Proč Brexit? Staří přehlasovali mladé, dělnická třída tu střední, méně kvalifikovaní ty vzdělané

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 6. 2016 20:03
"Je to referendum, ve kterém byla kosmopolitní a liberální Británie přehlasována sociálně konzervativními částmi země, kterým dělá starosti imigrace,“ uvedl profesor John Curtice, expert na výzkumy veřejného mínění.
Londýnský taxikář oslavuje.
Londýnský taxikář oslavuje. | Foto: Reuters

LondýnSpojené království vypadá po referendu spíše jako rozpojené.

Staří přehlasovali mladé. Méně prosperující oblasti zvítězily nad regiony, kterým se daří. Lidé s nižší kvalifikací a nižším vzděláním porazili ty druhé.

Rozhodla obava z nekontrolované imigrace, ztráty pracovních míst, sociálních jistot.

Nejmasivnější podpora Brexitu byla v průmyslových regionech severní Anglie, ve Walesu, v malých městech střední Anglie (The Midlands). Tedy místech, kde mnozí Britové mají pocit, že se o jejich problémy vláda a takzvané elity nezajímají.

V Anglii převážili stoupenci setrvání v Unii jen v Londýně. V dalších velkých městech jich hlasovalo méně, než se očekávalo.

Například v Birminghamu těsně zvítězil tábor Leave. V Manchesteru hlasovalo pro Unii šedesát procent voličů. Méně, než se čekalo. Totéž platí pro Newcastle.

Ve Walesu bylo největší město Cardiff pro Remain, ale "zbytek" hlasoval opačně.

"Je to referendum, ve kterém byla kosmopolitní a liberální Británie přehlasována sociálně konzervativními částmi země, kterým dělá starosti imigrace,“ uvedl profesor John Curtice, expert na výzkumy veřejného mínění a analytik společnosti NatCen Social Research.

První analýzy ukazují, že pro Leave hlasovalo více tradičních voličů levicové Labouristické strany, než naznačovaly průzkumy. Předseda labouristů Jeremy Corbyn čelí kritice, že v kampani vystupoval nedostatečně na podporu setrvání v EU. Dva labourističtí poslanci Dolní Sněmovny už vyzvali k hlasování vedení strany o důvěře Corbynovi.

"Referendum ukázalo rozdělení země na dělnickou třídu a střední třídu,“ řekl BBC Radio 5 labouristický poslanec Dolní sněmovny John Mann.

Velšský politolog Peter Dorey v rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě před hlasováním řekl, že Britové s nižší kvalifikací a nejistou sociální situací mají strach z příchodu imigrantů a berou referendum jako možnost, jak vyjádřit protest.

I proti nezaměstnanosti, vysokým nájmům a přeplněným školám. "Brexit je forma protestu proti takzvané liberální elitě, která problémy lidí buď nechápe, nebo jsou jí lhostejné,“ řekl Dorey.

Možná nejlépe to vystihl předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage: "Je to vítězství obyčejných lidí nad velkými bankami, velkým byznysem a velkou politikou."

Extrémní rozdíly jsou mezi věkovými skupinami. Podle agentury YouGov s věkem rostla podpora Brexitu.

75 procent nejmladších voličů do čtyřiadvaceti let podpořilo setrvání v Evropské unii. Ve skupině od pětadvaceti do devětačtyřiceti let stále vítězilo Remain s 56 procenty.

Pak ale nastává obrat. Skupina od padesáti do čtyřiašedesáti let hlasovala pro Unii jen 44 procenty a důchodci nad pětašedesát let jen 34 procenty.

Premiér David Cameron přitom odmítal, aby hlasovací právo v referendu měli i Britové, kteří dovršili šestnáct let.

Vypovídající je výsledek také ve Skotsku. 62 procent hlasujících Skotů bylo pro Remain. Tím se otevírají dveře k dalšímu skotskému referendu o vystoupení z Británie, ačkoliv vzhledem k ekonomickému propojení s Anglií to může pro Skotsko znamenat hospodářské problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy