Odchod z Evropské unie potrvá léta. A nikdo zatím nemá žádný plán, říká britský analytik

Silvie Housková
24. 6. 2016 9:18
Už nyní prudce padají trhy, diskutuje se o Cameronově rezignaci. To je podle analytika prestižního britského think-tanku Open Europe Raula Ruparela první reakce na výsledek britského referenda. Po něm si ale Britové vezmou čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Ten podle něj potrvá několik let.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta. | Foto: Reuters

Jaké budou okamžité dopady rozhodnutí odejít z Evropské unie?

Tento výsledek téměř nikdo nečekal. Určitě můžeme očekávat změny na britské politické scéně. Už se diskutuje o tom, jestli by měl premiér David Cameron rezignovat (ten dopoledne řekl, že země potřebuje nové vedení a Konzervativní strana musí nového šéfa zvolit v říjnu na svém sjezdu - pozn. red.). Další reakce můžeme očekávat od trhů, které už nyní padají celkem prudce. To bude ta okamžitá reakce. Myslím ale, že si Británie vezme nějaký čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Kdo by ho měl vést, jak se k němu postavit z politického a ekonomického hlediska, a také si v klidu zvážit, jak silnou vyjednávací pozici bude Británie mít.

Kdo myslíte, že by měl nahradit Camerona?

Nevím, kdo by ho měl nahradit. Pravděpodobně by to byl někdo z tábora, který prosazoval odchod z EU. Kdo by byl ta pravá osoba, je ale nejisté. Důležité by mělo být, aby to byla osoba, která dokáže sjednotit stranu, aby měla Británie rozhodnou a stabilní vládu. Nikdo očividně nemá zatím žádný plán.

Očekáváte, že bude „rozvod“ Evropské unie s Británií tvrdý?

Bude záležet na tom, jaké budou první reakce. Evropští lídři budou respektovat britskou volbu, ale budou mít na paměti také svou vlastní budoucnost a změny, které to v Evropské unii přinese. Uvnitř Unie budou také různé názory. Mnoho zemí se bude snažit s Británií uzavřít dobré obchodní dohody a zůstat úzce ekonomicky provázaní. Některé země se budou obávat ale politických dopadů a možného dominového efektu, ke kterému by rozhodnutí Británie mohlo vést.

Jak dlouho očekáváte, že se jednání o vystoupení Británie z Unie povedou?

Myslím, že to zabere několik let. Vyjednat odchod z EU technicky zabere mnoho času a pak se budou muset ještě vyřešit obchodní dohody. Takže to bude opravdu dlouhodobý proces. Když se na to podíváme globálně, vyjednávání dohod o volném obchodu trvají kolem deseti let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na americké vojenské lodi vypukl požár, 18 námořníků v nemocnici

Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu vypukl dnes prudký požár. Všichni členové posádky, kteří se nacházeli na palubě, byli evakuováni. Téměř dvě desítky námořníků se nacházejí v nemocnici, ale jejich životy nejsou v ohrožení. Informovala o tom média s odvoláním na sdělení námořnictva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy