Jak Tony Blair podpořil Paroubka

Ondřej Besperát, Simona Holecová
10. 3. 2006 17:15
Praha - I když politologové vidí velké programové rozdíly mezi britskými labouristy a ČSSD, jejich šéfové si dnes notovali. Uvnitř: FOTOGALERIE a VIDEO.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Britský ministerský předseda Tony Blair, který přijel do Prahy na sraz levicových lídrů Evropy a podpořit ČSSD před volbami, nešetřil chválou na Jiřího Paroubka.

Infobox

Kongres ODS

K TÉMATU SI PŘEČTĚTE:

Lídry podpoří celebrity světové politiky

"Máme mnoho společného," uvedl. "Obě naše strany vycházejí z vize silné ekonomiky založené na sociální spravedlnosti, prosazují pevné transatlantické partnerství a sdílejí stejné hodnoty v rámci EU," řekl nejúspěšnější labouristický premiér v britské historii.

Čeští sociální demokraté chtějí letos v červnu napodobit labouristy a potřetí za sebou vyhrát volby.

V kampani jim bude pomáhat londýnský double-decker, dříve typický pro londýnské ulice, který dnes Blair symbolicky předal Paroubkovi.

"Je to forma morální podpory britské Labouristické strany české sociální demokracii," pojmenoval autobus Paroubek po krátkém jednání v Kramářově vile, během něhož svého britského kolegu oslovoval "milý Tony" a označil jej za svého přítele.

Ten prozměnu označil Čechy za silného a spolehlivého spojence v Evropské unii i NATO.

Toto silné partnerství se podle Blaira projevilo třeba při složitých vyjednáváních o unijním rozpočtu na konci loňského roku, když byla Británie předsednickou zemí pětadvacítky.

V Praze se Blair zdržel pár hodin - po pracovním obědě v Obecním domě odletěl domů.

#reklama

 

Právě se děje

před 10 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy