Alena Schillerová

Schillerová: Sociální služby dostanou dalších 740 milionů korun na provoz a platy

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou letos dalších 740 milionů korun na dofinancování zvýšených výdělků a na provoz. Částka se vyplatí z vládní rozpočtové rezervy. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Poskytovatelé péče a kraje si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz na služby pro potřebné.

Schillerová uvedla, že dnes podepsala převod peněz z vládní rozpočtové rezervy. "Na pokrytí provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb a dofinancování zvýšení platů a mezd od 1. ledna 2021 půjde letos dalších 740 milionů korun," sdělila šéfka státní pokladny.

Kraje a poskytovatelé péče si na nedostatek peněz na sociální služby stěžují dlouhodobě. Provozovatelé zařízení pravidelně upozorňují na to, že bez dodatečných prostředků hrozí omezení péče o potřebné. O dofinancování se vyjednává téměř každý rok. V posledních letech chybí peníze hlavně na výdělky, ale i na provoz. Zvyšují se postupně náklady kvůli růstu cen. Společnost také stárne a klientů přibývá.

Zdroj: ČTK

Hamáček by nepodpořil návrh rozpočtu, pokud by snižoval platy hasičů a policistů. O jejich zmrazení chce podle ČT jednat ministryně Schillerová

Zdroj: ČTK

Rozpočet ministerstva školství má v příštím roce vzrůst o meziročně 12,1 miliard korun

Rozpočet ministerstva školství by se měl v příštím roce zvýšit proti letošnímu schválenému rozpočtu o 12,1 miliardy korun na 251,8 miliardy korun. Víc peněz by mělo směřovat do vysokých škol i do platů učitelů v regionálním školství. Po pátečním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

"Dohodli jsme se, že ten finální meziroční nárůst na vzdělávací činnost v oblasti vysokých škol bude 1,1 miliardy korun," řekl Plaga. Podle ministryně se tak původní částka navýšila o 100 milionů korun. Oba se také dohodli na tříprocentním růstu platů pedagogů, což představuje v absolutní částce nárůst o 4,3 miliardy korun a odpovídá to 130 procentům průměrné hrubé mzdy. 

"Naše představa jako ministerstva školství byla vyšší. Ale když zohledním situaci, která tu je, a napjatou rozpočtovou situaci, což je zase pohled ministerstva financí, tak nutno přiznat, že tříprocentní růst platů pedagogických pracovníků, který zajistí, že hranice 130 procent průměrné mzdy v národním hospodářství, bude udržena i pro rok 2022, tak s tímto výsledkem jako ministr školství musím být spokojen a také jsem," prohlásil Plaga.

Zdroj: ČTK

Kulhánek se dohodl se Schillerovou na vyšším rozpočtu pro diplomacii, dostane 8,91 miliardy

Česká diplomacie bude příští rok hospodařit s 8,91 miliardy korun, dohodl se při pátečním jednání o rozpočtu v Černínském paláci ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Letos jsou výdaje naplánované na 8,42 miliardy korun, podle původního plánu schváleného v červnu vládou měla mít diplomacie v příštím roce k dispozici 8,54 miliardy.

Kulhánek ocenil jednání jako konstruktivní. Navzdory omezeným zdrojům se podle něj podařilo pokrýt klíčové potřeby úřadu. "Dohoda na rozpočtu pro příští rok je částka 8,912 milionu korun," uvedl. Dodatečné peníze chce kromě personálu dát také na IT infrastrukturu. Další prioritou je otevření velvyslanectví v Kataru. "Dostali jsme na něj příslib dodatečných prostředků," doplnil Kulhánek.

Zdroj: ČTK

Schillerová a Maláčová se neshodly na podobě rozpočtu MPSV na příští rok, a to kvůli penězům pro sociální služby. Na ostatních položkách shoda je

Zdroj: ČTK

Vláda prodloužila prominutí DPH na respirátory do konce října

Vláda dnes prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) u respirátorů o další dva měsíce do konce října. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách.

Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Od začátku července se zvažovala možnost nahradit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech rouškami, kvůli zastavení poklesu nových případů koronaviru ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) změnu nenavrhl.

Zdroj: ČTK

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK

Vláda poskytne až dva miliony korun na obnovu bydlení lidem z oblastí zasažených tornádem

Lidé z oblastí zasažených tornádem budou moci podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Nový program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) schválila v pondělí vláda. Schillerová to napsala na Twitteru. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) vláda rovněž vzala na vědomí dotační titul pro obce, který umožní opravy obecního majetku do původního stavu. Připraveno v něm má 420 milionů korun, uvedla.

Obyvatelé tornádem zasažených oblastí budou moci z programu získat podporu na bydlení do dvou milionů korun, v případě bytového domu lze dotaci dva miliony korun čerpat na každý byt. Využity budou finanční prostředky ze Státního fondu podpory investic. Vyplývá to z vládních materiálů, které má ČTK k dispozici.

V případě výstavby má příjemce podpory nárok na zálohovou dotaci až 300 000 korun. Využít ji může na demolici, přípravu projektové dokumentace nebo přípravu položkového rozpočtu výstavby.

Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění nebo které byly jinak hrazeny státem nebo z veřejné sbírky. Čerpání podpory musí příjemce zahájit do jednoho roku od uzavření poslední smlouvy o jejím poskytnutí.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila daňové úlevy pro lidi i firmy v oblastech zasažených tornádem

Občané a firmy na Moravě, které minulý čtvrtek zasáhla bouře doprovázená tornádem, získají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) daňové  úlevy. Posunou se jim lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového  přiznání, kontrolního hlášení a platby daně z přidané hodnoty (DPH). Promine se jim záloha na silniční daň splatná k 15. červenci. Projednala to v pondělí vláda, uvedla na Twitteru Schillerová.

Splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob se posune podle informací na webu ministerstva financí z konce června do konce srpna. Podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za květen se prodlouží o měsíc.

Tzv. generální pardon se bude automaticky vztahovat na podnikatele a firmy, které mají sídlo nebo pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů. Sídlo a bydliště dokládat nemusejí, případný převažující výkon činnosti doloží jen oznámením.

Zdroj: ČTK

Vláda prodloužila prominutí DPH u respirátorů do konce srpna

Vláda v pondělí prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory třídy FFP2 a vyšší o dva měsíce do konce srpna. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. "Počítáme s tím, že nošení respirátorů v MHD a ve veřejných prostorech zatím bude pokračovat. Odpuštěná daň pomůže zajistit cenovou dostupnost pro všechny," poznamenala vicepremiérka.

Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Zdroj: ČTK
Pokračovat