Lenin a Hitler, boží záruka, svět v nejistotě a žádný Huxit. Projděte si nejlepší výroky o Brexitu

Martin Novák Martin Novák
20. 6. 2016 17:03
Evropská unie potřebuje Británii, aby krotila Německo, Francii a Itálii, říká německá ministryně obrany. Vůdce kampaně za vystoupení z EU Michael Gove míní, že je potřeba si položit "leninskou otázku".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - K referendu o odchodu Britů z Evropské unie (Brexitu) zaznělo obrovské množství výroků, komentářů a doporučení. Tři dny před hlasováním jsme vybrali ty, které stojí za pozornost.

Nigel Farage
Nigel Farage | Foto: Reuters

"Vůbec netuším."
(agitátor za Brexit a šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v odpovědi na otázku, co se bude dít, když Británie vystoupí z EU)

"Víme, že je více než devadesát let mrtev, a proto v kampani moc nefiguroval. Přesto si myslím, že Vladimír Iljič Lenin nastolil nejdůležitější otázku našeho britského referenda. Lenin v roce 1921 vysvětloval na sjezdu komunistické strany, že základní otázkou jakéhokoliv politického uspořádání je, kdo co kontroluje. Ptal se soudruhů, zda dělníci kontrolují vládu, nebo je tomu naopak. Je to stejná otázka, na kterou nyní hledáme odpověď my, když se rozhodujeme, zda zůstaneme v Evropské unii, nebo odejdeme: Kdo má nyní kontrolu?"
(ministr spravedlnosti Michael Gove, jeden z hlavních zastánců Brexitu v Konzervativní straně)

"Napoleon... Hitler... zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky. Evropská unie se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami."
(Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za Brexit)

"Budu hlasovat pro setrvání v Evropské unii, ačkoli nemám od Boha zaručenou odpověď na to, jaká volba bude v referendu správná."
(arcibiskup z Canterbury Justin Welby, nejvyšší duchovní představitel anglikánské církve)

"V případě Brexitu vznikne velká díra ve veřejných financích. Budeme muset zvýšit daně a omezit výdaje."
(britský ministr financí George Osborne)

Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel | Foto: Reuters

"Naše děti a vnoučata nás proklejí, kdybychom neudrželi Evropu pohromadě."
(německý vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel)

"Británie musí zůstat v Evropské unii, aby krotila německý přehnaný entusiasmus v evropských záležitostech, francouzský velký patos a italské umění improvizace."
(německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová)

"Pokud Británie opustí Evropskou unii, bude to navždy."
(italský premiér Matteo Renzi)

"Bylo by to vůbec nejhorší rozhodnutí, které by Britové kdy udělali."
(byznysmen a investor Richard Branson k Brexitu)

"Nikdo přesně neví, co se stane. Myslím si, že svět čeká období nejistoty, stejně tak jako Británie. Obávám se toho."
(šéf British Petroleum (BP) Bob Dudley)

"Britské týmy zaplavuje příliš mnoho průměrných zahraničních fotbalistů, a to hlavně z Evropy. Ti vytěsňují mladé anglické a britské talenty. Měli bychom opět převzít kontrolu a hlasovat pro odchod z Evropské unie."
(bývalý stoper anglické fotbalové reprezentace Sol Campbell)

"Brexit by byl signálem pro separatisty a radikální nacionalisty, kteří mají  v programu rozbití Evropské unie."
(český premiér Bohuslav Sobotka)

Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

"Naše stanovisko je, že kdybychom byli Brity, ale nemáme jim co radit, tak bychom hlasovali pro odchod z Evropské unie. To je pohled Brita. Protože jsme Češi, tak bychom si strašně přáli, aby Velká Británie odešla z Evropské unie."
(bývalý český prezident Václav Klaus)

"Ať bude výsledek britského referenda jakýkoliv, maďarská vláda je oddána členství v Evropské unii. Jinými slovy: my žádný Huxit nechystáme."
(maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy