Blair selhal, ochrana muslimů bude slabá

Lenka Málková
1. 2. 2006 12:30
Londýn - Britská vláda Tonyho Blaira utrpěla další porážku, když nedokázala prosadit změny v zákoně trestající náboženskou a rasovou nenávist.
Foto: Reuters

Kvůli nedisciplinovanosti labouristů a celé řadě absencí při včerejším hlasování vstoupí zákon v platnost s pozměnovacími návrhy horní komory, které definici náboženské a rasové nenávisti zužují.

Nový zákon má za úkol trestat jakoukoli diskriminaci na základě rasové či náboženské příslušnosti. V budoucnosti by tak měl chránit příslušníky všech náboženství.

V současnosti ve Velké Británii stále ještě platí archaický a nepoužitelný zákon o rouhání, který ochraňuje pouze anglikánskou církev a britští muslimové ho považují za diskriminační. Na jeho základě byl učiněn neúspěšný pokus žalovat Salmana Rushdieho a nakladatelství Viking Penguin za urážku islámu knihou Satanské verše.

Labouristům chyběl jeden hlas. Blairův

Při včerejším hlasování chyběl v dolní sněmovně britského parlamentu také premiér Tony Blair, a to přesto, že návrh zákona vyšel z iniciativy ministra vnitra Charlese Clarka a měl být prioritou britské vlády.

Členka labouristické strany a osoba odpovědná za parlamentní disciplínu vládnoucí strany Hillary Armstrongová se kvůli vzniklé situaci dokonce rozhodla rezignovat.

Příznivce konzervativní strany podpořili při zamítnutí zákona také liberální demokraté a řada členů labouristické strany. Postavili se tak na stranu kritiků zákona, kteří argumentují omezováním základních práv a svobody slova. Během včerejšího hlasování demonstrovala před budovou parlamentu řada odpůrců zákona.

"Nepředpokládali jsme, že zvítězíme," prohlásil jeden z konzervativních poslanců. "Je to vítězství svobody slova." Vládní strana připustila, že za včerejší porážku si může sama.

Svobody slova si Britové cení

Foto: Profimédia

Pro premiéra Tonyho Blaira je včerejší porážka teprve druhou od roku 1997. V listopadu se mu v dolní sněmovně nepodařilo prosadit návrh protiteroristického zákona, který je podle něj klíčový pro ochranu země před dalšími útoky teroristů. Pro vládní předlohu tehdy hlasovalo pouze 291 poslanců, 322 bylo proti.

Hlavní změnou v zákoně bylo prodloužení doby, po kterou může policie zadržovat podezřelé z terorismu, aniž by jim sdělila obvinění. Zatímco dosud platila dvoutýdenní lhůta, Blairova vláda ji chtěla prodloužit na devadesát dní.  

 

Právě se děje

Další zprávy