Nečas na sobotu svolal vládu, bude jednat s odboráři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 6. 2011 23:40
Odboráři hodlají v pondělí stávkou zastavit dopravu v celé zemi
PRAHA: Dlouhé kolony tramvají v Ječné ulici směrem ke Karlovu náměstí se rozjížděly ještě několik desítek minut po ukončení blokády magistrály.
PRAHA: Dlouhé kolony tramvají v Ječné ulici směrem ke Karlovu náměstí se rozjížděly ještě několik desítek minut po ukončení blokády magistrály. | Foto: Ondřej Besperát

* doplnili jsme informaci o mimořádném jednání vlády v sobotu

Praha - Vláda se v sobotu odpoledne mimořádně sejde kvůli chystané stávce v dopravě. V pátek před půlnocí to oznámil tiskový odbor vlády.

Premiér Petr Nečas na rychle svolané jednání kabinetu pozval i odborové předáky. Pozvání dostali předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Odbory vyhlásily na pondělí od 3:00 stávku v dopravě proti vládním reformám. Nečas odmítl jejich nátlaku ustupovat, nabídl ale jednání o některých parametrech vládních plánů.

Kolaps v celé republice

Podle plánu odborářů mají stávka a rozsáhlé blokády v pondělí ochromit život v celé České republice. Hlavní město hodlají odboráři zcela paralyzovat, nejspíše nepojede ani metro. V zemi se má na 13 hodin zastavit také železniční doprava.

Protest není časově omezen, začít má v pondělí ve 3 hodiny ráno. Kdy skončí, není jasné. Už ve čtvrtek se hovořilo o tom, že by stávka měla skončit v 16 hodin, to však v pátek odboráři nepotvrdili ani nevyvrátili. "Den má 24 hodin," uvedli pouze.

Odboráři plánují zablokovat v Praze i několik páteřních komunikací, uvažují také o mohutném pochodu městem. Blokády hrozí i dalším důležitým komunikacím v Česku.

Městská hromadná doprava zřejmě nebude jezdit ani v Brně a částečně možná také v Olomouci. Naopak v Ostravě se - podobně jako v drtivé většině ostatních měst - v pátek odpoledne rozhodlo, že stávku tamní odboráři podpoří pouze symbolicky a MHD zde bude jezdit jako v kterýkoliv jiný den.

Protestní akce se zúčastní i horníci a zaměstnanci v logistice České pošty. Zatím se naopak nepřipojili pracovníci letecké dopravy.

Premiér Petr Nečas v reakci na vyhlášení stávky uvedl, že nikomu neodpírá právo na stávku, ale je podle něj nepřijatelné, aby takový protest zasáhl tak výrazně do života v zemi. "Vláda tlaku nepodlehne, ale je připravena s odbory dál vyjednávat," uvedl. Odboráři si podle něj nemůžou dělat z lidí rukojmí.

Prezident Václav Klaus v pátek odpoledne prostřednictvím ředitele tiskového odboru Radima Obchvata vzkázal, že "rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání".

"Odbory rezignovaly na sociální dialog a upřednostňují nátlak před jednáním," reagoval ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že řadu připomínek odborářů akceptoval.

Pojede metro? Rozhodne se o víkendu 

Vedení pražského dopravního podniku ani po pátečním odpoledním jednání s odboráři neví, jak pondělní stávka provoz MHD ochromí.

Ředitel dopravního podniku Martin Dvořák trvá na tom, aby jezdilo alespoň metro.  "Záleží, jestli budeme schopni zajistit dostatečný počet pracovníků. Nejde jen o strojvedoucí, ale i o dispečery a další zaměstnance," řekl Dvořák.

Situace by se podle něj měla vyjasnit v sobotu, nejpozději v neděli. Odboráři však dopravnímu podniku doporučují, aby z bezpečnostních důvodů metro nejelo.

Dvořák přesto prohlásil, že se budou snažit, aby metro jezdilo alespoň jako o víkendu. Podnik podle něj povolal zálohy, například lidi z dovolených. Podle Dvořáka ale nemohou cestující počítat s pondělními intervaly, pravděpodobnější je spíše nedělní provoz. Odboráři jsou ale proti a chtějí, aby metro zůstalo úplně zavřené.

Naopak jasno už je o vlacích Pražské integrované dopravy. Ty jezdit nebudou, na hlavních tratích ale bude zajištěna částečná náhrada autobusy. V pondělí by měly jezdit linky 110, 165, 173, 206, 220, 221, 223, 232, 240, 263, 269, 293, 295, 296 a 297. Autobusy budou jezdit pravidelně také na některých příměstských linkách zajíždějících na území Prahy i na některých příměstských linkách provozovaných mimo území metropole.

Částečně bude zajištěn provoz ostatními dopravci na linkách DPP - 109, 120, 158, 161, 167, 172, 184, 185, 213, 243, 246, 261, 340, 347, 351, 365. Zachován bude provoz všech vltavských přívozů, provoz linky P3 bude posílen.

Primátor: Do Prahy nejezděte!

Kvůli stávce v metropoli zasedal krizový štáb hlavního města, aby dopracoval další harmonogram a krizové scénáře. Po jeho skončení primátor Bohuslav Svoboda prohlásil, že pokud lidé nemusejí do práce, ať se Praze vyhnou. "Rodiče by měli zvážit, zda vůbec poslat děti do školy," dodal.

Situace v paralyzované Praze by podle něj měl monitorovat i policejní vrtulník.

Svobodův náměstek Karel Březina doplnil, že hlavní město raději počítá s variantou, že v pondělí kvůli stávce nepojede ani metro. Praha má zatím nasmlouváno na pondělní náhradní dopravu 20 autobusů. O víkendu se pokusí zajistit další. 

Podle dopravního ředitele pražského dopravního podniku Petra Blažka řidiči zřejmě až v pondělí při nástupu do práce nahlásí, zda budou stávkovat.

Vlaky budou muset zastavit na hranicích

Podle odborářského bosse Jaromíra Duška se doprava na železnici zastaví v pondělí úplně, a to v době od 3 hodin ráno do 16 hodin.

Stopka bude platit jak pro osobní, tak i nákladní dopravu, včetně mezinárodních rychlíků, které se podle něj budou muset zastavit na hranicích.

Brno a pondělní stávka

Pondělní stávky v dopravě proti vládním reformám se v Brně zúčastní přes 90 procent řidičů a kolem 85 procent dalších pracovníků dopravního podniku.

Odboráři už uvědomili vedení dopravního podniku, že stávka začne ve 3:00 a skončí v 16:00.

"Pro nás není tolik důležitý časový rozsah stávky jako počet lidí, kteří se do ní zapojí. Ten momentálně zjišťujeme. Na základě tohoto údaje pak přes víkend připravíme krizové jízdní řády, abychom zmírnili dopad stávky na cestující," řekla Aktuálně.cz mluvčí DPMB Linda Škrancová s tím, že průběžné informace najdou na internetových stránkách podniku.

Výjimka má být jediná, a to pár mezinárodních vlaků, které budou Českem projíždět krátce před zahájením stávky, ty prý ještě budou moct ze stávkující země vyjet.

Dušek tvrdí, že stejně jako železnice bude ochromené i pražské metro. "Svým přátelům doporučuji, aby šli v pondělí do práce pěšky. Nedoporučuji uvěřit komsomolcům z jakékoli politické strany, že metro pojede," bouří odborář.

České dráhy musejí počítat i s případnými protiakcemi. Například náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD), který má na starosti oblast dopravy, nevyloučil to, že kraj bude po drahách vymáhat náhradu za nevypravené regionální vlaky, protože přispívá na jejich provoz.

"Pokud nám České dráhy zajistí náhradní dopravu, tak po nich nebudeme chtít nic. Pokud nám ji nebudou schopni zajistit, budeme postupovat přesně, jak nám říká smlouva," řekl.

Odbory hrozí ještě rozsáhlejší stávkou

Podle šéfa odborářů Jaroslava Zavadila může protest přerůst v dlouhodobější akci. "Vyzýváme vládu, aby vzala rozum do hrsti. Jinak se může stát, že ta stávka bude mít úplně jiné rozměry," pohrozil Zavadil. ČMKOS podpoří pondělní akci vyhlášením stávkové pohotovosti.

Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů.

"Vyzýváme veřejnost k co nejširšímu pochopení a podpoře. Zabraňme společně devastaci života občanů České republiky," vyzval prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas.

Takto vypadala nedávná stávka v Ostravě:

Horníci: Prahu zablokujeme vlastními těly

Stávku v dopravě přijedou vlastními těly podpořit horníci, v pondělí prý budou blokovat hlavní dopravní tepny v Praze. Dva autobusy se pro ně vypravují z Ostravy, další havíři mají přicestovat ze severních Čech.

"Bude to něco přes stovku lidí, víc jich pro tuto výstražnou akci nepotřebujeme," tvrdí šéf odborů horníků Jan Sábel.

Podle jeho slov s sebou horníci nebudou "tahat" těžkou techniku. "V tomto ohledu budeme spolupracovat s odbory zemědělství," dodal Sábel. Trasu blokády sdělit odmítl.

TIP: Jak se budete v pondělí dostávat do práce nebo do školy, když Prahu paralyzuje stávka? Souhlasíte s takovou formou protestu? Diskutujte s ostatními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.

V pondělí uvítáme Vaše postřehy ze stávkou ochromených míst České republiky. Posílat můžete i fotografie, a to na e-mail [email protected]

Stávka v regionech bude spíše symbolická

Ačkoliv odboroví předáci v Praze hlásali, jak se do stávky v dopravě zápojí kromě metropole i řada dalších velkých měst, zatím to vypadá, že většině případů půjde spíše o symbolickou podporu.

Částečnou výjimkou bude například MHD Olomouc. Někteří řidiči se totiž stávky zúčastní  a intervaly mezi jednotlivými spoji se tak protáhnou.

Z olomouckého magistrátu přišla ke stávce zajímavá noticka.  Zástupci dopravního podniku a odboráři prý vedení města ujistili, že "stávkující a nestávkující skupiny zaměstnanců DPMO se nebudou vzájemně napadat a budou respektovat svůj postoj k dané situaci".

Městská hromadná doprava se má zastavit také ve Zlíně a Otrokovicích. Sice jen na jednu hodinu, ale zato ve špičce (15:00-16:00). Zlínská radnice s dopravním podnikem vyjednává, zda by nešlo přepravit aspoň školáky, kteří se v té době budou vracet domů.

Do stávky téměř určitě půjde většina pracovníků brněnského dopravního podniku. Naopak z Liberce, Plzně, Pardubic, Hradce KrálovéČeských Budějovic či z Ústí nad Labem už vzkázali, že stávkovat nehodlají a své kolegy podpoří jen symbolicky. V pátek odpoledne stejná zpráva přišla také z Ostravy.

Podobně jsou na tom i další velká města. Například Tomáš Gazárek z karlovarské odborové organizace řekl, že sice celostátní protest jednoznačně podporují, protože chystané reformy považují za asociální, ale autobusy u nich v pondělí vyjedou.

"Kdybychom nevyjeli, zase to odnesou hlavně obyčejní lidé, na které i reformy mají dopadnout nejvíce," vysvětlil.

Upozornění: Diskuse čtenářů pod článkem musela být ukončena, protože značný počet příspěvků komplikuje otevírání této webové stránky. Kdo má zájem o stávce i nadále diskutovat, může tak učinit ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy