brexit

Británie udělila plný diplomatický status velvyslanci EU v Londýně

Británie udělila plný diplomatický status velvyslanci Evropské unie v Londýně. Ukončila tím spor, který zatěžoval vztahy mezi oběma stranami. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Británie dosud odmítala udělit stejný diplomatický status a výsady velvyslanci EU Joaovi Valemu de Almeidovi, které náleží vyslancům zemí. Argumentovala přitom tím, že EU není národním státem. Unie reagovala tak, že britského velvyslance v Bruselu přestala zvát na jednání.

Spor se podle Reuters podařilo vyřešit na setkání britského ministra zahraničí Dominika Raaba se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem na okraj summitu ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Londýně.

Zdroj: ČTK

EU, Británie a Norsko dosáhly dohody o kvótách pro rybolov

Evropská unie, Británie a Norsko dosáhly nové třístranné dohody o kvótách pro rybolov v Severním moři po brexitu. Oznámili to dnes jejich zástupci. Dohoda, která zahrnuje kvóty pro tresky, platýse a sledě, je prvním krokem k ukončení právních zmatků kolem klíčových vod pro lov ryb po dokončení odchodu Británie z Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Norsko není členem EU. Rybolov byl od roku 1980 předmětem dvoustranné dohody o bilaterální spolupráci mezi Norskem a EU, brexit však situaci zkomplikoval, upozornila agentura AFP.

Absence dohody po brexitu podle Reuters poškozovala zejména dánské rybáře. "Dohoda znamená, že dánští rybáři opět získají přístup do norských vod," uvedl šéf dánského svaz rybářů Kenn Skau Fischer.

Británie poskytla status usedlíka 4,3 milionu občanů EU

Británie poskytla status usedlíka 4,3 milionu občanů Evropské unie. Uvedl to dnes ministr Michael Gove, který připomněl, že je to více, než kolik obyvatel má řada členských států unie. Podle agentury Reuters statistika napovídá, že brexit nezpůsobil rozsáhlý odchod občanů EU ze Spojeného království.

Zdroj: ČTK

Británie vyzvala k "restartu" vztahů s EU a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska

Británie vyzvala k "restartu" vztahů s Evropskou unií a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Pokračovat