reklama
 
 

Blair uspěl: Oslava teroru bude trestná

15. 2. 2006 19:04
Londýn - Britský premiér uspěl s jedním z protiteroristických zákonů. Má tak větší naději udržet se v čele labouristické strany.

Vládním labouristickým poslancům se podařilo přehlasovat senát. "Oslavování terorismu" by tak mělo být bylo trestným činem.

"Je zde řada organizací i jednotlivců, kteří se oslavou terorismu snaží přilákat mladé muže, jako byli ti, kteří uskutečnili červencové útoky v Londýně," argumentoval ve prospěch zákona ministr vnitra Charles Clarke.

Konzervativní opozice však tvrdí, že pojem "oslava terorismu" není dobře definovaný a zákon omezí svobodu vyjadřování. Liberální demokraté by raději prosadili povolení telefonních odposlechů jako důkazů u soudu.

Blair se ubránil opozici ve vlastní straně

Pro Blaira ale bylo hlasování důležité z jiného důvodu. Poté, co kvůli rebelujícím poslancům vlastní strany neuspěl s některými protiteroristickými opatřeními, by jeho další neúspěch mohl znamenat konec v čele Labouristické strany. Na nejvyšší labouristický post směřuje dnešní ministr financí Gordon Brown.

Přestože sada protiteroristických zákonů je podle vlády klíčová pro ochranu země před dalšími útoky teroristů, již listopadové hlasování mnohé napovědělo. Britský premiér Tony Blair tehdy utrpěl první vážnou vnitropolitickou porážku od svého nástupu do funkce v roce 1997. 

Zákony na podzim narazily

Návrhy tří zákonů skončily na podzim už v dolní komoře britského parlamentu, a to přestože v ní má Blairova strana většinu. Kromě opozičních poslanců se tehdy proti premiérovi postavili také rebelující členové vládní strany.

Jedním z bodů navrhovaných protiteroristického opatření se stalo prodloužení doby, po kterou může policie zadržovat podezřelé z terorismu.

Zatímco dosavadní legislativa umožňovala zadržení podezřelých na pouhých čtrnáct dní, vláda žadala dní devadesát. Celá věc skončila kompromisem či spíše Blairovou porážkou. Lhůtu se prodloužit podařilo, ale pouze na dvojnásobek, tedy 28 dní.

autor: Lenka Málková | 15. 2. 2006 19:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama