Britská Sněmovna lordů "občanky" nechce

Red Zah, ČTK
16. 3. 2006 15:06
Londýn - Boj proti zavádění povinných identifikačních průkazů pro občany ostrovního království pokračuje.
Foto: Aktuálně.cz

Britská Sněmovna lordů již potřetí vrátila návrh zákona Dolní sněmovně.

Británie, stejně jako všechny anglosaské státy, tradičně nemá povinné osobní identifikační průkazy. Naposledy byly dočasně zavedeny za druhé světové války.

Průkazy proti terorismu

Britská vláda je nyní prosazuje se zdůvodněním, že svět se změnil, osobní průkazy jsou užitečné pro styk mezi občanem a institucemi a mohou pomoci i v boji proti terorismu. Řada poslanců i lordů to ale přesto považuje za nepřijatelné vměšování státu do osobních věcí obyvatel země.

Vláda slíbila, že bude osobní průkazy zavádět postupně během dlouhého období a že zprvu nebudou povinné. Nyní ale prosazuje v Dolní sněmovně zákon, podle kterého bude každý, kdo požádá o nový britský pas, povinně zanesen do celostátní databáze, včetně povinných biometrických údajů.

Odpůrci soudí, že to je porušení slibu o dobrovolnosti. Ministr vnitra Charles Clarke argumentoval, že pasy jsou "dobrovolné", protože si je prý "nikdo nemusí obnovovat".

Sněmovna lordů zákon odmítá

V britském politickém systému je Sněmovna lordů slabší ze dvou komor a nemůže přijetí zákona zabránit, jen ho pozdržet. Ústava dává vládě možnost přijmout zvláštní proceduru, při které může být návrh zákona za jistých okolností zaslán královně k podpisu bez souhlasu Sněmovny lordů.

Foto: Reuters

Sněmovna lordů to obvykle respektuje. Respektuje také skutečnost, že její členové jsou nevolení, zatímco členové Dolní sněmovny ano. Poté, co dosáhne kompromisu, zpravidla vládní návrh propustí. Skutečnost, že se v tomto případě rozhodla to neučinit, dokazuje sílu odporu proti navrhované normě.

Vláda se nyní musí rozhodnout, zda se pokusí o další kompromis nebo zda nechá zákon schválit ve zvláštním režimu, a tím oslabí politickou autoritu textu.

 

Právě se děje

Další zprávy