V Brně bude protestovat 90 procent řidičů MHD

ČTK ČTK
10. 6. 2011 22:14
Odbory požadují stažení zdravotnické reformy či jinou podobu reformy penzí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Netočný

Brno - Pondělní stávky v dopravě proti vládním reformám se v Brně zúčastní přes 90 procent řidičů a kolem 85 procent dalších pracovníků dopravního podniku, uvedl předseda brněnského Odborového svazu dopravy Libor Weinstein.

Upozornil nicméně na to, že podrobnosti stávky, která má začít ve tři hodiny ráno, se v Brně stále dojednávají. Regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová uvedla, že vlaky nepojedou v celé ČR a vzhledem k rozsahu stávky dráhy nebudou schopny zajistit náhradní dopravu.

V neděli 12. června bude na Nové radnici v Brně jednat krizový štáb vedení města Brna za účasti všech zainteresovaných složek. Cílem jednání je zajistit v součinnosti všech minimálně základní dopravní obslužnost a bezpečnost ve městě.

"Právo na stávku je zakotveno v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky. Plně respektuji demokratické právo zaměstnanců stávkovat, současně jsem však povinen z titulu funkce primátora zajistit fungování a pořádek ve městě," řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Podrobnosti dojednáváme, říkají dopravci

Doba trvání stávky zatím není jasná. "Zatím můžu jen potvrdit, že stávka bude, další věci se dojednávají," řekl Weinstein. Podle mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Lindy Škrancové se vedení firmy podařilo domluvit, že zřejmě budou fungovat důležitá pracoviště, kde by stávka mohla ohrozit bezpečnost veřejnosti.

"Domluvili jsme se, že bude fungovat dopravní a energetický dispečink. A odboráři slíbili, že nedojde k blokádám důležitých míst jako výjezdů z vozoven a dalších míst," dodala Škrancová.

Podle ní se DPMB bude snažit, aby byl zajištěn alespoň minimální provoz hromadné dopravy. "Nyní zjišťujeme, kdo z řidičů bude ochoten přijít do práce, nějaké náhradní jízdní řády zveřejníme v pondělí," dodala.

Brněnský dopravní podnik, který patří k největším zaměstnavatelům v kraji, přepraví denně až milion cestujících. DPMB zaměstnává asi 2800 lidí.

V pondělí nepojedou ani vlaky

Stávka se na jižní Moravě týká především brněnské MHD, v druhém největším jihomoravském městě - Znojmě - se stávkovat nebude. "Nás se stávka netýká," sdělila mluvčí Renáta Šimečková. Stávka se zřejmě nedotkne ani Břeclavi, doplnil Zdeněk Opálka z břeclavské radnice.

V pondělí nepojedou na jižní Moravě ani vlaky. "Vzhledem k rozsahu stávky není možné zajistit pro cestující náhradní dopravu. České dráhy připravují opatření, aby se co nejdříve po skončení stávky spoje opět rozjely," řekla regionální mluvčí ČD Šubová.

V pondělí by se měla zastavit i městská doprava v Praze a dalších městech. Kromě toho by na hlavních silnicích měly být blokády. Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy