Pojede metro nebo tramvaj? Zavolejte nám, radí podnik

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2011 16:00
Informace o situaci v MHD Pražané najdou na webu, 24 hodin bude v provozu i telefonní linka
Na trase metra C je teď 20 stanic, její délka je celkem 22,4 kilometrů a obsluhuje ji 39 souprav metra.
Na trase metra C je teď 20 stanic, její délka je celkem 22,4 kilometrů a obsluhuje ji 39 souprav metra. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dostanu se pražskou MHD do práce, nebo nedostanu? Odpověď na tuto otázku se Pražané v pondělí dozvědí zřejmě až na poslední chvíli.

Prahu chtějí odboráři již od ranních hodin zcela paralyzovat. A tak vedení města lidem před stávkou radí: Jeďte do práce radši na kole nebo pěšky.

Informace o tom, jestli tramvaj, autobus nebo metro pojede, si cestující budou muset v pondělí zjistit sami.

"Z neděle na pondělí bude v provozu naše telefonní linka 296 191 817. Už od pěti od rána budou otevřena informační střediska. O všem budeme informovat i na webových stránkách," prohlásil dopravní ředitel pražského dopravního podniku Petr Blažek.

Zřejmě to bude jediná možnost, jak se cestující v pondělí aktuálně dozví, co v jakých částech Prahy jezdí a nejezdí. Blažek tvrdí, že dříve než v pondělí ráno, kdy budou řidiči chodit do práce, stejně nebudou vědět, jak je situace vážná.

Podnik nasmlouval 20 autobusů, potřeboval bych jich 1000

Dopravní podnik nemůže v současné době počítat ani s tím, že mu pomůžou soukromí dopravci. V současné době má totiž nasmlouvaných jen zhruba dvacet autobusů.

"Možná přes víkend se tento počet ještě zvýší," podotkl Blažek. Proto, aby pražský dopravní podnik situaci bez problému zvládl, by však potřeboval vozidel tisíc. Právě tolik jich je v pražských ulicích při ranní špičce v pracovních dnech. 

Možná proto připravuje magistrát cestující na nejhorší. Primátor Bohuslav Svoboda lidem vzkázal, ať radši jedou do práce na kole nebo při kratších vzdáleností šli pěšky.

"Kdo se může Praze vyhnout, ať to udělá," řekl Svoboda. Podle něj by měli i rodiče zvážit, zda posílat své děti do školy.

Zavírat se budou možná i stanice metra

Pokud v pondělí vyjede jen omezený počet souprav metra, je dopravní podnik připraven na to, že některé stanice, které budou přeplněny cestujícími, okamžitě zavře. Podle Blažka se tím chtějí především vyvarovat riziku, že by byl někdo sražen do kolejiště.

První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

"Uvažovali jsme o tom, že bychom naše pracovníky vyslali do terénu, aby cestujícím radili, co mají dělat. Oni to ale v té chvíli také nebudou vědět," zdůvodnil Blažek, proč od takové varianty ustoupili.

Pražská zdravotnická záchranná služba v souvislosti s pondělní stávkou vyzvala Pražany, aby omezili požadavky na výjezd jejich sanitek.

Podle jejího ředitele Zdeňka Schwarze jsou ale na situaci připraveni. Dokonce kvůli plánované stávce o dvacet procent posílili provoz. Stejně se na situaci připravuje také pražská policie. 

Takto vypadala nedávná stávka v Ostravě:

 

Právě se děje

před 16 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy