Blair uspěl: Oslava teroru bude trestná

Lenka Málková
15. 2. 2006 19:04
Londýn - Britský premiér uspěl s jedním z protiteroristických zákonů. Má tak větší naději udržet se v čele labouristické strany.

Vládním labouristickým poslancům se podařilo přehlasovat senát. "Oslavování terorismu" by tak mělo být bylo trestným činem.

"Je zde řada organizací i jednotlivců, kteří se oslavou terorismu snaží přilákat mladé muže, jako byli ti, kteří uskutečnili červencové útoky v Londýně," argumentoval ve prospěch zákona ministr vnitra Charles Clarke.

Konzervativní opozice však tvrdí, že pojem "oslava terorismu" není dobře definovaný a zákon omezí svobodu vyjadřování. Liberální demokraté by raději prosadili povolení telefonních odposlechů jako důkazů u soudu.

Foto: Reuters

Blair se ubránil opozici ve vlastní straně

Pro Blaira ale bylo hlasování důležité z jiného důvodu. Poté, co kvůli rebelujícím poslancům vlastní strany neuspěl s některými protiteroristickými opatřeními, by jeho další neúspěch mohl znamenat konec v čele Labouristické strany. Na nejvyšší labouristický post směřuje dnešní ministr financí Gordon Brown.

Přestože sada protiteroristických zákonů je podle vlády klíčová pro ochranu země před dalšími útoky teroristů, již listopadové hlasování mnohé napovědělo. Britský premiér Tony Blair tehdy utrpěl první vážnou vnitropolitickou porážku od svého nástupu do funkce v roce 1997. 

Zákony na podzim narazily

Návrhy tří zákonů skončily na podzim už v dolní komoře britského parlamentu, a to přestože v ní má Blairova strana většinu. Kromě opozičních poslanců se tehdy proti premiérovi postavili také rebelující členové vládní strany.

Jedním z bodů navrhovaných protiteroristického opatření se stalo prodloužení doby, po kterou může policie zadržovat podezřelé z terorismu.

Zatímco dosavadní legislativa umožňovala zadržení podezřelých na pouhých čtrnáct dní, vláda žadala dní devadesát. Celá věc skončila kompromisem či spíše Blairovou porážkou. Lhůtu se prodloužit podařilo, ale pouze na dvojnásobek, tedy 28 dní.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy