Část řidičů MHD Olomouc nevyjede, čekání se protáhne

Domácí Domácí
10. 6. 2011 18:26
Stávkující a nestávkující skupiny se nebudou napadat, slíbil dopravní podnik
Stávkující a nestávkující skupiny se nebudou napadat, slíbil dopravní podnik olomoucké radnici
Stávkující a nestávkující skupiny se nebudou napadat, slíbil dopravní podnik olomoucké radnici | Foto: Martin Netočný

Olomouc - V souvislosti se stávkou, kterou na pondělí 13. června 2011 od 3:00 do 16:00 hodin vyhlásil Odborový svaz dopravy, se v pátek odpoledne sešel náměstek olomouckého primátora  Ivo Vlach s vedením odborářů i Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). Jaký dopad bude mít stávka na MHD v Olomouci, zatím není jisté.

Z jednání vyplynulo, že v tuto chvíli nelze předpovědět počet zaměstnanců DPMO, kteří se stávky zúčastní. Zástupci DPMO i odborářů však deklarovali, že se zasadí o to, aby stávka proběhla klidně a kultivovaně. Zároveň vedení města ujistili, že stávkující a nestávkující skupiny zaměstnanců DPMO se nebudou vzájemně napadat a budou respektovat svůj postoj k dané situaci.

"Přestože jsme nedospěli k dohodě, cením si konstruktivního přístupu zástupců odborářů k jednání a věřím, že v průběhu stávky se nám podaří minimalizovat její dopad na život občanů," uvedl náměstek Vlach.

Informace o aktuálním stavu zjistí cestující ze světelných tabulí na inteligentních zastávkách a také na průběžně aktualizovaném webu dopravního podniku www.dpmo.cz.

Intervaly se prodlouží

"Dopravní podnik města Olomouce dne 13. června zajistí provoz MHD v omezeném rozsahu dle skutečného počtu stávkujících řidičů. Nebudeme schopni vypravit všechny spoje, a dojde tedy k prodloužení intervalu mezi jednotlivými spoji," sdělila mluvčí DPMO Magdaléna Kopřivová.

Magistrát situaci neustále monitoruje, v případě jakéhokoliv nepředvídaného vývoje se vedení města sejde i během víkendu a nastalý stav bude řešit. "Naším cílem je zejména minimalizace dopadů stávky a co nejlepší informovanost občanů v době jejího průběhu," řekl primátor Martin Novotný.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Čechách a na jihu Moravy teploty překročí ve čtvrtek 31 stupňů

Na většině území Čech a na jihu Moravy překročí ve čtvrtek odpolední teploty 31 stupňů Celsia, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by tropické měly být i další dny, přičemž největší vedro má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia.

Upozornění na vysoké čtvrteční teploty platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a jižní polovinu Jihomoravského kraje. Meteorologové v této souvislosti připomněli, že vedro představuje pro lidský organismus vysokou zátěž a hrozí při něm přehřátí a dehydratace. Doporučují proto omezit v poledních a odpoledních hodinách tělesnou zátěž.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
Další zprávy