reklama
 
 

Živě: ANO hledá podle opozice kompro na vyšetřovatele Čapího hnízda. Svinstvo, říká Rakušan

Aktualizováno 10. 1. 2018 22:12
Přímý přenos z jednání sněmovny. | Video: DVTV
reklama
Poslanci ve středu měli hlasovat o důvěře menšinové vlády Andreje Babiše, k hlasování však nakonec překvapivě nedošlo. Jednání kolem vlády Andreje Babiše sledujeme on-line.

Živě: ANO hledá podle opozice kompro na vyšetřovatele Čapího hnízda. Svinstvo, říká Rakušan

reklama
8:27

Společně s prezidentskými volbami na Trutnovsku a v části Náchodska od 14:00 začne druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé budou vybírat mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl.

Jiří Hlavatý Jiří Hlavatý | Foto: Martin Ťopek
22:10

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) odmítl spojitost hlasování o důvěře Babišově vládě a hlasování o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání. Piráti či lidovci chtějí hlasování o vydání předřadit rozhodování o důvěře. "Není podmíněno, aby jedno probíhalo po druhém," uvedl. Odlišná situace by podle něj byla, kdyby poslanci například deklarovali, že by v případě nevydání změnili svůj názor a podpořili vládu. Všechny strany kromě ANO slibují hlasovat proti Babišově vládě.

Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly, jak tvrdí zástupci opozičních stran. "Podle jednacího řádu má provést urychleně nutná šetření, jestliže se většinově rozhodne, že je něco nutné, tak je to v souladu s jednacím řádem, a nechť to ti ostatní respektují," řekl.

21:35

Bývalý detektiv Jiří Komárek mluvil podle poslankyně ANO Taťány Malé o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Výbor považuje za důležité se s takovou informací seznámit, proto se jeho členové za ANO připojili k hnutí Svoboda a přímá demokracie s žádostí, aby se Komárek zúčastnil úterního jednání, řekla novinářům.

Malá potvrdila prohlášení představitelů KDU-ČSL, že výbor by měl podle příslibu ANO do úterý 14:00 přijmout usnesení, zda doporučuje vydání předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

21:30

Kalousek uvedl, že mandátovému výboru podobné usnesení jako to o pozvání Komárka, nepřísluší. Připomněl, že Komárek je nepravomocně odsouzený. Výboru má podle Kalouska za úkol Komárek sdělit "cosi, co si kolegové přejí slyšet". "Připomínám, že výbor není orgán činný v trestním řízení ani soud, nepřísluší mu předvolávat si svědky," konstatoval.

Výborný připomněl, že Komárek musí být kvůli výpovědi u výboru zbaven mlčenlivosti, což považuje za vysoce nereálné. "Působí to na mě, že hledáme důvody, aby se změnilo stanovisko SPD," uvedl. Poslanci Svobody a přímé demokracie zatím uvádějí, že se nic nezměnilo od posledního hlasování Sněmovny o vydání Babiše a Faltýnka, takže budou hlasovat pro.

21:13

Imunitní výbor si na úterý pozval bývalého detektiva Jiřího Komárka, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu TOP 09 a člen výboru Miroslav Kalousek. Označil to za nehoráznost a věc, která výboru nepřísluší. Další z členů výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že pro pozvání Komárka hlasovali poslanci za ANO a SPD. Hledají se podle něj důvody, aby hnutí SPD změnilo názor a odmítlo vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

21:04
Aktuálně.cz

Co se dnes dělo ve sněmovně? Podívejte se na sestřih.

Unavený Babiš žádal o důvěru. Všichni kromě Zemana ho odmítali | Video: Radek Bartoníček
20:57
KDU-ČSL

Lidovci věří, že v úterý mandátový a imunitní výbor rozhodne o stanovisku k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

20:45
KDU-ČSL

"Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude důležité usnesení mandátového výboru. Je komfortní, aby co nejvíc poslanců si ještě názor mohlo udělat," dodal předseda lidovců Pavel Bělobrádek. 

20:43

"Hnutí ANO nám přislíbilo, že v úterý budeme mít k dispozici stanovisko mandátového a imunitního výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," řekl šéf poslaneckého klubu KDU Jan Bartošek, "proto navrhneme, abychom v úterý na plénu napřed rozhodli o vydání těchto poslanců, a teprve poté hlasovat o důvěře vlády."

20:43
KDU-ČSL

Mandátový a imunitní výbor schválil svůj dnešní program díky poslancům ANO a SPD.

20:32
 

Andrej Babiš nečekaný vývoj v jednání sněmovny nekomentoval a ve sněmovně už není.

20:31
Pirátská strana

"Schůze výboru je nyní přerušena, protože hnutí ANO a SPD se bude radit, jestli bude trvat na pozvání pana Komárka," řekl Michálek.

20:28
 

Jednací sál se už vyprázdnil. Mandátový a imunitní výbor ale už půl druhé hodiny stále jedná. Klíčové rozhodnutí je, zda-li si na své příští jednání pozve další hosty, které navrhuje hnutí ANO a SPD, nebo ne.

20:20
Pirátská strana

"Budeme se dál snažit, aby sněmovna napřed rozhodla o vydání Andrej Babiše a Jaroslava Faltýnka, a teprve potom o důvěře jeho vládě," dodal poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík.

20:15
Pirátská strana

Piráti nakonec večer dosáhli toho, co se snažili prosadit už na začátku dnešní schůze - aby o důvěře vlády rozhodovali poslanci až po verdiktu mandátového výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

20:11
ČSSD

"Jsme připraveni konstruktivně jednat o druhém pokusu na půdorysu koaliční spolupráce," dodal Chvojka.

20:09
ČSSD

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka: "Když vzniká vláda na půdorysu jedné strany bez koaličního jednání, tak to dopadá takto. Zažili jsme velkou ostudu. Nezažil jsem, že by se důvěra vládě neprohlasoval v rámci jediného jednacího dne."

20:04
ODS

"Poslanci z SPD a hnutí ANO v mandátovém výboru chtějí očividně vést vyšetřování, vyslýchat. Kvůli nim jsme nebyli schopni dnes rozhodnout o důvěře vlády," dodal šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

20:03
ODS

"Je to důsledek špatné dohody mezi prezidentem a premiérem, že není třeba sestavit většinovou vládu, která nemá dojednanou potřebnou podporu," řekl po konci jednání šéf ODS Petr Fiala.

20:03
KSČM

"Já považuji tento postup za čistou obstrukci, kterou organizovala ODS a řada nových poslanců se k tomu připojila," řekl Vojtěch Filip k přerušení schůzi. "Neznám důvod, pro který ODS tuto obstrukci zorganizovala a proč jí na to ostatní politické strany kývly," dodal.

autoři: Domácí, ČTK | 10. 1. 2018 8:03

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama