Pojede metro nebo tramvaj? Zavolejte nám, radí podnik

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2011 16:00
Informace o situaci v MHD Pražané najdou na webu, 24 hodin bude v provozu i telefonní linka
Na trase metra C je teď 20 stanic, její délka je celkem 22,4 kilometrů a obsluhuje ji 39 souprav metra.
Na trase metra C je teď 20 stanic, její délka je celkem 22,4 kilometrů a obsluhuje ji 39 souprav metra. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dostanu se pražskou MHD do práce, nebo nedostanu? Odpověď na tuto otázku se Pražané v pondělí dozvědí zřejmě až na poslední chvíli.

Prahu chtějí odboráři již od ranních hodin zcela paralyzovat. A tak vedení města lidem před stávkou radí: Jeďte do práce radši na kole nebo pěšky.

Informace o tom, jestli tramvaj, autobus nebo metro pojede, si cestující budou muset v pondělí zjistit sami.

"Z neděle na pondělí bude v provozu naše telefonní linka 296 191 817. Už od pěti od rána budou otevřena informační střediska. O všem budeme informovat i na webových stránkách," prohlásil dopravní ředitel pražského dopravního podniku Petr Blažek.

Zřejmě to bude jediná možnost, jak se cestující v pondělí aktuálně dozví, co v jakých částech Prahy jezdí a nejezdí. Blažek tvrdí, že dříve než v pondělí ráno, kdy budou řidiči chodit do práce, stejně nebudou vědět, jak je situace vážná.

Podnik nasmlouval 20 autobusů, potřeboval bych jich 1000

Dopravní podnik nemůže v současné době počítat ani s tím, že mu pomůžou soukromí dopravci. V současné době má totiž nasmlouvaných jen zhruba dvacet autobusů.

"Možná přes víkend se tento počet ještě zvýší," podotkl Blažek. Proto, aby pražský dopravní podnik situaci bez problému zvládl, by však potřeboval vozidel tisíc. Právě tolik jich je v pražských ulicích při ranní špičce v pracovních dnech. 

Možná proto připravuje magistrát cestující na nejhorší. Primátor Bohuslav Svoboda lidem vzkázal, ať radši jedou do práce na kole nebo při kratších vzdáleností šli pěšky.

"Kdo se může Praze vyhnout, ať to udělá," řekl Svoboda. Podle něj by měli i rodiče zvážit, zda posílat své děti do školy.

Zavírat se budou možná i stanice metra

Pokud v pondělí vyjede jen omezený počet souprav metra, je dopravní podnik připraven na to, že některé stanice, které budou přeplněny cestujícími, okamžitě zavře. Podle Blažka se tím chtějí především vyvarovat riziku, že by byl někdo sražen do kolejiště.

První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

"Uvažovali jsme o tom, že bychom naše pracovníky vyslali do terénu, aby cestujícím radili, co mají dělat. Oni to ale v té chvíli také nebudou vědět," zdůvodnil Blažek, proč od takové varianty ustoupili.

Pražská zdravotnická záchranná služba v souvislosti s pondělní stávkou vyzvala Pražany, aby omezili požadavky na výjezd jejich sanitek.

Podle jejího ředitele Zdeňka Schwarze jsou ale na situaci připraveni. Dokonce kvůli plánované stávce o dvacet procent posílili provoz. Stejně se na situaci připravuje také pražská policie. 

Takto vypadala nedávná stávka v Ostravě:

 

Právě se děje

před 29 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy