Blair přivezl bonbonky, zatím neuspěl

Simona Holecová
2. 12. 2005 15:14
Praha/Bratislava/Londýn - Britskému premiéru Blairovi se dnes nepodařilo přesvědčit východní Evropu, aby přijala jeho představu o rozpočtu EU.

Schůzka Blaira s premiéry Česka, Maďarska, Polska a Slovenska v Budapešti však naznačila, že dosažení kompromisu nemusí být tak daleko, jak se na první pohled zdá.

Blair zatím trvá na svém návrhu škrtů v rozpočtu, které by se dotkly především nových členů unie. Ti ho pro tuto chvíli odmítají, dávají však najevo, že pokud budou k úsporám ochotné i země západní Evropy, je dohoda možná.

"Pokud se mají snížit  rozpočtové příjmy a budou se snižovat výdaje, tak by bylo dobré, aby byli zasaženi všichni, nejen nové členské země," prohlásil po schůzce český premiér Jiří Paroubek.

Lišák Blair

Britské návrhy finanční perspektivy EU pro dalších sedm let vyvolaly v nových členských zemí jednotný odpor. Více čtěte ZDE.

Premiér Tony Blair však zahájil vyjednávání před prosincovým summitem unie šikovnou taktikou a během pár dní dokázal situaci zvrátit ve svůj prospěch.  Při spanilé jízdě střední a východní Evropou, která vyvrcholila na jednání v Budapešti, naleptal jednotu nových členů unie. A to zejména nabídkami nejrůznějších lákadel, byť krátkodobých..

Britský premiér Tony Blair při projednávání rozpočtu EU.
Britský premiér Tony Blair při projednávání rozpočtu EU. | Foto: Reuters

"Britové dokonale vědí, kde jsou slabiny a citlivosti té které země, a snaží se toho využít," uvedl vysoce postavený diplomatický zdroj.

O národních bonbóncích

Logika spočívá v tom, že strukturální politika je pro běžné občany těžko srozumitelná. Kdežto jednorázová "dotace" bolavých míst je viditelná a vládnoucím garniturám může přinést cenné voličské body.

Tak například slovenskému premiérovi Mikuláši Dzurindovi měl Blair již nabídnout dodatečné prostředky pro odstavení jaderných reaktorů v Jaslovských Bohunicích, což je operace, na kterou se Slovákům bolestně nedostává peněz.

Obrovské výdaje představují dnes pro Poláky peníze, které musejí v rozpočtu hledat na zajištění vnější, takzvané Schengenské hranice EU. A opět - za podporu britské vize by se v rozpočtu unie měly najít dodatečné peníze na tuto problematiku.

Česko si zatím o podobný bonbónek neřeklo, i když podle informací deníku Aktuálně.cz již ministerstvo vnitra dostalo zadání, aby podobnou rozpočtovou prioritu v zemi našlo.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). | Foto: Archiv Mzv

"Samozřejmě musíme vědět, o co bychom si měli říct," potvrdil Aktuálně.cz ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Na druhou stranu podobné bonbónky nejsou správnou cestou. Mají hořkou pachuť. Nikdy totiž nemají takovou hodnotu jako celá suma, o kterou bychom z fondů EU mohli přijít," podotkl.

Česká delegace vedená premiérem Paroubkem dnes do Bruselu jede se zadáním neustupovat a držet společné pozice s V4.

Správně načasovaný tlak

Neústupnost je však pro nováčky o to těžší, že Britové s návrhy otáleli tak dlouho, až nezbyl čas na další dohadování. Pokud se pětadvacítka na summitu začátkem prosince na rozpočtu neshodne, pomoc z fondů se výrazně opozdí.

"Když nebude dohoda v prosinci, může uplynout rok, třeba dva, než dostanou své peníze," citovala agentura AFP mluvčího Tonyho Blaira. "Nové země to bude bolet. Ale měly by prokázat určitou míru flexibility. O to je žádáme."

Britové navíc hodlají vytáhnout těžkou munici. Novým členům chtějí dokázat, že vznik rozpočtu bude bolet i ostrovy. S odvoláním na vládní zdroje stanice BBC uvedla, že Britové se hodlají zříct velké části své slevy do unijní pokladny. Více o britské slevě čtěte ZDE.

Kromě toho zřejmě Londýn nebude trvat ani na původní výši škrtů, které by se dotkly východní Evropy. Podle současného britského plánu by nováčci v EU přišli o deset procent finanční podpory. 

"Myslím, že Británie by mohla souhlasit se zhruba pěti procenty škrtů," citovala z Budapešti agentura Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy