brexit

EU, Británie a Norsko dosáhly dohody o kvótách pro rybolov

Evropská unie, Británie a Norsko dosáhly nové třístranné dohody o kvótách pro rybolov v Severním moři po brexitu. Oznámili to dnes jejich zástupci. Dohoda, která zahrnuje kvóty pro tresky, platýse a sledě, je prvním krokem k ukončení právních zmatků kolem klíčových vod pro lov ryb po dokončení odchodu Británie z Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Norsko není členem EU. Rybolov byl od roku 1980 předmětem dvoustranné dohody o bilaterální spolupráci mezi Norskem a EU, brexit však situaci zkomplikoval, upozornila agentura AFP.

Absence dohody po brexitu podle Reuters poškozovala zejména dánské rybáře. "Dohoda znamená, že dánští rybáři opět získají přístup do norských vod," uvedl šéf dánského svaz rybářů Kenn Skau Fischer.

Británie poskytla status usedlíka 4,3 milionu občanů EU

Británie poskytla status usedlíka 4,3 milionu občanů Evropské unie. Uvedl to dnes ministr Michael Gove, který připomněl, že je to více, než kolik obyvatel má řada členských států unie. Podle agentury Reuters statistika napovídá, že brexit nezpůsobil rozsáhlý odchod občanů EU ze Spojeného království.

Zdroj: ČTK

Británie vyzvala k "restartu" vztahů s EU a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska

Británie vyzvala k "restartu" vztahů s Evropskou unií a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Britům přestalo fungovat přes 80 000 internetových domén, které měli registrovány v EU

Přes 80 000 internetových domén, které měli Britové registrovány v Evropské unii, bylo po skončení přechodného období pozastaveno. Tyto domény už nemají žádné funkční prvky a Britové si web s koncovkou .eu nemohou už ani zaregistrovat. Upozornil na to server Euractiv, který se odvolává na sdružení EURid. Právě to má správu evropské domény na starosti.

Sdružení vlastníky domén s koncovkou .eu, kteří sídlí v Británii, předem upozornilo, že po přechodném období budou klíčové funkce těchto webů pozastaveny. EURid posléze z jejich strany zaznamenal příliv žádostí o přenesení sídla z Británie do EU.

Dotčené internetové domény budou pozastaveny do 31. března 2021. Do té doby si mohou jejich držitelé aktualizovat adresu, pokud preferují tu unijní. Případně mohou doložit, že jsou občany některého z unijních států.

Zdroj: ČTK

Britští poslanci schválili pobrexitovou dohodu, podepsali ji zástupci EU i premiér Johnson

Britští poslanci ve středu ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.

Už dopoledne dohodu v Bruselu podepsali předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Dokumenty následně zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna, kde svůj podpis připojil i premiér Boris Johnson.

Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci je ale ještě v přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021.

Dohodu, která má 1240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh, Evropský parlament zatím neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Zdroj: ČTK

Británie a EU podepsaly dohodu o vztazích po brexitu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu v Bruselu podepsali dohodu, která upravuje vztahy Evropské unie s Británií od příštího roku. Dokument bude nyní letecky doručen do Londýna, kde jej podepíše premiér Boris Johnson.

Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci se ještě nachází v takzvaném přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů od 1. ledna 2021.

Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
Pokračovat