církev

Katolická církev v Itálii eviduje za posledních 22 let několik stovek případů údajného obtěžování

Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Ve čtvrtek o tom informovaly zahraniční agentury s odkazem na zprávu italských biskupů. Nejméně 89 případů bylo zaznamenáno v posledních dvou letech. Je to poprvé, co se katolická církev v Itálii vyjadřuje tak podrobně o sexuálním obtěžování ve svých řadách. Aktivisté ji dlouhodobě kritizují kvůli údajné neochotě se sexuálním obtěžováním důkladně zabývat.

Od roku 2001 mají jednotlivé národní odnože katolické církve povinnost zasílat do Vatikánu zprávy o vážných podezřeních na zneužívání v církevním prostředí. Italská katolická církev jich poslala 613. Jedna zpráva se ale může týkat i více obětí a ne všechna podezření se potvrdila. "Musíme pochopit, kolik je obětí, jaký je jejich profil, kdo jsou pachatelé," uvedl generální tajemník biskupské konference Giuseppe Baturi.

Zdroj: ČTK

Papežova omluva za trýznění dětí v Kanadě je pouze prvním krokem, uvedl Trudeau

Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná. Napsala to ve čtvrtek agentura AP. Papež František se během své "kajícné pouti" po Kanadě ve středu setkal s premiérem Justinem Trudeauem a generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou, která zastupuje britskou královnu Alžbětu II.

"Jako otec si nedokážu představit, že by mi mé děti někdo odebral. Když pláčou, mohu je utěšit. Když jsou šťastné, mohu s nimi jejich radost sdílet," řekl Trudeau v pevnosti Citadelle, sídle guvernérky Simonové, kde se představitelé státu s papežem setkali. "V internátních školách byly ale děti izolované a osamocené ve své bolesti a zármutku. Daleko od svých rodin a komunit," pokračoval Trudeau. "A nejhorší na tom je, že byly zbaveny svého jazyka, kultury a identity," dodal premiér, který měl podle agentury Reuters "jízlivý" tón.

Katoličtí duchovní a misionáři se v minulosti desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150 tisíc dětí, jež byly vystaveny hladovění, bití i zneužívání. Až šest tisíc dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.

Zdroj: ČTK

Církve vloni dostaly od státu 5,8 miliardy korun, největší část od ministerstva školství

Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu 5,8 miliardy korun, meziročně o 16 milionů korun více. Nejvíce peněz šlo z rozpočtu ministerstva školství, které na církví zřizované školy poslalo 2,5 miliardy korun, tedy o 282 milionů korun více než v předchozím roce. Ministerstvo kultury poslalo loni církvím a náboženským společnostem 1,3 miliardy korun, meziročně o 37 milionů korun méně. Z toho výdaje na činnost registrovaných církví a náboženských společností činily miliardu korun. Další peníze šly v grantových programech resortu na podporu divadel či památkovou péči.

Ministerstvo práce a sociálních věcí loni poskytlo církvím miliardu korun, meziročně o 121 milionů víc. Z toho připadlo 601 milionů korun na služby sociální péče, další peníze pak na služby sociální prevence, podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, aktivní politiku zaměstnanosti či sociální péči a pomoc manželství a rodinám. V sumě není zahrnuto majetkové vyrovnání státu s církvemi, které loni činilo 2,2 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Kardinál Duka se zastal bývalého papeže Benedikta XVI. v kauze krytí sexuálního obtěžování

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI. v případu jeho obvinění z krytí sexuálního obtěžování. Kauza se týká doby, kdy ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění.

Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Dukovo vystoupení kritizuje tuzemský spolek Někdo Ti uvěří, který již dříve uvedl, že Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup.

Zdroj: ČTK
Pokračovat