Vážení čtenáři,
pro dnešek náš online přenos končíme a děkujeme vám za celodenní pozornost. V našem průběžném zpravodajství budeme pokračovat opět od sobotního rána. Dobrou noc.
Vaše redakce Aktuálně.cz
Na závěr dnešního online přenosu pro vás shrnujeme hlavní páteční události:
- Britští voliči v referendu odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie, pro Brexit bylo téměř 17,4 milionu voličů, proti 16,1 milionu.
- Britský premiér David Cameron se rozhodl v reakci na výsledky referenda rezignovat. V čele vlády zůstane ještě několik měsíců, Konzervativní strana by měla nového premiéra zvolit na říjnové konferenci.
- Británii hrozí rozpad země: skotští politici dali jasně najevo, že chtějí v EU zůstat a hodlají dosáhnout nového referenda o vyhlášení nezávislosti
- Libra se propadla na své třicetileté minimum, výrazné poklesy zaznamenaly všechny světové burzy včetně té americké
- Vedoucí představitelé Evropské unie dali najevo, že jednání o podmínkách odchodu Británie musí začít hned. Nesouhlasí tak s premiérem Cameronem, který chce, aby tato jednání vedl až jeho nástupce od letošního podzimu
Britský politolog Timothy Garton Ash, známý velmi dobře i v České republice díky svému studiu pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě, napsal komentář pro deník Guardian, ve kterém přiznává: Pro mě jako celoživotního anglického Evropana je toto největší porážka mého politického života.
Propad libry bude mít dopad i na finanční odměny na letošním Wimbledonu. Zatímco ještě včera mohl vítěz dvouhry počítat se třemi miliony liber, dnes je to kvůli propadu kurzu britské měny fakticky jen 2,74 milionu.
Wimbledon winner's paycheck which was $3million yesterday, is now $2.74 million! #Brexit #poundfall @bgtennisnation
— Roger Laver (@DonaldTendulkar) June 24, 2016
Šéf ministrů financí zemí eurozóny Jeroen Dijsselbloem varoval, že britské finanční instituce budou mít po Brexitu omezený přístup na jednotný evropský trh. Podle něj bude následovat úprk z londýnské City.
Obama si telefonoval také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se, že rozhodnutí litují, vůli britského lidu ale respektují. Obě země budou v rámci skupiny G7 spolupracovat na tom, aby se vrátila na finanční trhy stabilita.
S britským premiérem Davidem Cameronem hovořil večer telefonicky americký prezident Barack Obama. Odstupujícího Camerona Obama ujistil, že zvláštní vztah s Británií, stejně jako spojenectví obou zemí v rámci NATO zůstávají základními kameny americké zahraniční politiky.
O čem že to Britové hlasovali? Paradoxní chování britských voličů ukazují statistiky vyhledávání Googlu. Hodiny poté, co se v referendu rozhodli vystoupit z Evropské unie, vyskočila v Británii četnost zadání dotazu "Co to je EU?". Ten se dostal na druhé místo. Na tom prvním je vyhledávání otázky "Co to znamená opustit EU?" Není trochu pozdě?
"What is the EU?" is the second top UK question on the EU since the #EURefResults were officially announced pic.twitter.com/1q4VAX3qcm
— GoogleTrends (@GoogleTrends) June 24, 2016
Objevují se titulní strany sobotních britských deníků. Independent vítá čtenáře na "Borisově ostrově" (bývalý starosta Londýna Boris Johnson byl hlavní tváří kampaně za Brexit a je favoritem na vystřídání Davida Camerona v premiérském křesle - pozn. red.).
INDEPENDENT FRONT PAGE: 'Welcome to Boris Island' #skypapers pic.twitter.com/0RlAnj8loI
— Sky News (@SkyNews) June 24, 2016
Americká burza uzavřela své obchodování s propadem Dow o 611 bodů, což představuje pokles o 3,4 procenta. Následovala tak další světové trhy, které v reakci na Brexit oslabily.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října.
"Britové se rozhodli včera, že chtějí opustit Evropskou unii, tak nemá žádný smysl čekat až do října, aby se pokusili jednat o podmínkách svého odchodu," řekl Juncker v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD. "Chtěl bych, abychom mohli začít hned," dodal.
Německo bude muset po odchodu Británie z Evropské unie zvýšit svůj příspěvek do společného unijního rozpočtu, a to až o tři miliardy eur ročně. Ve své studii, ze které cituje deník Die Welt, to odhaduje německé ministerstvo financí. Němci jsou už nyní největšími přispěvateli: do rozpočtu EU posílají každý rok víc než 16 miliard eur.
Psali jsme před třemi hodinami v tomto onlinu, že se dnes objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory celkovým výsledkům referenda o Brexitu. Na twitteru už se objevil první návrh, jak by mohla vypadat vlajka nezávislého Londýna.
My attempt at a flag for an independent London. pic.twitter.com/cl0gzjIqKE
— Duncan 48% Stott (@DuncanStott) June 24, 2016
Španělsko dává celkem nepokrytě najevo, že si v důsledku Brexitu dělá naděje na Gibraltar. BBC uvádí, že Španělsko navrhuje společnou kontrolu nad územím a cituje španělského ministra zahraničí, že "španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoli před tím".
Gibraltar, který je britským územím, hlasoval v referendu přesvědčivě pro setrvání v EU. Vyslovilo se tak 96 procent tamních obyvatel.
Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že případné prodloužení předsednictví jeho země se oficiálně ještě neřešilo. "Ale raději bychom měli šestiměsíční úřad," uvedl na tiskové konferenci Muscat. Dodal také, že odchodem Británie ztratí Malta svého důležitého spojence.
Možný scénář po vystoupení Velké Británie z Evropské unie nastínil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. „Výsledek Brexitu může být dvojí. Buď léčba šokem, ze které se Evropská unie poučí a spolupráce s Velkou Británií bude pokračovat, nebo se EU rozdělí na dvě části složené z významných a méně významných zemí a my skončíme v té druhé skupině,“ uvedl v České televizi.
Jeden faktický pohled na evropskou historii před vznikem i v době existence Evropské unie.
Vsichni ti,kdo tak chteji rozpad #EU,by si meli zjistit neco o nasi #historie #brexit #czexit #mir #valka pic.twitter.com/XD226KOjem
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) June 24, 2016
Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den. Osmadvacítka i s Davidem Cameronem se sejde v úterý odpoledne. Ve středu se neformálně sejdou zástupci 27 zemí, tedy bez Británie. Vyplývá to z harmonogramu akcí naplánovaných na příští týden předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.
Tématem po Brexitu je i předsednictví Británie v EU. Řešení situace se nabízejí tři: 1. Současná předsednická země Malta si šéfování schůzek ministrů evropských zemí o půl roku prodlouží. 2. Předsednictví se o něco dříve ujme Estonsko, které s ním má začít 1. ledna 2018. 3. Všechny mandáty naplánované po Británii se posunou o půl roku dopředu (po Estonsku následuje Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Finsko).
"Koruna Brexit ustála na výbornou. Prodloužení intervencí je ale pravděpodobnější," říká Petr Krpata z londýnské City. Na Brexit kromě libry nejvíce doplatila norská koruna, výrazněji oslabuje také polský zlotý a maďarský forint.