Vysočina hrozí Českým drahám vymáháním náhrad

ČTK ČTK
10. 6. 2011 19:54
MHD na Vysočině se v pondělí zřejmě nezastaví, s Českými drahami se chce hejtmanství vypořádat
Náměstek hejtmana Libor Joukl nevyloučil, že kraj bude po drahách vymáhat náhradu za nevypravené regionální vlaky
Náměstek hejtmana Libor Joukl nevyloučil, že kraj bude po drahách vymáhat náhradu za nevypravené regionální vlaky | Foto: Zuzana Hronová

Jihlava - Městská hromadná doprava na Vysočině se zřejmě během pondělní stávky proti vládním reformám nezastaví. Zástupci podnikových odborů uvedli, že se k protestu připojí jen symbolicky. Lidé se ale musí připravit na úplný výpadek vlaků.

Letáky budou viset v jihlavských autobusech a trolejbusech, setkají se s nimi i cestující ve Žďáru nad Sázavou. Stejně jako v celém Česku nepojedou na Vysočině od pondělních 3:00 žádné vlaky.

 "Konec stávky nebyl v tuto chvíli ještě upřesněn," doplnila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Upozornila na to, že vzhledem k rozsahu stávky není možné zajistit pro cestující náhradní dopravu. Po ukončení protestu je potřeba počítat se zpožděním některých spojů nebo s nestandardním řazením souprav. Jízdné se bude vracet.

Náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD), který má na starosti oblast dopravy, uvedl, že kraj na pondělí žádná mimořádná opatření nechystá. Podle něj je zajištění železniční dopravy na Českých drahách, s nimiž má kraj smlouvu.
 
Joukl také nevyloučil to, že kraj bude po drahách vymáhat náhradu za nevypravené regionální vlaky, protože přispívá na jejich provoz. "Pokud nám České dráhy zajistí náhradní dopravu, tak po nich nebudeme chtít nic. Pokud nám ji nebudou schopni zajistit, budeme postupovat přesně, jak nám říká smlouva," řekl.

Jihlava, Žďár: Jen vyvěsíme letáky

"Vyslovíme souhlas transparenty, budou vylepené na oknech," řekl František Matoušek, předseda odborů v Dopravním podniku města Jihlavy. Odborová organizace má v této firmě kolem 35 členů, což je asi pětina zaměstnanců.

Odboráři nezastaví ani autobusy ždárského dopravního podniku Zdar. Jak uvedl odborový předák Petr Kupka, i tam se budou pouze vyvěšovat letáky ve vozech. Stávka by se rovněž neměla projevit v provozu jihlavského dopravce Icom transport.

"Oslovili jsme naše čelní odboráře, abychom zjistili jejich stanovisko. Řekli nám, že se k této stávce na Vysočině nikdo aktivně nepřipojí," řekl mluvčí podniku Petr Palovčík.

Doplnil, že Icom uvažuje o tom, že v pondělí posílí některé autobusové spoje. "Uvidíme, jak se to bude vyvíjet," dodal. Problémy kvůli stávce neočekávají ani Technické služby, které provozují MHD v Havlíčkově Brodě.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy