Překvapení v Británii. Extremisté sílí!

Martin Novák Martin Novák
23. 4. 2006 0:00
Londýn - Extremní pravice či levice bývala ve Velké Británii tradičně zcela na okraji politického dění. Průzkumy ale signalizují možnou změnu.

Dva týdny před místními volbami 4. května zjistil charitativní trust Josepha Rowntreeho, že o odevzdání hlasu krajně pravicové Britské národní straně (BNP) uvažuje sedmnáct procent Britů.

V Londýně je to pak dokonce čtyřiadvacet procent.

Britská národní strana je zaměřená především proti přistěhovalcům, prosazuje jejich "dobrovolnou repatriaci". Vymezuje se hlavně proti muslimům, ale v minulosti její představitelé pronášeli také antisemitské výroky.

Proti Evropské unii i USA

Strana žádá vystoupení Británie z Evropské unie a staví se také proti spolupráci se Spojenými státy.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Rostoucí popularita BNP straší tradiční velké britské strany. Silná je Britská národní strana v některých londýnských obvodech, kde dříve jednoznačně vládli labouristé. Konzervativcům také odvádí část voličů, kterým se politika vedení toryů zdá příliš "měkká".

"Doufám, že ten průzkum neodpovídá úplně pravdě. Britská národní strana si zakládá na rasové nenávisti. Chtěl bych, aby lidé hlasovali pro kohokoliv, ale ne pro tuto stranu," řekl pro rozhlasovou stanici BBC nový předseda Konzervativní strany James Cameron.

BNP sklidila značnou kritiku loni v létě. Krátce po teroristických útocích v Londýně si dala na plakáty fotografie roztrhaného autobusu s nápisem "Přišel čas volit Britskou národní stranu."

Šéf strany Nick Griffin proslul ostrou kritikou islámu a v televizním dokumentu, který skrytou kamerou natočila BBC, hovoří přední členové strany s pohrdáním o muslimech, Asiatech a černoších.

Kvůli názorům některých členů rozhodlo před dvěma roky vedení banky Barclays, že straně zruší její konta a ukončí s ní spolupráci.

Vzorem je Le Pen

Vzorem pro Griffina je předseda francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen.

"Když před čtyřmi lety Le Pen postoupil do druhého kola francouzských prezidentských voleb, Britové pochybovali, že by se něco takového mohlo stát tady. Silné populistické nebo radikální strany tady nikdy neměly úspěch," řekl deníku Aktuálně.cz bývalý analytik a reportér agentury Reuters Peter Mosley.

Za hlavní důvody rostoucích sympatií pro BNP jsou uváděny obavy z přistěhovalců, kriminalita, špatná práce místních volených úřadů v některých městech a zklamání z působení tradičních velkých stran.

Šéf Britské národní strany Nick Griffin obdivuje Jeana-Marie Le Pena.
Šéf Britské národní strany Nick Griffin obdivuje Jeana-Marie Le Pena. | Foto: Aktuálně.cz

"Musíme dělat více pro oblasti, kde jsou lidé nespokojeni. K Britské národní straně je nevede jen rasismus, ale i pocit frustrace a strachu," uvedla labouristická ministryně Margaret Hodgeová.

BNP vznikla v roce 1982 a nikdy se jí nepodařilo dostat ani jednoho poslance do britské Dolní sněmovny. Několikrát však už uspěla v místních volbách. Většinou v obvodech, kde se mísí původní obyvatelé s početnými komunitami přistěhovalců.

Kromě Velké Británie stoupají předvolební preference pro krajní pravici - brojící proti přistěhovalcům - také v Dánsku. A to po nepokojích, které v muslimském světě vyvolaly karikatury proroka Mohameda, otištěné v dánském tisku.

 

Právě se děje

Další zprávy