Vjezdy do Prahy zablokují pytle se slámou, hrozí odbory

Tereza Šídlová
10. 6. 2011 15:32
Podle předáka Dufka ale odboráři nechtějí použít v ulicích Prahy těžkou techniku
Stávkující dopraváci mají zkušenosti z ostravské stávky řidičů MHD.
Stávkující dopraváci mají zkušenosti z ostravské stávky řidičů MHD. | Foto: Martin Netočný

Praha - Odboráři hrozí, že v pondělí ochromí nejen dopravu uvnitř českých měst a na železnici, ale i důležité vnitrostátní silnice.

Hlavní tahy do Prahy mají v den stávky zablokovat pytle se slámou. K dopravákům se totiž zřejmě připojí zemědělské odbory. Traktory ale podle odborářských bossů do ulic českých měst nevyjedou.

"Musím říct, že do Prahy se lidé v pondělí po silnicích nedostanou," tvrdí šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Podle něj odborářský plán počítá s třemi stovkami účastníků blokád, hlavně z řad horníků a zemědělců. Přestože odborářský předák mluví o inspiraci stávkami ve Francii a v dalších zemích, v pondělí chtějí české odbory jít - podle svých slov - "sametovou cestou".

"Neočekáváme, že bychom k blokádě použili těžkou techniku, spíš pytle se slámou," uvedl Dufek s tím, že pro všechny případy jsou i traktory připravené.

Jak položit dopravu

Plán blokády odborář nesdělil. Podle něj jde ale o to vytipovat místo, které dopravu kolem Prahy "položí".

"Nemusíme blokovat víc míst najednou. Stačí být ve vhodné době na vhodném místě. Je to podobné, jako když dopravu zastaví nehoda na příjezdu do Prahy," popsal odborář pondělní taktiku.

Podle něj se v dalších místech republiky blokádami chtějí připojit další odboráři.

I když je stávka časově omezená, odboráři hodinu jejího ukončení neohlásili. "Den má 24 hodin," uvedli. Dodali, že o případném konci odbory rozhodnou a včas termín oznámí. Časové ohraničení má zatím jen stávka ve vlakové dopravě, měla by skončit v 16 hodin.

Koalici dopravních odborů, která zastřešuje 13 odborových svazů, podporují obě velké centrály. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, podle svého šéfa Jaroslava Zavadila vyhlásila stávkovou pohotovost.

Předák dodal, že "pokud bude arogance vlády stoupat", může pohotovost přerůst ve stávku a další akce. Podotkl, že protesty už není možné zastavit. Premiér Petr Nečas řekl, že odboráři si při prosazování svých zájmů berou občany jako rukojmí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy