Merkelová zachraňuje rozpočet unie

Adam Junek
16. 12. 2005 17:03
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) - Summit EU se přiblížil dohodě o rozpočtu. Ustoupit se rozhodla Británie, nové peníze slíbili Němci.
Foto: Reuters

Více peněz do rozpočtu a výraznější omezení britské slevy z příspěvku do rozpočtu Evropské unie. To jsou hlavní změny v návrhu výdajů z bruselské kasy na roky 2007 až 2013, který by mělo během večera položit na stůl před ostatní členy unie britské předsednictví.

V kuloárech na summitu v Bruselu se předpokládá, že půjde o dokument, o němž se Britové nehodlají nadále bavit. A jeho projednání proběhne systémem "ber, nebo nech být".

Německo přihodí deset miliard

Zachránkyní dohody se stala německá kancléřka Angela Merkelová. Při obědě nejvyšších představitelů navrhla, aby se celkově rozpočet navýšil na 863 miliard eur, tedy o bezmála třináct miliard oproti středečnímu druhému návrhu britského premiéra Tonyho Blaira.

PŘEČTĚTE SI: Unie stále bez rozpočtu. Hrozí jí krize

Část má být uhrazena dalším osekáním britského rabatu a zbytek dorovná Německo. Diplomaté hovoří o tom, že Británie se vzdá zhruba jedenácti miliard ze své slevy, tedy o tři více než původně plánovala. Zbylých deset miliard by tak přidala Merkelová.

Až taková oběť to pro Německo není. Podle dostupných informací by mohlo berlínské vládě jít o to, aby výměnou za jeho vyšší příspěvek unie příští rok opět přehlédla příliš vysoký schodek německého rozpočtu.

Nejpravděpodobněji bude rozpočet těmito miliardami navíc navýšen plošně, a tak všechny země dostanou něco navíc.

Spokojeni by měli být Poláci i Francouzi

V pořadí již třetí vize Britů o tom, jak by měl rozpočet vypadat, by měla nyní uspokojit jak Polsko, tak i Francii, které byly největší neznámou ve hře o peníze z bruselské pokladny.

Francouzi už naznačili, že jedenáctimiliardový škrt v britské slevě by jim stačil. Britové se ještě patrně pokusí výměnou prosadit, aby se o reformě zemědělské politiky začalo jednat už v roce 2009 a uskutečněna by mohla být po roce 2013, což se zemi galského kohouta příliš nezamlouvá.

Dochází na půl roku starý návrh

Pro Poláky je důležité, že jim z rozpočtu připutují další peníze. Kromě toho suma 863 miliard eur téměř odpovídá jejich požadavku na výdaje ve výši 1,05 procenta HDP unie. Jednání Blaira s polským protějškem Kazimierzem Marcinkiewiczem končilo podle polských diplomatů "velmi přátelsky".

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI: Boj o evropské peníze propuká naplno

Jednání dovedla návrh, pokud bude odpovídat spekulacím na summitu, téměř k podobě, jakou navrhlo před půl rokem Lucembursko. Rozdíl činí pouhých osm miliard eur.

Konečné rozhodnutí se očekává později dnes večer. Řada států už jasně naznačila, že návrh podpoří, mezi nimi i Česko a Slovensko. Ostatně vstřícnost Česka, deklarovaná již po včerejší večeři státníků, odsoudila české diplomaty do vyčkávací pozice, co dohodnou ostatní vyjednavači.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy