Britové jdou hlasovat. Londýňané se bojí Brexitu, nikdo si nedokáže představit, co by po něm nastalo

Silvie Housková
23. 6. 2016 6:16
Britové dnes rozhodnou, jestli opustí Evropskou unii, nebo ne. Referendum se odehrává ve velmi napjaté atmosféře. Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané. Poslední den před referendem strávili lídři obou táborů ještě přesvědčováním posledních nerozhodnutých voličů. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson křižoval Británii rovnou letadlem. Britský premiér David Cameron, který propaguje setrvání Británie v Unii, projel několik měst ve svém bitevním autobuse. Jestli se bitva do poslední chvíle vyplatila, se dozvědí oba pánové zítra brzy ráno, kdy by mohly být sečteny všechny hlasy.
Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané.
Den před volbou byly podle průzkumů veřejného mínění síly vyrovnané. | Foto: Reuters

Londýn (od naší zpravodajky) - Britové dnes rozhodnou, jestli opustí Evropskou unii, nebo ne.

Poslední den před referendem strávili lídři obou táborů ještě přesvědčováním posledních nerozhodnutých voličů. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson křižoval Británii rovnou letadlem. Britský premiér David Cameron, který propaguje setrvání Británie v Unii, projel několik měst ve svém bitevním autobuse. A na pomoc si tentokrát vzal bývalého labouristického premiéra Gordona Browna.

Jestli se bitva do poslední chvíle vyplatila, se dozvědí oba pánové zítra brzy ráno, kdy by mohly být sečteny všechny hlasy. Volební místnosti jsou dnes otevřené od sedmi hodin od rána a uzavřou se až ve 22 hodin místního času, tedy ve 23 hodin středoevropského času. První odhady výsledků zveřejní společnost YouGov hned po uzavření volebních místností.

„Jsem velmi napjatá. Nikdo neví, jak to dopadne, je to velmi těsné,“ říká Londýňanka Kelly, která si přeje, aby Británie v Unii zůstala. Podle průzkumů veřejného mínění jsou ale síly velmi vyrovnané.

Lidé v kampani podporující odchod z Unie, takzvaný Brexit, jsou opatrně optimističtí, protože čekali, že se průzkumy těsně před referendem přehoupnou na stranu zastánců setrvání v Unii daleko výrazněji. Především poté, co byla nejspíše krajně pravicovým nacionalistou zavražděna oblíbená labouristická poslankyně Jo Coxová, která prosazovala setrvání Británie v Unii.

„To by byla hrůza. Nevím, co bych dělala, asi bych si sedla a čekala, co se bude dít. Nikdo totiž vůbec neví, co by se stalo,“ odpovídá Kelly na otázku, jaká bude její reakce, pokud Brexit opravdu zvítězí.

„Já se odstěhuji do Irska, jsem napůl Ir,“ plánuje napůl v žertu zase Mark, který by byl taky radši, kdyby Británie v EU zůstala. „Studuji historii a vím, jak se svět mění, jak je globalizovanější; Británie buď zůstane na místě, nebo se bude měnit s ním. V rámci EU má daleko větší moc, než kdyby stála sama,“ říká Mark.

Šedesátiletá Jessica, která je jednou z mála obyvatel Londýna, jež podporují odchod z Unie, by naopak slavila. "Jsem ráda, že je Británie tak multikulturní, ale musíme začít migraci kontrolovat, jinak nebudeme mít kde bydlet," říká Jessica v obavách, že kvůli angličtině, kterou má mnoho Evropanů jako druhý jazyk, se všichni, kdo hledají práci, snaží dostat do Británie.

Změny přijdou v každém případě

Pokud by si Britové opravdu zvolili odchod z Unie, následovala by dvouletá lhůta, během které by britská vláda s Evropskou unií vyjednávala nové podmínky jejich ekonomických, ale i politických vztahů. „Bojím se toho, už jen proto, že by to byla vláda konzervativců, která by nové podmínky vyjednávala,“ říká Kim. Konzervativci podle ní nebudou tolik dbát na práva pracovníků či životní prostředí, pokud Británie vystoupí z EU. Nejhorší ale podle Kim je ta obrovská nejistota, která by Británii po Brexitu čekala.

Změny budou ale Velkou Británii čekat i v případě, že se rozhodne v Unii zůstat. Zaprvé se spustí výjimky, které pro Británii v únoru vyjednal David Cameron, a zadruhé bude potřeba mnoho témat, která se při kampani před referendem otevřela, začít řešit. Především problém se sociálním a zdravotním systémem, který potřebuje více financí.

Podle komentátorů by Davida Camerona také čekalo další, v jeho kariéře už druhé, sestavování koalice. Tentokrát ale ve vlastní straně. Konzervativní strana se totiž kvůli referendu natolik rozštěpila, že není jasné, jestli po něm vůbec vydrží pohromadě.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy