brexit

Britská vláda zveřejnila plán, který jednostranně mění pobrexitová pravidla

Britská vláda v pondělí představila plán na jednostrannou změnu pobrexitových pravidel pro obchodování se Severním Irskem. Proti změně se staví někteří britští poslanci a také Evropská unie, podle níž by porušení uzavřené dohody odporovalo mezinárodnímu právu. To britská vláda odmítá a tvrdí, že změny mají zaručit celistvost Spojeného království.

Změny takzvaného severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z Evropské unie, mají podle Londýna zjednodušit přepravu zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Legislativní návrh britské vlády usiluje o zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. V praxi by přitom šlo o porušení dohody, kterou britský premiér Boris Johnson před méně než dvěma roky podepsal s EU.

Díky protokolu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá přísným kontrolám.

Zdroj: ČTK

Britská vláda chce změnit část brexitové dohody. Hrozí obchodní válka mezi Spojeným královstvím a EU

Britská vláda se chystá v pondělí parlamentu předložit návrh zákona, který by umožnil jednostrannou změnu takzvaného severoirského protokolu, součásti dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis dnes stanici Sky News řekl, že norma bude v souladu s právem. Naopak podle opozice bude znamenat jasné porušení mezinárodního práva. Jak konkrétně chce vláda severoirský protokol změnit, ale ministr odmítl říci. Evropskou unii obvinil z nedostatečné flexibility v jednání.

Takzvaný severoirský protokol je součástí brexitové dohody, kterou Británie uzavřela po dlouhých jednáních s Evropskou unií poté, co se v referendu v roce 2016 rozhodli její obyvatelé z evropského bloku vystoupit. Za Londýn dojednal dohodu současný premiér Boris Johnson.

Díky protokolu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Spojeného království, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá přísným kontrolám. Cílem protokolu bylo zachovat mír v Severním Irsku, který přinesla v roce 1998 Velkopáteční dohoda. Ta ukončila desítky let násilí mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými republikány.

Evropská unie změny ve složitě dojednaném protokolu odmítá a tvrdí, že řešení problémů ohledně přepravy zboží do Severního Irska lze dosáhnout i bez nich. Londýn ale v posledních týdnech přitvrdil a oznámil, že protokol hodlá změnit jednostranně. Podle agentury DPA tak hrozí obchodní válka mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou.

Plány Johnsonovy vlády dlouhodobě kritizuje britská opozice i severoirská strana Sinn Féin, která v květnu vyhrála volby do severoirského regionálního parlamentu. Předsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová uvedla, že změn v protokolu lze dosáhnout i bez jednostranných kroků, například zlepšením jeho vymáhání ve spolupráci s Bruselem a Dublinem. Britská vláda není podle McDonaldové konstruktivní. "Vybrala si destruktivní cestu a navrhuje zákon, který nepochybně poruší mezinárodní právo," uvedla.

Premiér Severního Irska Givan podal demisi kvůli pobexitovým sporům

Pokud by se v Severním Irsku skutečně začalo uplatňovat nařízení tamního ministra zemědělství o ukončení celních kontrol potravin dovezených z jiných částí Spojeného království, bylo by to flagrantní porušení mezinárodního práva. Řekla to dnes irská eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová.

Ministr Edwin Poots oznámil konec kontrol ve středu s platností od půlnoci. Britská vláda i Evropská unie uvedly, že kontroly navzdory tomu i dnes pokračují. V reakci na spor ve čtvrtek večer podal demisi první ministr Severního Irska Paul Givan z Demokratické unionistické strany. Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis demisi označil za "zklamání" a vyzval k okamžitému jmenován nového premiéra.

Celní kontroly zboží, které míří do Severního Irska ze zbytku Spojeného království, se provádí na základě dohody uzavřené v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie. Severoirský ministr zemědělství Poots ale ve středu překvapivě nařídil kontroly ukončit s téměř okamžitou platností. Tvrdí, že má právní analýzy, podle kterých je k takovému kroku oprávněn.

Zdroj: ČTK

Britský státní tajemník pro brexit odstoupil, nesouhlasí s vládní politikou

Britský státní tajemník pro brexit David Frost v sobotu oznámil, že s okamžitou platností rezignoval na svou funkci. Potvrdil tak dřívější zprávy britských médií, podle nichž byl důvodem odstoupení Frostův nesouhlas se současnou vládní politikou. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle listu Mail on Sunday podal Frost rezignaci původně už před týdnem, ale premiér Boris Johnson ho požádal, aby v úřadu zůstal do ledna.

"Je zklamáním, že se tento plán dnes večer dostal na veřejnost. Myslím si, že za těchto okolností je správné oznámit, že s okamžitou platností odstupuji," uvedl Frost v dopise Johnsonovi, který zveřejnila premiérova kancelář.

Zdroj: ČTK

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK

Británii chybí pracovní síla. Poskytne víza řezníkům, prasata by jinak neměl kdo porazit

Británie nabídne šestiměsíční pracovní víza pro 800 řezníků ze zahraničí, aby zabránila tomu, že bude nutné vepře utrácet ve velkém. Země se potýká s nedostatkem pracovníků v určitých profesích i s komplikacemi v dodavatelských řetězcích.

Agentura Reuters napsala, že britští zemědělci tvrdí, že kombinace dopadů brexitu a pandemie covidu-19 vedla k exodu východoevropských pracovníků z jatek a od zpracovatelů masa. Zůstává jim tak nějakých 120 000 vepřů, které nemá kdo porazit.

"Povolíme řezníkům na jatkách a lidem pracujícím při zpracování vepřového přijít sem na omezenou dobu nejvýše šesti měsíců na základě programu pro sezónní pracovníky," řekl ve čtvrtek ministr životního prostředí George Eustice. "To nám pomůže vyřešit náš nynější problém, kdy se prasata nahromadila na farmách," dodal. Tvrdí, že brexit není hlavní příčinou toho, že v Británii chybí pracovní síla. "V produkci vepřového i dalších částech potravinářského průmyslu ubylo mnoho pracovníků, protože mnoho občanů Evropské unie odešlo během pandemie, to nemá nic společného s brexitem," řekl Eustice. "Měli právo tu zůstat, ale mnoho z nich se rozhodlo odejít a být s rodinou během těžkých časů pandemie," uvedl.

Zdroj: ČTK

Armáda začíná pomáhat se zásobováním britských čerpacích stanic

Armáda začala pomáhat se zásobováním britských čerpacích stanic. Podle agentury Reuters v pondělí příslušníci armády dorazili do skladiště pohonných hmot společnosti BP. Mnohé čerpací stanice musely v uplynulých dnech zavřít kvůli nedodání pohonných hmot v důsledku nedostatku řidičů cisternových vozů. Britský ministr financí Rishi Sunak ale ujistil, že situace se zlepšuje.

Britská vláda minulý týden nařídila armádě, aby pomohla s distribucí pohonných hmot kvůli akutnímu nedostatku řidičů. Kvůli situaci, která je patrně důsledkem brexitu i pandemie covidu-19, v britských obchodech chybí i základní potraviny nebo léky. Někteří lidé začali zboží i benzin v panice skupovat. Mnohé čerpací stanice jsou zavřené, před jinými se tvoří fronty a dochází na nich k potyčkám.

"Jako mimořádné preventivní opatření jsme povolali řidiče navíc," potvrdil ministr Sunak rozhlasové stanici LBC. "Myslím, že už víc než týden se situace každým dnem zlepšuje… a protože poptávka se vrátila na normálnější úrovně, máme silné očekávání, že se věci vyřeší samy od sebe," řekl Sunak.

Zdroj: ČTK

Do Británie mohou ode dneška turisté z EU cestovat jen s pasem

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje od pátku při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.

Zpřísnění kontrol na hranicích umožňují pravidla, která si Británie vyjednala při odchodu z Evropské unie. "Tím, že přestáváme uznávat nezabezpečené občanské průkazy, posilujeme ochranu našich hranic," uvedla britská ministryně vnitra Priti Patelová. Poukázala na statistiky, podle kterých zhruba polovinu zadržených padělaných dokladů na britských hranicích tvoří občanské průkazy ze zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Podle deníku The Independent se změna dotkne zhruba 200 milionů občanů Evropské unie, kteří cestovní pas nemají. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat