Afghánistán

Kábul zasáhly tři rakety, dopadly nedaleko prezidentského paláce

Afghánskou metropoli Kábul zasáhly v úterý tři rakety, které při ranních modlitbách dopadly nedaleko prezidentského paláce. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti, informovala s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra agentura Reuters. Není jasné, kdo je za útok zodpovědný.

Reportéři agentury AFP v hlavním městě uslyšeli okolo 8:00 místního času (5:30 SELČ) rakety letící nad přísně střeženou Zelenou zónou, v níž se nachází řada velvyslanectví, sídel zahraničních firem a prezidentský palác. Krátce na to následovaly exploze.

Útok narušil venkovní setkání k modlitbě při příležitosti muslimského svátku íd al-adhá neboli svátku oběti u prezidentského paláce, kterého se podle záběrů afghánské televize účastnil i prezident Ašraf Ghaní. Modlitby pokračovaly i přes zvuky výbuchů.

Zdroj: ČTK

Afghánistán stáhl z Pákistánu velvyslance, kterému tam unesli dceru

Afghánistán stáhl svého velvyslance a diplomatický sbor z Pákistánu. Reagoval tím na únos 26leté dcery velvyslance, kterou neznámí únosci mezitím už propustili. Informovalo o tom afghánské ministerstvo zahraničí. Pákistánské úřady incident vyšetřují.

"Afghánská vláda odvolala velvyslance a seniorní diplomaty až do úplného odstranění bezpečnostních hrozeb a do zatčení a potrestání pachatelů," uvedlo afghánské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí na žádost agentury Reuters o komentář okamžitě nereagoval.

Dcera afghánského velvyslance v Pákistánu byla nakrátko unesena v pátek neznámými útočníky. Afghánská strana tvrdí, že ji "těžce mučili". Podle lékařské zprávy, která kolovala sociálními médii, byla mladá žena do nemocnice přijata s otoky a stopami po provazech na zápěstích a kotnících.

Zdroj: ČTK

Při střetu v Afghánistánu byl zabit novinář agentury Reuters

V Afghánistánu byl v pátek zabit novinář agentury Reuters, když zpravodajsky pokrýval střet mezi afghánskými bezpečnostními silami a bojovníky islamistického hnutí Tálibán nedaleko hraničního přechodu s Pákistánem. Agentura to oznámila s odvoláním na afghánského vojenského velitele.

Afghánské speciální jednotky se snažily o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku, když byl novinář Dániš Siddikí zabit společně s afghánským důstojníkem. Podle dostupných informací se dostali do křížové palby.

Siddikí tento týden doprovázel afghánské speciální jednotky v jihoafghánské provincii Kandahár a informoval o bojích mezi vládními vojáky a ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení na twitteru uvedl, že ho tato šokující zpráva nesmírně zarmoutila, a vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Zdroj: ČTK

Británie z Afghánistánu stáhla většinu svých vojáků, oznámil Johnson

Británie z Afghánistánu stáhla většinu svých vojáků, oznámil ve čtvrtek premiér Boris Johnson. Pro Spojené království tím končí jeho oficiální role ve dvě desetiletí dlouhém konfliktu, napsala agentura Reuters. Náčelník generálního štábu Nick Carter zároveň varoval před možností, že odchod amerických a dalších jednotek povede v Afghánistánu k občanské válce.

"Všichni britští vojáci přidělení k misi NATO v Afghánistánu se nyní vracejí domů," uvedl Johnson v prohlášení parlamentu. "Ze zřejmých důvodů neuvedu časový rozvrh našeho odchodu, ačkoliv můžu říci, že většina našich vojáků už odešla," dodal premiér. 

"Doufám, že nikdo nedojde k chybnému závěru, že stahování našich sil znamená konec britských závazků vůči Afghánistánu," upozornil také Johnson, podle kterého nežije Londýn v iluzi ohledně rizik současné situace.

Zdroj: ČTK

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK

USA zvažují, že zpomalí stahování vojáků z Afghánistánu. Vede je k tomu postup Tálibánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž nicméně stále platí, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán dnes prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Zdroj: ČTK
Pokračovat