Blízký východ

Po Spojených arabských emirátech naváže diplomatické vztahy s Izraelem i Bahrajn

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům v dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem. V prohlášení zveřejněném na Twitteru o tom dnes informoval americký prezident Donald Trump. Agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům napsala, že Trump informaci zveřejnil po telefonátu s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Je to historický průlom k zajištění míru na Blízkém východu," uvedly Spojené státy, Bahrajn a Izrael ve společném prohlášení. "Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu," stojí v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Jemenská vláda a separatisté se domluvili na klidu zbraní

Jemenská vláda se s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní, přičemž se obě strany zavázaly, že zahájí v Saúdské Arábii rozhovory o uvedení mírové dohody do praxe. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval velvyslanec Saúdské Arábie v Jemenu.

Velvyslanec Muhammad Džábir na twitteru uvedl, že se vláda s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní v jižní provincii Abján a na zklidnění situace v dalších regionech. Zároveň mají obě strany v plánu zahájit rozhovory o uplatnění takzvané Rijádské dohody, do nichž budou zapojeny komise složené ze zástupců obou stran.

Zdroj: ČTK
Pokračovat