Češka v Londýně: Britové se nám omlouvají. Doufají, že se Skotsko odtrhne a že se tam přestěhují

Markéta Hronová Markéta Hronová, Kateřina Kratochvílová
Aktualizováno 24. 6. 2016 13:36
Hlasování o Brexitu rozhodl sever Británie. Lidé v Londýně jsou zklamaní - včetně tamních Čechů. "Dnešek je pro všechny dost zdrcující. Jedna z britských kolegyní už ráno všem poslala e-mail, ve kterém se evropským kolegům omlouvá," popisuje náladu v Británii pětadvacetiletá Kateřina Nejedlá, která pracuje v marketingové agentuře v Londýně už tři roky. Nyní nejspíš Spojené království opustí. "Další naši čeští známí v Londýně, mladí právníci, inženýři a podobně, jsou na tom stejně," říká Nejedlá.
Foto: Reuters

Praha - Kateřina Nejedlá navzdory průzkumům až do pátečního rána úplně nevěřila tomu, že by mohla Británie z EU opravdu odejít. V Londýně žije a pracuje už tři roky. "Většina lidí kolem mě bez váhání podporovala setrvání," říká.

Jenže v pátek ráno přišlo zděšení. "Nerada bych dnešní Británii vylíčila jako zemi po kolapsu. Ale pro mě a téměř všechny kolem mě je Brexit extrémní zklamání a očekáváme, ze bude mít negativní dopady," míní pětadvacetiletá Češka. Počítá s tím, že s přítelem pravděpodobně odejdou, a jejich známí jsou na tom prý stejně. 

Pracuje v marketingové agentuře, jejich tým je mezinárodní, firma působí na dvanácti evropských trzích. Nějaké dopady rozhodně očekávají, ať už z personálního, finančního, nebo administrativního hlediska.

"Jedna z britských kolegyni už ráno všem poslala e-mail, ve kterém se evropským kolegům za Velkou Británii omlouvá. Stejně tak můj Facebook je dneska plný Britů, kteří píšou, ze se stydí, a podobně," popisuje. Tři přátelé prý doufají, že se Skotsko odtrhne a oni se tam budou moci odstěhovat.

Britové jsou hrdí, že před nikým nesklánějí hlavu

Petr Lochman žije v Británii deset let a za Brexit je rád. "Snad se konečně EU chytne za nos a začne se měnit. Britové jsou docela hrdí na to, že před nikým nesklánějí hlavu, a pochybuji, že by se cizinci omlouvali za to, jak dopadlo jejich referendum," míní naopak Lochman.

Pracuje v londýnské bance a drtivá většina lidí kolem něj prý volila Brexit. "To, co začalo jako EEC, se postupně mění v evropský superstát, kde to táhne Německo a Francie. To Britové nepřekousnou," vysvětluje.

Zároveň dodává, že nikdo z nich není proti cizincům, pokud pracují a přispívají. "Češi by neměli mít žádné obavy, pokud v Británii nežijí na sociálních dávkách," říká Lochman.  

Studenti se bojí, že přijdou o benefity

S drtivou většinou názorů podporujících setrvání v EU se setkala i dvaadvacetiletá Tereza Batlová, která druhým rokem studuje práva na University of Warwick v Coventry. "Celá studentská komunita včerejším referendem dost žila. Drtivá většina byla příznivcem 'Remain' kampaně, takže pro nás je výsledek opravdovým zklamáním," říká.

Foto: Archiv Terezy Batlové

"Studentů z ostatních zemí EU je tu hodně a všichni se teď bojíme, jak nás příští vývoj ovlivní do budoucna. Díky evropskému občanství tu můžeme studovat za stejných finančních podmínek jako Britové, výše školného je (zatím) stejná pro všechny občany EU, zatímco studenti z mimoevropských zemí platí až dvojnásobek," upozorňuje Batlová.

Navíc mají všichni studenti z EU nárok na bezúročnou půjčku na studium od britské vlády. "Právě díky ní si tu většina z nás může dovolit studovat," přiznává.

Studenti se podle Batlové obávají, že se po Brexitu studentům ze zemí EU studium výrazně zkomplikuje a o současné benefity přijdou. "Já osobně jsem plánovala kariéru v Londýně, teď ale svoje rozhodnutí musím zvážit. Spousta mých kamarádů před referendem říkala, že v Británii nezůstanou, pokud vystoupí z EU. A já to tak taky vidím. Dělat právníka v City v tomhle chaosu není prostě dobrá vyhlídka," dodává studentka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém úterním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy