Blair narazil se zákonem proti teroru

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
9. 11. 2005 20:10
Londýn - Britský premiér Tony Blair utrpěl svoji dosud nejvážnější vnitropolitickou porážku.
Foto: Reuters

V Dolní sněmovně nedokázal prosadit návrh protiteroristického zákona, který je podle něj klíčový pro ochranu země před dalšími útoky teroristů. Pro vládní předlohu hlasovalo pouze 291 poslanců, 322 bylo proti.

Hlavní změnou v zákoně bylo prodloužení doby, po kterou může policie zadržovat podezřelé z terorismu, aniž by jim sdělila obvinění. Zatímco dosud platila dvoutýdenní lhůta, Blairova vláda ji chtěla prodloužit na devadesát dní.

Dolní sněmovna nakonec přijala návrh části vládní strany a opozice a lhůtu prodloužila na 28 dní.

Blair zatím neodstoupí

Podle BBC jde o vážnou ránu Blairově autoritě, neboť se jedná o první porážku jeho vlády při hlasování v Dolní sněmovně. Neznamená to však, že bude muset premiér odstoupit.

Blair vystoupil před poslanci s emotivním projevem, kterým se je snažil přesvědčit, aby pro zákon hlasovali. Upozornil je, aby si vzali k srdci radu policie, která od července zmařila další dva teroristické útoky v Británii. Scotland Yard se za přijetí zákona silně přimlouval.

"Nežijeme v policejním státě, ale v zemi, která čelí skutečné a vážné hrozbě od teroristů," prohlásil v parlamentu Blair.

Poté, co hlasování prohrál, netajil své rozhořčení. "Nechápu, proč poslanci před základním právem občanů, jakým je ochrana před teroristy, dali přenost občanským svobodám malé skupiny lidí podezřelých z terorismu."

Organizace zabývající se lidskými právy však přirovnaly vládní návrh k zavádění internace. Kritici argumentovali také tím, že narušuje stovky let staré zásady britského práva.

S opozicí hlasovali i vládní poslanci

Že zachází vláda se svou předlohou příliš daleko, tvrdily i obě opoziční strany: konzervativci a liberální demokraté. Šéf konzervativců Michael Howard varoval, že prodloužení zadržovací vazby povede k dalšímu odcizení přistěhovaleckých komunit.

Spolu s opozicí však proti zákonu hlasovala také skupina rebelů v premiérově Labouristické straně.

Blarovi tak nepomohlo ani to, že narychlo povolal ze zahraničních cest dva klíčové členy vlády. Ministr financí Gordon Brown se spěšně vracel z Izraele, šéf diplomacie Jack Straw zkrátil svou cestu do Moskvy.

Poslance nepřesvědčily ani výsledky čerstvého průzkumu veřejného mínění, podle něhož je 64 procent dotázaných pro 90denní vazbu.

Květnové volby prudce snížily Blairovu parlamentní převahu na 66 mandátů. To znamená, že méně než 40 členů strany může způsobit jeho porážku, pokud bude hlasovat s opozicí.

 

Právě se děje

Další zprávy