Tony Blair se nejvýraznějšími změnami ve své vládě od nástupu k moci v roce 1997 snaží zachránit vlastní křeslo. V současnosti bojuje s největším propadem své popularity a polovina Britů žádá jeho odchod z funkce premiéra.
Blair se proto rozhodl obětovat ministra zahraničí Jacka Strawa, který byl jeho věrným spojencem při obhajování nepopulární války v Iráku. Novou ministryní zahraničí se stane dosavadní šéfka resortu životního prostředi Margaret Beckettová. Ta bude vůbec první ženou v čele britské diplomacie v historii země.
Straw se přesune na méně významnou pozici šéfa Dolní sněmovny.
Hříšníci ven nebo aspoň níž
Z vlády odchází i ministr vnitra Charles Clarke, jehož nahradí dosavadní ministr obrany John Reid. V osobě Clarka se Blair zbavuje muže, který byl v posledních dnech ostře kritizován kvůli propuštění tisícovky zahraničních zločinců, jež měla čekat deportace.
Blair potrestal i vicepremiéra Johna Prescotta, který v poslední době čelil skandálu kvůli milostné aféře se svou asistentkou. Prescott sice zůstane Blairovým zástupcem, byl však zbaven ministerského postu.
Zda se Blairovi těmito změnami podaří umlčet kritiku z vlastních řad, však není jisté. Mnozí členové Labour Party volají v reakci na volební výsledky po rychlé změně ve vedení.
Blair se zatím na odpočinek nechystá
Důrazná reorganizace vlády však podle analytiků naznačuje, že Blair v nejbližší době nehodlá ze své funkce odejít. "Jde o jasný důkaz, že jako premiér má v úmyslu ještě nějakou dobu setrvat," řekl agentuře Reuters politolog John Curtice.
Ministr financí Gordon Brown, dlouholetý Blairův vnitrostranický rival, který by ho měl v čele strany i vlády nahradit nejpozději před příštími parlamentními volbami, vychází z přeskupení vlády posílen. Jeden z jeho klíčových spojenců Des Browne totiž dostal důležitý post ministra obrany.
Brown označil výsledky voleb za vážné varování pro stranu, která se podle něj musí obnovit. "Musíme v příštích několika dnech - nikoli týdnech - prokázat, že své problémy umíme řešit," zdůraznil Brown v rozhovoru pro BBC a dodal, že o tom všem chce s Blairem hovořit už během víkendu.
Konzervativci slaví triumf
Labouristé ztratili ve včerejších volbách více než 260 křesel na radnicích. Největší zisky na jejich úkor si připsali opoziční konzervativci, kteří zaznamenali nejlepší výsledek od roku 1992 a získali 250 nových radních.
"Konzervativci dosáhli nejlepšího výsledku od roku 1992, což dokládá, že se jako strana vracejí," uvedl pro agenturu Reuters Ben Page z firmy Mori provádějící průzkumy veřejného mínění. Volby byly prvním testem nového lídra konzervativců Davida Camerona, který se snaží učinit stranu přitažlivější pro širší skupiny obyvatel.
Na úkor labouristů však v některých obvodech uspěli i zelení či protiimigrantsky zaměřená Britská národní strana, kterou analytici považují za fašistickou.
Předběžné výsledky promítnuté na celonárodní úrovni ukázaly, že konzervativci získali 40 procent hlasů, liberální demokraté 27 procent a labouristé pouhých 26. Pro vládní stranu jde o jeden z nejhorších výsledků v historii.