Afghánistán

Radikální hnutí Tálibán na Twitteru nakupuje modré ikony pro ověřené účty

Afghánské vládnoucí radikální hnutí Tálibán si začalo pro své twitterové účty nakupovat ikony, které se na platformě zobrazují za názvem profilu a dříve signalizovaly, že jde o "aktivní a ověřený účet významný pro veřejný zájem", píše web stanice BBC. Poté, co Twitter koupil miliardář Elon Musk, začala platforma nabízet placenou službu Twitter Blue, která umožňuje uživatelům, aby si dříve výsadní modré ikony se zaškrtávacím znaménkem koupili.

Profily se symbolem mají nyní nejméně čtyři význační podporovatelé hnutí a dva jeho představitelé: ředitel tálibánského odboru "pro přístup k informacím" Hedajatulláh Hedájat a ředitel ministerského odboru pro dohled nad médii Abdul Hak Hammád. Jejich účty mají 187 000, respektive 170 000 sledujících.

Hnutí Tálibán, které se dostalo v Afghánistánu znovu k moci v létě 2021, čelí mezinárodní kritice především kvůli porušování lidských práv, a to zejména u žen a dívek. Těm omezil například přístup ke vzdělání nebo do zaměstnání. Na konci loňského roku jim zakázal pracovat v humanitárních organizacích. Řada nevládních organizací kvůli tomu pozastavila svou činnost v této chudé asijské zemi.

Zdroj: ČTK

Tři velké humanitární organizace pozastavují činnost v Afghánistánu

Tři velké mezinárodní humanitární organizace v neděli oznámily, že pozastavují svou činnost v Afghánistánu v reakci na nařízení vládnoucího hnutí Tálibán, aby zakázaly ženám chodit do práce. Informovala o tom agentura AP.

Norská rada pro uprchlíky, Save the Children a CARE uvedly, že nemohou efektivně pomát ženám, dětem a mužům v nouzi v Afghánistánu, pokud nebudou mít ve svých řadách ženy. Již v sobotu oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid.

Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Afghánské ministerstvo hospodářství přitom varovalo, že v případě nedodržení nařízení bude organizacím odebrána licence. Krok Tálibánu odsoudily OSN, Evropská unie, Spojené státy a další země.

Zdroj: ČTK

Zacházení se ženami v Afghánistánu by mohl být zločin, tvrdí experti OSN

Zacházení se ženami v Afghánistánu ze strany vlády vedené radikálním islamistickým hnutím Tálibán by mohlo představovat zločin proti lidskosti. Uvedli to odborníci pověření OSN, jejichž názor ale není oficiálním stanoviskem této organizace. Podle nich toto zacházení vykazuje znaky perzekuce kvůli pohlaví. Tálibán tento názor odborníků odmítl, napsala agentura AP.

Podle zvláštního zpravodaje pro OSN Richarda Bennetta nedávné restrikce zavedené vládou Tálibánu, například zákaz pro ženy chodit do parků, mohou být perzekucí kvůli pohlaví, což by porušovalo mezinárodní právo. Bennett vyzval k vyšetření těchto skutečností. "Porušování svobod a základních práv žen a dívek v Afghánistánu, které již dříve patřilo k nejzávažnějším a nejnepřijatelnějším na světě, se v uplynulých měsících dále zhoršilo," uvedl Bennett.

Podle skupiny expertů, kteří byli pověření OSN, by se mělo prověřit, zda jednání vlády Tálibánu neporušuje Římský statut, ke kterému se Afghánistán připojil a na jehož základě jedná Mezinárodní trestní soud (ICC). Podle nich by země a mezinárodní organizace měly požadovat dodržování práv žen při každém jednání s vládou Tálibánu, kterou ale žádný stát oficiálně neuznává.

Zdroj: ČTK

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo 43 lidí

Při pátečním sebevražedném atentátu ve vzdělávacím centru v afghánské metropoli Kábulu zahynulo nejméně 43 lidí. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnila agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Doposud úřady mluvily o 35 mrtvých. Zranění utrpělo 83 osob.

"Čtyřicet tři mrtvých, Osmdesát tři zraněných. Oběťmi jsou hlavně mladé ženy a dívky," uvedla na twitteru asistenční mise OSN v Afghánistánu. Očekává, že počet obětí dále poroste.

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina byla v minulosti opakovaně terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví, který udeřil, když studenti skládali nanečisto přijímací zkoušky na vysoké školy.

Zdroj: ČTK

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a desítky zraněných

Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem pro radikální organizaci Islámský stát.

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví. "Bylo nás (v sále) asi 600 studentů," vypověděl AFP v nemocnici jeden ze svědků. Chlapci seděli v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými útočník vešel.

"Útoky na vzdělávání Hazárů a šíitů musí skončit. Zastavte útoky na budoucnost Afghánistánu, zastavte mezinárodní zločiny," reagoval na Twitteru zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

Zdroj: ČTK

Tálibán při bojích v Pandžšíru zabil 40 ozbrojenců včetně čtyř velitelů

Afghánské hnutí Tálibán v úterý oznámilo, že při bojích v provincii Pandžšír v severní části země jeho bojovníci zabili 40 ozbrojenců včetně čtyř velitelů a 100 dalších zajali, uvedla agentura Reuters. Informaci není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Provincie Pandžšír byla poslední baštou protitálibánského odporu poté, co toto radikální islámské hnutí po odchodu posledních amerických sil z Kábulu v srpnu loňského roku převzalo kontrolu nad zemí.

Tálibán vyhlásil vítězství v provincii Pandžšír v září 2021, ale místní ozbrojené skupiny uvádějí, že stále pokračují v bojových operacích a střetech s bojovníky Tálibánu. To Tálibán v minulosti popíral a tvrdil, že má plnou kontrolu nad celou zemí.

Zdroj: ČTK

Policie Tálibánu zadržela a vyslýchala pracovnice mise OSN v Afghánistánu

Policie afghánského vládnoucího hnutí Tálibán v pondělí zadržela tři afghánské pracovnice Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mise podle agentury Reuters vyzvala Tálibán, aby přestal zastrašovat její místní zaměstnankyně. Mluvčí Tálibánu toto obvinění popřel.

UNAMA tvrdí, že policisté dnes odvedli tři zaměstnankyně k výslechu a ženy byly nakrátko zadrženy. "OSN vyzývá k okamžitému ukončení takového zastrašování a obtěžování afghánských zaměstnankyň a žádá úřady, aby se přihlásily k tomu, že zajistí bezpečnost a ochranu všem pracovníkům OSN působícím v Afghánistánu," uvedla UNAMA v prohlášení. Podle něj přibývá případů šikany Afghánek ze strany Tálibánu.

Zástupce vládního mluvčího Bilál Karímí odmítl nařčení ze šikany. Incident týkající se UNAMA označil za zásah pracovníků orgánu, který spadá pod Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti v Kandaháru. "Chtěli zjistit informace o shromáždění žen, ale zjistili, že se to týká žen pracujících pro OSN, tak je nechali být," sdělil k zadržení.

Zdroj: ČTK

V afghánské provincii navzdory zákazu Tálibánu otevřeli střední školy pro dívky

Ve východoafghánské provincii Paktíja začalo v uplynulých dnech vyučování na středních školách i pro dívky. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. V březnu přitom hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od loňského srpna, docházku dívek na střední školy zakázalo, ačkoliv dříve slibovalo opak.

Mluvčí školského odboru provincie Paktíja uvedl, že dívčí střední školy zahájily výuku před několika dny. Úřad ale podle něj nebyl o kroku informován s předstihem a obrátil se na ministerstvo školství. Podle místních představitelů jsou však při provozu dívčích škol dodržována pravidla týkající se islámu, kultury a zvyků.

Navzdory svým předchozím slibům nechal v březnu Tálibán uzavřít dívčí střední školy. Uvedl, že výuku nechá obnovit, až bude připraven program v souladu s islámským právem. Dosud se tak ale nestalo. Ministerstvo školství, které má Tálibán pod kontrolou, informace o dění ve východní provincii nekomentovalo.

Březnové rozhodnutí vyvolalo silnou mezinárodní kritiku. K obnově výuky bez odkladů vyzvala Tálibán například Rada bezpečnosti OSN, západní země či organizace na ochranu práv.

I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý svržený v roce 2001, zejména ženy ztratily mnoho práv.

Zdroj: ČTK

Při dalším bombovém útoku v Kábulu zemřelo osm lidí, přihlásili se k němu teroristé z IS

Nejméně osm lidí zemřelo a 22 dalších utrpělo zranění při bombovém útoku v západní části afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické zdroje. K atentátu, který mířil na čtvrť obývanou menšinovými šíity, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

V pátek při pumovém atentátu v šíitské čtvrti na západě Kábulu zahynulo osm lidí a 18 utrpělo zranění. Útočníci nálož odpálili také na rušné obchodní ulici, poblíž mešity. K činu se rovněž přihlásila sunnitská teroristická organizace Islámský stát.

Zdroj: ČTK
Pokračovat