Odchod z Evropské unie potrvá léta. A nikdo zatím nemá žádný plán, říká britský analytik

Silvie Housková
24. 6. 2016 9:18
Už nyní prudce padají trhy, diskutuje se o Cameronově rezignaci. To je podle analytika prestižního britského think-tanku Open Europe Raula Ruparela první reakce na výsledek britského referenda. Po něm si ale Britové vezmou čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Ten podle něj potrvá několik let.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta. | Foto: Reuters

Jaké budou okamžité dopady rozhodnutí odejít z Evropské unie?

Tento výsledek téměř nikdo nečekal. Určitě můžeme očekávat změny na britské politické scéně. Už se diskutuje o tom, jestli by měl premiér David Cameron rezignovat (ten dopoledne řekl, že země potřebuje nové vedení a Konzervativní strana musí nového šéfa zvolit v říjnu na svém sjezdu - pozn. red.). Další reakce můžeme očekávat od trhů, které už nyní padají celkem prudce. To bude ta okamžitá reakce. Myslím ale, že si Británie vezme nějaký čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Kdo by ho měl vést, jak se k němu postavit z politického a ekonomického hlediska, a také si v klidu zvážit, jak silnou vyjednávací pozici bude Británie mít.

Kdo myslíte, že by měl nahradit Camerona?

Nevím, kdo by ho měl nahradit. Pravděpodobně by to byl někdo z tábora, který prosazoval odchod z EU. Kdo by byl ta pravá osoba, je ale nejisté. Důležité by mělo být, aby to byla osoba, která dokáže sjednotit stranu, aby měla Británie rozhodnou a stabilní vládu. Nikdo očividně nemá zatím žádný plán.

Očekáváte, že bude „rozvod“ Evropské unie s Británií tvrdý?

Bude záležet na tom, jaké budou první reakce. Evropští lídři budou respektovat britskou volbu, ale budou mít na paměti také svou vlastní budoucnost a změny, které to v Evropské unii přinese. Uvnitř Unie budou také různé názory. Mnoho zemí se bude snažit s Británií uzavřít dobré obchodní dohody a zůstat úzce ekonomicky provázaní. Některé země se budou obávat ale politických dopadů a možného dominového efektu, ke kterému by rozhodnutí Británie mohlo vést.

Jak dlouho očekáváte, že se jednání o vystoupení Británie z Unie povedou?

Myslím, že to zabere několik let. Vyjednat odchod z EU technicky zabere mnoho času a pak se budou muset ještě vyřešit obchodní dohody. Takže to bude opravdu dlouhodobý proces. Když se na to podíváme globálně, vyjednávání dohod o volném obchodu trvají kolem deseti let.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy