Merkelová zachraňuje rozpočet unie

Adam Junek
16. 12. 2005 17:03
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) - Summit EU se přiblížil dohodě o rozpočtu. Ustoupit se rozhodla Británie, nové peníze slíbili Němci.
Foto: Reuters

Více peněz do rozpočtu a výraznější omezení britské slevy z příspěvku do rozpočtu Evropské unie. To jsou hlavní změny v návrhu výdajů z bruselské kasy na roky 2007 až 2013, který by mělo během večera položit na stůl před ostatní členy unie britské předsednictví.

V kuloárech na summitu v Bruselu se předpokládá, že půjde o dokument, o němž se Britové nehodlají nadále bavit. A jeho projednání proběhne systémem "ber, nebo nech být".

Německo přihodí deset miliard

Zachránkyní dohody se stala německá kancléřka Angela Merkelová. Při obědě nejvyšších představitelů navrhla, aby se celkově rozpočet navýšil na 863 miliard eur, tedy o bezmála třináct miliard oproti středečnímu druhému návrhu britského premiéra Tonyho Blaira.

PŘEČTĚTE SI: Unie stále bez rozpočtu. Hrozí jí krize

Část má být uhrazena dalším osekáním britského rabatu a zbytek dorovná Německo. Diplomaté hovoří o tom, že Británie se vzdá zhruba jedenácti miliard ze své slevy, tedy o tři více než původně plánovala. Zbylých deset miliard by tak přidala Merkelová.

Až taková oběť to pro Německo není. Podle dostupných informací by mohlo berlínské vládě jít o to, aby výměnou za jeho vyšší příspěvek unie příští rok opět přehlédla příliš vysoký schodek německého rozpočtu.

Nejpravděpodobněji bude rozpočet těmito miliardami navíc navýšen plošně, a tak všechny země dostanou něco navíc.

Spokojeni by měli být Poláci i Francouzi

V pořadí již třetí vize Britů o tom, jak by měl rozpočet vypadat, by měla nyní uspokojit jak Polsko, tak i Francii, které byly největší neznámou ve hře o peníze z bruselské pokladny.

Francouzi už naznačili, že jedenáctimiliardový škrt v britské slevě by jim stačil. Britové se ještě patrně pokusí výměnou prosadit, aby se o reformě zemědělské politiky začalo jednat už v roce 2009 a uskutečněna by mohla být po roce 2013, což se zemi galského kohouta příliš nezamlouvá.

Dochází na půl roku starý návrh

Pro Poláky je důležité, že jim z rozpočtu připutují další peníze. Kromě toho suma 863 miliard eur téměř odpovídá jejich požadavku na výdaje ve výši 1,05 procenta HDP unie. Jednání Blaira s polským protějškem Kazimierzem Marcinkiewiczem končilo podle polských diplomatů "velmi přátelsky".

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI: Boj o evropské peníze propuká naplno

Jednání dovedla návrh, pokud bude odpovídat spekulacím na summitu, téměř k podobě, jakou navrhlo před půl rokem Lucembursko. Rozdíl činí pouhých osm miliard eur.

Konečné rozhodnutí se očekává později dnes večer. Řada států už jasně naznačila, že návrh podpoří, mezi nimi i Česko a Slovensko. Ostatně vstřícnost Česka, deklarovaná již po včerejší večeři státníků, odsoudila české diplomaty do vyčkávací pozice, co dohodnou ostatní vyjednavači.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy