Merkelová zachraňuje rozpočet unie

Adam Junek
16. 12. 2005 17:03
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) - Summit EU se přiblížil dohodě o rozpočtu. Ustoupit se rozhodla Británie, nové peníze slíbili Němci.
Foto: Reuters

Více peněz do rozpočtu a výraznější omezení britské slevy z příspěvku do rozpočtu Evropské unie. To jsou hlavní změny v návrhu výdajů z bruselské kasy na roky 2007 až 2013, který by mělo během večera položit na stůl před ostatní členy unie britské předsednictví.

V kuloárech na summitu v Bruselu se předpokládá, že půjde o dokument, o němž se Britové nehodlají nadále bavit. A jeho projednání proběhne systémem "ber, nebo nech být".

Německo přihodí deset miliard

Zachránkyní dohody se stala německá kancléřka Angela Merkelová. Při obědě nejvyšších představitelů navrhla, aby se celkově rozpočet navýšil na 863 miliard eur, tedy o bezmála třináct miliard oproti středečnímu druhému návrhu britského premiéra Tonyho Blaira.

PŘEČTĚTE SI: Unie stále bez rozpočtu. Hrozí jí krize

Část má být uhrazena dalším osekáním britského rabatu a zbytek dorovná Německo. Diplomaté hovoří o tom, že Británie se vzdá zhruba jedenácti miliard ze své slevy, tedy o tři více než původně plánovala. Zbylých deset miliard by tak přidala Merkelová.

Až taková oběť to pro Německo není. Podle dostupných informací by mohlo berlínské vládě jít o to, aby výměnou za jeho vyšší příspěvek unie příští rok opět přehlédla příliš vysoký schodek německého rozpočtu.

Nejpravděpodobněji bude rozpočet těmito miliardami navíc navýšen plošně, a tak všechny země dostanou něco navíc.

Spokojeni by měli být Poláci i Francouzi

V pořadí již třetí vize Britů o tom, jak by měl rozpočet vypadat, by měla nyní uspokojit jak Polsko, tak i Francii, které byly největší neznámou ve hře o peníze z bruselské pokladny.

Francouzi už naznačili, že jedenáctimiliardový škrt v britské slevě by jim stačil. Britové se ještě patrně pokusí výměnou prosadit, aby se o reformě zemědělské politiky začalo jednat už v roce 2009 a uskutečněna by mohla být po roce 2013, což se zemi galského kohouta příliš nezamlouvá.

Dochází na půl roku starý návrh

Pro Poláky je důležité, že jim z rozpočtu připutují další peníze. Kromě toho suma 863 miliard eur téměř odpovídá jejich požadavku na výdaje ve výši 1,05 procenta HDP unie. Jednání Blaira s polským protějškem Kazimierzem Marcinkiewiczem končilo podle polských diplomatů "velmi přátelsky".

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI: Boj o evropské peníze propuká naplno

Jednání dovedla návrh, pokud bude odpovídat spekulacím na summitu, téměř k podobě, jakou navrhlo před půl rokem Lucembursko. Rozdíl činí pouhých osm miliard eur.

Konečné rozhodnutí se očekává později dnes večer. Řada států už jasně naznačila, že návrh podpoří, mezi nimi i Česko a Slovensko. Ostatně vstřícnost Česka, deklarovaná již po včerejší večeři státníků, odsoudila české diplomaty do vyčkávací pozice, co dohodnou ostatní vyjednavači.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy