Autobusy výpadky vlaků nepokryjí, dráhy vrátí peníze

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 6. 2011 14:10
Kvůli stávce bude v pondělí stát železnice i hromadná doprava v řadě měst
Vlaky v pondělí nepojedou.
Vlaky v pondělí nepojedou. | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří se při cestě do zaměstnání spoléhají na železnici, musí začít počítat s tím, že v pondělí se do práce kvůli stávce vlakem nedostanou.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík už také oznámil, že České dráhy nebudou schopné pokrýt náhradními spoji tak masivní výpadek dopravy. "Tolik autobusů v republice není," řekl Joklík.

Opatření, na která se dopravce nyní zaměří, jsou spojena především s obnovením normálního režimu po skončení protestů.

České dráhy dále uvedly, že budou úplně nebo částečně nevyužité jízdenky, místenky a příplatky na vlaky jedoucí v době konání stávky nebo platné v den konání stávky proplácet beze srážky.

Provoz nočních vlaků v den stávky

R 403 Silesia - do Polska odjede

R 405 Vltava - do Polska odjede

R 406 Chopin - do Polska odjede

R 407 Chopin - stojí v Přerově

R 440 Excelsior - stojí v Kolíně

R 441 Excelsior - stojí v Přerově

R 442 Šírava - stojí v Bohumíně

R 443 Šírava - jede i v případě zpoždění

EN 444 Slovakia - stojí v Bohumíně. Souprava bude rozdělena na dvě části.

EN 445 Slovakia - projede na Slovensko (v době začátku stávky bude vlak již na slovenském území)

EN 457 Phoenix a EN 459 Canopus - ukončí jízdu v Drážďanech a do ČR nepojedou

EN 476 Metropol- stojí v Pardubicích

EN 477 Metropol - stojí v Brně

"Cena nevyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko zaplacených prostřednictvím eShop ČD na den konání stávky bude vrácena na účet, ze kterého byla provedena platba, a to v plné výši," uvedl dále Joklík.

Dráhy dále uvedly, že cestujícím, kteří pojedou nočními vlaky a zůstanou kvůli stávce stát ve stanicích, budou k dispozici deky, nápoje a občerstvení.

Ven ze stávkující země se dostane pouze trojice vlaků, které míří do Polska, a to R 403 Silesia, R 405 Vltava a R 406 Chopin. Ve vlacích bude fungovat topení, případně klimatizace.   

Informace po telefonu nebo z webu

Stávky se podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši zúčastní všechny odborové svazy na železnici. Stopka bude platit jak pro osobní, tak i nákladní dopravu.

Mezi třetí hodinou ráno a čtvrtou hodinou odpoledne nastane úplné přerušení provozu.

České dráhy budou podle Joklíka cestující informovat o aktuální situaci v dopravě prostřednictvím svých webových stránek, na kontaktní lince na telefonním čísle 840 112 113 a prostřednictvím tisku.

Železniční odboráři stávkují především kvůli pozdním odchodům do důchodu plánovaným v malé důchodové reformě.

V letáku, který odboráři rozdávají cestujícím, argumentují tím, že některé profese, například výpravčích nebo strojvedoucích, není možné vykonávat do vysokého věku a zároveň tím neohrozit bezpečnost provozu.

Dalšími body, s nimiž odboráři nesouhlasí, je zdaňování stravenek a režijního jízdného.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy