Hlas Blaira a Merkelové zní jednotně

Red Zah, BBC, ČTK
17. 2. 2006 12:16
Berlín - Írán se zbytečně vystavuje mezinárodní izolaci, míní Merkelová. Nejen o tom dnes v Berlíně jednala s britským premiérem Blairem.

Dnešní jednání britského premiéra Tonyho Blaira a německé kancléřky Angely Merkelové by se mělo točit kolem íránského jaderného programu, situace v Palestině a otázek Evropské unie.

Od okamžiku nástupu německé kancléřky Merkelové do funkce se jedná již o několikáté setkání těchto státníků, což jasně ukazuje na znovunalezené dobré vztahy mezi oběma zeměmi. 

Na prvním místě zůstává Evropská unie

 

Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Tony Blair se dnes při jednání v Berlíně shodli na tom, že EU se musí časem vrátit k jednání o ústavní smlouvě. Mezitím je třeba vysvětlovat veřejnosti, čemu má dokument, nahrazující dosavadní smlouvy o EU, sloužit.

 

"V EU jsme nyní ve fázi reflexe a vždycky jsem lidem jasně říkal, že jde o dvě věci. Zaprvé o to, že Francouzi a Nizozemci v referendech euroústavu odmítli, ale také o to, že v EU potřebujeme institucionální změnu, aby EU pracovala účinněji. Teď je třeba tyto dva aspekty sloučit," podotkl Blair. "Všechno nasvědčuje tomu, že EU 25 nebo 27 zemí nemůže efektivně fungovat

s těmi pravidly, která má," poznamenal britský premiér.

 

Na programu Írán...

Po dnešním jednání obou státníků se očekává především další stanovisko k situaci v Íránu spojené s francouzskou reakcí uplynulých dní. Paříž totiž obvinila Teherán, že jaderný program nemá pro deklarované mírové účely, ale kvůli vývoji jaderných zbraní.

Merkelová se již začátkem tohoto týdne nechala slyšet, že i kdyby Írán vyvíjel svůj jaderný program pouze pro mírové účely, svým chováním se zbytečně vystavuje mezinárodní izolaci a tlaku společenství.

Předpokládá se, že tématem rozhovoru bude také debata o tom, jak přesvědčit Čínu i Rusko, aby se v těchto otázkách postavily na stranu Západu.

..i vývoj v Palestině

Dalším bodem jednání se stane vývoj v Palestině po lednových parlamentních volbách a postoj jednotné Evropy vůči vítězům z hnutí Hamas. První schůze palestinského parlamentu se koná tuto sobotu a sousední Izrael se netají svým rozhodnutím omezit pohyb Palestinců mezi Západním břehem a Gazou, stejně jako zrušit pracovní povolení palestinským dělníkům v židovském státě.

Foto: Reuters

Kancléřka zdůraznila, že jednání s palestinským hnutím Hamas, nedávným vítězem parlamentních voleb, je možné jen tehdy, vzdá-li se násilí a uzná-li právo Izraele na existenci.

 

"Říkají-li Palestinci, že se chtějí zbavit Izraele, jak potom lze dospět k řešení dvou států? To je naprosto nelogické," podotkl Blair. "Jako mezinárodní společenství musíme jasně říci: podle nás je prioritou řešení, které umožní dva státy. Chceme Palestincům pomoci k vlastnímu státu, ale podmínkou je to, že uznají stejné právo Izraelců a vzdají se násilí," řekl Blair.

Britsko-německé setkání bude velmi bedlivě pozorovat sousední Francie, tradiční partner Německa.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy