MHD na Liberecku: Nechceme lidem komplikovat cestu

ČTK ČTK
10. 6. 2011 17:47
Stávka se v Libereckém kraji omezí na vlaky, autobusy pojedou
Zaměstnanci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou se ke stávce připojí jen symbolicky
Zaměstnanci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou se ke stávce připojí jen symbolicky | Foto: Martin Netočný

Liberec - Pondělní celostátní stávka dopravních odborů se v Libereckém kraji projeví pouze v železniční dopravě.

Nepojedou vlaky Českých drah ani německého dopravce, který jezdí na trati z Liberce přes Hrádek nad Nisou a dál přes Německo do Ústeckého kraje.

Omezení se naopak netýká autobusových linek. Symbolicky stávku podpoří zaměstnanci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Podle Milana Šubrta z Asociace samostatných odborů by vlaky neměly jezdit od 03:00 až do odpoledních hodin.

"Uvidíme, jak se to bude během dne vyvíjet, ale v 16:00 by to mělo skončit," řekl odborář. Stávka zastaví i německého dopravce Vogtlandbahn ze skupiny Arriva. "Naši železničáři totiž obsluhují tratě a související věci," vysvětlil Šubrt.

MHD Liberec, Jablonec: Jen stávková tramvaj pro debaty

Odboráři Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) po jednání s vedením firmy přistoupili k symbolické stávce. Na dopravní terminál ve Fügnerově ulici v pondělí přistaví "stávkovou tramvaj" a veřejnosti v ní budou vysvětlovat svůj postoj k vládním reformám.

"Odboráři zvolili tento způsob podpory stávky, neboť nechtějí cestujícím komplikovat dopravu do zaměstnání a škol," uvedla mluvčí podniku Martina Poršová.

Společnost BusLine (dříve ČSAD Semily a ČSAD Jablonec), která například v České Lípě, Turnově nebo Jablonci provozuje i městskou hromadnou dopravu, vypraví autobusy na všechny městské, příměstské i dálkové linky. "BusLine je společnost, která v každém případě dostojí všem závazkům," prohlásil její generální ředitel Tomáš Roubiček.

Náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD) řekl, že o případném postihování dopravních firem za nezajištění dopravní obslužnosti by musela rozhodnout krajská rada. "My máme samozřejmě povinnost vyžadovat plnění smlouvy, ale co se týká stávky morálně, tak já s ní souhlasím," uvedl.

Vlaky v pondělí nepojedou v celé zemi a městská hromadná doprava by se měla zastavit v Praze nebo v Brně. Na hlavních silnicích se navíc plánují blokády. Odbory po vládě žádají stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy