brexit

Britům přestalo fungovat přes 80 000 internetových domén, které měli registrovány v EU

Přes 80 000 internetových domén, které měli Britové registrovány v Evropské unii, bylo po skončení přechodného období pozastaveno. Tyto domény už nemají žádné funkční prvky a Britové si web s koncovkou .eu nemohou už ani zaregistrovat. Upozornil na to server Euractiv, který se odvolává na sdružení EURid. Právě to má správu evropské domény na starosti.

Sdružení vlastníky domén s koncovkou .eu, kteří sídlí v Británii, předem upozornilo, že po přechodném období budou klíčové funkce těchto webů pozastaveny. EURid posléze z jejich strany zaznamenal příliv žádostí o přenesení sídla z Británie do EU.

Dotčené internetové domény budou pozastaveny do 31. března 2021. Do té doby si mohou jejich držitelé aktualizovat adresu, pokud preferují tu unijní. Případně mohou doložit, že jsou občany některého z unijních států.

Zdroj: ČTK

Britští poslanci schválili pobrexitovou dohodu, podepsali ji zástupci EU i premiér Johnson

Britští poslanci ve středu ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.

Už dopoledne dohodu v Bruselu podepsali předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Dokumenty následně zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna, kde svůj podpis připojil i premiér Boris Johnson.

Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci je ale ještě v přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021.

Dohodu, která má 1240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh, Evropský parlament zatím neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Zdroj: ČTK

Británie a EU podepsaly dohodu o vztazích po brexitu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu v Bruselu podepsali dohodu, která upravuje vztahy Evropské unie s Británií od příštího roku. Dokument bude nyní letecky doručen do Londýna, kde jej podepíše premiér Boris Johnson.

Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci se ještě nachází v takzvaném přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů od 1. ledna 2021.

Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Zdroj: ČTK

Členské země jednomyslně podpořily dohodu Evropské unie s Británií

Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí jednomyslně podpořili dohodu, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy s Británií. Informoval o tom mluvčí německého předsednictví EU. Na Vánoce uzavřená úmluva tak může vstoupit v platnost od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu (EP), který ji bude schvalovat až dodatečně během prvního měsíce příštího roku.

Členské státy musejí formálně stvrdit dohodu písemnou cestou, což podle mluvčího učiní do úterního odpoledne. Pak už na unijní straně nebude nic bránit jejímu vstupu v platnost. Britský parlament bude smlouvu schvalovat ve středu.

"Velvyslanci zemí EU jednomyslně schválili předběžné provádění úmluvy o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím od 1. ledna 2021," uvedl na twitteru mluvčí Sebastian Fischer po zhruba půlhodinové schůzce diplomatů členských zemí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat