Odchod z Evropské unie potrvá léta. A nikdo zatím nemá žádný plán, říká britský analytik

Silvie Housková
24. 6. 2016 9:18
Už nyní prudce padají trhy, diskutuje se o Cameronově rezignaci. To je podle analytika prestižního britského think-tanku Open Europe Raula Ruparela první reakce na výsledek britského referenda. Po něm si ale Britové vezmou čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Ten podle něj potrvá několik let.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta.
Zastánci Brexitu slaví... ale odchod bude na léta. | Foto: Reuters

Jaké budou okamžité dopady rozhodnutí odejít z Evropské unie?

Tento výsledek téměř nikdo nečekal. Určitě můžeme očekávat změny na britské politické scéně. Už se diskutuje o tom, jestli by měl premiér David Cameron rezignovat (ten dopoledne řekl, že země potřebuje nové vedení a Konzervativní strana musí nového šéfa zvolit v říjnu na svém sjezdu - pozn. red.). Další reakce můžeme očekávat od trhů, které už nyní padají celkem prudce. To bude ta okamžitá reakce. Myslím ale, že si Británie vezme nějaký čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Kdo by ho měl vést, jak se k němu postavit z politického a ekonomického hlediska, a také si v klidu zvážit, jak silnou vyjednávací pozici bude Británie mít.

Kdo myslíte, že by měl nahradit Camerona?

Nevím, kdo by ho měl nahradit. Pravděpodobně by to byl někdo z tábora, který prosazoval odchod z EU. Kdo by byl ta pravá osoba, je ale nejisté. Důležité by mělo být, aby to byla osoba, která dokáže sjednotit stranu, aby měla Británie rozhodnou a stabilní vládu. Nikdo očividně nemá zatím žádný plán.

Očekáváte, že bude „rozvod“ Evropské unie s Británií tvrdý?

Bude záležet na tom, jaké budou první reakce. Evropští lídři budou respektovat britskou volbu, ale budou mít na paměti také svou vlastní budoucnost a změny, které to v Evropské unii přinese. Uvnitř Unie budou také různé názory. Mnoho zemí se bude snažit s Británií uzavřít dobré obchodní dohody a zůstat úzce ekonomicky provázaní. Některé země se budou obávat ale politických dopadů a možného dominového efektu, ke kterému by rozhodnutí Británie mohlo vést.

Jak dlouho očekáváte, že se jednání o vystoupení Británie z Unie povedou?

Myslím, že to zabere několik let. Vyjednat odchod z EU technicky zabere mnoho času a pak se budou muset ještě vyřešit obchodní dohody. Takže to bude opravdu dlouhodobý proces. Když se na to podíváme globálně, vyjednávání dohod o volném obchodu trvají kolem deseti let.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy