Blair narazil se zákonem proti teroru

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
9. 11. 2005 20:10
Londýn - Britský premiér Tony Blair utrpěl svoji dosud nejvážnější vnitropolitickou porážku.
Foto: Reuters

V Dolní sněmovně nedokázal prosadit návrh protiteroristického zákona, který je podle něj klíčový pro ochranu země před dalšími útoky teroristů. Pro vládní předlohu hlasovalo pouze 291 poslanců, 322 bylo proti.

Hlavní změnou v zákoně bylo prodloužení doby, po kterou může policie zadržovat podezřelé z terorismu, aniž by jim sdělila obvinění. Zatímco dosud platila dvoutýdenní lhůta, Blairova vláda ji chtěla prodloužit na devadesát dní.

Dolní sněmovna nakonec přijala návrh části vládní strany a opozice a lhůtu prodloužila na 28 dní.

Blair zatím neodstoupí

Podle BBC jde o vážnou ránu Blairově autoritě, neboť se jedná o první porážku jeho vlády při hlasování v Dolní sněmovně. Neznamená to však, že bude muset premiér odstoupit.

Blair vystoupil před poslanci s emotivním projevem, kterým se je snažil přesvědčit, aby pro zákon hlasovali. Upozornil je, aby si vzali k srdci radu policie, která od července zmařila další dva teroristické útoky v Británii. Scotland Yard se za přijetí zákona silně přimlouval.

"Nežijeme v policejním státě, ale v zemi, která čelí skutečné a vážné hrozbě od teroristů," prohlásil v parlamentu Blair.

Poté, co hlasování prohrál, netajil své rozhořčení. "Nechápu, proč poslanci před základním právem občanů, jakým je ochrana před teroristy, dali přenost občanským svobodám malé skupiny lidí podezřelých z terorismu."

Organizace zabývající se lidskými právy však přirovnaly vládní návrh k zavádění internace. Kritici argumentovali také tím, že narušuje stovky let staré zásady britského práva.

S opozicí hlasovali i vládní poslanci

Že zachází vláda se svou předlohou příliš daleko, tvrdily i obě opoziční strany: konzervativci a liberální demokraté. Šéf konzervativců Michael Howard varoval, že prodloužení zadržovací vazby povede k dalšímu odcizení přistěhovaleckých komunit.

Spolu s opozicí však proti zákonu hlasovala také skupina rebelů v premiérově Labouristické straně.

Blarovi tak nepomohlo ani to, že narychlo povolal ze zahraničních cest dva klíčové členy vlády. Ministr financí Gordon Brown se spěšně vracel z Izraele, šéf diplomacie Jack Straw zkrátil svou cestu do Moskvy.

Poslance nepřesvědčily ani výsledky čerstvého průzkumu veřejného mínění, podle něhož je 64 procent dotázaných pro 90denní vazbu.

Květnové volby prudce snížily Blairovu parlamentní převahu na 66 mandátů. To znamená, že méně než 40 členů strany může způsobit jeho porážku, pokud bude hlasovat s opozicí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy