Britové jdou hlasovat. Londýňané se bojí Brexitu, nikdo si nedokáže představit, co by po něm nastalo

Silvie Housková
23. 6. 2016 6:16
Britové dnes rozhodnou, jestli opustí Evropskou unii, nebo ne. Referendum se odehrává ve velmi napjaté atmosféře. Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané. Poslední den před referendem strávili lídři obou táborů ještě přesvědčováním posledních nerozhodnutých voličů. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson křižoval Británii rovnou letadlem. Britský premiér David Cameron, který propaguje setrvání Británie v Unii, projel několik měst ve svém bitevním autobuse. Jestli se bitva do poslední chvíle vyplatila, se dozvědí oba pánové zítra brzy ráno, kdy by mohly být sečteny všechny hlasy.
Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané.
Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané. | Foto: Reuters

Londýn (od naší zpravodajky) - Britové dnes rozhodnou, jestli opustí Evropskou unii, nebo ne.

Poslední den před referendem strávili lídři obou táborů ještě přesvědčováním posledních nerozhodnutých voličů. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson křižoval Británii rovnou letadlem. Britský premiér David Cameron, který propaguje setrvání Británie v Unii, projel několik měst ve svém bitevním autobuse. A na pomoc si tentokrát vzal bývalého labouristického premiéra Gordona Browna.

Jestli se bitva do poslední chvíle vyplatila, se dozvědí oba pánové zítra brzy ráno, kdy by mohly být sečteny všechny hlasy. Volební místnosti jsou dnes otevřené od sedmi hodin od rána a uzavřou se až ve 22 hodin místního času, tedy ve 23 hodin středoevropského času. První odhady výsledků zveřejní společnost YouGov hned po uzavření volebních místností.

„Jsem velmi napjatá. Nikdo neví, jak to dopadne, je to velmi těsné,“ říká Londýňanka Kelly, která si přeje, aby Británie v Unii zůstala. Podle průzkumů veřejného mínění jsou ale síly velmi vyrovnané.

Lidé v kampani podporující odchod z Unie, takzvaný Brexit, jsou opatrně optimističtí, protože čekali, že se průzkumy těsně před referendem přehoupnou na stranu zastánců setrvání v Unii daleko výrazněji. Především poté, co byla nejspíše krajně pravicovým nacionalistou zavražděna oblíbená labouristická poslankyně Jo Coxová, která prosazovala setrvání Británie v Unii.

„To by byla hrůza. Nevím, co bych dělala, asi bych si sedla a čekala, co se bude dít. Nikdo totiž vůbec neví, co by se stalo,“ odpovídá Kelly na otázku, jaká bude její reakce, pokud Brexit opravdu zvítězí.

„Já se odstěhuji do Irska, jsem napůl Ir,“ plánuje napůl v žertu zase Mark, který by byl taky radši, kdyby Británie v EU zůstala. „Studuji historii a vím, jak se svět mění, jak je globalizovanější; Británie buď zůstane na místě, nebo se bude měnit s ním. V rámci EU má daleko větší moc, než kdyby stála sama,“ říká Mark.

Šedesátiletá Jessica, která je jednou z mála obyvatel Londýna, jež podporují odchod z Unie, by naopak slavila. "Jsem ráda, že je Británie tak multikulturní, ale musíme začít migraci kontrolovat, jinak nebudeme mít kde bydlet," říká Jessica v obavách, že kvůli angličtině, kterou má mnoho Evropanů jako druhý jazyk, se všichni, kdo hledají práci, snaží dostat do Británie.

Změny přijdou v každém případě

Pokud by si Britové opravdu zvolili odchod z Unie, následovala by dvouletá lhůta, během které by britská vláda s Evropskou unií vyjednávala nové podmínky jejich ekonomických, ale i politických vztahů. „Bojím se toho, už jen proto, že by to byla vláda konzervativců, která by nové podmínky vyjednávala,“ říká Kim. Konzervativci podle ní nebudou tolik dbát na práva pracovníků či životní prostředí, pokud Británie vystoupí z EU. Nejhorší ale podle Kim je ta obrovská nejistota, která by Británii po Brexitu čekala.

Změny budou ale Velkou Británii čekat i v případě, že se rozhodne v Unii zůstat. Zaprvé se spustí výjimky, které pro Británii v únoru vyjednal David Cameron, a zadruhé bude potřeba mnoho témat, která se při kampani před referendem otevřela, začít řešit. Především problém se sociálním a zdravotním systémem, který potřebuje více financí.

Podle komentátorů by Davida Camerona také čekalo další, v jeho kariéře už druhé, sestavování koalice. Tentokrát ale ve vlastní straně. Konzervativní strana se totiž kvůli referendu natolik rozštěpila, že není jasné, jestli po něm vůbec vydrží pohromadě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy