řada klientů na tom vydělala.

"Přišlo nám, že to nastavili zásadně blbě," říká Michal Beneš z Prahy, který proto tehdy se svojí přítelkyní vsadil na Zemanovo vítězství a vyhráli několik desítek tisíc korun. "Ani jsme neplánovali, že budeme sázet, ale ty kurzy nám přišly tak nesmyslné," dodává s tím, že vzali v potaz především to, že pro spoustu levicových voličů byl Schwarzenberg zcela nevolitelný.

Mimochodem, o minulých prezidentských volbách vsadil Beneš šestkrát a pětkrát vyhrál. "Prohráli jsme jen jednou, to jsme ale vsadili jen padesát korun," popisuje Beneš, který se živí jako statistik a marketingový analytik.

Bookmaker Boško ale tvrdí, že by se podobná situace letos neměla opakovat. Podle něj je výrazný rozdíl proti minulé volbě, kdy dva z neúspěšných kandidátů - Jan Fischer a Vladimír Franz - podpořili Zemana.

"V minulých volbách byl problém v tom, že oba kandidáti strašně polarizovali společnost. Oba byli neprůchodní u mnoha lidí," říká Boško s tím, že i když Drahoš není pro mnoho lidí ideální kandidát, je ale prezentovaný jako ten, kdo je pro většinu přijatelný.

Stále mladý Zeman a dojatý Fischer. Sestřih nejzajímavějších momentů z prezidentských voleb | Video: Blahoslav Baťa, Zdeněk Bašus, František Grossmann, DVTV, Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 37 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 42 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy