reklama
 
 

Živě: Britové před referendem ve velkém nakupují dolary a eura, bojí se poklesu libry

Aktualizováno 23. 6. 2016 0:01
reklama
Zastánci i odpůrci členství Velké Británie v Evropské unii měli poslední den na to, aby se pokusili získat voliče na svoji stranu. Volební místnosti se otevřou už ve čtvrtek ráno. Dění před referendem jsme sledovali v online reportáži.

Británie před referendem o setrvání v EU.

reklama
23:20

Nejnovější průzkumy před čtvrtečním referendem o budoucnosti Británie v Evropské unii ukazují na velice těsný souboj. Agentury Opinium a TNS mírně favorizují odpůrce EU, za kterými zastánci svazku s Bruselem zaostávají podle Opinium o jeden procentní bod, v případě společnosti TNS pak o dva procentní body. Naopak agentura YouGov naznačuje s 51 procenty hlasů vítězství prounijního tábora, ten mírně upřednostňuje i ComRes.

23:10

K zítřejšímu referendu ve Velké Británii se dnes vyjádřil také americký velvyslanec v Praze Andrew H. Schapiro. „Evropský kontinent samozřejmě přežije bez ohledu na zítřejší výsledek. Ale myslím si, že je tu důvod, proč jsme posledních 40 až 50 let viděli mír a prosperitu – po tom, co se na evropském kontinentu dělo v minulých staletích. Jedním z důvodů je to, že tu máte obchodní partnerství, kde neexistují cla, a naopak funguje spolupráce na tolika různých úrovních. Stabilnější a prosperující Evropa je lepší pro nás pro všechny, tedy i pro Spojené státy,“ uvedl Schapiro v pořadu České televize Události, komentáře.

22:50

Rány zasazené Konzervativní straně britského premiéra Davida Camerona tvrdou kampaní před čtvrtečním referendem o setrvání země v Evropské unii půjde vyléčit snadněji, než si mnozí myslí. Dnes to podle BBC prohlásil ministr spravedlnosti Michael Gove, který je sice členem Cameronových toryů, ale stojí v čele kampaně volající po odchodu z evropského bloku. "Ať již bude výsledek referenda jakýkoli, budeme schopni úspěšně dále spolupracovat," řekl Gove. "Myslím, že to bude snadnější, než si mnozí představují, protože máme dostatek dobré vůle, úcty a smysl pro společné cíle, to konzervativce spojuje," dodal.

22:20

Přepočet výsledku na celostátní úrovni podle volební komise pravidla za žádných okolností neumožňují, uvedla k zítřejšímu hlasování agentura Reuters. Jediný způsob, jak celostátní výsledek zpochybnit, je soud. O takovou prověrku je pak nutné požádat do šesti týdnů od oficiálního potvrzení výsledku.

Požádat o přepočet na lokální úrovni je méně komplikované, v takovém případě je třeba se obrátit na místního komisaře. Komise předpokládá, že místní přepočty bude schvalovat, pokud se v daném okrsku objeví nějaký specifický problém.

22:00

Zpochybnění celostátního výsledku čtvrtečního referenda o setrvání Británie v Evropské unii bude možné jen soudní cestou, naopak dosáhnout přepočtu hlasů na lokální úrovni bude mnohem snadnější a volební komise je vůči takovému postupu vstřícná. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Konečné výsledky referenda předpokládá volební komise v pátek okolo 07:00 místního času (08:00 SELČ), odhady po skončení hlasování se nečekají.

21:15

Přední investiční banky varují své klienty před problémy při obchodování na finančních trzích, ke kterým by mohly vést výkyvy spojené s referendem o setrvání Británie v Evropské unii. Švýcarská banka UBS dnes například upozornila, že by v případě mimořádných výkyvů nemusela být schopna uskutečnit některé příkazy na své elektronické obchodní platformě. Podobná varování svým klientům již dříve zaslaly také další banky, například nizozemská ING nebo francouzská Société Générale. Upozornění kvůli referendu zaslaly klientům i některé americké banky. Například Bank of America varovala před možnou prodlevou a dočasnými výpadky v obchodování.

20:08
Británie

Na Trafalgarském náměstí se několik tisíc lidí zúčastnilo koncertu a vzpomínky na zavražděnou poslankyni a stoupenkyni unie Jo Coxovou, jejíž smrt vrhla stín na závěr kampaně. Na podiu promluvil manžel Coxové, její sestra, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová, herečka Gillian Andersonová i zpěvačka Lilly Allenová s oblíbenou písničkou Coxové.

Koncert na Trafalgarské náměstí věnovaný Jo Coxové
19:25
Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky z Londýna Silvie Hoskové

I když je Londýn podle průzkumů veřejného mínění jasne pro setrvání Británie v EU, najdou se podle Jessicy stále nerozhodnutí voliči. "Chceme je ještě na poslední chvíli strhnout na naši stranu. Nikdo neví, co by se stalo, kdybychom vystoupili," říká 60letá Jessica, která rozdává letáky, které vyzývají k odchodu z EU.

18:54
Británie

Nejnovější průzkum agentury Opinium před čtvrtečním referendem o britské budoucnosti v Evropské unii 45 procenty mírně favorizuje odpůrce unie, zastánci svazku s Bruselem za nimi zaostávají o jeden procentní bod. Agentura Opinium na twitteru uvedla, že závěry sondáže jsou natolik těsné, že nelze skutečný výsledek hlasování. Zbytek dotazovaných se ještě nerozhodl.

18:29
Británie

Britové před čtvrtečním referendem ve velkém nakupují dolary a eura, poptávka po těchto měnách se zvýšila o desítky procent. Vyplývá to z průzkumu, který mezi britskými směnárnami provedla agentura Reuters. Obyvatelé Spojeného království se před obdobím dovolených obávají, že pokud výsledkem referenda bude vystoupení Británie z EU, výrazně klesne kurz libry, což by citelně zdražilo zahraniční rekreace.

Britská poštovní společnost Post Office uvedla, že prodej valut na jejích pobočkách i přes internet od víkendu meziročně vzrostl o 74 procent. Dnes se na pobočkách uskutečnilo o 74 procent a na internetu o 381 procent transakcí více než loni ve stejný den. Společnost Travelex udává, že v období od 14. do 21. června zájem o výměnu liber přes internet vzrostl o 30 procent.

Britská libra
17:51
Francie

Francie a Slovensko si nepřejí odchod Británie z Evropské unie. Dnes se na tom v Paříži během společné schůzky shodli francouzský prezident François Hollande a slovenský premiér Robert Fico. Tématem společného jednání bylo i slovenské předsednictví v Evropské unii, kterého se Bratislava v červenci na půl roku ujme.

17:25
Byznys

The Economist se snaží vyvracet mýty o Brexitu. Jeden z nich je, že britskou ekonomiku odchod z EU nepoznamená. Podle britského ministerstva financí ale každá britská domácnost přijde do roku 2030 v průměru o 4300 liber, což je zhruba 151 528 korun.

17:14
Británie

Britský deník The Telegraph připomíná, že Britové v referendu rozhodovali o své budoucnosti v rámci evropské integrace již v roce 1975. Kampaň tenkrát prý zdaleka nebyla tak vyhrocená.

17:09
Německo

"Pokud Evropská unie zavede v případě Brexitu obchodní bariéry, tak to bude velmi, velmi pošetilé," uvedl podle BBC šéf Svazu německého průmyslu Markus Kerber.

Jakékoliv zavádění cel nebo jiných ochranářských opatření označil za "návrat k časům, o kterých jsem myslel, že jsme opustili už v sedmdesátých letech". Svaz podle Kerbera udělá vše pro to, aby zabránil podobnému kroku, který by vedl ke ztrátě míst v Německu i Velké Británii.

16:54
Twitter

Případný Brexit velmi ztíží Britům přístup na evropský jednotný trh, píše na svém Twitteru zpravodaj BBC. Evropští politici se předhánějí výroky o tom, že vystoupení z Unie je nevratné.

16:51
Evropská unie

Projděte si, kolik Velká Británie v uplynulých letech přispěla do rozpočtu Evropské unie a kolik z něj naopak vyčerpala. Infografiku v angličtině zveřejnil think-tank Bruegel.

16:46
Německo

"Pevně věříme, že Britové chtějí zůstat," nechala se slyšet šéfka polské vlády Beata Szydlová.

Na tom, že si Polsko stejně jako Německo přejí, aby Velká Británie v Unii zůstala, se dnes shodla spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na společném zasedání obou zemí v Berlíně.

16:45
Aktuálně.cz

Královna Alžběta v referendu o EU zachovává přísnou neutralitu. Leč deník The Telegraph citoval jejího životopisce Roberta Laceyho, který tvrdí, že během večeře požádala spolustolovníky o čistě věcné vysvětlení: "Sdělte mi tři dobré důvody, proč by měla být Británie součástí Evropy." S kým Alžběta II. v onen večer stolovala, už Telegraph nedoplnil.

Takto to vidí karikaturista Aktuálně.cz Petr Vyoral.

Cameron královna Brexit kresba Foto: Petr Vyoral
16:38
Byznys

Blížící se referendum má vliv i na ceny akcií.

"Obecně se očekává, že zastánci EU vyhrají, a proto převládá optimismus. Akcie mírně rostou. Německý DAX si připsal procento. Euro k dolaru lehce sílí a sílí i libra," shrnuje analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Kvůli nejistotě ale zároveň rostou ceny zlata. "Zdá se, že se trh jistí a sází na to, že když referendum překvapí, akcie spadnou, ale ztráty budou kompenzovány ziskem ze zlata. Takže žádné nové trendy bych z toho nevyvozoval. Je to jen pojistka," vysvětluje.

16:29
Británie

Připomeňme, že britský premiér před tím, než referendum vůbec vypsal, dohodl na únorovém summitu například možnost určitým způsobem omezit některé sociální výhody lidem z jiných zemí EU v Británii, výjimku z povinnosti "stále těsnější Unie" či některé pojistky pro britské finančnictví.

autoři: Michal Žák, Simona Fendrychová, Tereza Holanová, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Reuters | 22. 6. 2016 8:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama