odbory

Vláda Francie odborům nabídla stáhnout zvýšení důchodového věku, ty pátým týdnem stávkují

Francouzská vláda nabídla odborům, které pátým týdnem stávkují proti připravované důchodové reformě, že prozatím stáhne hranici 64 let pro přiznání plné penze. V dopise to odborářům navrhnul premiér Édouard Philippe, napsala agentura DPA. Odborový svaz CFDT, který DPA označila za umírněný, ústupek přivítal.

Zdroj: ČTK

Školské odbory zřejmě vyhlásí stávku kvůli platům učitelů, termín oznámí v pondělí

Školské odbory zřejmě vyhlásí stávku kvůli platům učitelů. Mluvčí odborů uvedla, že v pondělí na briefingu oznámí důvody a termín stávky.

Zdroj: ČTK

Odboráři a zaměstnavatelé se neshodli na výši minimální mzdy, má ji stanovit vláda

Odboráři a zaměstnavatelé nenašli shodu na tom, o kolik by měla od ledna růst minimální mzda. Odbory požadují navýšení o 1650 korun na 15 000 korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun. I když byly obě strany ochotny ustoupit, ke společné částce se jim dospět nepodařilo, řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. K nalezení shody do konce října vyzvala odboráře a zaměstnavatele ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Rozdíl (mezi představou odborů a zaměstnavatelů) je tak zásadní, tak budeme muset věc předat politikům, aby rozhodli oni," uvedl Rafaj.

Podle Rafaje by se nejnižší výdělek mohl navázat na průměrnou mzdu a mohl by odpovídat 44 procentům její výše z předchozího roku. Se zavedením pravidelné valorizace souhlasí i odbory. Požadují ale vyšší podíl z průměrné mzdy, podle jejich představ by to mohla být polovina.

Shodu na růstu minimální mzdy by odboráři a zaměstnavatelé mohli hledat spolu s vládou ještě na jednání tripartity 18. listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat