Čeká Prahu kolaps? Nevím, říká šéf dopravního podniku

Kateřina Eliášová
9. 6. 2011 20:00
Očekávanou pondělní stávku v dopravě v pátek projedná krizový štáb, slibuje Martin Dvořák
Martin Dvořák: Zatím nic nevíme.
Martin Dvořák: Zatím nic nevíme. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už v pondělí se může v hlavním městě zastavit městská hromadná doprava. Odboráři naznačili po jednání s vedení pražského dopravního podniku, že chtějí stávkovat právě v tento den.

Přesné datum i čas stávky oznámí odborová centrála v pátek dopoledne.

"Zatím nevíme, jaký rozsah bude stávka mít. S odboráři intenzivně jednáme a víc řekneme v pátek odpoledne," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel Dopravního podniku v Praze Martin Dvořák.

S odboráři se vedení společnosti sešlo ve čtvrtek vpodvečer. Dvouhodinová schůzka přinesla jen ujištění, že ten, kdo bude chtít pracovat, nebude ve své práci nikterak blokován.

Aktuálně.cz: Hrozí Praze v pondělí dopravní kolaps?

V tuto chvíli to nedokážu říct. Klíčové jednání o rozsahu stávky povedeme s odbory v pátek odpoledne.

A.cz: Na čem jste se tedy dohodli?

Odbory deklarovaly, že stávka není namířena proti hlavnímu městu Praze ani managementu dopravního podniku, koná se z důvodu vládní reformy. Podepsali jsme dohodu, že stávka nebude blokační.

A.cz: Co to znamená v praxi?

Každý zaměstnanec má právo stávkovat. Ti, kdo se nechtějí zapojit do stávky, mají právo pracovat. Obě strany tato práva budou respektovat. Máme garanci, že ten, kdo bude chtít pracovat, nebude žádným způsobem šikanován a nebude mu bráněno v práci. Zaměstnacům, kteří se budou stávky účastnit, nehrozí ze strany dopravního podniku žádné postihy.

Podívejte se, jak stávkovali zaměstnanci MHD v Ostravě:

A.cz: Řekli vám odboráři, kdy chtějí stávkovat?

Stávka bude časově omezená, termín bude oznámen v pátek v deset hodin. My nicméně víme, že pokud stávka bude, tak bude v pondělí, ale zatím nám to odbory oficiálně nepotvrdily. Počítáme však s pondělkem.

A.cz: Co když budou chtít jezdit třeba jen dva řidiči metra? Jste vůbec na takovou variantu připraveni?

Dobrá otázka, ale já vám na ni teď neumím odpovědět. Nepředpokládám to, nicméně chytřejší budu v pátek. Je pravda, že zaměstnanci můžou vyjádřit třeba jen podporu stávce, pokud budou chtít.

A.cz: Jak se na to tedy dopravní podnik a město připravují?

V pátek dopoledne zasedne krizový štáb města, odpoledne nás čeká další jednání o technických a organizačních souvislostech. Jistotu, že Prahu nečeká kolaps, teď nemáme žádnou. Uděláme vše proto, aby jezdilo co nejvíc spojů. Ovšem povrchová doprava je závislá také na tom, jaké další obstrukce budou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 5 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy