Blair: Antiamerikanismus je šílenství

AFP, man
27. 3. 2006 12:20
Canberra - Na návštěvě Austrálie dnes britský premiér Tony Blair vyzval Evropany, aby krotili stoupající antiamerikanismus.
Na britského premiéra čekali v Canbeře i demonstranti, protestující proti válkám v Iráku a Afghánistánu.
Na britského premiéra čekali v Canbeře i demonstranti, protestující proti válkám v Iráku a Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz

I když on sám prý s USA ne vždy souhlasí, spojenectví mezi Evropou a Amerikou považuje za klíčové pro současný svět.

V projevu v australském parlamentu kritizoval Evropany, kteří jsou proti spolupráci Evropy s USA. Antiamerikanismus označil za šílenství.

"Řešit současné celosvětové problémy je možné jen aktivní zahraniční politikou a spoluprací, nikoliv vzájemnou izolací států a Washingtonu je u toho zapotřebí co možná nejvíce. Pro nás v Evropě i pro vás je taková aliance nanejvýš důležitá," řekl britský premiér australským poslancům.

Austrálie jako anglosaská země osídlená z velké části potomky britských přistěhovalců má tradičně ke Spojenému království blízko. Oba státy nyní spojuje i angažovanost jejich vojáků v Afghánistánu a Iráku.

V australském parlamentu, který na rozdíl od britského ovládají konzervativci, se Blairovi dostalo dlouhotrvajícího potlesku.
V australském parlamentu, který na rozdíl od britského ovládají konzervativci, se Blairovi dostalo dlouhotrvajícího potlesku. | Foto: Aktuálně.cz

Australský konzevrativní premiér John Howard patří k jednoznačným stoupencům George Bushe. Války proti režimu Saddáma Husajna se zúčastnilo na dva tisíce australských vojáků.

Podle Blaira teď mezinárodní jednotky nesmějí z Afghánistánu ani Iráku odejít. Musí naopak ukázat odvahu a vytrvalost.

"Pokud chceme zabezpečit náš způsob života, pak nám nezbývá než za to bojovat. To znamená stát za našimi hodnotami nejen v našich vlastních zemích, nýbrž i ve světě," řekl Blair, který přistál v Canbeře po devatenáctihodinovém letu z Bruselu.

Blairova návštěva je reciproční, Howard byl v Londýně loni 21. července. Oba politici však spolu tehdy hovořili jen několik minut, protože krátce po zahájení jejich schůzky už podruhé zaútočili v Londýně sebevražední atentátníci. Na rozdíl od prvních útoků 7. července jim však selhaly nálože, a nikdo nepřišel o život. 


 

 

Právě se děje

Další zprávy